Date: August 16, 2018
Author: Golf Australia

NSW & ACT club golf results – Wednesday

 

   ASQUITH: Men: Stableford: 2B: Div 1: S Peterson (13) G Robertson (23) 49. Div 2: R King (21) P Small (25) 48 cb. Scr: T Phan S Eastman 38 cb. Team Agg: E Shin (24) D Nam (16) R Farr (19) I Lim (12) 145. A: I Lim (12) 38 cb. B: S Peterson (13) 40. C: B Carver (22) 42. D: D Duffield (30) 42. Hole in one: M Hammond at 12th.

   AVALON: Women: Stableford: A Goff (38) 35.

   BALGOWLAH: Mxd: Stableford White: A: G Hare (14) 40. Men: B: R Ford (22) 45. C: P Kamaru (33) 39 cb.

   BANKSTOWN: Men: Stableford: 2B: R Wallace (30) I Turner (35) 47 cb. 2B Scr: C Riley L Ross 38. A: M Devlin (12) 37. B: R Phelps (15) 39 cb. C: R Smith (29) 39.

   BARNWELL PARK: Women: Stableford: K Odewahn (33) 32.

   BAYVIEW: Men: Stableford 4B: Black: M Coronoes (24) K Henderson (35) 52. A: J Fabbro (8) 36. B: J Murdoch (18) 36. C: S Armstrong (24) 41 cb. Scr: J Fabbro 28. White: K Henderson (35) 40.

   BELMONT: Men: Stableford: A: L Jones (10) 38. B: T Piper (15) 40 cb. C: I Livingstone (25) 38 cb.

   BERMAGUI: Women: Stableford Gold: A: L Ponsford (14) 42. B: A Cook (29) 40. C: A Browne (39) 44.

   BEVERLEY PARK: Men: Stableford: 2B: B Quinlan (25) B Morris (35) 45. Team: S Schulze (31) W O'Rourke (32) A Chan (19) C Parkinson (25) 50 cb. A: G Street (8) 35 cb. B: T Partridge (20) 38. C: P Teskey (22) 38. Scr: J Brown 32.

   BEXLEY: Men: Stableford: 2B: L Budden (19) R Davis (Sth West Rocks 16) 50. 2B Scr: S Todd (Randwick) M Todd (Randwick) 36. B Mitchell (15) 39.

   BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B: S York (17) W Mockli (20) 43. M Mole (12) 38.

   BONDI: Men: Stableford: N Banwell (17) 36.

   BONNIE DOON: Men: Stableford White: A: M Ferrier (12) 40. B: J Organ (14) 41. C: J Parkinson (33) 40. D: A Colquhoun (31) 45. Scr: T Waring 34. Gold 2B: J Parkinson G Lawson 48.

   BONVILLE: Men: Stableford: 2B: J Blackman (14) I Smith (12) 47 cb. L Beeby (28) 42.

   BOWRAL: Men: Stableford: 4B: A Burridge (23) J Hopkins (26) 44 cb.

   BRIGHTON LAKES: Women: Stableford: P Hesse (32) 37.

   CAMDEN: Women: Stroke: A: M Thorn (15) 75 cb. A Scr: S Chapman 87. B: M Brown (24) 73. B Scr: K Cahill 98. C: L Harris (32) 71. C Scr: S Berry 110.

   CAMMERAY: Men: Stableford 2B: White: M Reynolds (22) B Smyth (31) 47. P Kensell (20) 41.

   CAMPBELLTOWN: Stableford: 2B: A Kelly D Shipp 46. A: R Winton (8) 39. Scr: D Shipp (9) 29. B: D Starr (14) 34 cb. C: G Krauze (20) 40.

   CARNARVON: Women: Par: 2B: Y Kim (12) M Chae (17) 11 up. A: Y Kim (12) 6 up. B: J Clarke (24) 3 up. C: J Rickard (28) 4 up.

   CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B Agg: T Jones (7) P Weber (20) 71. A: D Ford (10) 35. B: J Lee (13) 38 cb. C: P Weber (20) 41. 2B Agg: A McNaughton (10) T Cruise (13) 75 cb. A: A McNaughton (10) 39 cb. B: P Camilleri (13) 40. C: S Woods (19) 39. 2B Scr: A James M Thomson 36 cb.

   CASTLECOVE: Women: Stableford: 2B: C Mulvey (39) N Hiron (41) 66.

   CHATSWOOD: Men: Stableford: 2B: J Willis (27) N Mikita (27) 49. Scr: S Falcon L Cheung 40. Medal Aug: A: L Cheung (5) 42. B: M Miller (17) 39. C: J Willis (27) 38. Stroke: Matchplay: N Thomson bt G Pattison 4-3.

   CONCORD: Men: Stableford 2B: White: A Birchill (20) M Lollback (10) 49. 2B Scr: M Ryan K Lockery 34 cb. A: M Lollback (10) 36. B: D Sullivan (17) 39. C: B McCaffrey (36) 40. Gold: G Taylor (31) 37.

