Date: March 21, 2019
Author: Golf Australia

Victorian club golf results – Wednesday

 

ANGLESEA: Stableford: A: K Taylor (11) 39. B: C Watson (15) 40. C: R Evans (23) 41. 

   APOLLO BAY: Men: Stableford: G Permezel (21) 65. 

   AXEDALE: Women: Stableford: 4B: L Poker (19) S Gamble (27) 47. 

   BACCHUS MARSH: Women: Par: 4B: D Barnett (21) C Young (21) 5 up. 

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford White: K Kosha (23) 39. 

   BAIRNSDALE: Women: Stableford: A: M McCallum (17) 33 cb. B: R Kercher (25) 36. C: G Quist (29) 36. 

   BARHAM: Women: Par: A: I Whelan (19) sq. B: G Lake (35) 3 down. 

   BAY VIEWS: Mxd: Stroke: American Foursome: J Hubbard R Toan (24) 69. 

   BENALLA: Men: Stroke: American Foursome: B Hollins (16) A Moore (13) 69.125. 

   BERWICK MONTUNA: Women: Stableford: 27-hole: C Ronalds (22) G Gorton (29) 66. 

   BLACK BULL: Men: Stableford Black: P Granger (19) 41. 

   BOX HILL: Women: Par: A: M Moore (16) 2 up. B: L Weegberg (30) 2 up cb. C: L Skelton (37) 1 up cb. Stableford: 9-hole: S Bradley (45) 20. 

   BRIGHTON: Stableford: A: J Bahramis (26) 39. B: B Phelan (42) 33. 9-hole: L Tritton (35) 14. 

   BROADFORD: Men: Stableford White: G Hopper (30) 44. P Taylor (28) 42. 

   CARDINIA BEACONHILLS: Stroke: Foursome: D Toon (29) L James (23) 68. 

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women: Stableford: M French (29) 39. 

   CHALAMBAR ARARAT: Women: Stableford: Cup: Div 1: G Dadswell (15) 32. Div 2: M White (34) 35. 

   CHELTENHAM: Women: Stroke: B Steeden (30) 71. J Bond (16) 74. Stableford: M Waters (25) 32. 

   CHURCHILL WAVERLEY: Women: Stableford: Endeavour Hills: A: J Ward (16) 40. B: K Pittman (24) 46. C: D Wall (43) 43. Stroke: Matchplay: A: V Mali bt F Stubbs 7-6. B: M Eliadis bt P Maloney 8-7. C: C Liao bt S Kelaart 4-3. 

   CLIFTON SPRINGS: Women: Stroke: A: J Hourigan (20) 73. C Manson (12) 75 cb. B: J Brown (29) 77 cb. B Johns (27) 77. C: U Turner (34) 69. M Edwards (43) 88. 

   COLAC: Men: Par: A: W O'Dowd (18) 3 up. B: T Russell (25) 6 up. 

   COMMERCIAL ALBURY: Men: Stableford White: D Macpherson (14) 45. 

   COMMONWEALTH: Women: Stroke: A: A Donaldson (16) 73. B: B Fletcher (26) 73 cb. C: L Williams (36) 74 cb. 

   COROWA: Women: Stableford: 4B: S Patton K Cunningham 45. 

   CRANBOURNE: Men: Par: A: G Tutill (9) 3 up. B: D Piggott (19) 4 up. C: J Federman (33) 9 up. 

   DENILIQUIN: Men: Stableford: A: P Joice (3) 39. B: J Hetherington (26) 38. 

   DEVILBEND: Stableford White: N Perry (7) 47 cb. G Kohler (28) 47 

   DORSET: Women: Stableford: Div 1: L Lees (28) 40. Div 2: R Charles (42) 44. 

   EASTERN: Par: South: A: T Walker (18) 8 up. B: D Ho (29) 8 up. 

   EASTERN SWARD: Men: Par: Div 1: C Brack (18) 4 up cb. Div 2: R Carpenter (32) 5 up. 

   EASTWOOD: Men: Stroke: Medal Mar: A: J Rich (11) 67. B/Medal: L Taylor (18) 65. C: J Huel (22) 68. Stableford: P Zwagerman (36) 39. 

   EUROA: Women: Stroke: A: S Bullen (19) 75. B: J Hoare (24) 74. 

   FINLEY: Men: Stableford: M Daniel (10) 37. Women: Stroke: Brooch: K Klemke (23) 71. 

