Date: September 21, 2016
Author: Golf Australia

Victorian club golf results – Tuesday

   ALTONA LAKES: Snr 9-hole Stroke: G Elliott (5) 37.

   AMSTEL: Par Ranfurlie: A: L Marotta (3) sq. B: C Waters (23) 3 up.

   AUSTRALASIAN: Stableford: R Ellerton (27) 37.

   BAIRNSDALE: Mxd Stableford: J Purvis (20) 37. Snr 9-hole: S Rowlands (8) 19.

   BARWON HEADS: Women Stroke A: R Robson (19) 68. B: L Bayliss (29) 69. 9-hole Stableford: K Middleton (22) 19.

   BERWICK MONTUNA: Stableford: R Taylor (12) 39.

   BOX HILL: Mxd 4B: A: K Wong (29) S Chiu (35) 51.

   BURNLEY: Women Stroke: V Martin (19) 74. 9-hole Veteran: C Burke (35) 43-1/2. C'ship: V Martin 241. Hcp: D Gobbo (30) 177. 9-hole: C Burke (35) 78-1/2.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: B Cunningham (16) 43.

   CERBERUS: Women Stableford: P Hogan-Keogh (40) 35.

   CHELTENHAM: Stableford: G Weiss (13) 40.

   CHURCHILL & MONASH: Women Stroke: M Dear (16) 81. Scr: M Dear 97.

   CHURCHILL PARK: Stableford A: W Labrooy (12) 36. B: L Newman (27) 43.

   CHURCHILL WAVERLEY: Stableford A: R Ebert (13) 40. B: M McChrystal (18) 42.

   CLIFTON SPRINGS: Stroke A: J Colbert (7) 70. B: A Page (17) 64. C: S Beales (19) 72. D: J Dyson (29) 69.

   COBRAM BAROOGA: Veteran Stableford A: N Milligan (15) 37. B: C Armstrong (22) 37.

   COLAC: Doris Chambers foursome: L Matthews (20) R Morris (25) 35.

   COMMONWEALTH: Stableford A: G Phillips (15) 41 cb. B: K Starke (27) 40.

   CRANBOURNE: Women Stableford: A Landes (14) 36.

   CURLEWIS: Women 9-hole Par: J Stacey (23) sq.

   DORSET: Par 4B: I McCallum (16) T Bourke (33) 9 up. Mxd 9-hole Stableford: J Silcox (18) 20.

   EASTERN: Women Stroke A: J Thompson (15) 73. B: L Lee (20) 74 cb. C: K Shady (31) 80.

   EASTWOOD: Women Stableford A: J Webb (8) 31. B: H Knopp (23) 28. C: C Birney (31) 23.

   FLINDERS: Stableford A: J Stroud (20) 39. B: T Langley (21) 37. W: L Esipoff (30) 30.

   GARDINERS RUN: Women Par A: C Burns (18) 1 up. B: J Koraus (41) 1 down.

   GISBORNE: Stableford: R Albany (16) 40.

   GLEN WAVERLEY: Stroke A: A Brown (15) 70 cb. B: G Yankos (30) 70.

   GREEN ACRES: Women Stableford A: L Nichol (17) 33. B: J Ashton (23) 39. C: M Serong (34) 36.

   HEIDELBERG: Stableford: G Haberman (10) 39.

   HOWLONG: Stableford A: N Schneider (scr) 41. B: R Schmidt (24) 42. W: R Lennen (31) 24.

   HUNTINGDALE: Women Stableford A: C Rubtsov (11) 36. B/Trophy: M Batrouney (20) 38. C: B Yang (36) 38.

   IVANHOE: Stableford: M Sewell (25) 39.

   JUBILEE WANGARATTA: Women Stableford: M Jones (7) 34.

   KEYSBOROUGH: Stableford: T Hargreaves (9) 37. Women A: A McCallum (18) 31. B: S Jones (30) 35. C: J Coleman (41) 31.

   KILMORE: Stableford: J O'Neill (8) 33.

   KINGS PARK: Stableford A: J Greenland (22) 31. B: W McCann (26) 32.

   KOORINGAL: Women Stableford A: V Lund (14) 36. B: L Williams (27) 36. C: D Dilks (40) 37. Veteran 9-hole: V Johnson (41) 15.

   KYABRAM PARKLAND: Medley Team: V Mulholland (27) B Howard (27) M Elliott (20) 64.

   LAKES ENTRANCE: Stroke 9-hole A: P Taylor (12) 31. B: R Kennedy (21) 28. Scr: P Nicholas 40.

   LATROBE: Women Stableford A: S Cornick (18) 37. B: E Eldridge (20) 37. C: J Pearson (35) 33 cb.

   LEONGATHA: Par A: R Brown (12) 3 up. B: G Tyson (20) 4 up. C: F Smedley (27) 2 up.

   MANSFIELD: Stableford: B Egan (21) 38. Women 9-hole: P Smiles (18) 12 cb.

   MARYBOROUGH: Stableford A: M Wyllie (+2) 37. B: G Thomson (15) 34. C: L Hann (26) 32.

   MEDWAY: Women Stableford A: N Cuffe (18) 29 cb. B: L Milner (24) 32. Veteran: B Williamson (36) 32.

