Date: April 13, 2018
Author: Golf Australia

Victorian club golf results – Thursday

 

   ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: J Rees (7) 16.

   ANGLESEA: Women: Par: A: A Stokes (15) 1 down. B: H Stewart (26) 1 down. C: M Cross (35) 1 up.

   APOLLO BAY: Women: Stroke: Medal Apr: A/Medal: S Toone (28) 68. B: J Dodds (36) 70.

   AXEDALE: Men: Stableford: Div 1: T Holmes (16) 37 cb. Div 2: T Gundry (19) 41. Div 3: M Chilcott (30) 39 cb.

   BACCHUS MARSH: Men: Stableford White: M Pigott (16) 37.

   BAIRNSDALE: Men: Stroke: Medal Apr: A/Medal: D Churches (3) 68. B: F Bromfield (17) 70 cb. C: S Krusic (22) 68.

   BARHAM: Men: Stableford White: Div 1: J Morris (13) 44. Div 2: W Revill (17) 43. Div 3: K Cunningham (23) 39.

   BARWON HEADS: Women: Par: S Tallent (35) 3 up.

   BENALLA: Women: Stableford: 4B Agg: E Tallis (29) C Garratt (23) 77.

   BERWICK MONTUNA: Men: Stableford: G Waddingham (16) 41.

   BOX HILL: Mxd: Stableford White: A: S McKeon (12) 42. B: C Looker (18) 38. C: R Bradshaw (23) 42. D: M Ransom (26) 39.

   BRIGHT: Men: Stableford White: A: D Roberts (15) 35. B: R Munro (25) 40.

   BRIGHTON: Men: Stableford White: J Quinn (16) 42 cb.

   CAMBERWELL: Stableford: A: M De Carteret (17) 42. B: C Centorino (32) 42.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: A: K Timmins (7) 45. B: J Wheatley (17) 45.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Men: Stableford: R Prewett (20) 38.

   CASTLEMAINE: Medley: Stableford: W Burgess (14) 38.

   CENTENARY PARK: Men: Stableford: A: C Donald (17) 40. B: E Wilton (30) 40. Women: J Furtado (33) 36.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford Black: A: G McKinnis (12) 38. B: K Hurnall (13) 35. C: K Farrar (16) 36.

   CHELTENHAM: Men: Stableford: G Bird (19) 42.

   CHURCHILL WAVERLEY: Snr Stableford: Rowville: N Mansfield (20) 43. Women: V Mali (13) 39. Mxd: Endeavour Hills: A: W Knights (13) 41. B: M Magana (21) 44.

   CLIFTON SPRINGS: Medley: Stableford: A McGrath (15) 40 cb. G Snell (27) 40. J Daglas (4) 39 cb. L Bassett (1) 39 cb.

   COBRAM BAROOGA: Men: Stableford White: A: J Milovitch (13) 39. B: R Bill (20) 39. Women: J Curran (16) 29 cb.

   COHUNA: Men: Stableford: J Corry (13) 39.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: B Matthews (11) 38 cb. B: T Benfold (14) 39. C: S Dimer (20) 42.

   COROWA: Men: Stableford: J Caminito (21) 39 cb.

   CRANBOURNE: Women: Stroke: Ambrose: J Rogers (36) M Ahern (20) R Levy (43) 63.

   CURLEWIS: Women: Stableford: Gentsome: L Doak A Clutterbuck W Tottenham A Howard 141.

   DENILIQUIN: Women: Stroke: A: S Lugsdin (13) 70. B: K Sandford (30) 68.

   EASTWOOD: Men: Stableford White: A: T Smith (2) 39 cb. B: A Fulton (13) 44. C: R Bartholomeusz (22) 42. Women: A: B Forbes (23) 37. B: K McDonald (30) 39.

   GARFIELD: Men: Stableford White: M Neylan (10) 38. Snr: S Kohut (27) 45.

   GISBORNE: Men: Stableford: A: F Manago (7) 37. B: B Kelty (12) 42. C: B Willis (25) 39.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: A: A Ludekens (16) 35. B: C Mitchell (36) 39 cb.

   GREEN ACRES: Men: Stableford: W Clark (19) 49. Women: A: H Fraser, (14) 37 cb. B: J Rodgerson (23) 39 cb. C: J Wauchope (39) 35.

   HEATHCOTE: Men: Stroke: Medal Apr: J Gastin (20) 69.

   HEPBURN SPRINGS: Stableford: 12-hole: N Bruce (12) 29.

   HILLTOP TATURA: Stableford: R Villani (19) 40.

   HORSHAM: Women: Par: A: T Hobbs (13) 1 up cb. B: J Gross (24) 1 up. C: L Gladigau (32) 2 up.

