Date: March 23, 2016
Author: Golf Australia

NSW & ACT club golf results – Tuesday

MEN

   AVALON: Team Multi: D Oliver (18) L Kingsford (19) J Nicole (18) 98. Indiv: D Oliver (18) 37.

   BANKSTOWN: Stableford: P Mazurek (20) 38.

   BARDWELL VALLEY: Stableford A: J Carroll (11) 34 cb. B: R McDonald (20) 37. C: L Fitzhenry (27) 30.

   BARNWELL PARK: Stableford: P Waring (20) 39.

   BAYVIEW: Stableford: N Woolmer (9) 43.

   BREAKERS at Wamberal: Stableford A: P Hogan (10) 35. B: F Trimboli (17) 37. C: N Simpson (22) 37. D: N Goff (31) 29. Hole-in-one: R Laing at 6th.

   CAMDEN LAKESIDE: Medley 2B Multi: G Chapman (19) B Taylor (20) 87. Scr: C Fuz C French 39. Indiv A: G Nelson (12) 41. B: S Hales (14) 41. C: G Bale (29) 41.

   CARNARVON: 2B: J Langley (17) B Parkinson (19) 50. Scr: M Callaby R Lee 37. Indiv A: S Goh (Concord 12) 37. B: B Parkinson (19) 40. C: SB Kim (20) 39.

   CASTLECOVE: Team: G Dare (18) G Pike (30) C Compton (17) C Ploughman (23) 52. Indiv: G Pyke (30) 41.

   CRONULLA: Veteran Stableford: R Garland (19) 29.

   ELANORA: Stableford: N Mackenzie (16) 37 cb.

   FOX HILLS: Team Agg: G Clarke (27) J Oxley (19) G Clarke (24) P Steele (13) 145. Scr: M Rajca JP Wheatley M Knight H Kiritharan 111. Indiv A: H Kiritharan (11) 39. B: B Purvines (15) 37. C: G Clarke (24) 41. D: K Setterfield (29) 37.

   HURSTVILLE: Stableford div 1: T Hooper (15) 44. Div 2: T Lester (26) 40.

   KOOINDAH WATERS: Medley 4B: P Prouse (22) F Pramana (23) 52. Indiv div 1: M Gray (8) 39 cb. Div 2 P Prouse (22) 44.

   LONG REEF: Stableford: C Derby (15) 37.

   LYNWOOD: Medley Stableford: D Fisher (15) 37.

   MACARTHUR VETERANS at Antill Park: Stableford div 1: P Warton (11) 41. Div 2: J Newell (16) 39. Div 3: B Smith (24) 43 cb. Div 4: J Greening (31) 43. W: S Carter (43) 35.

   MARRICKVILLE: 2B: C Schofield (22) A Strachan (Chatswood 15) 48. Indiv: P Stafford (12) 39 cb. Scr: D Cremin 35.

   MONA VALE: Stableford: R Billingham (22) 35 cb.

   NEW BRIGHTON: Veteran 2B Agg: G Somerville (21) D Weigand (11) 76. Indiv: M Noonan (Macquarie Links 28) 40.

   NORTHBRIDGE: 2B: P Psomadelis (15) G Losurdo (19) 47 cb. Indiv: N Hillyard (19) 42.

   NOWRA: Veteran Ambrose: D Cotterill (Jamberoo) I Unsworth (Jamberoo) G Hermus (Jamberoo) T Smith (Shell Cove) (10-3/4) 56-1/4.

   PENRITH: NSWVGA Snr Order of Merit: D Dale (Twin Creeks) 143 C Kenning (Kiama) 145. Stroke div 1: D Dale (Twin Creeks) 72. Hcp: D McClelland (Wyong 4) 69. Div 2: G Yates (Leonay) 80. Hcp: F Wernicke (Stonecutters Ridge 13) 68. Div 3: J Fernandez (Richmond) 87. Hcp: J Fernandez (20) 67.

   RANDWICK: 2B Agg: D Crawford (12) A Fernandes (8) 70. Indiv A: D Crawford (12) 38. B: B Castle (15) 33 cb. C: L Johnson (28) 34.

