Date: September 04, 2016
Author: Golf Australia

South Australian club golf results – Saturday

METROPOLITAN

   API: Matchplay: A Keily d T Parsons on 19th. Stableford: J Ilicic 37. A: P Rackham 33 D Newman N Crudden 31 M Howie S Howie 30 T Vaughan 29 K Russell 26. B: J Ilicic 37 A Ifcovich 34 A Goss 32 R Kinlock 29 K Hall 28 P Isaacs 26.

   ASCOT PARK: Stableford: North: M Stafford R Hombsch 31 D Stafford R Blackmore 29 M Dean N Lack 28. South: D Andrews 42 M Lewis R Gardner K Griffin G Wharton 35 B Barnes 34.

   BAROSSA VALLEY: Stroke A: S Siegele 71 J Mosey N Ward 73 P McCarthy 75. B: T Wall 70 T Stone P Twelftree 76 B Perry 77 J Kurtz 78. C: L Anthony 71 P Baldwin 73 G Young 74 E Planthaber G Maxted 75 M Timpano 77. Women: L Roberts T Love 76. Tue Stableford: J Heuzenroeder 43. Ball winners: P Homburg 39.

   BELAIR PARK: Stroke: Div 1: R Winders 73 L Gould cb 77. Div 2: M Wright 77.

   BLACKWOOD: Stroke A: A Green 71 N Wake 74 A Gunn 76 J Craig 80 R Sawtell 81 J O'Reilly L Marshall 83 R Bone 84 L Wallman C Martin 85. B: K Donovan 71 B Anderson 73 D Duncan 76 C Wallace 77 A Semmens D Wickham 78 B Allanson 79 P Danvers 80 S Tuffnell 82 N Broadbent 83. C: P Wadham 70 C Brown 77 I White G Rose 80 G Stagakis 83 A Walker J Katsabis 84 D Footner 85 M Dibben 88 M Chinnappan 90.

   ECHUNGA: Medal: A: B Cawthorne 75. B: S Jensen 93. C: R Hughes 89. D: J David-Smith 100. Stroke A: D Parrott 75 B Cawthorne 76 J Hayland 77 S Nailer 78 J Burt C Nailer 79 R D'Alessandro 80. B: S Jenson I Fletcher 75 C Button R Mills 78 A Struck B Wallace P Edwards 79 P Head M Voigt 80. C: R Hughes 68 N Jordan 76 T Carter 77 A Head 78 N Sylvia 80. D: J David-Smith 75 R Bodin 76 R Davidson M Jordan 80.

   EDWARDSTOWN: Stableford: C Moyle C Burton 36 P Mills 35 C Ashmore 34 A Parkes 33 R Lane 31 D Hutchins 29 G Smith 27 R Turnbull 26 E Fitzpatrick 23.

   FLAGSTAFF HILL: Stroke/Trophhy: F Niekel 66. A: I Boots 70 P Drummond J Brown 71 M Warburton D Baker 72 Z Bray S Cotton 73 M Hopf P Davidson 74 J Williams S Jeffery P McDonnell 75. B: D Fuss 69 G Speirs 73 M S Cooper K Turner 75 M Lock B Ferguson 76 J I'dell 77 I McDonnell M McKeough C Potter 78 J O'Connor B Winstanley P Goddard 79 M Coombe 80. C: F Niekel 66 A Leo 70 J Zanker 72 P Collins M J Cooper 73 A Collins 74 S Jeffery J McLellan 75 S Cokkinos 76 D Tarca 77. Stableford: A Browne 45 H Fromm 37 D White 36 S Sammut G Lunn 35 E Lynch D Cossey 33 G Mills. Hole-in-One: D Baker (7th).

   FULHAM RAMBLERS: Stroke/Trophy: B South 65 B Goldsworthy J Scardigno 67 R Goodwin 71 G Hare 73 T Ritter G Mutton 74 B Chapman 76 G Baynes 85.

