Date: June 15, 2016
Author: Golf Australia

NSW & ACT club golf results – Tuesday

NSW

WOMEN

   ASQUITH: Stableford div 1: J Williams (22) 37. Div 2: P Lapins (40) 31.

   AVONDALE: Medal div 1: T Kenney (13) 72. Div 2: M Hearne (26) 70. Div 3: S Davis (34) 75.

   BALGOWLAH: Stroke div 1: P Pashley (29) 68. Div 2: N Gill (37) 67.

   BAYVIEW: Stableford div 1: C Gilmour (16) 33. Div 2: N Cope (26) 39.

   BEVERLEY PARK: Medal A: C Gray (19) 65. Scr: L Toomey 78. B: C Gardner (29) 59. Scr: G Barnett 83. C: R Bourne (37) 62 H Dymock (40) 62 to play off. Scr: R Whitehead 95.

   BEXLEY: Medal div 1: P Byrne (31) 72 M Beattie (29) 72 to play off. Div 2: K Hickey (33) 68. Cup: L Ly 95. Shield: M Beattie (29) P Byrne (31) K Hickey (33) 212.

   BONDI: Stroke: M Kennedy (24) 61.

   BONNIE DOON: Stableford: B Golovsky (29) 45.

   BONVILLE: 2B: D Psesser (28) D Happ (28) 38. Indiv: P Rooney (16) 31.

   BOTANY: Stableford div 1: F Williams (29) 31. Div 2: J Hastings (41) 39.

   CAMDEN LAKESIDE: Stableford div 1: R Mayoh (16) 33. Div 2: M Gear (21) 33. Overall: J Kay (45) 35.

   CAMMERAY: Stroke A: P Torpy (21) 71. B: J Smailes (31) 73.

   CAMPBELLTOWN: Team: S Mutton (31) A Payne (35) Y Lavers (30) 2 down.

   CHATSWOOD: 2B: D Cowling (37) S Prater (32) 42. Indiv div 1: A Richardson (10) 36. Div 2: A Scarf (30) 34. Div 3: B Siddle (36) 32.

   CONCORD: Stableford: R Drysdale (32) 36.

   EVERGLADES: Stableford A: J Moore (19) 36. B: S Kunze (25) 34. C: P Taylor (36) 42.

   FORSTER: Medal div 1: V McGinniskin (19) 69. Scr: C Blair 83. Div 2: D Sowell (29) 71. Scr: L Waller 96. Div 3: A Jones (33) 77 J Ridgway (33) 77 R Miller (33) 77 to play off. Scr: R Miller 110. May B: S Honey-Feldbush (31) 73.

   GORDON: Stableford div 1: J Mulhearn (29) 36. Div 2: K Stander (38) 37.

   GOSFORD: Foursome div 1: M Lanham L Bates (18-1/2) 78-1/2. Div 2: L Gregory K Small (28) 80. 27-hole c'ship: S Scobie H Potter 141 S Asken D Thomlinson 145. Hcp: G English L Casey (33-3/4) 113-1/4. Div 2: N Cubis L Cruickshanks 154 R Dyer A Cropley 158. Hcp: G Lamb S Williams (51-3/4) 118-1/4.

   HIGHLANDS: Stableford: A Armstrong (45) 37.

   HURSTVILLE: Stroke: H Sollazzo (19) 69.

   JAMBEROO: 4B Classic: K Brennan (13) C Legge (25) 7 up.

   KAREELA: Stableford div 1: D Mayger (23) 41. Div 2: L Baker (28) 39. Div 2: L Broach (35) 37 cb.

   KILLARA: Irish Team: A Wood (17) R Ip (28) V Woodhouse (30) G Senate (38) 101.

   LONG REEF: Stableford: S Kelly (31) 35.

   MARRICKVILLE: Stableford div 1: J Bevan (8) 33. Div 2: J Granger (30) 34. Veteran div 1: A O'Shea (23) 31 cb. Div 2: G Burr (27) 31.

   MONA VALE: Stableford: R Warren (45) 35 cb.

   MONASH: Medal div 1: V Holroyd (16) 73. Div 2: C Beckhaus (27) 72. Div 3: L Reiss (34) 84. Scr: B Button 83. Stableford: M Gebhart (40) 31. May div 2: C Beckhaus (28) 71.

   MORISSET: 2B: A Fitzgerald (17) R Clift (23) 7 up.

   NORTH RYDE: Foursome div 1: L Ong M Starkey (16-1/2) 69-1/2 cb. Div 2: M Feltham J Parsons (23-1/2) 74-1/2. Div 3: T Cross J Pengelly (39) 74.

