Date: December 12, 2015
Author: Golf Australia

NSW & ACT club golf results – Saturday

NSW

MEN

   ANTILL PARK: 2B: R Sherer (13) B Norris (21) 51. Scr: K Shepherd T O'Rourke 38. Indiv A: S Young (12) 42. B: D Duran (18) 44. C: J Killin (23) 45.

   ASQUITH: 2B: J Parker (16) S Scott (19) 51. Indiv A: D Malcolm (7) 40. B: J Parker (16) 43. C: B Binns (21) 43. Scr: R Carter 34.

   BALGOWLAH: Mxd Ambrose: A Sherborne T Mara T McIntyre R Williams (6-1/2) 50-1/2. PM: T De Luca R De Luca C Dennis M Broadhurst (7-3/8) 50-5/8.

   BANKSTOWN: 2B: S McGufficke (15) P Love (9) 50. Scr: G Eves L Killen 41. Indiv A: J Protheroe (9) 40. B: P Michael (13) 39. C: G Lane (27) 40.

   BARDWELL VALLEY: Team: B Thick (15) G Burns (14) R Burns (26) A Barnes (30) 99. Indiv: G Johnston (34) 42 cb. Scr: G Lee 34.

   BARNWELL PARK: 2B: P Rouillon (17) J McGregor (20) 47 cb. Indiv: R Hellmers (22) 41.

   BAYVIEW: Medley 2B: M Corbett-Jones (18) D Kammerl (11) 50. Indiv A: N Woolmer (7) 42. B: M Corbett-Jones (18) 45. C: N Harris (28) 42. Scr: J Fisher 31. Women div 1: H Jones (17) 41. Div 2: A Haynes (24) 45.

   BEVERLEY PARK: Medal A: M Millar (9) 57. Scr: K Rae 64. B: C Mason (13) 52. Scr: C Smith 72 cb. C: G Pardi (23) 54. Scr: K Wright 79. Oct B: A Payne (15) 72. Nov A: B Johnson (7) 60. Scr: R Gallagher 62.

   BEXLEY: 2B Multi: F Vaughan (12) J Dodds (6) 92. Indiv A: T Le (11) 40 cb. B: T Cooke (19) 44. C: A Valdy (34) 48.

   BONDI: 2B: B Duffy (16) J Carlin (15) 10 up. Indiv: R Jensen (20) 5 up.

   BONNIE DOON: Par A: T Duley (12) 7 up. B: M Owen (15) 6 up. C: G Hirst (21) 3 up. D: D Duchen (33) 3 down. Scr: O Penn 1 up cb.

   BONVILLE: Medley Stableford: I Cox (14) 44.

   BOTANY: Stableford: P Vassilio (16) 47.

   BOWRAL: Medal of Medals: A Lindsay (19) 66. Stableford: D McGinnes (19) 37 cb.

   BREAKERS at Wamberal: Medley 2B Agg: G Burne (22) V Higgin (30) 76. Indiv: D Bladwell (18) 42. W: M Collyer (19) 39.

   CAMDEN: 4B: H Yeaman (15) B Dunlop (10) 53. Scr: B Bell M Bell 41. Indiv A: T Ballantyne (10) 41. Scr: M Bell 39. B: N Besgrove (13) 44. Scr: H Yeaman 27. C: I McKenzie (20) 41. Scr: A Chaperlin 21.

   CAMDEN LAKESIDE: 2B Agg: G Durham (5) J Chrystal (14) 73. Scr: M Brinkworth B Warby 77. Indiv A: J O'Connor (9) 39. B: F Sewell (18) 41. C: J Pecorella (21) 39.

   CAMMERAY: Medley 2B: R Journeaux (16) D Downer (14) 51. Indiv A: I Christiansen (12) 40. B: D Downer (14) 44. C: P Withana (27) 40. W: L Murray (30) 44.

   CAMPBELLTOWN: Ambrose: R Sage C Beehag (7-3/4) 59-1/4. Scr: A Kable C Lawson 64.

   CARNARVON: Ambrose: P Ryan J Mitchell R Fitzgerald C Garvin (7-3/8) 53-5/8. Scr: P Lalor M Hargraves S Sherwin P Marshall 57 cb.