   GLENELG: A: G Cundy 72 J Keogh A Doyle 73 K Inns S Johnson D Welling 74 R Yap B Whitbread 75 P Harrison L Cole 76. B: C James 70 C Fleming G Cullen 73 G Binns S Rowe I Gardner S Petherick 74 M Shean 75 I Tanner M Fleer 76. C: K Evans 70 G Baillie 74 D Kennedy W Sands I Daebeler 75 I Brooks H Larsen 77 F Donaghey B Roberts E Rowe 78. Women: C Johnson 76 J Dale-Harris 78 J Staridas 79.

   GRANGE: Grange: Stroke/West Course A: J Raneberg 74 D Carroll C Katsoulas J Taylor 76 M Wilson C Morris A Tapp A Haslett 78 M Brown G Higgie 79. B: R Jones 74 B Dunn 76 R Berg 77 B Cowell A Jones K Cusack 78 P Kelly 79 T Pedler 80 M Johnson J Steele 81. C: D Evans 77 B Hedley R Williams 78 C Moschou R Batchelor 79 C Hanson 80 N McPhee 81 C Foo 83 R Marshall 84 W Jones 84. East Course A: S Melville 73 T Settre 74 S Davey 76 A Nakone Jnr K Frick 77 G Worsley L Georgiadis J Borrelli J Crierie 78 E Rillo 78. B: T Mular 71 K Katdare 73 S Smith 74 G Bennett 75 C Breslin R Marafioti 76 E Katsaros 77 D Petherick 78 C Byrne I Prime 79. C: A Excell 76 M Falconer C Dawson 81 G Hand 84 R Crawford 85 G Pennington 87 R Brewer P Smith 88 A Yoshiba 90 G Hughes 91. Women West: S Bremert 76 L Glennon 78 N Rantanen 80. East: B McCalden 73 J Prior 84 J Fehervari 85. White: B Specht 76 J Chaplin 77 G Mathews 78.

   HIGHERCOMBE: A: T Jones 72 S ALexander W Mills 74. B: T Crowhurst 70 S Gillies 72 B Bataev 77. C: M Humphries 69 C Rampling J Maschotta 73. Ball winners: M Deacon K Leinonen N May 74 J Palmer M Cawood 75 S Perry B James G Browne D Greenfield 76 P Creasey 77 S Tate M Sickerdich 77. Women: J Giles 85.

   LINKS LADY BAY: Stroke/Monthly Mug: A Molyneux 76. A: K Alldritt 82. B: A Molyneux 89. C: J Curd 103. Ball winners: A Molyneux K Alldritt R Cragg 76 G Kotaridis M Ramsay 77 G Kean J Schlink D Salkeld 78 S Copley R Crawford 79 A Kelton G Priest 80. Women: K Haysman 80 S Paterson D James 85.

   LIQUOR INDUSTRY: Stabelford/Trophy: J Bosco 43. A: E Katsaros 31 R Karolewicz 29. B: G Harrison 40 D Wilden 39. C: M Clayton 39 D Olson 37. Vis: D Trinne 27 M Smith 26.

   MANNUM: Stroke: M Logan 64 T Miller 68 P Joyner 69 H Miller 70 W Banks 71 S Thompson 73 G Hill L Hancock 75. Tue Stableford: J Applebee 39 N Dalton 36 T Miller 36 W Banks 34 P Joyner 33 D Gaskell 30 B Houston 28.

   MARION PARK: Stroke A: M Dean S Young 71 G Dean 72 S Holt P Sands 73 K Mander R Biniek 75 B Murray 78. B: P Goldberg 72 T Richardson 76 A Baumanis 77 C Haynes M Luczak 80 S Gilbert 82 R Dean 84 D Gilbert 89 B Warman 90. C:  P Manson 66 M Gahan 73 I Bristow 78 L Trouptisidis 81.

   MAWSON LAKES: Stroke A: J Fieldhouse 68 A Ahmadi 70 B Smith A Polkinghorne S Goodwin D Wuttke 72 M Noll 73 B Ferguson W Rocher P Jeisman 74. B: C Bradock 67 B Wigley 72 J Leach D Bailey 73 P Erxleben L Moyle 74 J Watherston J None A Ryder 75 R Harris 76. C: D Hall T Alkins 70 G Collins 73 T Colls 75 P Hayden 76 L Bollenhagen 77 W Ferguson 78 B O'Keeffe 79 M Nugent G Smart 80. Women: H Noll P Polkinghorne 86 S Gibb 88.