   FOSTER: Women: Stableford: 4B: M Ellis (30) D Berryman (33) 46. 

   GARDINERS RUN: Mxd: Stableford White: A: J Baker (5) 44. B: J Thwaites (14) 42. C: W Pedler (20) 48. 

   GISBORNE: Women: Par: 4B: J Kerr M Ivory 10 up. 

   GLEN WAVERLEY: Women: Stroke: Medal Mar: S McInerney (20) 70. Trophy: M Castledine (27) 70. S McInerney (19) 71 cb. 

   GOONAWARRA: Men: Stroke: A: D Lajoie (10) 65. B: D Hocking (17) 59. C: J Ure (20) 62. 

   GREEN ACRES: Men: Stableford 4B: White: P French (10) J Priestley (14) 45 cb. Hole in one: A Pacor at 11th. 

   GROWLING FROG: Stableford: R Kovacic (32) 46. 

   HAMILTON: Women: Stroke: A: D Raymond (21) 71. B: W Wathen (25) 72. C: H Beattie (31) 70. 

   HEATHCOTE: Women: Stableford: J Roberts (36) 27. 

   HEIDELBERG: Par: A: J Perrett (5) 5 up cb. B: T Hickie (15) 7 up. C: J Gilham (24) 9 up. 

   HIDDEN VALLEY: Stableford: M Grieve (30) 40. 

   HILLTOP TATURA: Women: Stableford: Irish Team: H Long (17) J De Ieso (33) C Johns (21) 82. 

   HORSHAM: Men: Stroke: A: B Wirth (10) 68 cb. B: D Powell (13) 69 cb. C: L Brook (21) 72 cb. Women: Stableford: S Clark (5) 36. 

   HOWLONG: Women: Stableford: A: H McCallum (23) 38 cb. B: M Ursu (35) 44. 

   HUNTINGDALE: Men: Stableford White: B Binns (17) 41. 

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Par White: A: K Moorhead (12) 6 up. B: M Baillie (17) 5 up. C: J McKenzie (22) 4 up. 

   KERANG: Women: Stableford: M Dillon (10) 39. 

   KEW: Men: Stableford 4B: White: T Dewan G Griffiths 48. 

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford White: A: K Smith (11) 41 cb. B: C Malone (16) 42. C: J Murton (27) 41 cb. 

   KINGSTON HEATH: Men: Par White: A: L Kenny (+2) 3 up cb. B: G Tannous (28) 8 up. Women: J Passmore (25) 3 up cb. 

   KORUMBURRA: Women: Stroke: Medal Mar: A/Medal: J Brannaghan (23) 69. B: V Wagner (35) 69 cb. 

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stableford White: A: B Prendergast (13) 39. B: R Gillon (15) 39. C: M Close (19) 38. 

   KYABRAM VALLEY VIEW: Women: Stableford: A: T Wade (22) 40. B: N Saunders (26) 36. C: M Watt (37) 35. 

   KYNETON: Men: Stableford: A: N Alldis (11) 36. B: N Watts (23) 41. Women: R Macrae (21) 32. 

   LAKES ENTRANCE: Women: Stableford: 4B: A: L Somerville (26) J Kennedy (21) 42. B: R Percival (8) R McPhee (31) 40 cb. C: P Smith (42) J Rowe (23) 39. D: M Holmes (39) S Wilson (26) 36. 

   LAKESIDE at Albert Park: Men: Stableford: A: A Seddon (7) 40. B: I Norman (19) 43. C: M Davis (33) 45. Women: L Alcock (30) 42. 

   LANG LANG: Women: Par: Div 1: C Cripps (24) 2 up. Div 2: C Kent (42) 4 up. 

   LONSDALE: Par: A: D Shapter (7) 4 up. B: N Morris (16) 7 up. C: S Macmillan (28) 2 up. 

   MALLACOOTA: Women: Stableford: 4B: G Matthes (19) C Wallace (13) 42. 

   MALVERN PARK: Women: Stroke: Foursome C'ship: J Stone S Byrne 173. Hcp: I Hussey (29) M Goble (21) 139. Stableford 2B: D Ahern (37) C Everett (42) 42 cb. 

   MANSFIELD: Women: Stroke: R Baker (18) 70. 

   MARYBOROUGH: Women: Stroke: A: D Finch (22) 77. B: B Willis (23) 74. 