   CASTLE HILL: 2B: J Landen-Jones (24) N Eames (16) 48. Scr: M Thompson P Idquival 41. Indiv A: J McNaughton (9) 40. B: W Cash (13) 41. C: J Landen-Jones (24) 42. PM: W Robinson (20) C McGowan (25) 50. Indiv A: L Verden (4) 39. B: G Patterson (17) 39. C: A Cutler (25) 40.

   CASTLECOVE: Stableford A: L Evans (10) 43. B: C Smith (21) 37. 

   CHATSWOOD: Ambrose: L Nadjovski D Nadjovski (Muirfield) P Slenteris (Howlong) A Tulich (9) 48. Scr: J Gratehead T Fletcher B Johnson T Hynard 55 cb.

   CONCORD: 2B: J Ronzel (11) G Giddy (19) 45 cb. Scr: K Brewer T Watson 39. Indiv A: M Malouf (14) 38. B: H Van Der Wall (20) 36 cb. C: P Ballesty (23) 36.

   CROMER: Stableford: D Ferrari (27) 41. Scr: G Baciu 36. PM: A Chapman (22) 42 cb. Scr: S Corcoran 32.

   CRONULLA: Medal A: N Silvestro (10) 66. Scr: P Supple 72. B: D Conley (17) 65. Scr: I Moore 81 cb. C: T Allen (24) 65. Scr: T Allen 89. Nov A: P Conlon (13) 66. C: R Drummond (26) 76. Consistency Cup: T Wilson (8) 626.

   CUMBERLAND: 2B: D Galas (23) J Grey (18) 55. Scr: M Htun A Barakat 40. Indiv A: Z Macic (10) 42. B: J Grey (18) 43. C: D Galas (23) 44 cb. Scr: A Barakat 35. Hole-in-one: D Galas at 16th.

   DUNHEVED: Stableford A: T Bews (10) 42. B: P Krasser (11) 43. C: R Thomson (17) 42. C2: S Kenny (24) 41. Jnr: S Prasad (12) 39.

   EASTLAKE: Mxd 2B Multi: B Giannopoulos (12) A Javes (19) 97. Indiv A: B Giannopoulous 42. B: G Winch (16) 42 cb. C: T Duncan (21) 43. D: P Hemsted (36) 41. Scr: C Hicks 31.

   ELANORA: Par A: N Johnson (12) 2 up. B: G Locke (17) 6 up. C: P Solomon (27) 2 up cb. Scr: G Locke 7 down cb.

   EVERGLADES: Team: P Hicken (11) G James (9) T Hendry (16) C Howe (12) 96. Indiv A: C Howe (12) 46. B: T Cheetham (15) 41. C: G Clarke (20) 42.

   FAIRFIELD: Stableford A: L Saperas (10) 42. B: J Herring (13) 42. C: C Pritchard (20) 43.

   FOX HILLS: 2B: K Bartle (20) R Chand (19) 48. Scr: J Bingham K Booth (Stonecutters Ridge) 39. Indiv A: B Stevenson (9) 42. B: K Edmunds (19) 40 cb. C: J Oxley (24) 43 cb.

   GEORGES RIVER: Ambrose: B Rowley K Watson J Watson A Hobbs (9-3/4) 51-1/4 cb. Scr: T Bongers A Crowe S Roscarel A Bongers 58.

   GIBRALTAR: Stableford A: L Davies (18) 44. Scr: M Coffey 36. B: A Bell (25) 43 cb. Scr: T Harman 19. C'ship C: C Dunne 366.

   GLENMORE: Ambrose: R Eldridge I Satur (5-1/4) 57-3/4. Scr: A Robb C Fox 61.

   GORDON: Ambrose: N Ebbeck K Pugh K Hoare O Miloschewski (9-1/2) 50-1/2. Scr: G Wagland R Bergin P Waddell G Taylor 57 cb. Hole-in-one: T Montalbano at 2nd.

   GOSFORD: Ambrose: M Crookes P R Smith A Westrup D Brown (6-1/8) 55-7/8. Scr: T Verduci S Gibbs B Gibbs T Van Der Kolk 62 cb.

   HAWKS NEST: Stableford A: W Kerr (12) 40. B: J Green (18) 41. C: R Hutchison (23) 39.