   MCCRACKEN: Stroke: R Semovic 71 P Jelf 75 A Turner 77 D Bockman cb R Pierce 77. Ball winners: P Smedley D Bennett D Turner J Garland 78 M Hendricks 79 B Jones P Lewis 79.

   MCLAREN VALE: Stroke: A: T Hunt 65 S Warnock S North C Dell T Smith 68. B: D Peek 66 M Hood A Galletty 69 B Meyers M Martin 70. C: R Muir 67 G Dellow 70 S Butler 71 R Jolly 74. Women: D Fielder 75.

   MITSUBISHI STAFF: Stroke winner: M Loan 67. A: T Dugan 72 T Bryant S Belcher P Rowe 77 R Jaekel 79. B: Robbo 72 S McKenna 76 M Taylor 77 C Peters F Balter 78 K Tolius 80 B Ranger 81. C: R Dale 73 P Edwards 74 D Clarke 78 G Hunt 85.

   MT BARKER-HAHNDORF: Stroke/medal: A: B Altmann 70 C Eichler cb R Hewson A Gluyas 72 M Phillips S Gow 73 A Roberts 74 J Dean J Arnott 75 D Waters 76. B: R Marshall 70 P Schultz cb G Pearce 71 A Martin 72 P Knight D Grego 74 J Reynolds 75 B Johnston I Westley C Luke 76. C: P Garner 72 M Vercoe cb D Trim 73 B Ker P Nesbitt P Hudson 74 M Clarke P Beviss 76. Women: D Knape 80 S Phoenix 93.

   MT COMPASS: Stroke/Medal: J Mathieson 75. A: J mathieson 75 B roser 76 d Roser 79. B: R Amos 79 J Litster I Jenkins 82. C: E Haworth 76 D Hurling 77 C Gardiner 79.

   MT OSMOND: Stableford A: A Cooper 37 D Waugh 36 K Phelps 35 A Nairn 34 N Ramsey 32. B: A Gates 40 T Milowski A Henwood P Chan 36 M Mullins 34 D Johnston 33 A Kellock T Salt 32. C: K Fuss 38 J De Tullio J Schultz 36 B Groves P Harrland 34 K Beacham J Wilson C Stock 33 S Demianyk S Diamond 32. Women: J Wolfensberger 31 J Aykroyd 30.

   MT PLEASANT AND DIST: Stableford/trophy: J Schulz 35 N Peach 34 C Noble 31 D Rainsford 29 D Swann 28 J Heusler R Udaesh 27.

   MURRAY BRIDGE: Stroke: R Foreman 65. A: M Young P Phillips 70. B: J McLaren A Horsfall 69. C: T Penhall 65 J Ferguson 68. Ball winners: G Munt J Reuter 69 N Hutchens J Bell K Hampton W Leonard 70 C Golding B Sparrow J Thoman M Merritt D Behlau D Lockwood G Lipp 71. Women Stroke: C Fensom 70 G Scannell 71 E Paech 75 M Langsford 76 M Johnson L Hodge 79. Stableford: J Leane 35. Open: M Johnson 35 E Paech 32 S Antel 28 L Hodge 27 V Zerk 26.

   NORTH ADELAIDE: Stroke/trophy: J Clarbull. A: J Clarbull 67 D Grieve S Eichner J Ballard 70. B: I George C Fung 71 J Kantic 72 T Sullivan 73. C: P Arumugam 70 P Brooksby D Holmes 72 D Cole 73. Stroke/Medal: D Nettle S Jung 73 cb D Bennett 74 D Deceis 75 V Kemp 77 D Cooper 78 YM Ko 80. Women Stableford: C Richardson 40 S Jung 34 V Kemp D Schwarz 33 D Nettle D Decelis S Y Jung I Krewniuch 32 M Bak 31.

   NORTH HAVEN: S Pearce 66 B Robertson 69 I Meredith 71. B: C Ballard 74 D Conlon P Deighton 76. C: D Brenton A Clarke 70 L Franks 71.

