Date: August 25, 2016
Author: Golf Australia

Victorian club golf results – Wednesday

ALEXANDRA: Women Stableford: J Fisher (25) 30.

   AMSTEL: Women Stableford Ranfurlie A: C Thompson (14) 32. B: S McMillan (23) 35.

   ANGLESEA: Stableford A: I Treloar (22) 37. B: P Griffiths (17) 38. C: I Burgess (22) 37. Snr: J Kaye (31) 31.

   APOLLO BAY: Stroke: D Hand (21) 65.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford: P Storer (16) 40.

   BAIRNSDALE: Women Par A: J Mee (19) 1 up. B: F Mantell (21) sq. C: J Dunlop (28) 2 up.

   BALLARAT: Women Stableford A: J carr (10) 34. B: F Butcher (33) 29.

   BARHAM: Women Stableford A: A Corbett (24) 36. B: J Lodge (28) 36.

   BARWON HEADS: Stableford A: J Brodie (3) 42. B: G Caldwell (16) 38.

   BENDIGO: Stableford A: M McEvoy (6) 39. B: D Daly (18) 41. C: G Hoppe (20) 40.

   BERWICK MONTUNA: Women Stableford: K Hunter (36) 25.

   BOX HILL: Women Stableford A: S Jackson (24) 35. B: L Boland (28) 29.

   BRIGHT: Women 4B: T Cook (16) A Gilbert (18) 41.

   BRIGHTON: Women Par A: S Bamberry (20) 1 down. B: J Vallence (33) 1 down. C: S Jones (45) sq.

   BROADFORD: Stableford: J Doyle (23) 38. W: A Zolnierczyk (15) 24.

   BUNDOORA PARK: Women Stroke A: F Edwardson (16) 84. B/Medal: H Gyatt (33) 72.

   CAMPERDOWN: Women Bisque Par: M Dalton (19) 3 up.

   CARDINIA BEACONHILLS: Women Stableford: T Brown (26) 33.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women Stableford: M Edwards (28) 35.

   CHALAMBAR ARARAT: Women Team: Captains 308 (M Peoples (24) 32) bt Presidents 293 (M Brehaut (24) 31).

   CHELTENHAM: Women Stableford: A Stone (20) 37.

   CHURCHILL PARK: Women Stableford A: S Smith (25) 31. B: L Atchison (27) 35. C: M Eliadis (42) 36. Grandmother's trophy: L Atchison (27) 35 cb.

   CLIFTON SPRINGS: Women Stableford A: A Franklin (12) 36. B: L Matheson (28) 31. C: B Johns (35) 32.

   COBRAM-BAROOGA: Women 4B: B Cranston (32) J Whiteman (38) 41. Cup: S Kissick (27) I Cocks (28) (Yarrawonga Mulwala) 40 cb.

   COHUNA: Women Stableford: M Winship (19) 34.

   COLAC: Stroke: L Smith (5) 65. Veteran: J Finn (21) 67.

   COMMERCIAL ALBURY: Stableford: S Nesire (4) 38.

   COMMONWEALTH: Women Stableford A/Trophy: D Greenhill (14) 36. B: S Hocking (21) 36 cb. C: A Hughes (35) 40.

   COROWA: Women Par: L Sargwood (23) sq.

   CRAIGIEBURN WILLMOT: Stableford: P Martin (10) 39. W: A Green (31) 30.

   CRANBOURNE: Stableford A: I Jones (6) 39. B: W Breakwell (13) 38. C: A Hampel (24) 38. Hole-in-one: C Zaharias at 3rd.

   CURLEWIS: Stableford A: I Hayward (6) 43. B: J Fellows (15) 42. C: P Allen (23) 46.

   DENILIQUIN: Stableford A: R Landale (14) 41. B: R Moye (25) 40.

   DEVILBEND: Stableford A: T Webb (9) 39. B: R Welch (19) 37.

   DROUIN: Stableford A: G Jansen (10) 39. B: C Hunt (25) 43.

   EAST BENTLEIGH YWCA: June Medal: B Clements (20) 78. July: L Ward (25) 69.

   EAST MALVERN: Stableford: M Leeds (13) 39.

   EASTERN: Par: R Jardine (9) 4 up cb.

   EASTWOOD: Stableford A: T Pirzas (6) 40. B: K Batrouney (16) 36 cb. C: N Mills (21) 41.

   EMERALD: Stableford: I Scott (31) 41.

   EUROA: Stableford: K Wright (6) 37.

   FINLEY: Stableford: M Daniel (9) 37. Women Medal: J Dean (20) 75 cb.

   FOSTER: Women Ambrose: J Eddy J Bacon (12) 67.

   GARDINERS RUN: Stroke A: H Cruickshank (10) 65. B: R Twisk (16) 64.

   GISBORNE: Women Par A: J McPhee (7) 1 up. B: L Ball (23) 3 up cb.

   GOONAWARRA: Stableford A: M Yasar (11) 39. B: B Cassidy (14) 40. C: T Donoghue (19) 36.

   GREEN ACRES: Stableford A: R Wise (10) 41. B: R Fraser (19) 38. C: G Bow (28) 44.

