Date: November 04, 2016
Author: Golf Australia

Victorian club golf results – Thursday

 

   ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: S Mackey (9) 18.

   AMSTEL: Men: Stroke: Ranfurlie: Black: A: N Worthington (14) 71 cb. B/Medal: R Urmston (24) 68.

   AXEDALE: Men: Par: A: B Retallick (15) 4 up. B: D Leversha (19) 5 up cb. C: D Lubke (24) 4 up.

   BACCHUS MARSH: Stableford: L Hickman (-2) 39.

   BAIRNSDALE: Snr Stableford: A: T Jackson (3) 38. B: R Estoppey (18) 36. C: J Brown (29) 40.

   BARHAM: Men: Stableford White: A: I Bennett (13) 47. B: R Leggett (23) 39.

   BARWON HEADS: Men: Stableford: A: P Robins (10) 41. B: A Scott (25) 40. Women: Team Aggregate: P Plowman (15) C O'Brien (21) J Burton (20) J Koch (39) 128. J Koch (39) 38.

   BERWICK MONTUNA: Men: Stableford: M Richardson (26) 47.

   BOX HILL: Stroke: A: R Balnorn (13) 69. B: N Dinnison (21) 65. C: D Foggarty (23) 69. D: S Cave (27) 71 cb.

   BRIGHT: Men: Stableford: A: G Badrock (15) 43. B: J O'Shea (18) 40.

   BRIGHTON: Mxd: Stableford White: K Pearce (9) 42.

   CAMBERWELL: Men: Stroke: A: G Davis (19) 66 cb. B: W Strangwick (24) 61.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: A: M Tarley (10) 40. B: P Lipshut (29) 42.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Stroke: B Mansell (15) 69 cb.

   CASTLEMAINE: Medley: Stableford: A: T Strong (15) 39 cb. B: R Graham (34) 44.

   CENTENARY PARK: Men: Stroke: A: T Schmidt (18) 70 cb. B: K Foxall (23) 66. Women: B James (44) 69.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford: A: I Tucker (16) 37. B: N Brehaut (25) 37.

   CHELTENHAM: Men: Par: P Finlay (9) 3 up.

   CHURCHILL WAVERLEY: Men: Stableford: Churchill Park: M Pedrola (16) 43. Snr P Senini (27) 39. Waverley: V Wall (20) 41.

   CLIFTON SPRINGS: Medley: Stableford: G Forder (20) 40.

   COHUNA: Men: Stableford: I Smith (23) 40.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: R Wines (7) 34. B: J Tzefer (13) 39. C: C Blain (19) 39.

   COROWA: Stableford: H Elliot (22) 44.

   CRANBOURNE: Women: Stroke: A: I Komesaroff (18) 71 cb. B: J Pearsall (27) 67. C: M Goldsmith (34) 71. Medal Nov: J Pearsall .

   EASTERN: Women: Stableford North: Yellow: A: W Ji (19) 32. B: S Lee (23) 40. C: F Barnett (30) 40.

   EASTWOOD: Men: Stableford White: A: B Nagel (11) 40. B: R Freemantle (17) 40. C: T Luscombe (33) 44. Women: Yellow: A: A Holmes (21) 40. B: J Saunders (32) 39.

   FLINDERS: Men: Stableford: A: A Robinson (14) 40 cb. B: E Uren (19) 38 cb. C: T Bateman (21) 38. Women: L Pilkington (28) 33.

   GARDINERS RUN: Women: Stableford Gold: D Stephens (29) 38 cb.

   GARFIELD: Men: Stableford: A: T Langmaid (13) 38. B: P Bogart (20) 41. C: R McGlone (25) 39.

   GISBORNE: Men: Stableford: A: H Campbell (8) 38. B: N Tonkin (16) 38 cb. C: D Jones (18) 42.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stroke: A: P Borstelmann (20) 70. B: M Howard (22) 66. Medal Nov: M Howard .

   HORSHAM: Women: Stroke: A: S Wynne (20) 71. B: J Gross (24) 73. C: J Munn (29) 74. Trophy: S Wynne .

   HOWLONG: Men: Stroke: A: K Rampling (18) 65 cb. B: R Newman (23) 66. C: M Hurley (32) 66.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford White: E Crawford (25) 39. Women: Stableford: O Mackenzie (19) 39.

   IVANHOE: Stableford: J Skene (33) 38.

   KERANG: Men: Stableford: J Murphy (20) 42.

