Date: February 01, 2019
Author: Golf Australia

Victorian club golf results – Thursday

 

ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: D Quick (8) 16 cb. 

   ANGLESEA: Stableford: Div 1: J Murray (15) 38 cb. Div 2: R Schepers (23) 38. Div 3: H Jillard (31) 40 cb. 

   AXEDALE: Men: Stableford: Div 1: L Johnstone (1) 40. Div 2: D Osborne (17) 38. Div 3: P Luke (28) 40. 

   BACCHUS MARSH: Mxd: Stableford White: P Cotty (12) 38. 

   BAIRNSDALE: Men: Stableford: A: R Lucas (9) 38 cb. B: L Elliott (16) 40. C: P Cornish (20) 42. 

   BARHAM: Men: Stableford White: Div 1: M Martin (11) 44. Div 2: R Barrington (18) 44. Div 3: S McNaul (31) 41. 

   BARWON HEADS: Men: Stableford: A: C Smith (13) 41. B: R Robson (18) 41. Women: Par: C Reid (9) 1 up. Par Green: J Cave (41) 3 up. 

   BAY VIEWS: Men: Stroke:Doyle Medal Feb: B Dorsett (13) 64. Scr: B Dorsett 77. 

   BERWICK MONTUNA: Mxd: Stableford: W Mills (24) 41 cb. 

   BOX HILL: Mxd: Par: A: F Lindeman (13) 5 up. B: J Vine (18) 4 up cb. C: B Cameron (26) 6 up. D: G Sik (28) 6 up. 

   BRIGHTON: Mxd: Stableford White: B Rigby (21) 43. 

   CAMBERWELL: Men: Stableford: A: T Nuttall (19) 40 cb. B: K Hoppe (31) 36. 

   CARDINIA BEACONHILLS: Men: Stroke: A: L Fielder (6) 69. B: P Peeters (13) 66. C: B Lowery (23) 66. 

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Men: Stableford: M Cowley (21) 42. 

   CASTLEMAINE: Medley: Par: B: A Leslie (21) 7 up. A: P Williams (15) 6 up. 

   CENTENARY PARK: Men: Stableford: A: J Fraser (19) 42. B: G Thomas (22) 42 cb. Women: V Pazourek (25) 39. Mxd: 9-hole: M McMahon (41) 20. 

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford Black: A: D Crawford (5) 40. B: P Kerber (7) 39. C: L Grice (13) 41. D: N Clark (17) 44. 

   CHELTENHAM: Men: Par: K Archibald (13) 3 up. G Shannon (11) 3 up. 

   CHURCHILL WAVERLEY: Snr Stableford: Rowville: M Richards (4) 43. Women: H Richards (23) 38. Endeavour Hills: A: R Chander (9) 44. B: R Madden (34) 42. 

   CLIFTON SPRINGS: Medley: Stableford: A: G Styles (7) 39. N Colbert (10) 38 cb. T Cameron (0) 38 cb. 

   COBRAM BAROOGA: Men: Stableford White: A: B Edwards (9) 40. B: W Gould (14) 43. C: D Woods (27) 41. Women: S Vogel (-1) 35 cb. 

   COHUNA: Stableford: M Johnson (21) 40. 

   COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: D Norton (5) 36. B: C Blain (18) 37 cb. C: G Vaughan (26) 38. 

   COROWA: Men: Stableford: D Hughes (12) 41 cb. 

   CRANBOURNE: Women: Stableford: V Templeton (12) 37. Hole in one: M Dean at 3rd. 

   CURLEWIS: Stableford: A: A Howard (16) 41. B: F Fitzpatrick (22) 39. C: J Davey (31) 39. 

   DENILIQUIN: Women: Stableford: L Liebenberg (44) 41. 

   DEVILBEND: Women: Stableford: K Cooper (28) 43. 

   EASTWOOD: Men: Stableford: A: F Duimel (11) 42. B: G Lane (19) 36 cb. C: I Nash (33) 39. Women: Y Cuttriss (23) 35. 

   FLINDERS: Men: Stableford: Irish Team: A: P Lain (26) R Smith (25) J Ford (25) R Courtenay (19) 108. Women: Stroke: Canadian Foursome: A Marshall (13) J Derham (16) 69.125. Mxd: Matchplay: R Smith J Montgomery bt S Cutten H Higginson . 

   GLEN WAVERLEY: Men: Stroke: A: S Thiele (19) 65. B: I Gillespie (29) 63 cb. 

   GREEN ACRES: Women: Stableford: A: L Purcell (13) 40. B: M Plane (23) 40. C: J French (41) 37 cb. Medley: M Sheahan (13) 38. 