   HIGHLANDS: 2B Agg: G Lillie (9) W Doherty (22) 81 cb. Mxd: B White (20) J Anderson (11) 82. Indiv div 1: M Wortz (13) 42 cb. Div 2: A Finlaison (35) 44 cb.

   HORIZONS: Stableford: D Maricic (24) 42.

   JAMBEROO: Stableford A: T Rodriguez (11) 42. B: J Henry (17) 42. C: P Adams (20) 43. D: G Boxsell (32) 38.

   KAREELA: Stableford A: R Logan (11) 39. Scr: K Thornley 33. B: G Innes (16) 44. Scr: M Prior 27. C: B Harrington (20) 43. Scr: D Lane 20.

   KILLARA: 2B Agg: C Roles (7) B Wilson (14) 78 cb. Indiv A: C Roles (7) 40 cb. B: J Nesbitt (17) 41. C: C Tyson (20) 43. Scr: B Eggins 36.

   KOGARAH: 2B: G Emerson (11) F Lord (15) 52. Indiv A: G Herbert (11) 43. B: M Sayegh (16) 45. C: M Thorn (26) 42. Scr: J Hodder 36.

   KOOINDAH WATERS: Stableford: R Grant (22) 44.

   LANE COVE: Team: H MacDiarmid (25) M Tenesvary (24) G Stephenson (34) 37. Indiv: H MacDiarmid (25) 44.

   LEONAY: 2B: J Pridans (28) R Baker (21) 49. Scr: S Hardy G Bennett 38. Indiv A: J Borg (9) 41. B: R Taylor (17) 43. C1: N Stevenson (21) 39 cb. C2: J Pridans (28) 43. Matchplay f: A Moon bt D Turner 8-7. B: J Wilkinson bt P McFarlane 5-3. C: G Thompson bt G Dive 2-1.

   LIVERPOOL: Stableford A: D Hunter (8) 39. B: M Lavorato (16) 40. C: J Finlay (22) 39.

   LONG REEF: Invit 4B: H Wilson (17) S Hannan (22) 48 cb. Scr: S Prior S Smith 38. Indiv: S Hannan (22) 44. PM: C Ferris (23) M Cleary (9) 50. Scr: M Taylor R Knapp 35. Indiv: M Cleary (9) 41.

   MACARTHUR GRANGE: Stableford A: A Tanner Jnr (10) 41. B: D Burton (14) 43. C: N Christie (28) 40.

   MACQUARIE LINKS: Medley 2B Multi: G Hay (11) C Hayes (9) 80. Indiv A: R Forrester (10) 39 cb. B: G Theaker (13) 37 cb. C: N Olsen (25) 37. W: M Hobson (19) 35. Scr: J Glasheen 36.

   MAGENTA SHORES: Medley 2B: L George (11) D George (12) 45 cb. Indiv A: C Roberts (6) 38. B: P Daley (18) 38. C: J McDonell (26) 38. Women Div 1: L O'Donoghue (20) 35. Div 2: P De Vere (45) 37 cb.

   MANGROVE MOUNTAIN: Stableford div 1: P Butler (12) 40. Div 2: S McLoughlin (25) 44.

   MARRICKVILLE: Medal A: A Wilding (11) 55. Scr: D Cremin 66 cb. B: J Gorman (14) 58 cb. Scr: M Solomon 74. C: C Pye (21) 54. Scr: J McCarthy 75.

   MASSEY PARK: Ambrose: M Saroufim S Newman K Nichols L Travers (7-3/8) 48-5/8.

   MONA VALE: 2B: R Davis (21) C Stedman (18) 49 cb. Indiv A: B Patterson (13) 42. B: I Miller (17) 42 cb. C: R Macdonald (28) 42. Scr: J Hurst 37.

   MONASH: Split Six: P Richards (22) A Dinte (18) 69. Scr: T Pritchard-Davies P Rennemo 38. Indiv A: C Zuber (12) 40 cb. B: C Pui (15) 40 cb. C: B Phillips (28) 41. White: L Retford (18) 40 cb.

   MOORE PARK: 2B: S Smith (18) E Pathmanathan (11) 48. Scr: B Shoulder S Johnson 37.