   GROWLING FROG: Stableford: G Emmerton (13) 34.

   HEATHCOTE: Women Stableford: C Stuart (18) 28.

   HEIDELBERG: Par A: S Leropoulos (12) 4 up cb. B: P Giannelis (13) 3 up. C: S Jameson (21) 5 up.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: D Baker (11) 35.

   HILL TOP TATURA: Women 4B: Y Kartner (41) M Stokes (33) 41.

   HORSHAM: Stroke A: N Budde (5) 69. B: R Sordello (12) 68. C: J Burford (31) 64.

   HUNTINGDALE: Par: R Whelan (10) 1 up.

   JUBILEE/WANGARATTA: Stableford A: N Cooper (9) 35. B: B Wallace (13) 36. C: I Mills (17) 34.

   KERANG: Women Stableford: B Barnes (28) 35.

   KEW: Stableford A: W Walsh (11) 42. B: N Marshall (19) 39. C: D Bayes (22) 40.

   KEYSBOROUGH: Stableford A: J Vance (12) 39. B: C Collingwood (16) 40. C: S Dinger (19) 44.

   KINGSTON HEATH: Par A: R Miller (9) 1 up cb. B: A Caffery (19) 2 up cb. W: A Peake (15) 1 down.

   KYABRAM PARKLAND: Stableford A: P Barrette (9) 36. B: V Moss (18) 34. C: J Quirk (23) 38.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Women Pinehurst: J Greer S Soares (20-5/8) 80-3/8.

   KYNETON: Stableford: S Furness (15) 36.

   LAKESIDE at Albert Park: Stableford B: G Sterjov (13) 36. C: J Kerr (27) 40. W: A Thomas (25) 24.

   LANG LANG: Women Stableford div 1: R May (21) 32. Div 2: C Kent (45) 30.

   LATROBE: Stableford A: D Grandell (1) 39. B: S Grant (15) 39. C: E Doherty (21) 41.

   LEONGATHA: Women Stableford A: C Touzel (17) 37 cb. B: M Bell (32) 35. C: P Christensen (43) 34.

   LONSDALE: Stableford: Stableford A: A Maloney (14) 36. B: B Waites (21) 36 cb. C: G Joynson (25) 36.

   MAFFRA: Stableford A: T McConnell (12) 41. B: C Mahoney (19) 40 cb.

   MALLACOOTA: Women Stableford: P Bobbin (38) 33.

   MANSFIELD: Women Stableford: S Bailey (18) 29.

   MARYBOROUGH: Women Par: L Pratt (32) 4 down.

   MELBOURNE AIRPORT: Women Stableford: L Umpherston (38) 29.

   METROPOLITAN: I Aldridge (11) 2 up cb.

   MOE: Team: K Middlemiss (13) E Mitchell (23) P Thompson (28) 71.

   MOOROOPNA: Women Stableford div 1: P Johnson (15) 33. Div 2: S O'Connor (24) 31. Div 3: C Barca (31) 36.

   MORNINGTON: Par A: G Savage (6) 3 up cb. B: P Marr (14) 4 up. C: J Hayes (29) 4 up.

   MORTLAKE: 13-hole Stroke: B Twaddle (10) 53.

   MORWELL: Women Stableford div 1: S Skinner (18) 28. Div 2: S McAuliffe (35) 26 cb.

   MT MACEDON: Stableford: R Devereux (20) 36.

   MT MARTHA: Irish Team: E Moss (34) R Hutton (18) J Semmens (27) G Aspinall (20) 89 cb.

   NORTHERN: 4B Stroke: T Tzaros (17) BF Remov (10) 60.

   NUMURKAH: Women Stableford: K Hepworth (27) 32.

   PAKENHAM: Par A: M Bainbridge (2) 2 down. B: S Macdonald (25) 2 up.

   PATTERSON RIVER: Stableford: D Wilkie (19) 40.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stableford Peninsula A: T Chambers (7) 39. B: T Simmons (19) 37 cb. C: M James (28) 39. Kingswood A: N Russo (15) 38. B: A Rawlings (19) 43. C: D Chenery (33) 39.

   PHILLIP ISLAND: Women Stroke A: D Orr (14) 76. B/Medal: M John (33) 74. C: J Moor (39) 79.

   PORT FAIRY: Medley Stableford: P Langley (10) 41.

   PORTARLINGTON: Women Par A: P Peacock (19) 2 up. B: J Champion (25) 3 up. C: E Culph (32) 3 up.

   PORTLAND: Women Stableford: J Errey (23) 34.

   PORTSEA: Women Par: D Huddle (21) 2 up cb.

   QUEENSCLIFF: Par: P Merriman (18) 5 up.

   RAAF WILLIAMS: Stableford: G Russell (20) 40. W: D Ewen (23) 35.

   RACV CAPE SCHANCK: Stableford: G Miller (23) 40. W: M Johnson (15) 28.

   RACV HEALESVILLE: Women 9-hole Stableford: B Nolan (27) 16 cb.

