Date: July 10, 2016
Author: Golf Australia

Victorian club golf results – Saturday

 ALTONA LAKES: Par A: S Taukilo (10) 2 up. B: A Thongnium (16) 1 up. C: P Mather (20) sq. W: D Griffin (18) 3 down.

   AMSTEL: 4B: C Pym (8) G Glen (10) 7 up.

   ANGLESEA: Stableford A: S Sinnott (6) 37 cb. B: D Gough (18) 37. C: I Martin (26) 42. W: S Taylor (14) 30.

   AXEDALE: Stableford Div 1: S McGibbon (7) 38. Div 2: R Jacobs (17) 38. Div 3: C Shewell (20) 37. Div 4: K Moore (27) 31. W Div 1: R Fleay (18) 29. Div 2: P Davies (32) 33. Trophy: J Long (18) 103.

   BACCHUS MARSH: Stableford A: R Keane (3) 39. B: A Svaljek (11) 41. C: B Neuzerling (36) 38. W: J Cox (21) 31.

   BACCHUS MARSH WEST: 4B: B Hannah (22) B Shanahan (10) 46. Women Stableford: N Dickson (29) 29.

   BARWON HEADS: Stableford A: K Dalziell (13) 39. B: A Ramsay (17) 42. W: K Hutton (16) 35 cb.

   BEMBRIDGE: Stroke 9-hole: M Convoy (8) 30.

   BENALLA: Stroke: C McMahen (13) 72 cb.

   BENDIGO: Stroke A: G Viney (scr) 71. B: D Kulbars (14) 72. C: S Turner (28) 72.

   BERWICK MONTUNA: Stableford A: S Crawford (12) 42. B: M Young (32) 38. W: J Percival (21) 34.

   BOX HILL: Stableford A: R Lambe (10) 38. B: P Audley (14) 41. C: Z Mulholland (17) 37. D: T O'Dwyer (22) 38.

   BRIGHT: Stableford: P Clough (10) 34.

   BRIGHTON: Stableford A: J Collins (13) 38. B: J Sutherland (18) 44. C: T Healey (25) 38. W: M Goddard (19) 29.

   BROADFORD: Stroke A: M Irving (7) 70. B: G Patchett (18) 68. C: R Candy (26) 76. W: J Foley (16) 75.

   BUNINYONG: Stableford A: T Coverdale (5) 39. B: C Cummings (16) 40 cb. C: R Gilchrist (20) 38. Women Medal: B Angee (33) 35.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford A: C Whiting (4) 37 cb. B: T Lobjoit (15) 39 cb. C: D Bradbury (30) 39.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Stableford: G Doyle (31) 39.

   CASTLEMAINE: Par: M Cross (18) 1 up. Trophy: T Olsson (18) 3 up.

   CENTENARY PARK: Stableford: P Cooney (30) 41.

   CERBERUS: Stableford A: N Sigge (7) 38. B: G Bell (18) 39. C: M McKinnon (24) 38. W: P Hogan-Keogh (42) 27.

   CHALAMBAR ARARAT: 4B agg: D Phillips (13) R Harricks (6) 71.

   CHELTENHAM: Stableford A: M Fry (15) 42. B: B Marshall (20) 40.

   CHURCHILL PARK: Stableford A: D Retallick (13) 39 cb. B: D Jones (21) 39. W: M Eliadis (43) 33.

   CLIFTON SPRINGS: Ambrose: F Brown D Driscoll M Scott M Bennett 61 cb. Hcp: R Burza L Bassett J Earnshaw D Mapleson (4-7/8) 54-1/8. W: J Brown N Champman L Coldwell K Behan (11-7/8) 61-1/8.

   COBDEN: Stableford: A Twynstra (21) 34.

   COBRAM BAROOGA: Par A: I Fox (16) 4 up. B: H Van Den Berg (36) 1 up. W: B Willis (11) 3 down cb. 4B KO semi-f: R Dishon D Woods bt D Pocknee W Power 3-2, J Florence G Hyde bt B Kennedy A Kennedy 2 up.

   COHUNA: Par: R Farrant (12) 1 up. W: S Hancock (21) 3 up.

   COLAC: 2B Multi: P McCallum (17) L Davis (24) 83.