   MORISSET: Medley 2B Agg: S Wolf (17) C Badenhorst (24) 82. Indiv: A: J Mulcahy (7) 44. B: J Fitzgerald (14) 43 cb. C: R Chapman (30) 44. W: S Smith (25) 35.

   MOSS VALE: Ambrose: P Nelson R Aldham (4-3/4) 60-1/4. Scr: P Jeffery D Newman 67 cb.

   MT BROUGHTON: Medal: S Foster (7) 70.

   MUIRFIELD: Ambrose: S Cox G Steer (8-3/4) 59-1/4. Scr: M Nowell J Leggo 58.

   MUREE: Medley Stableford A: G Bremmell (6) 43. B: R Morton (17) 43 cb. C: R Fraser (24) 47. W: W Musson (24) 41.

   NEW BRIGHTON: Ambrose: G Smith R Green J Elliott B Gwilliam (11-1/4) 43-3/4. Scr: D Weigand N Clarke G Somerville R Archer 54 cb.

   NORTH TURRAMURRA: Stableford: S Lynch (14) 37.

   NORTHBRIDGE: Team: B May (17) P Hudson (28) R Lord (14) D Bellingham (27) 95. Stableford A: P Hamlin-Harris (10) 41. B: B May (17) 40. C: R Laurie (27) 39. Overall: N Matthews (15) 42. Scr: E Evans 33. Hole-in-one: B May at 15th.

   NSW: 4B: R Johnston (18) T Uher (19) 48. Scr: A Gordon N Gosper 39. PM: B Duffy (25) R Jackson (15) 49. Scr: K Mathieson S McKeon 42. Cup: P Chay (19) D Chay (12) 46.

   OATLANDS: Team: Presidents 22 (S Pan (13) K Stevens (19) 47) bt Captains 21 (D Pickering (27) R Arthur (16) 50). Indiv A: E Kong (17) 43. B: D Cook (27) 42.

   PENNANT HILLS: Stableford A: R Stevenson (9) 40. B: G Peterson (16) 41. C: R Waters (20) 42. Scr: J Dries 36. Summer Cup: C Sydes (17) 43.

   PENRITH: 2B: R Procter (22) B Greenacre (12) 49. Scr: D Acret D Day 41. Indiv A: J Craig (9) 40 cb. B: A Villanueva (16) 39. C: C Dickinson (22) 42.

   PYMBLE: Irish Team: R McDonald (12) D Niven (23) M Northern (15) J Giles (17) 96.

   RANDWICK: 2B Agg: M Rankin (13) H Schutz (13) 79. Indiv A: N Hollis (13) 43. B: A Stanley (15) 40 cb. C: A Nicholson (20) 38. Scr: S Todd 38. Hole-in-one: J Vlahos at 5th.

   RICHMOND: Medley 2B div 1: D McKay (8) M Schults (20) 50. Div 2: M Morris (15) N Gould (16) 49. Scr: C Ellings D Miller 41. Indiv A: D McKay (8) 42. B: N Gould (16) 41 cb. C: S Rothmund (23) 43.

   RIVERSIDE OAKS: Stableford div 1: A Zahra (7) 40. Div 2: E Stratford (15) 41. Div 3: G Rush (24) 36.

   ROSEVILLE: 2B: A Russell (27) P Ham (9) 50. Scr: C Foley S Martin 37. Indiv A: P Betar (13) 44. B: S Sims (14) 38 cb. C: J Buttenshaw (25) 40. Masters: D Rutherford (29) 36 cb.

   ROSNAY: 4B: S Melinz (19) A Nath (19) 51 cb. Mxd: S Tuono (25) M Tuono (14) 44. Indiv div 1: M Tuono (14) 40 cb. Div 2: P Hall (16) 46. W: S Tuono (25) 33.

   ROYAL SYDNEY: 4B: J Nolan (20) P Ledgerwood (14) 49.

   RUM CORPS: Ambrose: J Leetham P Edwards C Sharpe M Taggart (8-3/4) 49-1/4.