   KEW: Men: Stableford: G Auton (28) 39. Women: Stroke: A/Medal: H Hodgetts (10) 72. B: M Cerini (33) 72 cb. Stableford: L Fielding (37) 41. 9-hole: P Miller (26) 18.

   KILMORE: Men: Stroke: White: T Paul (17) 68.

   KINGSTON HEATH: Women: Stableford: 4B: J McDonald (29) A Peters (29) 44.

   KORUMBURRA: Men: Stableford: D Enbom (22) 37.

   LAKES ENTRANCE: Men: Stableford White: A: C Lesiw (15) 40. B: E Banks (17) 37 cb. C: R Mockett (26) 37 cb.

   LANG LANG: Mxd: Stableford White: P Colgan (33) 37.

   LEONGATHA: Stableford: A: A Smith (14) 37. B: M Stubbs (21) 34. C: T Roberts (31) 40.

   MALLACOOTA: Men: Stableford: 4B: T Nolan (25) E Donald (27) 46. Women: O Bryant (32) P Bobbin (37) 49.

   MALVERNDALE: Women: Stroke: A: V McIlwaine (18) 70. B/Medal: L Buntine (30) 67. C: K Harris (37) 68.

   MANSFIELD: Men: Stableford: A: D Ryan (15) 43. B: P Gooding (26) 44. Stableford Gold: P Healy (29) 39.

   MEDWAY: Men: Stableford: A: G Crowe (8) 42. B: P Branigan (16) 39. C: R Farrell (21) 38 cb.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Par White: A: R Tulloch (15) 4 up. B: S Munro (20) 3 up. C: M Breen (32) 4 up.

   MELTON VALLEY: Stroke: A: A Piorkowski (15) 66. B: T Barrass (29) 64. Snr 9-hole: J Darcy (16) 48.

   MENTONE: Women: Par: A: K Robinson (23) 1 up. B: M Kenny (30) 4 up. C: J Addison (36) 1 up.

   METROPOLITAN: Stableford: B Cupitt (9) 37.

   MOE: Men: Stableford: A: T Donnison (12) 40. B: J Bennett (16) 37.

   MOONAH LINKS: Men: Stroke Medal Nov: Legends: Black: B Aitken (16) 72 cb. Women: Stroke: Medal: R Moore (24) 72. Men: Stableford Visitor: White: M Connell (18) 35.

   MOOROOPNA: Men: Par White: F McIntyre (9) 7 up.

   MORACK: Women: Stroke: A: S Steer (28) 72 cb. B: A Eagland (34) 72 cb. C: M Gibbon (39) 70. Medal: M Gibbon.

   MURRAY DOWNS: Men: Stableford Gold: A: R Hastings (8) 34. B: J Alexander (15) 40. C: G Slater (22) 43.

   NEPEAN: Women: Stableford: A: A Thomas (25) 37. B: J Freidin (33) 36. C: C DeKievit (39) 36.

   NORTHERN: Women: Stableford: A: G Church (23) 38. B: L Kerr (25) 42.

   NUMURKAH: Men: Stableford White: P Stonehouse (10) 39.

   OAKLEIGH: Veteran: 9-hole Stroke: A/Medal: D Stow (9) K Archibald (4) 27 to playoff. B: E Smith (10) 27.

   OLD BOYS SOCIAL at Edithvale: Stroke: American Foursome: P Aitkins W Koerning (16.88) 68.13.

   PAKENHAM: Women: Stableford: 4B: L Barker (29) L Davey (45) 37.

   PATTERSON RIVER: Men: Par White: P Marshall (28) 4 up. Women: Par: A: K McLeod (21) 2 down. B: P Bowers (29) 3 up.

   PENINSULA KINGSWOOD: Women: Stroke: Peninsula Composite: A: G Rew (18) 72. B: K Hosking (19) 75. C: L Timms (28) 76. Medal of Medalists: A Rivett (25) 79. Men: Stableford: T Gilder (13) 39.

   PHILLIP ISLAND: Par White: K Sinclair (28) 5 up.

   PORTLAND: Mxd: Stableford White: A: G Jensz (12) 40. B: M Barry (27) 38.

   PORTSEA: Mxd: Stableford: A: G Hay (7) 37 cb. B: J McCormack (19) 37.

   QUEENSCLIFF: Men: Stableford: G Strasser (35) 44.

   RACV HEALESVILLE: Men: Stableford: T Thompson (28) 41.