   MELTON VALLEY: Men: Stableford White: A: S Bieleny 43. B: G Cutler 42. 

   MILDURA: Men: Stroke: A: S Toma (2) 67. B: D Grigg (16) 71. 

   MOE: Women: Stableford: 4B Agg: K Middlemiss (10) S Tate (26) 91. 

   MORTLAKE: Veteran: Stroke: 12-hole: J Palmer (13) 49. 

   MT DERRIMUT: Mxd: Stableford: A: E Tricklebank (38) 38. 

   MT MACEDON: Men: Stableford: M Hoiles (19) 46. G Kennedy (22) 38. Plate: K Miles (19) 30. T Penney (36) 27. 

   MT MARTHA: Men: Par: 4B: G Briggs (23) J Hunter (16) 14 up. Stroke: Matchplay: A: D King (26) P Brake (27) bt A Murphy (23) J Grace (27) 2-1. B: D Shirley (20) J Neal (23) bt B McCrae (32) J Pendlebury (31) 7-6. 

   MURRAY DOWNS: Women: Stroke: Medal Mar: A: J Simmonds (18) 77. B/Medal: S Napier (21) 71. C: F Henson (35) 73. 

   MYRTLEFORD: Men: Stableford: B Bynon (25) 39. 

   NEWRY: Men: Stableford: R Van Poppel (14) 34. Women: R Walker (7) 39. 

   NORTHERN: Men: Stableford White: A: B Thompson (10) 42. B: W Moloney (18) 45 cb. C: M Masendycz (22) 44. D: A Barras (31) 41. Hole in one: B Scherian at 16th. 

   OAKLEIGH: Women: Stableford Black: B Durant (37) 43. 9-hole: J Willcox (39) 13. 

   PAKENHAM: Mxd: Stableford White: A: J Dimtsas (16) 42. B: H Ferguson (36) 42 cb. 

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford: Peninsula North: A: R Suhodobnik (9) 37. B: R Henricks (17) 41. C: D Milne (34) 33. Par Medal: Peninsula South: Black: A/Medal: R Shearwood (14) 4 up. B: W O'Gorman (20) 3 up. C: M Crofts (29) 4 up cb. 

   PHILLIP ISLAND: Women: Stableford: K Johnston (42) 37. P Rose (34) 36. D Orr (13) 35 cb. 

   PORTLAND: Women: Stableford: A: J Shepherd (18) 38. B: L Miller (25) 41. C: L Chapman (42) 42. 

   PORTSEA: Women: Stableford: J Law (24) 42. 

   QUEENSCLIFF: Men: Stableford: B McLeod (23) 46. I Butterris (21) 39. 

   RACV HEALESVILLE: Women: Par White: B Crossman (31) 2 up cb. 

   RANFURLIE: Women: Par: A: R Cochrane (14) 1 up. B: C Westrip (23) 1 down. 

   RICH RIVER: Women: Stroke: West: A: F Galvin (19) 70. B: K Briggs (24) 65. C: L Newton (39) 65. 

   RINGWOOD: Men: Stroke Ambrose: White: G Duke (18) D Findlay (19) M Silipetar (13) S Singh (16) 51.75. 

   RIVERSDALE: Women: Stableford: Team: R Peschke (20) J Dance (11) H Dalton (17) S Bilston (33) 92. 

   RIVERSIDE ESSENDON: Women: Stableford: A: V Chard (22) 42. B: J Pennell (38) 39. Silver Spoon: J Pennell (38) 39. 

   RIVERVIEW: Women: Par: A: J Canals (18) 3 up. B: D Staples (32) 4 up. C: P Ahola (39) 1 down. 

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stroke: Medal: North: A: G Doolan (4) 64. B: D Auchettl (18) 65. C: M Anderson (28) 63. Stableford: South: A: W Elphinstone (6) 38. B: B McLean (23) 42. 

   ROSSDALE: Women: Stroke: A: J Bergman (13) 73. B: M Allnutt (23) 73 cb. C: J Russo (37) 73. 

   ROYAL MELBOURNE: Women: Stroke: A: F Langford (19) 69. B: A Holdsworth (33) 74. 

   ROYAL PARK VETERANS: Men: Stableford 9-hole 2B: White: G Ryan (10) P McCluskey (6) 24. 