   RYDE-PARRAMATTA: Cup (Vardon Event): N Deutrom (Kooyonga) 71 in play-off B Ellam (Lynwood) 71 M   Osborn (Bankstown) 72. 2B div 1: R Kim (15) B Bae (18) 47. Div 2: A Singh (22) W Barber (10) 46. Indiv A: B Beattie (11) 41. B: A Young (18) 37. C: A Singh (22) 40. D: D Luo (27) 39. Scr: P Montague 33.

   SEFTON: Stableford A: B Walker (11) 43. B: K Brake (13) 47.

   SHELL COVE: Medley 4B Agg: R Byrnes (28) T Rawnsley (24) 94. Scr: P Day S Coleman 66. Indiv: L Karipidis (20) 49. Scr: P Day 36. W: A Wadey (29) 42.

   SHELLY BEACH: 2B: D Froud (20) S Wilkinson (17) 48 cb. Medley: W Gallard (26) R Hunt (8) 48. Indiv A: B Garner (12) 39. B: S Wilkinson (17) 41. C: D Newman (21) 39. Women div 1: M Armstrong (16) 39. Div 2: J Thompson (29) 37 cb. PM: R King (26) G Fletcher (12) 47. Medley: S Haggerty (34) A Jones (45) 48. Indiv A: K Jones (plus 2) 36. B: S Bull (16) 36 cb. C: R Stain (30) 40 cb. Women div 1: T McSweeny (21) 38. Div 2: S Haggerty (34) 44.

   SHOALHAVEN HEADS: Medley 2B Agg: K Muller (16) B Curran (19) 79. Indiv A: B Margerison (8) 40. B: C Murphy (17) 41. C: N Clark (27) 39. W: J Rae-Turnbull (Kareela 28) 40.

   SPRINGWOOD: Stableford A: P McGee (7) 41. B: N Manning (16) 43. C: J Brownsell (27) 43. Scr: L O'Carrigan 38.

   ST MICHAEL'S: Team: C Jackson (11) C Jackson (13) T Brandtman (24) B Eames (22) 56. Gold: J McEntee (27) T McMinn (26) B Higgins (27) J Taylor (36) 53. Scr: J Scruse P Whalen M Ripoll C Mullins 67. Medal A: C Jackson (11) 70. B: D Baso (18) 66. C: L Nicolaou (32) 64. Scr: J Scruse 73. Nov A: G Shnier (5) 74. Stableford: M Woodward (18) 39 cb.

   STONECUTTERS RIDGE: Ambrose: C Ewens D Ewens C Bevan R Mead (5-1/8) 52-7/8. Scr: T Ostler R Hall D Williams D Brophy 59.

   STRATHFIELD: Medley 2B: T Phelan (20) C Bekiaris (22) 54. Scr: M Savovski D Rail 41. Indiv A: J Cozens (10) 40. B: M Nguyen (18) 42 cb. C: G Russell (29) 43. W: J Park (31) 40 cb.

   TALLWOODS: Stableford A: B Sonter (12) 38. B: D Frith (16) 46. C: T Mackle (29) 41.

   TAREE: Medal A: P Barker (8) 67 cb. B: J Moreley (13) 66. C: S Burrows (20) 66 cb.

   TERREY HILLS: Irish Team: I Knox (13) E Pahljina (14) G Giga (8) N Youlden (20) 88 cb. Stableford A: G Giga (8) 34 cb. B: D Mackenzie (14) 36 cb. C: B Fitzgerald (26) 37. Cup: A May (13) 43.

   THE AUSTRALIAN: Invit 4B: P Fraser (24) C Eoulden (Royal Sydney 11) 48. PM: T Brady (9) J Brady (Antill Park 18) 46.

   THE COAST: Stableford A: C Garlick (7) 39 cb. B: T Moutzouris (15) 38 cb. C: P Howard (24) 44. Scr: T Jay 33. Jnr: C Garlick. Captain's Trophy: D Wilson (13) 43.

   TOUKLEY: 4B: W Denniss (32) K Phillips (13) 52. Scr: K Boyd G Cary 38. Indiv A: D Wallace (9) 42. B: K Phillips (13) 42. C: M Martin (23) 42 cb. C'ship f A: D Boyd bt J Denniss 2 up.