   COMMERCIAL ALBURY: Stableford A: G Brady (12) 39. B: J Cunneen (17) 38 cb. W: G Livermore (21) 30.

   COMMONWEALTH: 4B: S Myer (13) R Hunniford (32) 48.

   COROWA: Stableford A: D Robb (1) 39. B: J Swale (17) 37. C: G Eales (20) 35. W A: M Kostiw (18) 33. B: W Saunders (24) 33.

   CRAIGIEBURN WILMOTT: Stroke A: P Kowalski (6) 71. B: A Markovic (16) 72. C/Medal: P Norman (23) 66.

   CRANBOURNE: 4B: P Watson (3) E Jusufovic (10) 45.

   CREEKSIDE: Stableford A: P Schmidt (15) 41. B: G Johnson (16) 39. C: J Atkinson (25) 40. W: N Sitteraichai (14) 40.

   CURLEWIS: Par A: M Terrington (3) 2 up. B: P Richmond (14) 4 up. C: A Larcombe (23) sq. W Div 1: H Lymer (28) 3 down. Div 2: J Scarrot (10) 3 down.

   DENILIQUIN: Stableford A: M George (14) 40. B: R Turner (21) 37. C: J Dedman (26) 36. Hole-in-one: D Wade at 5th.

   DEVILBEND: Stableford A: J Cockfield (10) 37. B: A Bird (19) 38. C: W Lawson (20) 36. Overall: D Nikolic-Patterson (9) 39.

   DORSET: Stableford A: S Atwell (9) 39. B: E Carroll (16) 39. C: M Bacon (26) 30.

   DROUIN: Stableford A: A Denton (11) 44. B: G Websdale (28) 39. W: K Feaver (9) 23.

   EAST MALVERN: 2B: S Johnstone (16) R Gibson (23) 41.

   EASTERN: Stableford A: L Cawoot (14) 39. B: L Clinch (31) 36.

   EASTWOOD: Stroke A: D Case (1) 70. B: G Minto (14) 70 cb. C: D Gibbons (27) 72.

   EMERALD: Stableford: D Mackey (23) 39.

   EUROA: Medal: P McCarthy (4) 73.

   FOREST HILLS: Stableford A: J Kamo (11) 36. B: J Baltrusaitis (21) 33.

   FOSTER: 4B: N Thompson (9) G Watkins (23) 46. Women Stableford: G Reid (22) 30.

   GARDINERS RUN: Stableford A: J Fullerton (plus 2) 42 cb. B: B Pappin (15) 49. C: J Davie (20) 44.

   GARFIELD: Stableford A: P Medwin (8) 38. B: M Kelly (18) 41. C: R Gould (29) 36.

   GISBORNE: Stableford A: G Handke (6) 38. B: J Griffiths (17) 41. C: G McDonald (30) 35. W: M Ivory (15) 32 cb.

   GLEN WAVERLEY: Par A: C Rowe (16) 3 up. B: G Chan (25) 3 up.

   GARDINERS RUN: Stableford A: J Fullerton (plus 2) 42 cb. B: B Pappin (15) 49. C: J Davie (20) 44.

   GARFIELD: Stableford A: P Medwin (8) 38. B: M Kelly (18) 41. C: R Gould (29) 36.

   GISBORNE: Stableford A: G Handke (6) 38. B: J Griffiths (17) 41. C: G McDonald (30) 35. W: M Ivory (15) 32 cb.

   GOONAWARRA: Stableford A: T McKeown (11) 38. B: M Fedoruk (14) 38. C: S Talbot (30) 36. W: C Heald (10) 33.

   GRAMPIANS: Par: P Gilbert (18) 5 up.

   GREEN ACRES: Foursome: T McMahon A Sethumadavan (19-1/2) 70-1/2.

   HEIDELBERG: Stableford A: J Dunstan (5) 42 cb. B: P Davis (15) 38. C: R Freer (19) 37.

   HEPBURN SPRINGS: 4B Stroke: C Ford (36) W Gull (19) 56.

   HEYFIELD: Stableford: G Watts (18) 39.

   HEYWOOD: Stableford: S Fahey (20) 40. W: S Rigg (24) 31.

   HIDDEN VALLEY: Par A: R Icovski (10) sq. B: S Edwards (15) 3 up.