   NORTH LAKES: Stroke A: W Stringer 70 S Hanley 71. B: G Shephard 70 P Bowker 71. C: I Slater 70 A Malpass 74. Ball winners: H Doore 73 M Sausse J Drewett 74 D Haddington L Jacobs R McLean 75 V Sanvichith 76.

   OAKBANK: Stroke: M Shipsides 70 J Bush M Knight 71 D Weeks J Mcinnes 73 S Virgo 74 B Filsell I Harrington J Kowalick B Macky T Schubert 75.

   PENFIELD: Stroke/medal: A: R Clayburn 65 J Phillips cb R Beacham 68 R Carthew 69 G Hewtison 73 P Kopel A Hodge D Vihervaara 74. B: R Butterworth 72 G Alderman 73 N Greenwood J Smyth 74. C: K Turffrey 71 J Bulley 73 P Harris B Sutherland 74.

   REGENCY PARK: Stroke: G Mclean 69. A: L Ryan cb P Paynter 72 A Henry 74 M Muldoon P Roberts cb N Barnes 75. B: G Mclean 69 J Bacon 72 P Gibbens R Martin J Sneath cb B G Aylen 76. C: M Rawlison 71 R Driessen 72 P Dodd 73 R Sieben 76 P Fitzpatrick 79. D: C Driessen 75 D Moretti 86.

   ROYAL ADELAIDE: Stroke/medal: W Arnold. Blue Tees: P Maddern 70 W Arnold 74 R Faull 76 T Davies T Pozza Jnr 77 T Pozza T Thornton 79 I Newcombe 82 P Kroshel E Weaver 83. White Tees: P Reader 73 T Warhurst 75 IA McFarlane R Begg J Easley 76 P Joy P Gunner J Porter 77 M Gregerson I McFarlane 78.

   SA TAXI: At South Lakes: Midweek Stroke: W Bollard 66. A: G Dean 68 R Bollard 74. B: I Bentley 67 A Baumanis 68 R Grinter N Jordan A Sawtell 70 R Giles 72 A Curtis J Roberts 73 B Weir 76 P O'Connell 78 K Brewin P Haddy S Mallison 79 G Hector 81. C: N Searle 74 R Dean 77 I Law 80 M Jordan 91.

   SALISBURY: I Stevanja 50 G Hughes R Connoley 52 R Benzie 53 B Howson 54 B Cwiek 57 P Caddies 60 T Kew B Reed W Dunn 65.

   SHELL: Stableford: J Kaftan 31 D Farrell 29 S Greaves P Sahb 28 R Richardson 27 M Johnson 23 F Sampson 21.

   SOUTH LAKES: Stroke/trophy: J Sales 70. Div 1: M Doyle cb E Abdilla 72. Div 2: J Sales 70 K Ross 71. Div 3: J Raison 74 G Higgins 75. Div 4: D Hender cb G Collier 74. Ball winners: D Sieben 72 C Hayward J Whitbread D Smelt 73 L Roe T Prior L Giddings B Kraft J Lowry 74. Women Stroke/trophy: M McKinnie 76. Div 1: G Furze E Harvey 79 K Mugge 80 R Elkin H Motteram C Murrell W Abdilla 81 S Allen L Bettess 83 C Harrison 84. Div 2: J Haddrick 81 W Baker G Pritchard 82 M Gregg 83 M Bird 85.

   TANUNDA PINES: Stroke: S Barnes 68. A: M Bahnisch 74 N Mills 75. B: S Barnes 68 R Deer 74. C: N Kuchel 79 J Sonntag 81. Women: A Evers 79 D Agar 95. Ball winners: L Hattam D Sobey 75 A McArdle 76 D Goers O Middleton S Escritt 77.

   THAXTED PARK: Stroke A: T Ash 65 B Leske T Hicks 71 A Munn M Jenkins P Bagshaw W Reynolds 72 P Young 73. B: R Drennan R Mickan 70 G Collins J Fuller R Graetz M Jaynes B Vinci G Godfrey 72. C: R Flower 61 L Lambert 66 B Greer 68 S Marsh 69 P O'connor C Smelt D Hibberd 72 M Smith 73.

   THE OAKS: Stroke/Trophy: G Altree G Jonnek 69 F Saponari 72 J Sanders H McLeod B Baldin 73 L Caporaso S Mann 74 M Rolfe H Luna 75 I Pilgrim J Quek 76 F Spadavecchia 79 R Lloyd 83 and D Altree 84.