   SALE: Men: Stableford: B Cashman (10) 39. M Portelli (1) 38 cb. 

   SANCTUARY LAKES: Stroke White: A: D Gnezda (6) 64 cb. B: W Gilmore (11) 66. C: M Lambert (20) 63. 

   SEYMOUR: Men: Stableford: B Stevens (27) 42. Women: Stroke: D Stuart (11) 73. 

   SHEPPARTON: Women: Stableford: A: K Luscombe (15) 35. B: C Scott (26) 32 cb. C: K Hall (34) 30. 

   SORRENTO: Men: Stroke Black: A: D Scott (18) 66. B: M O'Dwyer (27) 62. 

   SOUTHERN: Par: Div 1: G Hay (7) 6 up cb. Div 2: M Kennedy (19) 5 up cb. Div 3: C Batrouney (27) 7 up. 

   SPRING VALLEY: Men: Stroke: Medal Mar: D Fraser (10) 66. A: D Fraser (10) 66. B: D Dixon (22) 69 cb. PM: A: S Smythe (14) 68. B: T O'Dea (27) 69 cb. 

   STRATHALLAN: Men: Stableford: P Jackson (16) 41. 

   THE DUNES: Men: Stableford: The Dunes: A: M Henke (6) 36 cb. B: M Higginbottom (25) 42. Stroke: The Cups: K Spiby (25) 66. 

   THE HERITAGE: Men: Stableford: St John: A: M Colegrave (6) 39 cb. B: D Ball (15) 43. B Wyness (25) 41. Henley: White: T Mohr (1) 37 cb. 

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: S Groth (8) 43. 

   THE SANDS TORQUAY: Mxd: Stableford: 4B: S Humphreys (31) T Matson (33) 48. 

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Beach: A: D Tepper (9) 38. B: R Irwin (11) 40 cb. C: P Summers (26) 38 cb. Women: A: C Monahan (16) 37. B: S Mapleson (30) 39. 

   TIRHATUAN: Women: Stroke: C'ship: A: T Johnson (19) 69. B: B Sage (30) 71. 

   TOCUMWAL: Men: Stableford White: A: A Purtill (4) 39. B: R Dishon (17) 44. C: B Wilson (20) 39. D: D Morrison (25) 43. Gold: G Sharp (27) 31. 

   TORQUAY: Men: Stroke: A: J Moran (12) 64. B: B Grigg (14) 70. C: G Brinsmead (18) 64. D: D Guiney (24) 66. Visitor: P Trevenen (6) 75. Stableford: Resort: R Hedley (27) 43. 

   TRAFALGAR: Women: Stroke: Foursome: S Caldow (13) D Mellon (13) 69. Foursome C'ship: S Caldow (13) D Mellon (13) 171. 

   TRARALGON: Women: Stroke: Medal Mar: B Sutton (22) 68. P Murphy (28) 72. 

   WANGARATTA: Men: Stableford: J Patrick (23) 41. 9-hole: J Millman (33) 16 cb. 

   WARRAGUL: Men: Stableford: A: A Walker (10) 44. B: B Huggett (17) 45. C: M Schweighofer (23) 42. Women: A: D Campbell (22) 36 cb. B: L Heggart (24) 40. C: B Glasser (33) 42. 

   WARRNAMBOOL: Women: Stroke: C'ship: A: D Weller (10) 69. B: D Martina (24) 70. C: A Woolley (30) 68. 

   WERRIBEE PARK: Women: Stableford: A: J Roker (23) 35. B: Y Collinder (27) 34. 

   WODONGA: Men: Par: A: T Smith (13) 3 up. B: R Hore (14) 2 up. C: N Jarvis (25) 3 up. 

   WONTHAGGI: Women: Stableford: A: M Ryan (21) 36. B: D Judkins (27) 37. C: C Hamilton (33) 36. 

   WOODLANDS: Women: Par: P Wilson (21) sq cb. 

   WOORAYL: Women: Stableford: A: H Sullivan 36. B: F Maynard 40. 

   YARRA YARRA: Women: Stableford: Irish Team: H Potts (24) L Douglas (32) S Baker (27) K Savage (30) 89. 

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Murray: Div 1: C McDonald (18) 36 cb. Div 2: J Hemphill (29) 34 cb. Div 3: B Hopkins (33) 31 cb. 

   YEA: Men: Stableford: A Pell (11) 39.