   RICH RIVER: Women Stableford div 1: D Paterson (21) 36. Div 2: C Kelly (27) 41. Div 3: N Durrant (31) 37. Hole-in-one: G Christians at 13th.

   RINGWOOD: Stableford A: C Tyrrell (14) 46. B: P Clifford (19) 39 cb. C: R Alford (23) 40.

   RIVERSDALE: Women Team: D Palun (24) M Birch (29) B Cholaj (24) L Grant (32) 82.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women 2B multi: P Mason (33) K Tickell (20) 46.

   ROSANNA: Women Stableford A: T Cuff (15) 36. B: L Tregear (22) 36. C: L Cahill (29) 38. D: A Dick (34) 37.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford West: V Beesley (21) 39. East A: G Dougall (9) 41. B: C Lee-Brown (17) 35. C: R Campbell (26) 33.

   ROSEBUD PARK: Women Par: C Tiedgen (31) 1 down.

   ROSSDALE: Women Stroke A: M Robinson (8) 75. B: D Heath (28) 74. C: K Rahilly (39) 73. C'ship: K Rahilly (39) 148.

   ROYAL MELBOURNE: Women Par West A: J Rodd (22) 2 up. B: A Baker (30) 2 up. East: F Holding (28) 3 up.

   ROYAL PARK: 9-hole Par: A Burns (5) 3 up.

   SAFETY BEACH: Stableford: G Lazzar (9) 40.

   SALE: Stableford A: D Bransdon (plus 4) 39. B: J Ball (24) 36.

   SEYMOUR: Stableford: G Neville (19) 39.

   SHEPPARTON: Women Stroke A: C Mahon (6) 73. B: A Farrell (29) 77. C: Y Moncrief (36) 70.

   SORRENTO: Stroke A: S McCarthy (18) 66. B: G Trollope (25) 70.

   SOUTHERN: Stableford div 1: A Jones (12) 40. Div 2: C Langdon (19) 45. Div 3: C Batrouney (27) 35 cb. Cup: C Langdon (19) 82.

   SPRING VALLEY: Stableford A: A Smith (15) 37. B: B Gust (18) 36 cb. PM A: G Clements (13) 41. B: M Patti (18) 36 cb. Hole-in-one: M Doran at 10th.

   STRATHALLAN: Stableford: D Clark (10) 34.

   SUNSHINE: Women Stableford: R Gebing (18) 28 cb.

   THE DUNES: Stableford A: A Greenlees (2) 36. B: S Brayshaw (21) 37. Ambrose The Cups: G Pledge W Osbourne (14-3/4) 16-1/4 cb.

   THE HERITAGE: Stableford Henley A: G Vernon (7) 35. B: K McLean (16) 37. C: D Treacy (23) 34. St John: B Armstrong (7) 38.

   THE NATIONAL: Stableford Moonah: C Hayden (6) 39 cb. Old: D De Kretser (36) 28. Ocean: P Ferrier (8) 37. Long Island: H Brenchley (8) 38.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford A: T Spitty (9) 41. B: M Boyd (12) 41. C: K Paisley (28) 35 cb. Women A: K Biddle (1) 35. B: S Mapleson (24) 34.

   TOCUMWAL: Par A: R Jappe (12) sq. B: L Thurtell (18) 7 up. C: B Prideaux (23) 6 up.

   TORQUAY: Stroke A: D Dodd (10) 68. B: P Orwin (15) 67. C: M O'Malley (36) 69. Vis: L Beattie (Social 14) 72. Stableford Resort: B Harvey (34) 41.

   TRAFALGAR: Women Stableford: B Keily (30) 36.

   TRARALGON: Women Stableford div 1: M Whiley (27) 27. Div 2: E Stafford (24) 38. Overall: H Cameron (14) 31.

   WARBURTON: 4B: O McClay (17) M Dickson (25) 44 cb.

   WARRAGUL: Women Canadian Foursome: D Corstorphin S Todd (10-1/8) 78-7/8.

   WAVERLEY: Women Stableford A: S Facey (13) 40. B: M Holden (28) 30 cb.

   WERRIBEE PARK: Women Stableford A: N Chalmers (18) 29. B: T Christo (30) 30.

   WHITTLESEA: Par A: J Simmonds (8) 4 up. B: G Goss (17) 2 up. C: C Solier (23) 1 up. Women Stableford: L Lewis (25) 27.

   WINCHELSEA: 9-hole Stableford: E Body (19) 20.

   WODONGA: Stableford: B Howells (6) 37.

   WOODLANDS: Women Stableford A: G Addison (23) 35. B: M Cushion (24) 35.

   WOORAYL: Women Stableford: A Poole (17) 30.

   YARRA VALLEY: Women Medal: C Geyer (33) 77.

   YARRA YARRA: Women Par A: C O'Leary (19) 3 down. B: B McDermott (25) 3 down. C: J Fleming (32) 2 down.

   YARRAWONGA MULWALA: Women Stableford: M McLeish (26) 31.

   YEA: Stableford: A Pell (10) 33.

   YERING MEADOWS: Par Nursery: P Dixon (20) 2 up. White: A Savaris (36) 7 down.