   NOWRA: Stableford: S Marshall (23) 34.

   OATLANDS: Stableford A: J Park (27) 37. B: V Noon (31) 36.

   PALM BEACH: Par: J King (36) 2 up. Trophy: J King.

   ROSEVILLE: Stroke div 1: N South (23) 65. Scr: B Grant 82. Div 2: R Petersen (32) 60. Scr: R Petersen 92 cb. Div 3: V Marquis (38) 71.

   ROYAL SYDNEY: Par div 1: E Collins (15) 1 down. Div 2: H Dolton (29) sq cb. Scr: A Haege 11 down. Stableford Centenary div 1: B Pulver (28) 34 cb. Div 2: K Holden (32) 43.

   RYDE-PARRAMATTA: Stableford div 1: H Ma (17) 34. Div 2: I Hunt (23) 37. Div 3: S Virzi (39) 31. Div 4: N Brentnall (45) 29. Trophy f: G Mercer bt L Lee 3-1.

   SHELL COVE: Stableford: S Murphy (32) 28.

   ST GEORGES BASIN: Stableford div 1: S Gonzalez (22) 33. Div 2: L Gallagher (40) 34.

   ST MICHAELS: 4B: H Mooney (27) A Macdonald (16) 11 up. Indiv div 1: C Ting (23) 5 up. Div 2: T Condon (35) 8 up.

   STONECUTTERS RIDGE: Stableford div 1: A Korte (10) 32. Div 2: G Burke (28) 35. Div 3: C Wilding (40) 36. Hole-in-one: A Korte at 17th.

   STRATHFIELD: Stableford div 1: D Song (11) 34. Div 2: A Han (25) 29.

   THE AUSTRALIAN: Stableford div 1: J Mott (15) 34. Div 2: T Ellis (23) 36. Div 3: P Prendergast (31) 28 cb. Scr: J Mott 20.

   THE LAKES: Foursome div 1: J Taylor J Loveday (10-1/2) 76-1/2. Div 2: S Gering L Lawrence (28) 73.

   TOUKLEY: Stroke div 1: R Primmer (14) 72. Div 2: S Denton (28) 75. Div 3: L Heggie (38) 75. Div 4: P Jackson (45) 79.

   WAKEHURST: Medal A: J Ota (15) 77 cb. Scr: D Nunn 85. B: L Hughes (24) 75. Scr: L Hughes 99. C: R Smith (32) 77. Scr: M Yuill 109 cb. D: D Jefferson (37) 76. Scr: D Jefferson 113.

   WARRINGAH: Par div 1: L Schwab (24) sq. Div 2: E Gokson (28) 4 up. Div 3: C Hughes (43) 1 up.

   WINDSOR: Stableford div 1: Y Mudiman (6) 35. Div 2: L Fox (27) 32 cb. Div 3: I Gilbert (35) 33 cb. Div 4: B Simcock (45) 31. C'ship f: K Rogers bt M Khouri 5-4.

   WOOLLAHRA: Par A: D Meads (28) sq. B: S Mitchell (42) 2 up cb.

   WOOLOOWARE: Stableford div 1: S Moulang (22) 31. Div 2: P Huthwaite (25) 36 cb. Div 3: N Johnson (36) 34. Div 4: L Lukin (39) 32. C'ship f: D Rann bt L Nowak 1 up. Div 2: K Branch bt J Morris 4-3. Div 3: M Moffat bt C McKellar 1 up. Div 4: D Bonnitcha bt L Travers 5-4.

 NSW

MEN

   AVALON: Stableford: P McGowan (20) 42.

   BARDWELL VALLEY: Veteran Stableford A: R Ricketts (11) 36. B: A Mitchell (14) 37. C: P McCormack (29) 36.

   BAYVIEW: Stableford div 1: K Payne (13) 39. Div 2: C Garrod (23) 42.

   BOWRAL: Team: F Frith (32) H Chadwick (24) A Vitou (35) 46.

   BREAKERS at Wamberal: 2B: C Donohoe (15) M Van Der Slot (9) 45. Indiv: M Van Der Slot (9) 39.

   CAMDEN LAKESIDE: 2B multi: R Allison (2) L Quinn (9) 69. Scr: D Reeves (Mt Broughton) H Leicester 39. Indiv A: R Allison (2) 38. B: T Tidewell (17) 40. C: T Lester (Hurstville 25) 35 cb.

   CARNARVON: 2B: T Gu (19) J Fan (19) 48. Scr: Y Fitton (Macquarie Links) M Demontford 37. Indiv A: M Evans (8) 38. B: L Tran (17) 39 cb. C: P Ryan (20) 41. Hole-in-one: P Ryan at 16th.