   HUNTINGDALE: Par A: G Chrystie (4) 4 up. B: D Emerson (13) 1 up. C: M Kallertis (21) 1 up. W: K Henningsen (1) 1 down.

   IVANHOE: Stableford A: S Bogdanovski (11) 41. B: R Fuller (19) 37. W: A McIroy (21) 33.

   KERANG: Stableford: T Hall (16) 42. W: M Dillon (11) 35.

   KEW: Stableford A: A Young (13) 43. B: D Waler (16) 38. C: T Carroll (26) 38. W: S Kerr (16) 32.

   KEYSBOROUGH: Stableford A: N Schmidt (8) 39. B: M Coffey (16) 42. C: G Prigg (23) 39. W: P Romberg (11) 32.

   KILMORE: Stableford A: B Williams (9) 35. B: A Jackson (13) 39. C: L Fisher (18) 39. W: G Pickwick (1) 38. Matchplay f: H Dennis bt T Grinter 4-2.

   KINGSTON HEATH: Stroke A: M Dunne (11) 70. B: A Catchlove (14) 73. Trophy: A Knight (3) 142.

   KOORINGAL: Par A: C Taylor (7) 2 up. B: T Harrington (10) 3 up. C: A Bartlett (17) 3 up cb. D: M Shacklock (20) 2 up cb. W: J Feehan (26) 3 down cb. Cup: T Meney (12) 4 up.

   KORUMBURRA: 4B: M Wrigley (3) M Giles (15) 45.

   KYABRAM PARKLAND: Stroke A: R Locke (10) 51. B: N Peacock (18) 53. C: B Nankivell (21) 55. Women A: A Ballantyne (20) 59. B: V Hanke (27) 57.

   KYNETON: Stroke A: J Hansen (9) 71. B: M Russell (16) 72.

   LATROBE: Par A: B Whitmore (12) 1 up. B: K Cheung (14) 2 up. C: R Khatib (20) sq. Foursome: C Downes C Page (plus 1) 71.

   LAKES ENTRANCE: Stableford A: S Smith (8) 36. B: L Thomson (21) 37. W: P Steedman (37) 34.

   LAKESIDE at Albert Park: Stroke A: E O'Neill (7) 69. B/Medal: M Nguyen (13) 67. C: A Gurman (21) 74. W: S Lee (29) 76. Scr: S Todes 74. Cup: M Nguyen (13) 6 up. W: C Muller (20) 14 down. Snr: A Gurman (21) sq.

   LEONGATHA: Women Stableford: J Harry (43) 41. W A: B Sword (12) 36. B/Super: N Lafferty Snr (17) 38. C: B Roylance (32) 40.

   LONSDALE: Stableford A: B Armstrong (14) 39. B: D Sholl (21) 36. C: A Heritage (26) 40. W Div 1: K Evans (12) 36. Div 2: W Crake (29) 32 cb.

   MAFFRA: Par A: T Jackson (3) 4 up. B: D Richards (21) 4 up.

   MANSFIELD: Stableford: T Pridham (9) 40. W: S Nolan (20) 27.

   MARYBOROUGH: Stableford A: M Lowday (9) 38. B: J Potten (14) 34 cb. C: N Hollingworth (27) 34 cb. Women Stroke: L Fergus (33) 78.

   MEDWAY: Stableford A: P Schwartz (3) 39. B: H Beslis (13) 40. C: J Carasadidis (32) 38. W: J Gale (9) 36.

   MEENIYAN: Stroke: P Robinson (19) 65.

   MELBOURNE AIRPORT: Ambrose: R Vosi J Vosti (7-3/4) 62-1/4.

   MELTON VALLEY: Stableford A: K McGregor (10) 38. B: B Bell (15) 43. C: K Beardsley (20) 40. D: N Robertson (22) 41. W: G Foss (27) 32.

   METROPOLITAN: Foursome: R Marshall KG Smith (18-1/2) 67-1/2.

   MIDLANDS: Stableford A: R Wallace (3) 41. B: G Wilson (15) 39. C: R Hills (19) 44. W: W Burns (16) 31.

   MOE: Par A: D Collings (9) 4 up. B: K Skinner (23) 3 up.

