Date: November 11, 2016
Author: Golf Australia

Victorian club golf results – Thursday

 

   ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: G Lally (7) 18.

   AMSTEL: Men: Par Ranfurlie: White: A: P Williamson (13) 1 up. B: V Aanensen (17) 5 up.

   ANGLESEA: Stroke: A: S Britnell (17) 73. B: M DeVries (21) 74. C: L Burgess (37) 73.

   BACCHUS MARSH: Par: R Dellios (18) 3 up.

   BAIRNSDALE: Snr Stroke: Medal Nov: A: G Fry (8) 72 cb. B: T Trimnell (13) 66. C: B Hills (30) 68.

   BARHAM: Men: Stableford: A: K Windridge (4) 42. B: A Knight (19) 44.

   BARWON HEADS: Men: Stableford Black: P Johnston (10) 37. Red: P Hawthorne (19) 39. Women: Par Green: J Cave (39) 2 up. Par: A Waite (35) 1 up.

   BERWICK MONTUNA: Men: Stableford: K Lawrence (21) 43 cb.

   BOX HILL: Mxd: Stroke: A: E Fitzwilliam (12) 61. B: J Rolfe (20) 62. C: L Cavanagh (23) 63. Scr: L Bolton 70 cb. Men: C'ship: K Whitford (15) 139.

   BRIGHT: Men: Stableford: A: N McIntyre (15) 38. B: P Dingle (23) 44.

   BRIGHTON: Mxd: Stroke White: A Mercuri (22) 61 cb.

   CAMBERWELL: Men: Par: A: D Barker (17) 5 up. B: A Watson (30) 8 up.

   CARDINIA BEACONHILLS: Men: Stroke: A: D Moseley (12) 61. B: R Millard (19) 65.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Par: B Jenkins (23) 3 up.

   CASTLEMAINE: Medley: Stableford: K Gardner (12) 40 cb.

   CENTENARY PARK: Men: Stableford: A: D Barber (15) 41. B: P McConville (21) 43. Women: K Lorkin (19) 40 cb.

   CHELTENHAM: Men: Stableford: L Holman (8) 40.

   CHURCHILL WAVERLEY: Men: Stableford: Churchill Park: A: K While (25) 40. Mxd: Waverley: D Neilson (29) 43 cb. Women: J Ward (18) 37.

   CLIFTON SPRINGS: Medley: Stableford: M Taylor (34) 45.

   COBRAM BAROOGA: Men: Stableford White: A: F Barton (7) 39. Stableford: B: R Lacy (25) 40. Women: H Hall (39) 37.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford White: A: H Fitzpatrick (11) 40. B: P Munn (14) 35 cb. C: W Watkins (21) 40.

   COROWA: Men: Stableford: G Clinch (10) 40 cb.

   CRANBOURNE: Women: Stroke: A: Y Kim (10) 70 cb. B: R Gelbart (24) 64. C: M Goldsmith (33) 69. Medal of Medalists: J Pearsall (26) 73.

   DENILIQUIN: Women: Stroke: A Scr: P Davis (16) 67.

   EASTWOOD: Men: Stableford White: A: B Hanley (2) 40 cb. B: A Young (13) 41. C: T Clugston (30) 38 cb. Women: Yellow: A: E Peebles (21) 38. B: M Chiu (43) 38. Stableford: 12-hole: J Jenkins (32) 25 cb.

   GARFIELD: Men: Stableford: A: T Male (8) 41. B: P Skinner (17) 42. C: P Lazarus (26) 41.

   GISBORNE: Men: Stableford: A: M Lovitt (11) 38. B/Medal: C Mullins (14) 42. C: A Ly (18) 42.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: A: P Borstelmann (20) 40. B: D Meade (27) 42.

   GREEN ACRES: Men: Stableford: D Matotek (9) 40. Women: Stroke: Ambrose: B Pinchbeck (15) C Giomi (26) H Judd (14) M Doidge (18) 61.875.

   HORSHAM: Women: Stroke: Medal Nov: A/Medal: T Hobbs (13) 74. B: L Sleep (23) 78. C: L Mitchell (31) 78 cb.