   TUNCURRY: Stableford A: G Vial (8) 39 cb. Scr: T Kennings 35. B: S Laws (16) 39. Scr: J Ligertwood 23. Hole-in-one: G Vial at 14th.

   TWIN CREEKS: 2B Multi: V Centeno (16) S Goh (16) 71. Indiv A: M Bill (9) 42. Scr: G Corben 34. B: S Goh (16) 40. Scr: M Milovic 25. C: N Nicol (21) 35. Scr: P Blunt 15.

   WAKEHURST: 2B: A Brown (1) R Bartolozzi (5) 38. Indiv A: A Seeto (8) 38. B: P Ayres (19) 44. C: J Hammond (29) 40 cb.

   WALLACIA: Foursome: S Walker B Mitchelmore (3) 61. Scr: D Duguid J Batman 66. Stableford: M Betros (14) 42.

   WARRINGAH: Irish Team: P Fitzgerald (10) C Moore (17) T Bolderston (18) D Harris (28) 121. Indiv A: M Farrell (11) 41. B1: K Driscoll (16) 43. B2: J Fitzgerald (21) 42. C: R Newell (28) 41. Scr: M Farrell 30.

   WENTWORTH FALLS: Mxd 2B: J Wood (33) R Lucas (25) 13 up. Indiv A: D Halph (20) 5 up.

   WINDSOR: 4B: J Spanjol (18) R Golotta (13) 50. Indiv A: S Roseby (13) 40. B: K Singh (19) 41. C: S Barbera (29) 43 cb.

   WOOLLAHRA: 2B: R Robinson (28) J Cavanah (14) 49. Indiv div 1: K Monkhouse (17) 42. Div 2: L Winton (19) 45. Div 3: R Robinson (28) 45. PM: N Bourcoiran (6) A Hirst (25) 52. Indiv div 1: N Boucoiran (6) 41. Div 2: L Cohen (19) 44. Div 3: A Hirst (25) 42.

   WOOLOOWARE: Stableford A: M Mahoney (7) 42. B: J Cassimatis (18) 43. C: A Smith (29) 41. Scr: D Detraubenberg 37.

NSW

WOMEN

   ANTILL PARK: Stableford: K Payne (23) 38.

   BARNWELL PARK: Stableford: G Walters (21) 35.

   BEXLEY: Stableford: L Goodwin (20) 36. Scr: T Yates 35.

   BOWRAL: Stroke: S Whiteway (18) 83.

   CAMDEN: 4B: B Johnston (34) L Myers (30) 47. Indiv A: M Thorn (16) 39. B: L Cribb (20) 36. C: B Johnston (34) 39.

   CAMDEN LAKESIDE: 2B Agg: T McDonald (23) C Luxton (28) 74. Indiv: G Dudacek (25) 40.

   CASTLECOVE: Stableford: D Holden (30) 41.

   HAWKS NEST: Stableford: M Mitchell (19) 38.

   HORIZONS: Stableford: I Broughton (32) 38.

   JAMBEROO: Stableford: M Cook (25) 42.

   KOOINDAH WATERS: Stableford: D Monk (32) 37.

   LONG REEF: Stableford: T Faull (19) 35. PM: L Bryant (34) 27.

   MASSEY PARK: Stableford: J Nipperess (18) 40.

   NORTH TURRAMURRA: Stableford: C Warrell (32) 43.

   NORTHBRIDGE: Stableford: S Lee (17) 35.

   PALM BEACH: Stableford: R Berczelly (31) 40.

   ROYAL SYDNEY: 4B: M Gribble (16) M Read (17) 43. Centenary: L Hall (40) S McLeland (38) 52.

   SPRINGWOOD: Stableford: M Brownsell (21) 41.

   STONECUTTERS RIDGE: Stableford: C Davidson (10) 39.

   TALLWOODS: Stableford div 1: J Puxty (16) 37. Div 2: M Wright (25) 40. Div 3: J Brookes (44) 40.

   THE COAST: Stableford: P Nithivasin (35) 35.

   TOUKLEY: Stableford: D Royal (13) 44.

   TWIN CREEKS: Stableford: K McDonald (15) 36.

   WAKEHURST: Stableford: S Walker (17) 38.

   WENTWORTH FALLS: Par: T Eldefield (29) 8 up.