   MOONAH LINKS: Stroke A/Medal: S Suppree (11) 70. B: D Tracy (19) 72. Women Stableford Medal: C Goddard (17) 32.

   MOOROOPNA: Stroke A/Medal: M Ausage (5) 72. B: J Patt (15) 72. C: P Cox (20) 72.

   MORNINGTON: Stableford A: S Clark (12) 40. B: P Martin (17) 41. C: A Coombes (31) 40.

   MORWELL: Stableford A: M Lewis (10) 41. B: M Lont (14) 37. C: L Henderson (21) 39.

   MT MACEDON: 2B agg: B Fraser (6) P Clark (10) 69.

   MT MARTHA: Par: P McFie (9) 4 up. W: J Sneddon (37) 5 down.

   MURRAY DOWNS: Stableford A: K Gregory (5) 35. B: M Jones (14) 37. C: J Higgins (21) 39. D: T Free (24) 39. W: S Napier (24) 34.

   MYRTLEFORD: Stableford: B Bynon (27) 33.

   NEANGAR PARK: Stableford A: B Ritchie (11) 39 cb. B: M Ingram (16) 39. C: N Collins (27) 37. W: K Bilkey (4) 33.

   NHILL: Stableford: J Philip (20) 44. W: M Colbe (22) 33.

   NORTHERN: Stableford A: R Lata (3) 40. B: B Bell (15) 42 cb. C: P Kristy (21) 45.

   NUMURKAH: Stableford: K Maitland (18) 67. W: B McIntosh (17) 73 cb.

   OLINDA at Emerald: Par A: W Parsonage (15) 3 up. B: G Westbrook (23) sq.

   PAKENHAM: Stableford A: D Manning (8) 38. B: M Hatton (14) 43. C: J Green (27) 38.

   PAMBULA MERIMBULA: Stroke A: M Potter (7) 73. B: H Francis (14) 74. C: P White (17) 74.

   PARKLANDS: Stroke A: M Miller (15) 71. B: G Torney (21) 66.

   PATTERSON RIVER: Stableford A: D Cox (12) 40. B: M Michaelides (15) 39. C: J Stuart (28) 43. W: P Hughes (19) 31.

   PENINSULA KINGSWOOD: Peninsula 4B: I Yagi (25) K Hirodo (31) 44. W: A Bailey (16) A McCaig (7) 42.  Kingswood 4B: G Jones (20) D Jones (1) 10 up.

   PORTARLINGTON: Par A: J Martin (11) 5 up. B: M Kelly (15) 4 up. C: L Siotos (18) 3 up. D: M McNeill (27) 4 up. W: L Kirby (21) sq.

   PORTLAND: Stroke A: P Holmberg (5) 70. B: P Reid (16) 68. C: L Murrell (20) 68. W: S Ruis (10) 74 cb.

   PHILLIP ISLAND: Foursome: P Foster B Fabini (19-1/2) 71-1/2. Scr: M Thompson J Fowler 76.

   PORTSEA: Par A: G Hay (6) 1 up. B: T Richards (10) 3 up cb. C: J Huddle (23) 1 up cb. Gold: A Young (27) 1 up. W: D Carriere (12) 2 up. Hole-in-one: J Carter at 2nd.

   QUEENSCLIFF: Stableford A: A Boyd (13) 42. B: R Sharp (21) 36. W: J Welsh (19) 38.

   RACV CAPE SCHANCK: Stableford: R Elder (21) 36 cb. W: J Howse (24) 32.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: J Heywood (13) 41.

   RICH RIVER: Stableford A/Cup: M Scholes (6) 39. B: B Mason (16) 36. C: J Dixon (26) 37. Hole-in-one: B O'Neil at 3rd.

   RINGWOOD: Stableford A: M Silitetar (13) 69 cb. B: D Philipson (16) 42. C: A Pekkarinen (24) 38. W: C Dyer (19) 31. W: K Fitzgerald (11) 34.

   RIVERSDALE: Stableford A: G Borenstein (9) 38. B: E White (19) 39.

   ROCHESTER: Par: I Clark (25) 2 up cb.

   ROMSEY: Par: H Drummond (22) 2 up.

   ROSANNA: Par A: R Henshaw (8) 3 up. B: G Randall (15) 2 up. C: Coutet (20) 3 up cb.