   CASTLECOVE: Team: J Goth (13) L Jones (18) J Finlay (33) C Aloisio (19) 91. Indiv A: J Goth (13) 39. B: K King (29) 39 cb.

   CRONULLA: Veteran Stableford: B Watters (20) 29.

   ELANORA: Stableford: J Hardwick (34) 45.

   FOX HILLS: 2B: H Newmann (24) A Hampdon (31) 47. Indiv A: T Bruce (9) 35. B: K Farley (18) 42. C: K Yap (25) 39. D: M Grant (31) 37.

   HURSTVILLE: Stroke div 1: M Crews (21) 67. Div 2: B McElroy (24) 68.

   LONG REEF: Stableford: S Hopwood (20) 37.

   LYNWOOD: Medley Stroke: M Serret (8) 70.

   MACARTHUR VETERANS at Antill Park: 2B: D Moore (16) W Hancock (26) 36. Indiv div 1: N Hoskins (9) 35. Div 2: C Hargraves (19) 37. Div 3: R Pearce (22) 37 cb. Div 4: L Grice (29) 38. W: W Kozinski (14) 32.

   MANLY: Ambrose: G Amate J Bellis G Rae P Barry (8-3/4) 61-1/4. Foursome c'ship f: B Baird A Christie bt P Barr A Mueller 4-3. Bronze: E Murphy J Bamford bt P Catley L Karemecher 4-3.

   MONA VALE: Stableford: R Billingham (23) 39.

   NORTHBRIDGE: 2B: W May (16) P Jesser (22) 46. Indiv: J Price (9) 40.

   NOWRA: Veteran Stableford A: R Klein (18) 40. B: G Hemus (Jamberoo 22) 46.

   RANDWICK: 2B: E Hayes (30) J Cincotta (17) 43 cb. Indiv A: B Goodsell (9) 34. B: J Cincotta (17) 37. C: T Canti (21) 39. Scr: J McFadden (Hurstville) 24.

   RICHMOND: Veteran Medley 2B multi: G O'Dempsey (36) L Manczak (41) 66. Indiv div 1: D Pickering (9) 34. Div 2: J Hart (21) 38. W: J London (35) 37.

   ROSNAY: Veteran Stableford div 1: C Mitchell (17) 43. Div 2: H Morris (26) 46.

   SHELL COVE: Stableford: J Patrick (6) 41. Scr: J Patrick 35.

   SHELLY BEACH: 2B agg: B Ritter (26) I Mertell (28) 75 cb. Indiv A: R Hunt (11) 38. B: T Oliver (17) 42. C1: C Hammond (20) 39 cb. C2: I Mertell (28) 42. Hole-in-one: J O'Brien at 4th.

   SHOALHAVEN HEADS: Ambrose: P Delaney P Mackie T Mackie K Hansen (11-1/8) 59-7/8.

   SPRINGWOOD: Medley Stableford: E Wolf (27) 38.

   ST GEORGES BASIN: Stableford A: R Zionzee (11) 39. B: M King (18) 39. C: J Cosgrove (36) 42.

   ST MICHAELS: Snr Stableford: B Gates (20) 40.

   STONECUTTERS RIDGE: Split Six: S Goktas (Howlong 36) M Lalieli (Taralga 36) 82. Indiv A: P Calderara (Macquarie Links 10) 38 cb. B: L Harvey (13) 38 cb. C: M M Lalieli (36) 43.

   THE COAST: Medley 2B agg: N Nagy (21) M Power (scr) 67. Indiv: R Carbonaro (19) 37. Scr: M Yates 35 cb.

   THE LAKES: Stableford: J Kelly (20) 40.

   THE RIDGE: Medley Stableford Div 1: R Reyes (13) 47. Div 2: J Papworth (36) 47. Scr: N Nicolitsis 32. W: L Couley (39) 37.

   WALLACIA: 2B: R Carpenter (36) K Munchow (14) 45. Scr: B Bobbin S Adams 31. Indiv A: G Donald (12) 35 cb. B: D Parr (18) 35. C: R Carpenter (36) 37. Hole-in-one: P Williams at 6th.

   WENTWORTH FALLS: Stableford: S Hunt (2) 37.

ACT

   FEDERAL: Women Irish Team: V Dixon W Millhouse D Page K Parkinson 47, E Prior J Doan L Hay A Dobbie 45 cb. NTP 3rd: P Ferrar. 8th: D Lovell. 12th: J Doan. 16th: M Jones.