   RICHMOND: Veteran Medley 2B: J Lawrence (19) C Kearns (16) 49. Indiv div 1: C Kearns (16) 42. Div 2: C Bennett (35) 41. W: C Carter (20) 37.

   ROSNAY: Veteran Stableford div 1: B Duncan (16) 40. Div 2: P Walsh (23) 43.

   SHELL COVE: Stableford: K Smith (19) 41. Scr: E Greentree 29.

   SHELLY BEACH: 2B: J McKendrick (12) J Staines (16) 47. Indiv A-B: J Staines (16) 40. C: R Quinn (26) 36.

   SPRINGWOOD: Medley Stableford: R Wiseman (25) 41.

   ST MICHAELS: Snr Par: R Lofberg (15) 1 up.

   STONECUTTERS RIDGE: Split Six: D Beattie (Ryde-Parramatta 12) C Kinnaird (Ryde-Parramatta 3) 63. Indiv A: R Titmuss (8) 40. B: B Millers (14) 38. C: E Sammons (19) 34.

   THE RIDGE: Medley Stableford div 1: S Kelman (8) 38 cb. Div 2: G Craft (Parkwood 26) 45. W: J Bladwell (24) 34. Scr: B Wood 31 cb.

   TUNCURRY: Stableford A: K Armitage (14) 37. Scr: G Ellis 31. B: G Grose (16) 40. Scr: J Price 22.

   WALLACIA: 2B: J Vidigal (4) R Pryce (12) 47 cb. Indiv: B Betros (7) 44.

   WENTWORTH FALLS: Mxd Stableford: K Tolhurst (39) 35.

WOMEN

   ASQUITH: Cup: S Kim 91. Hcp: S Kim (16) 75. Bronze Bowl: J Ro 96. Hcp: J Ro (24) 72. Stableford: Y Himei (31) 32.

   AVONDALE: Stableford div 1: C Lawson-Brown (15) 34. Div 2: J Henniker (24) 34. Div 3: C Marr (34) 33 cb.

   BANKSTOWN: Veteran Team: R Dickson (28) J Whitwell (45) A Asawa (22) M Akers (28) 85.

   BEVERLEY PARK: Ambrose: P Chalmers R Howe L Rolfe C Vella (11) 52.

   BEXLEY: 4B Stroke: N Schofield (31) F McManus (40) 63.

   BONDI: Stroke: J Rice (21) 54.

   BONVILLE: 2B: S Lawrence (21) D Pfeffer (28) 43. Indiv: D Happ (29) 34.

   BOTANY: Medal div 1: P McCanna (18) 70. Div 2: C James (33) 69. Div 3: B Marsh (37) 75. Stableford: J Browne (31) 32.

   BOWRAL: Ambrose: J Alexander S Knackstedt (26) 76.

   CAMDEN LAKESIDE: Canadian Foursome: V Whitford J Holmes (9-3/4) 70-1/4.

   CAMMERAY: American Foursome: P Davis S Richards (35-1/2) 64-1/2.

   CAMPBELLTOWN: Par div 1: P Howe (24) 2 down. Div 2: S Taylor (34) 4 down. Div 3: R Rashleigh (40) 5 up.

   CHATSWOOD: Medal div 1: T Sansom (14) 66. Div 2-3: R French (24) 71. Stableford: M Harris (33) 36.

   CUMBERLAND: Team: H Cho (20) A Yang (20) J Shin (29) K Na (30) 88. Indiv div 1: M Kang (24) 36 cb. Div 2: J Shin (29) 35. Div 3: K Park (34) 36 cb.

   EVERGLADES: 2B Agg: J Fraser (37) J Hocking (26) 65. Indiv A: J Moore (20) 35. B: D Smith (23) 36. C: L Cornwell (32) 31.

   FAIRFIELD: Stroke: D Lavender (23) 71. B: L Middling (30) 76. Memorial trophy: C Ross (32) 66.