   THE VINES OF REYNELLA: Stroke: A: M Bamping 68 B Wilson J Percey 69 C Apthorpe 71 P Gregory R Bell C Peirce 72. B: J Bryant 69 M Burton Clay 70 G Renfrey 71 S Todd M Holmes 72 M Hammack N Rischmueller 73. C: G Bargeus 67 M Fawcett J Sagrestano 71 A Manton 72 C Nobbs 73 S Noble 74 J Weir 75.

   VALLEY VIEW: Stroke A: J Sturt 53 D Ahier R Coulter 55 S Tanton D Kohlhagen 56 W Wilson G White 57 S Gelichev 61 N Zollo 63. B: J Moore 50 B Fenwick 51 D Hann 52 E Barlow P Cartwright 53 J McGrath 54 P Bennett 57 L Kneebone G Kerr M Choi 58. C: R Ahier 49 T Fitzsimmons 53 M Gow 56 A Gitau 57 K Whitby 59 G Williams 60 P Luke 64.

   VICTOR HARBOR: Stroke/Club C'ship: Rd 1: A: G Woodward 68 S Taylor 70 P Bond 75. B: P Jenkins 72 S Brooks 73 C Lintern 74. C: B Blain 73 I Morris 75 M Redshaw 76. Ball winners: N Williss H Krebs R McGrath J Kiley A Moffett M Tucker 75. Medal: A: G Woodward. B: P Jenkins. C: K Paterson. Women Stableford: H Collinson R Kavanagh 33 C McEachern T Brooks 31 P Blain B Blacket 30 C Squire 28 S Bastian E Harrison H Filmer 26.

   WALLAROO: Stableford/Mark Laidlaw trophy: M Stroh 41. A: T Nolan 39 T Chenoweth 38 B Jamieson I Shaw 34 T Jamieson 32 B Wall 31 M Barker 28. B: R Paxton 38 T Scarlett 37 G Pritchard 36 T Cole D Warne 34 G Wehr C Zanker 33. C: D Miller 40 T Ward 36.

   WEST LAKES: Stroke: P MacFarlane 62. A: M Giessauf cb A Richardson 68 L Parker cb N Addison 69 C Magor 70. B: P MacFarlane 62 M James 64 D Wood 66 D Gee cb P Walker 68. C: C Luck cb S Dienelt cb R Jones 64 K Smith cb D Cockshell 65. Ball winners: K Lynch 66.

   WESTWARD HO: Stroke: D Bayly 65. A: D Bayly 65 P Fok K Van Kessel 70. B: B Sutherland 68 M Odgers J Linke 70. C: B Clark 69 D Stobbe N Sutton 70. Ball winners: K Kilpatrick G Peake 70 S Clark S Klenner 71 K Smith HG Davies D Ryles D Dickson P Harving B Hall 72.

   WIRRINA COVE: Stroke/Stableford: Div 1: P O'Sullivan 32 G Costello cb K Daglish 31. Div 2: J Millar 33 R Thouliss 32 A Detrey 30. Women: J Pearson 20 T O'Sullivan 16 A Martin 10. Matchplay: A: G Costello 85. B: P O'Sullivan 91. C: J Millar 102.

 

 

COUNTRY

   BALAKLAVA: Wed Stableford: D Trickett 47 M Cheverton 41 R Harris 39 M Hameister cb M Jones 38 C Dirst cb E Newton 37 B Hill 35. Women Thurs: A: L Michael 35 M Groth 31. B: N Taylor 33 C Mutton 31. C: C Taylor 29 J Hoskin 26.

   BARMERA: Stroke A: A Selfe 68 N McPherson 70 K Sampson S Stavarou 71 K Martin 73. B: R Ward 68 P Kean 69 M Cenko 71 B Allen 72 L Fragamani 72 P Fischer 73 D Babbage 73.