   ROSEBUD: Stableford West: R Bailey (15) 40. W A: R Davey (21) 34. B: G Larsen (34) 40. East A: R Lee (10) 39. B: M Williamson (16) 39. C: I Turner (21) 34.

   ROSEBUD PARK: Stableford Medal: T Gambiza (23) 38. W: A Sadler (31) 38.

   ROSSDALE: Stableford A: T Stillman (8) 37. B: C Johnson (18) 41. C: J Cormack (24) 38. W: G Thorne (19) 34.

   ROYAL MELBOURNE: Stableford East: S Jones (3) 37. W: P Norton (18) 36. 4B West Trophy: J Schackell L Bickerton 12 up.

   SAFETY BEACH: Par A: V Iacobaccio (15) 6 up. B: S Connors (33) sq.

   SALE: Stableford A: G Horne (8) 39. B: C Rintoul (15) 38. C: P Counahan (23) 37.

   SANCTUARY LAKES: Stableford A: A Franklin (scr) 39. B: T Hillier (9) 34. C: S Sourbutts (18) 38 cb. Snr C'ship 36-hole: B Adams (7) 146.

   SANDHURST: Stableford: S Spaulding (2) 41. B: C Lapus (17) 37. W: M Maher (24) 31. Medley Par North A: E Santos (5) 2 up. B: G Noriskin (14) 2 up.

   SEYMOUR: Stableford A: M Fountain (12) 39. B: D O'Sullivan (29) 45. W: E Pell (4) 35.

   SHEPPARTON: 4B agg: D Faram (6) J Faram (10) 75. W: S Woodhouse (44) K Hall (45) 64.

   SORRENTO: Stableford A: G Murden (15) 39. B: J Isaac (21) 38. W: J Robertson (22) 39.

   SOUTH PINES: Stroke A: C Barned (9) 73. Scr: G Geisler (Moe) 78. B: L Edwards (16) 71. Scr: N Rogerson 83. C: A Glenton (26) 72. Scr: G Cousens (22) 96. 27-hole C'ship A: J Hay 122. Hcp: T Williams (11) 107-1/2. B: T Vandenhoff 126. Hcp: B Brooks (17) 101-1/2. C: B Moreland 146. Hcp: M Love (24) 110.

   SOUTHERN: Stableford div 1: M Tims (10) 39. Div 2: A Lance (13) 38. Div 3: G McKissack (20) 37 cb. Trophy f: R Lumsden N Warren bt C Carroll S Taylor 4-3.

   SPRING PARK: Stableford: V Lunder (15) 35.

   SPRING VALLEY: Stableford A: S Goodman (12) 39. B: R Blackwell (22) 38. PM: A: G Ebinger (1) 36 cb. B: P Edwards (19) 39.

   ST ANDREWS BEACH: Stableford: G Tandy (5) 35.

   STRATHALLAN: Stroke A: S Mooney (10) 69 cb. B: B Regan (17) 67. C: M Pillai (22) 66. Medal: P Kamay (6) 65.

   SUNSHINE: Stableford A: S Pulis (12) 36. B: T Melvin (18) 35 cb. C: E Clayton (20) 33 cb. W: E Batten (19) 27.

   TALBOT: 4B: N Greenwood (13) R Potter (14) 39.

   THE DUNES: Stableford Div 1: J Cotter (8) 37. Div 2: P Sherman (14) 37. Div 3: S Mills (36) 33. W Div 1: M Elson (5) 33. Div 2: M Sherman (25) 33. Hole-in-one: T Stewart at 13th.

   THE HERITAGE: Stableford Henley A: A Winter (10) 40. B: A Agisilaou (15) 38. C: A Mill (20) 45. St John A: J Goddard (2) 38. B: A Bradley (16) 34. C: A Gardner (25) 36.

    THE NATIONAL: Stableford Moonah: S Johnson (35) 43. Hole-in-one: P Lewis at 5th. Ocean: I Graham (20) 40. Old: M Stanford (scr) 38 cb. Long Island 4B: G McKay (26) C Graetz (16) 10 up.

   THE SANDS TORQUAY: Stableford A: T Spence (9) 39. B: T Hester (14) 37 cb. C/Medal: T Tobin (22) 42. W: M Juniper (35) 30 cb.