   HOWLONG: Veteran: Stableford: A: D Eastick (17) 38. B: B McKenzie (19) 39. C: I Schirmer (32) 42.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: P Murphy (11) 38 cb. Women: C Dao (35) 40.

   IVANHOE: Women: Stableford: C Moore (30) 42.

   KERANG: Stableford: D Bacon (13) 40.

   KEW: Medley: Stableford: S Stockley (20) 39. 9-hole: J Knights (44) 18.

   KILMORE: Men: Stableford: O Bryant (18) 45.

   KINGSTON HEATH: Women: Stroke: Medal Apr: A: L Brown (2) T Marget (9) L McCann (17) K Economou (29) H Dillon (29) 73 to playoff. B: E Appleby (27) 75. Stableford: R Hill (30) 42.

   KOORINGAL: Men: Stableford White: A: W Butler (4) 39. B: R Tindall (12) 41. C: C Spinks (18) 39. D: A Purdon (20) 38.

   LAKES ENTRANCE: Men: Stableford 4B: White: A Brown (28) T Faithful (28) 51.

   LANG LANG: Men: Stableford White: G Bock (17) 41. B Miles (20) 40.

   LEONGATHA: Mxd: Stableford: A: F De Bondt (15) 41. B: P Hobson (20) 39. C: F Debono (25) 39.

   MAFFRA: Women: Par: A: J Murray (20) 1 down cb. B: L Murray (27) 2 up.

   MALVERNDALE: Women: Par: Team: E Hall (27) H Logan (44) 4 up.

   MANSFIELD: Men: Stableford Gold: Div 1: L Wood (33) 37. White: Div 1: D Octigan (14) 43. Div 2: A Holt (19) 42. Women: 9-hole: M Foster (30) 18. 

   MEDWAY: Men: Stableford: Trophy: A: J Taylor (9) 41 cb. B: G Cooper (17) 42. C: P Barham (24) 39 cb.

   MEENIYAN: Mxd: Stableford White: F Peile (33) 40.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford White: A: B Jardine (12) 40. B: G Pattinson (22) 43. C: C Widdison (29) 42.

   MENTONE: Women: Stableford: A: M Kenny (24) 40. B: H Hanily (29) 39. C: P Redgrave (40) 41.

   METROPOLITAN: Stableford: M Player (15) 38.

   MIRBOO NORTH: Stableford: T Traill (12) 40.

   MOONAH LINKS: Men: Stableford Open: White: D Vince (16) 39. Women: A Holland (24) 32.

   MOOROOPNA: Men: Stableford: S Sewart (23) 45.

   MORACK: Women: Stroke: B: J Jee (19) 91. C: S Skym (37) 108.

   MYRTLEFORD: Women: Stableford: A O'Shaughnessy (14) 39.

   NEANGAR PARK: Men: Stableford: A: S Rotherham (0) 40. B: N Wellington (18) 44. C: B Lenaghan (24) 43.

   NEPEAN WOMENS: Stableford: A: J Gamble (22) 40. B: C Linklater (32) 37. C: M Thomson (36) 32.

   NEWRY: Veteran: Stableford: A: N Gutteridge (16) 39. B: R Cameron (22) 36.

   NORTHERN: Women: Stableford: A: H Moloney (17) 38. B: A Stobbie (27) 38.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: P Blok (27) 45. Women: A: S Woodward (23) 39. B: L Ellis (44) 38.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford White: Peninsula South:  A: J Buckley (9) 42. B: M Badwi (17) 39. C: R Zammit (24) 39. Women: Stroke: Foursome: C Aston A Blencowe (14) 70 cb. 

   PHILLIP ISLAND: Stableford White: T Read (19) 42.

   PORTARLINGTON: Men: Stableford: A: M Salter (3) 42. B: C Warren (22) 45. Women: H Powe (22) 36.

   PORTLAND: Men: Stableford: G Shepherd (13) 40.

   PORTSEA: Men: Stableford White: A: P Hurley (14) 39 cb. B: A Doodson (32) 38 cb. Gold: C Ekinsmyth (19) 33.

   RACV CAPE SCHANCK: Mxd: Stableford: L Kennedy (37) 42.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: J Chase (18) 41.

   RANFURLIE: Men: Par White: A: B Parker (8) 4 up. B: J Edwards (31) 3 up.

   RICH RIVER: Men: Stableford East: White: A: S Morgan (5) 40. B: R Quinn (13) 44. C: A Savage (36) 42.

   RINGWOOD: Men: Snr Pennant: Ringwood gold 7 d Olinda 3, Ringwood blue 8 d Camberwell 4. Women: Stableford: 9-hole: J Gough (29) 38 cb. B Storey (34) 22.

   RIVERSDALE: Stableford 4B: White: K Ryan (16) W Beaver (24) 50.