   BAROSSA VALLEY: Stroke A: S Siegele 71 J Mosey N Ward 73 P McCarthy 75. B: T Wall 70 T Stone P Twelftree 76 B Perry 77 J Kurtz 78. C: L Anthony 71 P Baldwin 73 G Young 74 E Planthaber G Maxted 75 M Timpano 77. Women: L Roberts T Love 76. Tue Stableford: J Heuzenroeder 43. Ball winners: P Homburg 39.

   ECHUNGA: Medal: A: B Cawthorne 75. B: S Jensen 93. C: R Hughes 89. D: J David-Smith 100. Stroke A: D Parrott 75 B Cawthorne 76 J Hayland 77 S Nailer 78 J Burt C Nailer 79 R D'Alessandro 80. B: S Jenson I Fletcher 75 C Button R Mills 78 A Struck B Wallace P Edwards 79 P Head M Voigt 80. C: R Hughes 68 N Jordan 76 T Carter 77 A Head 78 N Sylvia 80. D: J David-Smith 75 R Bodin 76 R Davidson M Jordan 80.

   KADINA: Stableford: M Patterson 47. A: S Arthur 38 J Wheeler 37 A Raymond R Wegener 34. B: J Bussenschutt 40 K Rowley 38 M Knight P Spurling 36. C: M Patterson 47 L Munchenburg 39 M Ward 38 J Battle S Fryer 36.

   LINKS LADY BAY: Stroke/trophy: A Molyneux 76. A: K Alldritt 82. B: A Molyneux 89. C: J Curd 103. Ball winners: A Molyneux K Alldritt R Cragg 76 G Kotaridis M Ramsay 77 G Kean J Schlink D Salkeld 78 S Copley R Crawford 79 A Kelton G Priest 80. Women: K Haysman 80 S Paterson D James 85.

   LOXTON: Stroke/Medal: S Harris 68 P Richardson S Patching 75 H Kara Ali 77 T Arndt 78 P Harmon P Cahill G Parry 79. Women: M Tyler 78. B: C Cahill 82. Ball winners: S Pannell 81 J Swayde 82 S Grein 84.

   MANNUM: Stroke: M Logan 64 T Miller 68 P Joyner 69 H Miller 70 W Banks 71 S Thompson 73 G Hill L Hancock 75. Tue Stableford: J Applebee 39 N Dalton 36 T Miller 36 W Banks 34 P Joyner 33 D Gaskell 30 B Houston 28.

   MCCRACKEN: Stroke: R Semovic 71 P Jelf 75 A Turner 77 D Bockman cb R Pierce 77. Ball winners: P Smedley D Bennett D Turner J Garland 78 M Hendricks 79 B Jones P Lewis 79.

   MOONTA: Stroke/trophy: A Prout 64. A: A Whitehead 65. B: S Lemman 70. C: N Chapman 68. Ball winners: N Walkley A Brown I Arthur D Nettle D Beitic A Halls.

   MT COMPASS: Stroke/Medal: J Mathieson 75. A: J mathieson 75 B roser 76 d Roser 79. B: R Amos 79 J Litster I Jenkins 82. C: E Haworth 76 D Hurling 77 C Gardiner 79.

   MT PLEASANT AND DIST: Stableford/Trophy: J Schulz 35 N Peach 34 C Noble 31 D Rainsford 29 D Swann 28 J Heusler R Udaesh 27.

   MURRAY BRIDGE: Stroke: R Foreman 65. A: M Young P Phillips 70. B: J McLaren A Horsfall 69. C: T Penhall 65 J Ferguson 68. Ball winners: G Munt J Reuter 69 N Hutchens J Bell K Hampton W Leonard 70 C Golding B Sparrow J Thoman M Merritt D Behlau D Lockwood G Lipp 71. Women Stroke: C Fensom 70 G Scannell 71 E Paech 75 M Langsford 76 M Johnson L Hodge 79. Stableford: J Leane 35. Open: M Johnson 35 E Paech 32 S Antel 28 L Hodge 27 V Zerk 26.

   PORT AUGUSTA: Stableford: A: A Steele 39. B: P Carey 36. C: C Munn 40. Ball winners: I McHugh 38 E Zajer 36 B Reynolds 35 P Penglase M Benbow D Erberg P Knight M Brusnahan T Benbow R Earle 34.