   HOWLONG: Stroke: A: K Rampling (17) 64. B: B McKenzie (22) 63. C: S Sang (28) 64.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford Trophy: White: G Jackson (3) 41. Women: Stableford: R Stewart (25) 39.

   IVANHOE: Women: Stroke: Medal of Medalists: D Biggs (26) 68.

   JUBILEE WANGARATTA: Women: Stableford: R White (17) 36.

   KERANG: Men: Stableford: D Ross (8) 39 cb.

   KEW: Men: Stableford: T Rush (17) 44.

   KILMORE: Men: Stableford: K Hurley (16) 35.

   KINGSTON HEATH: Women: Stroke: Medal Nov: A/Medal: D Stockdale (17) 71. B: S Jackson (25) 74. C: N Ruggiero (30) 77. Medal of Medalists: C Cookes. Stableford: M Otto (34) 34.

   LAKES ENTRANCE: Men: Par White: A: N Garden (16) 2 up. B: J Coleman (20) 3 up. C: P Robinson (34) 4 up.

   LANG LANG: Mxd: Stableford White: B Merrigan (14) 14.

   LEONGATHA: Men: Stableford: 4B: A: I Barlow (21) B Fennessy (29) 45, D McDonald (17) C Hams (15) 43 cb. Women: J Howson (23) E Gedye (45) 40.

   MAFFRA: Stroke: Medal of Medalists: A: J Murray (20) 70. B: J Robbins (33) 66.

   MALVERNDALE: Women: Stroke: A: E Hall (27) 65. B: K Rawlings (29) 67. C: J Macfarlane (38) 65.

   MANSFIELD: Men: Stableford: A: A Eustace (17) 42. B: K Fisher (28) 46.

   MEDWAY: Men: Stableford: Trophy: A: C Purcell (8) 39 cb. B: G Shegedyn (15) 41. C: J Ronquillo (21) 38.

   MEENIYAN: Mxd: Stableford White: J Hyett (36) 42.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford White: A: B Jardine (10) 39. B: D Hurley (22) 44. C: F Chy (32) 41.

   MELTON VALLEY: Snr Stableford: 9-hole: C McCarthy (16) 20.

   MIRBOO NORTH: Stableford: A: M Hales (27) 39.

   MOE: Men: Stableford White: A: P Rodaughan (14) 44.

   MOONAH LINKS: Men: Stableford Legends: White: A: A Levesque (7) 40 cb. B: B Hanson (21) 42. Women: Stableford: A Holland (24) 40.

   MOOROOPNA: Men: Stableford White: C Moreland (29) 47.

   MORACK: Women: Stableford: A: R Mackwell (22) 40. B: S Findlay (34) 39. C: S Melhart (45) 34.

   MT MARTHA: Women: Stableford: Bowl: D Gipp (23) C Ronalds (23) J Bowman (41) C Hogan (26) 87.

   MURRAY DOWNS: Men: Stableford Gold: A: R Prockter (12) 36. B: G Foster (30) 38.

   NEWRY: Men: Stableford: J Rogers (19) 40.

   NORTHERN: Women: Stableford: A: M Randles (24) 39. B: J Bakker (29) 38.

   NUMURKAH: Men: Stableford White: P Myers (15) 40.

   OAKLEIGH: Veteran: Stroke: 9-hole: A: E Smith (9) 26. B: T Farrar (11) 26.

   OLD BOYS SOCIAL at Edithvale: Stableford: A: S Jolley (15) 36. B: B Haggett (22) 37.

   PAKENHAM: Women: Stroke: Medal of Medalists: Div 1/Medal: K Jones (22) 77. Div 2: H Aurish (30) 74. Div 3: J Rawson (41) 84.

   PATTERSON RIVER: Stableford: D Florence (14) 40. Stroke: A: G Kramme (14) 73. B: J Thomson (22) 75. Medal Nov: C: J Appleton (56) 68.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula Composite: White: F Womersley (30) 46. Women: Stableford: Irish Team: H Hall (27) C Wilson (20) I Van Der Griend (37) J Berry (26) 50.

   PHILLIP ISLAND: Stableford White: D Theriault (22) 42.