   THIRTEENTH BEACH: Par Beach A: D Gilbert (6) 3 up. B: N McFarlane (9) 3 up. C: J Wright (14) 2 up. Women A: K Biddle (2) 1 up. B: A de Heer (25) 2 up.

   TIRHATUAN: Stableford: P Storey (15) 39.

   TOCUMWAL: Stableford A: B Christie (Rich River 1) 42. B: H Jankov (13) 35. C: J Jones (21) 39. W: C Abbott (Yarrawonga 26) 36.

   TORQUAY: Stableford A: M Calnin (8) 39. B: G Taylor (10) 36. C: W Gaunt (14) 38. D: G McGlinchy (21) 39. W: A Joyce (19) 37. Resort: R Forbes (19) 35.

   TRAFALGAR: Stableford A: P Hobson (12) 40. B: D Blackshaw (19) 38.

   TRARALGON: Stableford A: R Logan (10) 38. B: G Bland (12) 40. C: L Bollard (17) 37. D: L Withers (23) 38. W: S Coffey (12) 28.

   TRENTHAM: 4B: D McLean (17) S Robinson (15) 44 cb. Women Stroke: M Brierley (22) 71.

   VICTORIA: Stableford A: N Hollow (9) 39. B: R Ampt (16) 40 cb. C: R Taylor (21) 43. White: D Wilson (29) 37. W: M Mateer (23) 34 cb.

   WARBURTON: Stableford: K Kane (22) 42.

   WARRACKNABEAL: Par A: P Barling (13) 1 up. B: A Ross (35) 4 up. Women Stableford: N Vogel (20) 38.

   WARRAGUL: Ambrose: T Denholm P Potter (6-1/2) 59-1/2. Women Stableford A: J Kennedy (21) 36. B: Y Lane (36) 32.

   WARRNAMBOOL: Stableford A: D Warnaar (7) 39. B: M Veljovic (16) 40. C: S Barker (23) 41. W: C Lappin (14) 30.

   WAVERLEY: Stableford A: C Van Bakel (9) 39. B: J Pirie (13) 39. C: G Goldsworthy (22) 37.

   WERRIBEE PARK: Stableford A: T Cook (6) 37. B: C Ravenscroft (14) 37. C: J Tullio (19) 40. D: G Whyte (32) 39. W: J McLeod (11) 27.

   WHITTLESEA: Par A: P Campi (10) 4 up. B: P Lunny (12) sq. C: N McGinty (23) 2 up.

   WINCHELSEA: Stableford: D Ehmer (18) 43.

   WODONGA: Par A: M Selmingham (9) 4 up. B: M Leman (10) 2 up. C: B Wood (26) 3 up. W: P Mullumby (22) 2 down.

   WONTHAGGI: Stableford A: R Van Agtmaal (11) 38. B: G Linguey (16) 37. C: J Brann (19) 39.

   WOODEND: Stableford: T Bowen (13) 40.

   WOODLANDS: Stableford A: D Teasdale (6) 39. B: G Parakilas (14) 38. C: D Beattie (17) 36 cb. Hole-in-one: M Doutch at 8th. W: V Davey (17) 33 cb.

   WOORAYL: Par A: G McKinnon (13) 4 up. B: R Stubbs (15) 1 up. C: J Bolge (26) 2 down.

   YALLOURN: Stroke A/Medal: H Thomas (9) 67. B: J Bennett (20) 73. Scr: H Thomas 76.

   YARRA PARK: Par: S Darwin (23) 3 up. W: Y Lord (24) sq.

   YARRA VALLEY: Stableford: S Key (34) 40. W: C Scholes (26) 25.

   YARRA VIEW: Stableford: S Kenny (6) 37.

   YARRA YARRA: Stableford A: M Cohen (8) 39. B: G Weller (11) 41. C: R Wood (19) 37. D: D McLaren (24) 38. W: M Thorley (17) 34. Yellow: A Ellis (36) 32.

   YARRAM: 4B: E Greenaway (16) A Greenaway (29) 45. Women Stableford: S Denovan (16) 33.

   YEA: Par: M Peterson (13) 2 up.

   YERING MEADOWS: Stableford A: R Tobias (15) 43. B: T Mair (19) 36. W: K Roberts (17) 29.