   HEATHCOTE: Men: Par: Div 1: G Long (16) 3up up. Div 2: M Tobin (23) 3up up. 

   HILLTOP TATURA: Men: Stableford White: J Kawalko (19) 41. 

   HORSHAM: Women: Stableford: A: K Strudwick (20) 40. B: E Wood (27) 36. C: M Oliver (30) 32 cb. 

   HOWLONG: Men: Stableford: A: B Pearce (17) 40. B: L Ashford (19) 39 cb. C: J Kimber (25) 40. 

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: G Collinson (21) 43. Women: H Gubbels (4) 38. 

   IVANHOE: Women: Stableford: J Connolly (35) 35 cb. 

   JUBILEE WANGARATTA: Women: Stableford: G Versteegen (22) 36. 

   KERANG: Men: Stableford: R Schultze (25) 38. 

   KEW: Medley: Stableford: 9-hole: J Young (26) 23. A: G Brekke (13) 38. B: I Taylor (33) 36 cb. 

   LAKES ENTRANCE: Men: Stableford 2B: White: D: L Rogers (21) A Taylor (21) 47. Div 2: T McKean (20) D James (20) 46. 

   LEONGATHA: Men: Stroke: Ambrose: G Maher G Sherman H Hoefler H Goodman 71. 

   LONSDALE: Stableford: A Christophersen (35) 34. Scr: M Golding (21) 22. 

   MANSFIELD: Men: Stableford White: Div 1: A Parrott (16) 42. Div 2: J Plummer (24) 42. Gold: F Zeidler (24) 42. Women: Stableford: 9-hole: Div 1: G Wells (13) 18. Div 2: K Rose (32) 20. 

   MEDWAY: Men: Par: Trophy: A: P Williamson (10) 6 up. B: K Heard (16) 5 up cb. C: P Wade (21) 6 up. 

   MEENIYAN: Mxd: Stableford White: W Bullock (15) 38 cb. 

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford White: A: V Papp (9) 37 cb. B: J Staltaro (22) 40. C: R Rowley (36) 38. 

   METROPOLITAN: Stableford: J Griffiths (31) 40. 

   MIRBOO NORTH: Stableford: A: M Payne (8) 40. B: S Evans (19) 44. 

   MOONAH LINKS: Men: Stableford Legends: White: A: I Ross (13) 41. B: D Argoon (14) 39 cb. Women: K Brock (31) 37. 

   MOOROOPNA: Medley: Stableford White: G Freer (14) 40. 

   MORACK: Women: Stableford: A: T Won (22) 34. B: J Cousland (32) 37. C: P Mook (36) 34. 

   MT DERRIMUT: Mxd: Stableford: 2B Agg: P Macendycz M Macendycz 76 cb. 

   NEWRY: Veteran: Stableford: A: M Alford (14) 36. B: C Ward (25) 35. 

   NORTHERN: Women: Stableford: Team: B Leyden (20) B Briedis (16) M Walker (40) J Bye (17) 73. 

   NUMURKAH: Men: Stableford: S Piggott (10) 40. 

   OAKLEIGH: Veteran: Stableford: 9-hole: A: J Shields (9) 21. M Paterson (8) 19 cb. R Seach (8) 19. B: S Panayi (12) 19. W D'Couta (12) 17. 

   OLD BOYS SOCIAL: Par: A: P Atkins (12) 3 up. B: J Hudgson (21) 1 down. 

   PAKENHAM: Women: Par: L Barker (26) 3 up. 

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: G Brunsma (20) 43. Women: A: J Musgrove (23) 35. B: J Mirams (28) 41. 

   PENINSULA KINGSWOOD: Women: Stableford: Peninsula South: A: K Neuhold (16) 45. B: P Shaw (26) 46. C: R Stretch (38) 43. Peninsula North: A: A Rivett (22) 39. B: J Field (29) 37. Men: A: B Daniels (11) 39. B: B Young (24) 37. Peninsula South: A: I Kerr (17) 42. B: D Currie (22) 40. 

   PHILLIP ISLAND: Par White: D Nicoll (19) 8 up. 

   PORTARLINGTON: Men: Stableford: A: D Murphy (17) 40. B: E Legg (25) 40. Women: C Noble (36) 36 cb. 

   PORTLAND: Men: Stableford: A: J Blacksell (13) 38. B: G Dawson (21) 37 cb. 

   PORTSEA: Men: Stableford White: A: J Hassan (7) 40. B: B Riley (18) 37. C: C Bassett (28) 42. 

   RACV CAPE SCHANCK: Mxd: Stableford: R Brodie (20) 41. 