   PORTARLINGTON: Men: Stableford: T Fiteni (18) 45. Women: H McDonald (19) 34.

   PORTLAND: Stableford: A: G Clayton (14) 39 cb. B: W Stephens (20) 40.

   PORTSEA: Mxd: Par White: A: A Hoyle (12) sq cb. B: N Schlipalius (17) 4 up.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: A: B Miller (18) 46. B: R Harris (22) 43.

   RICH RIVER: Men: Stableford 4B: East: White: D Zadow (27) B Suffolk (18) 50.

   RINGWOOD: Women: Stableford: A: D Miller (22) 39. B: D Seehusen (39) 42 cb.

   ROSANNA: Par: A: S Leggett (11) 6 up cb. B: G Randall (14) 6 up. C: B Whiffin (21) 6 up. D: D Armstrong (22) 4 up cb.

   ROSEBUD COUNTRY: Women: Stableford: East: A: C Mowthorpe (11) 36. B: S Heskin (31) 41.

   ROSEBUD PARK: Men: Stroke: Medal Nov: G Nagle (10) 66.

   ROSSDALE: Men: Stableford White: V Wotherspoon (11) 41.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford: P Cristiano (21) 30.

   SANDHURST: Men: Stableford: North: A: G Forsyth (9) 37. B: J Brown (15) 42. C: D Windlow (21) 39. A: G Forsyth (9) 37. B: J Brown (15) 42. C: D Windlow (21) 39.

   SOUTH PINES: Women: Stableford: Shield: M Edwards (39) 37 cb. Div 1: D Grosvenor (27) 33. Div 2: M Edwards (39) 37 cb.

   SOUTHERN: Stableford: A: L May (18) 39 cb. B: G Hughes (23) 41.

   SPRING PARK: Mxd: Stableford: B Thomas (14) 42.

   SPRING VALLEY: Women: Stroke: A: J Bevan (18) 73. B: T Hagarty (23) 71. C: J Hepenstall (33) 69. Medal of Medalists: J Bevan (18) 73 cb.

   SUNSHINE: Men: Par White: A: J Sayer (2) 3 up. B: J Sadowy (18) 5 up. C: M Braden (21) 6 up.

   THE HERITAGE: Women: Stroke: Henley: A: J Chen (12) 71. B: M Gorman (22) 72. C: L Newman (33) 73. Stableford: S Mansfield (22) 32.

   THE NATIONAL: Medley: Stroke: Long Island: D Turek (15) 68. Old: Y Yu (9) 74.

   TRENTHAM: Stableford: A: R Wilson (8) 41. B: M Aston (27) 42.

   VICTORIA: Men: Stableford: 4B: G Black (26) H Trakal (22) 48. A: B Simpson (13) 39. Stableford White: B: N Zantuck (27) 37. Women: Stableford: L Stephens (31) 40.

   WANGARATTA: Women: Stroke: A: M Price (21) 74. B: M Thompson (32) 72. Medal: L Adams (28) 68.

   WATSONIA RSL: Men: Stableford: K Littler (20) 39.

   WERRIBEE PARK: Men: Stableford: A: L Fitzpatrick (6) 39. B: R Tardrew (20) 41. C: P Sharp (21) 45.

   WODONGA: Women: Stableford: A: J Langford (22) 42. B: F Meijer (35) 44.

   WONTHAGGI: Men: Stableford White: C Wilkinson (15) 38.

   WOODLANDS: Mxd: Stableford Cup: White: H Grant (34) 40. Men: A: M Smith (7) 39. B: D Walsh (17) 37 cb. C: H Grant (34) 40. Women: Stableford: K Caridakis (8) 36.

   YARRA VALLEY: Men: Stableford White: L Killeen (27) 40.

   YARRA YARRA: Men: Stableford White: T Groves (17) 42 cb. Yellow: D Bowen (21) 42.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford Murray: White: A: B Kruger (6) 36. B: K Allen (19) 35. Lake: A: G Andreasen (11) 36 cb. B: G Jarrad (27) 36.

   YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Veteran: Stroke: P Rosenboom (12) 29.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Nursery: M Taylor (10) 40. Women: K Blackley (37) 40.