   PORT LINCOLN: Stableford: A: S Bell 38 A Pascoe 36. B: A Stevens 39 G Dyke 37. C: P Schaefer 38 R Kemp 37. Woemn: C Carr cb J Whittaker 36. Ball winners: L Gordon T Blewit A Manuel B Hussey 37 M Freeman 36.

   PORT PIRIE: Stroke A: P Bickley 70. B: Mooka 66. C: V Remphrey 64. Ball winners: W Zilm 65 J Penny 67 A Rontaunay 67 D Tattoli 70 S Parr R Kirchner  B Riding A Wilson 72 T Ridge A Smith T Minerds 73.

   SOUTH LAKES: Stroke/trophy: J Sales 70. Div 1: M Doyle cb E Abdilla 72. Div 2: J Sales 70 K Ross 71. Div 3: J Raison 74 G Higgins 75. Div 4: D Hender cb G Collier 74. Ball winners: D Sieben 72 C Hayward J Whitbread D Smelt 73 L Roe T Prior L Giddings B Kraft J Lowry 74. Women Stroke/trophy: M McKinnie 76. Div 1: G Furze E Harvey 79 K Mugge 80 R Elkin H Motteram C Murrell W Abdilla 81 S Allen L Bettess 83 C Harrison 84. Div 2: J Haddrick 81 W Baker G Pritchard 82 M Gregg 83 M Bird 85.

   VICTOR HARBOR: Stroke/Club C'ship: Rd 1: A: G Woodward 68 S Taylor 70 P Bond 75. B: P Jenkins 72 S Brooks 73 C Lintern 74. C: B Blain 73 I Morris 75 M Redshaw 76. Ball winners: N Williss H Krebs R McGrath J Kiley A Moffett M Tucker 75. Medal: A: G Woodward. B: P Jenkins. C: K Paterson. Women Stableford: H Collinson R Kavanagh 33 C McEachern T Brooks 31 P Blain B Blacket 30 C Squire 28 S Bastian E Harrison H Filmer 26.

   WAIKERIE: Stroke Div 1: C Bee 73 S Quinn 75. Div 2: B Micke 65 H VanderMeyden 74. Wed Par: J Sullivan 2 up T Neideck sq.

   WALLAROO: Stableford/Mark Laidlaw trophy: M Stroh 41. A: T Nolan 39 T Chenoweth 38 B Jamieson I Shaw 34 T Jamieson 32 B Wall 31 M Barker 28. B: R Paxton 38 T Scarlett 37 G Pritchard 36 T Cole D Warne 34 G Wehr C Zanker 33. C: D Miller 40 T Ward 36.

   WHYALLA: Stroke A: J Milne 70 C Agett 71. B: K James 68 B Rogers 71. C: B Vinzelberg 68 P Chapman 70 cb. Ball winners: D Moore 70 R Grimm S Beaty D Liebelt cb K Yeend 72 T Costello cb S Murphy 73 B McGee P Scheide K Arlott cb I Grant 74. Gross A: C McLean 72. B: K James 72. C: B Vinzelberg 72.

   WIRRINA COVE: Stroke/Stableford: Div 1: P O'Sullivan 32 G Costello cb K Daglish 31. Div 2: J Millar 33 R Thouliss 32 A Detrey 30. Women: J Pearson 20 T O'Sullivan 16 A Martin 10. Matchplay: A: G Costello 85. B: P O'Sullivan 91. C: J Millar 102.

 

 

SOUTH EAST

   KINGSTON: Stableford: A: D Rasheed 36. B: S Gluyas 35 D Cooper 32. C: C Richards 34 R Stotonovski 33. Women: R Higgins 30 J Tiver 29 J Thorpe 27.

   LAKE ALBERT: Stroke winner: J Richards cb 71. Div 1: P McNicol 71. Div 2: B Cain 73.

   LUCINDALE: Stroke/medal: T Smith 70. A: P Saint 77 P Justin cb G Smith 78. B: M Murphy cb M Graetz 76.

   PENOLA: Stroke: A: D Murray 70 J Mossop 71 J Briggs 72 L Storer 76. B: C Evans 69 P Harmer 73 R Kuhl 75 M Redman 76. C: J Gregory 74 L Bateman 75 A Hutchesson 77 A South 79.