   RICH RIVER: Men: Stableford West: White: A: W Campbell (10) 40. B: H Moerenhout (17) 39. C: J Fairservice (26) 42.

   RIVERSDALE: Men: Par White: A: D Walker (12) 2 up cb. B: L Berglie (19) 4 up cb. C: K Taylor (22) 5 up. Stroke Matchplay: D Edwards bt R Hando 3-2. Veteran: B Wight bt K Hart 3-2.

   ROSANNA: Men: Stableford: A: J Cuff (7) 43. B: D Burns (17) 39. C: C Thorn (21) 41. D: R Llyod (29) 39 cb.

   ROSEBUD COUNTRY: Women: Stroke: Ambrose: North: P Fisher (8) W Winnett (31) J Johansson (13) R Davey (20) 62.

   ROSEBUD PARK: Men: Stableford White: N Kean (25) 39.

   ROSSDALE: Men: Stableford White: T Wood (8) 41.

   ROYAL MELBOURNE: Men: Stableford: West: P Jeffery (13) 37. East: T Carty (15) 35.

   SALE: Veteran: Stableford: 9-hole: T Hickling (30) 18.

   SANCTUARY LAKES: Stableford: R Smith (16) 34.

   SANDHURST: Men: Par: Champions: B: I McDonald (18) 4 up. C: A Tan (22) 2 up. White: W Aigner (7) 2 up. Hole in one: G Wilson.

   SHEPPARTON: Men: Stableford White: A: M O'Meara (12) 44. B: M Woodier (20) 44.

   SOUTH PINES: Women: Stroke: Medal Nov: G Sinclair (23) 67.

   SOUTHERN: Stableford: A: P McGaughey (21) 36 cb. B: A Davies (36) 44.

   SPRING PARK: Mxd: Par: B Thomas (14) 1 up.

   SPRING VALLEY: Women: Stableford: Team Aggregate: J Pitcher (14) L Wilson (24) M Lyons (23) 79.

   SUNSHINE: Men: Stableford: White: A: P Wiggins (10) 40. B: B McGuinness (14) 45. C: L Dellit (23) 40.

   TARRAWINGEE: Stableford: A Simmons (33) 38.

   THE NATIONAL: Medley: Par: Long Island: J Collins (13) 5 up. Moonah: M Jebb (10) 4 up.

   THE SANDS TORQUAY: Women: Stroke: Ambrose: L Reade (25) P Payne (27) S Stewart (10) M Bridgart (23) 59.375.

   TOCUMWAL: Men: Stroke: R Loversidge (23) 44. Women: G Edwards (31) 46.

   TRENTHAM: Stroke: Medal: A: M Walker (9) 70. B: A Purvinas (20) 65. C: T South (33) 64. Medal of Medalists: A Purvinas (20) 65.

   VICTORIA: Men: Stableford: Team: G Forster (19) P Hart (12) D Reynolds (19) W Cheeseman (30) 90. G Forster (19) 38 cb. Stableford White: J Burrows (28) 39. Women: Stableford: E Dwyer (32) 37.

   WANGARATTA: Women: Stableford: B Lang (43) 36.

   WARRAGUL: Women: Stroke: A: J Marriott (14) 76 cb. B: W McKeown (24) 74. C: M Williams (45) 72. Medal Nov: M Williams. Stableford: A: I Thomas (14) 32.

   WATSONIA RSL: Stableford: J Inglis (19) 43.

   WERRIBEE PARK: Men: Stableford White: A: A Mc Millan (9) 41. B: W Eldridge (17) 42. C: J Crookes (24) 41.

   WODONGA: Women: Stableford: A: J Holwell (22) 41. B: K Korju (26) 43.

   WOODLANDS: Men: Par: 4B: M Browne (13) B Donaldson (22) 4 up cb. A: A George (4) 2 up. B: R Mactaggart (17) 1 up cb. C: E Harder (26) sq cb. Gold: P Swannie (24) 2 down. Women: 4B: P Benstead (27) M Evans (31) 5 up cb.

   YARRA VALLEY: Men: Stableford: J Lew (31) 41.

   YARRA YARRA: Men: Stableford: B Mitchell (20) 38 cb. Yellow: G Murray (26) 35.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stroke Ambrose: Murray: White: J Dawes (6) R Knights (29) R Hogg (4) B Castles (11) 54.75. Lake: A Long (1) A Clark (10) L Clark (22) W Hall (12) 55.375.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Nursery: F Ollaik (15) 38. Women: T Saunders (18) 36 cb.