   ROSANNA: Men: Stableford: A: J Bannan (0) 40. B: C Cetrangolo (15) 41. C: M Lambert (18) 44. D: R Hammerberg (28) 40.

   ROSEBUD COUNTRY: Women: Stableford: South: A: S Ashton (20) 37. B: H Crea (41) 39.

   ROSEBUD PARK: Men: Par White: T Hates (13) 5 up.

   ROSSDALE: Men: Par: M Meier (25) 6 up.

   ROYAL MELBOURNE: Men: Stableford East: White: J Etherington (26) 38. West: G Chamber (29) 44.

   SALE: Veteran: Stableford: 9-hole: T Hickling (27) 20. B Goodison (22) 20. P Young (34) 20. M Johns (19) 18.

   SANDHURST: Men: Par: Champions: A: B Williams (1) 5 up. B: G Oechsle (10) 4 up. C: N Fry (22) 5 up.

   SETTLERS RUN: Men: Stableford Gold: J Evans (30) 46 cb. Women: Green: D Saker (26) 35 cb.

   SHEPPARTON: Men: Stableford: A: B James (5) 39 cb. B: J Brown (21) 39 cb.

   SOUTH PINES: Women: Stroke: Foursome: J Moore S Faithfull (30) 72.

   SOUTHERN: Mxd: Stableford: Div 1: J Henderson (24) 43 cb. Div 2: C Pritchard (28) 44.

   SPRING PARK: Men: Par: B Thomas (13) 7 up.

   SPRING VALLEY: Women: Stroke: A: L Trelour (15) 73. B: I Bellart (20) 70. C: M Bird (38) 70. Medal Apr: I Bellart (20) M Bird (38) 70 to playoff.

   STRATHALLAN: Women: Stableford: W Guild (14) 41. 9-hole: J Price (34) 12.

   SUNSHINE: Men: Stableford White: A: P Battaglia (Jr) (12) 38 cb. B: B Grinham (13) 38 cb. C: P McInney (20) 44.

   TARRAWINGEE: Mxd: Stableford: 9-hole: B Simmons (15.5) 23.

   THE DUNES: Women: Stroke: Medal Apr: The Dunes: A: L Wilcox (21) 73. B: B Craig (25) 73. The Cups: Medal: A De Bomford (28) 60. Stableford: 9-hole: The Cups: S Kennedy Roy (31) 19.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: Henley: A: E Shek (18) 38. B: M McAllister (30) 34. C: J Merrigan (34) 34.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Old: A Brumby (10) 41.

   THE SANDS TORQUAY: Women: Par Gold: N Bray (37) 3 up.

   TRARALGON: Mxd: Stableford: I Fleming (17) 46.

   TRENTHAM: Stableford: A: R Wilson (6) 42. B: K Sheedy (18) 43. C: I Little (31) 40.

   VICTORIA: Men: Stableford: 4B: P Jacka (22) R Cooper (28) 51. P Jacka (22) 44. White: S Ryding (31) 35. Women: C Burton (26) 38.

   WANGARATTA: Men: Stableford: B Woodward (23) 37. 9-hole: K Martin (28) 19. Women: Stroke: 9-hole Ambrose: J Kerr J Halbwidl M Thompson W Holmes 12. D Fleet L Anderson M Martin M Matthews 15.

   WARRAGUL: Men: Stableford White: R Elliott (23) 45. K Kitchen (29) 41. P Faithful (18) 39. Women: B Whitehead (44) 40.

   WATSONIA RSL: Stroke: R Allport (17) 68.

   WERRIBEE PARK: Men: Stroke: A: C Mitchell (8) 71. B: N Whelan (16) 71. C: R Anderson (29) 72.

   WODONGA: Women: Stroke: A: D Wolfe (8) 74. B: P Mullumby (22) 69. C: L Drew (31) 75.

   WONTHAGGI: Men: Stableford: R Wilkinson (31) 42. Snr 9-hole: R Hender (21) 19.

   WOODLANDS: Men: Stableford White: A: E Ackerman (9) 42. B: K Brown (18) 41 cb. C: J Hall (28) 41. Gold: P Swannie (23) 40. Women: L Dickens (28) 33.

   YARRA VALLEY: Men: Stableford: T Ashmore (36) 45.

   YARRA YARRA: Men: Stableford White: C Pattison (1) 41. Yellow: G McLeod (25) 39.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Lake: A: N Ross (12) 40. B: L Bridgeman (19) 41. Murray: A: M Caruso (11) 38. B: H Gorecki (36) 41.

   YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Men: Stableford: 9-hole: A Vienna (18) 20. J Kapp (8) 16.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Nursery: A Morris (3) 39. Women: A Huston (45) 25.