   MELBOURNE AIRPORT: 9-hole Stableford: S Sinclair (11) 16. White: M Anthony (18) 17.

   MELTON VALLEY: Women Stableford: S Cuthbertson (27) 31.

   METROPOLITAN: Women Stableford A: G Ednie (5) 42. B: J Howard (20) 38. C: G O'Donoghue (30) 37.

   MOORABBIN: Stroke div 1: B Lonergan (37) 74. Div 2: H Lamden (36) 77. Snr 9-hole: L McCaffrey (37) 16.

   MOOROOPNA: Stableford: L Jakobs (20) 37.

   MT MARTHA: Women Stableford: S Hyams (29) 31.

   MURRAY DOWNS: Stableford: J Alexander (15) 36.

   NORTHERN: Stableford: B Abou-eid (19) 44.

   OAKLEIGH: Veteran Stableford 9-hole A: W Falloon (7) 18. B: L Tolliday (14) 19. Cup A: W Falloon (7) 54. B: R Seach (10) 50.

   PATTERSON RIVER: Stableford A/Shield: M Haractsis (15) 41. B: C Riddell (34) 38. Women A: L Sheehan (17) 36. B: J Fisher (28) 38. Hole-in-one: R Henry at 12th.

   PENINSULA KINGSWOOD: Women Foursome Kingswood A: J Mirams P Soon-Shiong (20) 82. B: M McGaughay A Shearwood (32-1/2) 77-1/2. Stableford: J Wakefield (18) 37. Peninsula Composite: M McGinness (38) 32.

   PHILLIP ISLAND: Par: T Read (23) 7 up.

   PORTARLINGTON: Stableford A: B Hazells (10) 38. B: H Otter (18) 39. C: I Flanders (22) 40. D: W Pavletich (25) 39.

   PORTLAND: Stableford: J Eade (21) 42.

   PORTSEA: Par: T Brady (31) 4 up cb.

   RACV HEALESVILLE: Mxd Stableford: B Rust (27) 39.

   RICH RIVER: 4B: G Ridge (11) W Crawford (25) 47.

   RIVERSDALE: Stableford: F Cowan (25) 45.

   ROSANNA: Stableford A: A Carafa (9) 41. B/Medal: N Waddington (21) 43. C: R Jenkins (23) 41.

   ROSEBUD COUNTRY: Women Stableford West A: J McFarlane (19) 34. B: J Hancorne (25) 37. C: M Scott (33) 39.

   ROSSDALE: 2B agg: T Wood (9) P Chapple (17) 79.

   SAFETY BEACH: Women Foursome: S Gray J Harle (27) 75.

   SALE: Women Stroke div 1: H Wood (23) 77. Div 2/Medal: H Harrap (33) 75.

   SANDHURST: Women Stroke A: P Walker (24) 73. B: J Morgan (35) 74. Medal: P Walker (23) 73 T Roberts (23) 73 to play off.

   SANDRINGHAM: Women Stableford A: B Gale (23) 36. B: R Hammond (32) 35. C: J Mullin (40) 38.

   SCOTCHMANS CREEK: Par A: M Trembath (23) 1 up. B/Trophy: J Royle (31) 2 up. Snr: C Jarvis (17) 15.

   SHEPPARTON: Stableford: V Chan (8) 40. Scr: B Moylan 43.

   SORRENTO: Women Stroke: J Lupson (21) 71.

   SOUTHERN: Par: N Proctor (35) 6 up. Snr Veteran c'ship: G Leeming bt A Oliver 4-2. Veteran: M Niere 72 cb.

   SPRING PARK: Stableford: T Davies (33) 39.

   SPRING VALLEY: Stableford K Lee (13) 37. Women: M Lee (15) 38.

   SUNSHINE: Stableford: R Brillanti (11) 36.

   TORQUAY: Women Stableford A: K Burke (11) 37. B: S Sholten (27) 32.

   TRARALGON: Stableford A: R Jennings (14) 42. B: S Blencowe (27) 47.

   VICTORIA: Presidents 30 (S O'Donahoo (23) K Ramsay (21) 6 up) bt Captains 26 (M Whelan (29) R Farmer (33) 4 up).

   WARRAGUL: Stableford A: D Miller (14) 41. B: E Deppler (19) 40. C: G Thomas (23) 39.

   WARRNAMBOOL: Trophy: M O'Toole (36) 44.

   WATTLE PARK: Women Medal: S Greco (34) 76. Par: J Fortune (30) 1 up.

   WERRIBEE PARK: Medley Stableford A: A Frame (7) 37. B: J Hennessy (17) 36.

   WOODEND: Stableford: L Deakin (18) 38.

   YARRA BEND: Women Stroke A: S Mackay (25) 75. B: J Selvay (32) 71. C: E Solomon (41) 72.

   YARRA VALLEY: Stableford: C Crook (28) 37.

   YARRAM: Women Par: J Nickell (22) 5 down cb.

   YARRAMBAT PARK: Women Stableford A: C Leonard (22) 31. B: C Hawking (27) 31. C: C Byrden (33) 38.

   YARRAWONGA MULWALA: Veteran Stableford 9-hole: G House (6) 19.

   YERING MEADOWS: Women Stableford Nursery A: J Keisall (19) 31. B: ML Mair (28) 33. C: P Barton (35) 23.