   RACV HEALESVILLE: Stableford: R Ried (23) 41. 

   RANFURLIE: Men: Stableford White: A: J Hauselberger (10) 40. B: J Brooks (19) 39. 

   RICH RIVER: Men: Stableford Irish Team: East: White: L Thomas (18) 93. B Campbell (31) 93. R North (19) 93. E Lloyd (16) 93. 

   RINGWOOD: Women: Stableford: A: J Collins (13) 38. B: S Goddard (27) 39 cb. C: L Shihong (34) 46. 9-hole: J Hill (29) 21. 

   RIVERSDALE: Men: Stableford White: A: J Ye (9) 37. B: B Sullivan (13) 42 cb. C: R Allen (22) 42. 

   ROSANNA: Men: Stableford: A: M O'Ryan (10) 39. B: R Mccabe (15) 43. C: M Bloom (20) 43. D: B Lane (29) 37. Hole in one: B Maslin at 15th. 

   ROSEBUD COUNTRY: Women: Par: North: A: L Weldon (20) sq. B: A Thin (21) 2 up. C: C Trainer (32) sq. 

   ROSSDALE: Men: Stableford White: R Walsh (13) 41. 

   SAFETY BEACH: Stableford: S DeHaan (45) 21. 

   SANDHURST: Men: Stableford: North: A: C Thorn (6) 36. B: P Crowe (19) 40. C: D Southern (22) 40. 

   SCOTCHMANS CREEK: Men: Stableford Trophy: White: J Lindner (25) 44. 

   SETTLERS RUN: Men: Stableford Gold: A: G Palmer (10) 41. B: C Hay (19) 41. C: I Achkenazi (32) 36. Women: Green: S Carson (34) 43. S Carson (34) 43. 

   SHEPPARTON: Men: Stableford: A: M Mulligan (13) 38 cb. B: G Withers (28) 38. 

   SOUTH PINES: Women: Stableford: G Sinclair (22) 38. 

   SOUTHERN: Stableford: A: R Hayes (18) 41. B: B Goode (27) 42. 

   SPRING PARK: Mxd: Stroke: B Caulfield (18) 62. 

   SPRING VALLEY: Women: Par: 4B: A Petric (29) P Ong (22) 10 up. 

   STRATHALLAN: Women: Stableford: S Mc Coll (27) 32. 

   THE DUNES: Women: Stroke: The Dunes: A: M Elson (4) 76. B: B Van Amerongen (35) 72. The Cups: S McLellan (29) 66. 9-hole: J Keogh (38) 31. 

   THE HERITAGE: Women: Stroke: Ambrose: St John: L Jones (35) L Collier (26) L Powell (27) M Ayres (14) 59.25. 

   THE SANDS TORQUAY: Women: Stableford: M Juniper (32) 36. 

   THIRTEENTH BEACH: Mxd: Stableford: Beach: P Hanson (25) 42. 

   TRENTHAM: Stableford: A: A Snowden (10) 37. B: L Perrin (15) 36 cb. C: K Jensen (24) 41. 

   VICTORIA: Men: Stableford: A: B Podger (10) 47. B: R Imray (13) 47. L Evans (25) 54. Women: R Farmer (29) 46. 

   WANGARATTA: Women: Stableford: 9-hole: S Chatfield (16) 17 cb. B Thomas (26) 17 cb. M Martin (25) 17 cb. M Thompson (34) 17 cb. S Miller (39) 17 cb. B Woodward (31) 17 cb. 

   WATSONIA RSL: Men: Stableford: Medal: J Walsh (28) 36. 

   WERRIBEE PARK: Men: Stableford White: A: A Murray (12) 40. B: I Hovey (16) 42. C: W Dunster (26) 39. 

   WODONGA: Women: Stableford: A: D Larkin (20) 38. B: S Evans (27) 36. C: D Gray (33) 34. 

   WONTHAGGI: Men: Stableford: G Turner (9) 37. Snr 9-hole: A Anstey (25) 20. 

   WOODLANDS: Men: Par 4B: White: B Sawford (16) 12 up. N Wilson (23) 12 up. Women: Stableford: K O'Brien (20) 29. 

   YARRA VALLEY: Men: Stableford: P Grant (28) 41. K West (23) 40. 

   YARRA YARRA: Men: Stableford White: A Pearce (11) 42. Yellow: B Stubberfield (29) 37. 

   YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Veteran: Stableford 9-hole: White: A: J Haigh (10) 21. B: K Hackman (14) 20. 

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: M Elkner (21) 43. Women: R Pears (25) 37.