   FORSTER: Irish Team: C Trotter (36) K Hamilton (21) K Cush (27) J Newton (21) 79. Feb Medal Div 2: J McShane (29) 79.

   HIGHLANDS: Stableford: M Woodcock (41) 41.

   HURSTVILLE: Stableford: A Searle (36) 34.

   JAMBEROO: Stableford div 1: L Kuskey (23) 36. Div 2: M Rodgers (35) 43.

   KAREELA: Stableford div 1: N Maughan (17) 37. Div 2: D Hibberd (32) 35. Div 3: N Pettit-Young (44) 28 cb.

   KILLARA: 4B: G Lindsay (27) A Taylor (37) 50.

   KOOINDAH WATERS: Stableford: M Adams (Gosford 31) 36.

   LEURA: Stableford: C Moore (25) 31.

   LONG REEF: Stableford: L Clayton (19) 35.

   MANLY: Par div 1: D Ford (22) sq cb. Div 2: R McNamara (32) 1 up cb. Div 3: A Andrews (37) 1 up cb. Directors trophy: A Andrews.

   MARRICKVILLE: Stableford: P Roach (20) 33. Veteran: L Tonkin (34) 31 cb.

   MONA VALE: Stableford: S Evershed (28) 33.

   MORISSET: Team: M McBean (15) D George (27) S Bambrook (33) J Jolly (41) 88.

   NORTH RYDE: Stableford div 1: E Sung (23) 39. Div 2: C Savage (28) 32 cb. Div 3: D Linnegar (30) 32. Div 4: R Wood (41) 33.

   NOWRA: Veteran Ambrose: J Downie J Brown S Hunter B Tucker (13-1/4) 63-3/4.

   PALM BEACH: Stableford: J Watts (28) 36.

   ROSEVILLE: Stableford div 1: C Cooper (24) 33. Div 2: H Brown (28) 33. Div 3: J Lyons (37) 34.

   ROYAL SYDNEY: Stableford Centenary div 1: J O'Ryan (30) 43. Div 2: A McKay (30) 38.

   SHELL COVE: Stableford: S Ryan (17) 39.

   SHOALHAVEN HEADS: 4B: E Dick (41) F Howes (34) 9 up.

   STONECUTTERS RIDGE: Stableford div 1: D Munro (20) 31. Div 2: V Dunn (25) 33. Div 3: N Francisco (34) 34.

   TALLWOODS: 4B: J Gillingham (19) J Beedell (33) 5 up.

   TOUKLEY: Medal div 1: J Everett (22) 76. Div 2: K Johnman (25) 71. Div 3: K Denniss (36) 80. Div 4: H Turner (43) 84.

   WAKEHURST: Par A: R Lee (22) sq. B: M Franklin (31) 4 down. Singles KO f div 1: L Riley bt J Reid 1 up. Div 2: J Vernooy bt J Moore 2 up. Div 3: P McDougall bt J Wells 4 up.

   WARRINGAH: Stableford div 1: S Saunders (14) 30. Div 2: T Emmerson (25) 33. Div 3: T Ausmanis (34) 30 cb.

   WINDSOR: Stableford A: L O'Brien (18) 38. B: C McMurdo (36) 34. C: N Ponnusamy (31) 37. D: P Henderson (42) 33.

   WOOLLAHRA: Stableford: M Crichton (15) 33.

   WOOLOOWARE: 4B: V Dawson (26) P Huthwaite (25) 43. Chick o'walk f: J Morris L Willis bt M Frazer S Wyse 1 up.

FEDERAL: DSR 75 Women Mugg: A Howell. A: E Prior (17) 74 B Gray (22) 75 M Luff (14) 75. B: V Miers (23) 74 J Wardhaugh (23) 75 T Pryor (24) 76. C: A Howell (43) 36 C Barmin (41) 34 S Sullivan (35) 32. NTP: S Sullivan (3rd). M Neill (8th). A Kirkpatrick (12th). G Shannon (16th). Putting Div 1: A Kirkpatrick. Div 2: C Rischbieth.