   CROMER: Men: Stableford: 4B: A: G Petri (26) R Polglase (18) 47. Scr: J Ponder A Dennewald 38. A: T Salema-Reis (12) 36 cb. B: C Stone (23) 37 cb. C: G Petri (26) 39. Scr: C Rae 34.

   CRONULLA: Women: Stableford: A: E Dennis (17) 38. B: P Dye (26) 38. C: R Carroll (31) 42. D: V Burns (36) 42. Scr: D Rann 28.

   CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: G Slattery I Sampson 49 cb. Scr: R Mcpherson M Hay 31 cb. Div 1: P Burge (16) 38. Div 2: D Browne (21) 42. Div 3: R Peters (29) 41. Scr: M Hay 29.

   DUNHEVED: Veteran Medley: Stroke White: A: M Clow (14) 70. B: J Sainsberry (23) 66. C: M Prasad (26) 71.

   EASTLAKE: Medley: Stableford 2B: White: Y Kostadinovski (9) S Prescott (15) 46. Scr: A Sutherland 32. A: Y Kostadinovski (9) 36. B: G Broadstock (18) 39. C: B Norris (32) 38.

   ELANORA: Women: Par: Team: G Pearce (20) S Beachley (33) O Roles (34) E Withers (36) 9 up.

   EVERGLADES: Men: Stableford 2B: Black: M Quilkey (14) 47. D Cornwall (7) 47. Stableford: Div 1: T Walker (4) 37 cb. Div 2: C Chant (17) 40. Div 3: B Smyth (24) 38 cb. Div 4: K Pope (25) 38.

   FOX HILLS: Women: Stroke: Foursome: D Winterbottom S McGingley (33) 67.

   GEORGES RIVER: Men: Stroke C'ship: Black: Div 1: D Holland (7) 64. Div 1 Scr: D Holland 71. Div 2: G Shiner (20) 66 cb. Div 2 Scr: G Shiner 86. Stableford: R Thompson (19) 41 cb.

   GIBRALTAR: Men: Stableford: K Fittler (34) 40.

   GOSFORD: Men: Stableford Trophy: White: A: R Singer (9) 38. Scr: R Singer (9) 35. B: J Geercke (13) 40. C: G Williams (24) 42. D: P Fairley (27) 38. 2B Multi: K De Laive (25) G Williams 82.

   HARRINGTON WATERS: Men: Stableford Black: Div 1: M Feltham (10) 38. Div 2: H Campiao (31) 46. Women: White: R Longfield (18) 37.

   HIGHLANDS: Medley: Stableford White: R Kumar (31) 38.

   HORIZONS: Men: Stableford: D Cameron (28) 37. Women: J Lawlor (16) 37.

   KAREELA: Men: Stableford: 2B Agg: C Larkins (23) G Towsend (11) 71. A: J Shanahan (10) 38. B: J Sullins (18) 36 cb. C: B Galvin (23) 41. Scr: B HILL (5) 28 cb. Hole in one: A Donaghy at 18th.

   KILLARA: Men: Stableford: 2B: M Rodwell (18) G Fisher (16) 51. Scr: W Macdonald M Town 37. A: J Elliot (8) 38. B: R Sanderson (15) 41. C: B Watson (18) 43 cb.

   KOGARAH: Men: Stableford 2B: White: P Harper (20) A McVeigh (10) 44. A: R Stephens (11) 37. Scr: M Gannon 33. B: M Dwyer (16) 38. C: J Palmer (29) 39.

   LANE COVE: Men: Stableford: 2B Agg: D Martin (26) M Smith (28) 81. D Martin (26) 44.

   LEONAY: Women: Stableford: 2B: J Sutcliffe J Linfoot 45.

   LEURA: Men: Stableford: 2B: R Wiseman (21) P Eastment (13) 45. P Eastment (13) 40. C Youll (28) 36 cb. S Jago (22) 36.

   LONG REEF: Men: Par: A: G Philp (9) 2 up. Scr: G Cranfield 3 down cb. B: G Bush (16) 1 up. C: J O'gilvie (28) 3 up.

   LYNWOOD: Medley: Stableford 2B Agg: White: M Boyd (20) J Farrar (3) 72. Men: Scr: D Gibson 32. Div 1: M Boyd (20) 39. Div 2: R Liardet (28) 39. Women: L Good (28) 34.

   MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford Split Six: Black: D Brooker (3) D Peters (7) 54. D Brooker (3) 36 cb. A Ryals (9) 36 cb. B Gaut (27) 36 cb.

   MAGENTA SHORES: Medley: Stableford: 2B: L Walker (12) G Hall (22) 45. Men: A: L Walker (12) 39. B: R Shaw (14) 32. C: W Hicks (20) 35. Women: Div 1: L Lewis (12) 33. Div 2: D Logan (26) 33.

   MANGROVE MOUNTAIN: Medley: Stableford 2B: White: I Wood (26) P Judd (28) 48. P Judd (28) 42.

   MANLY: Men: Stableford: A: M Paynter (8) 38. B: D Cleary (14) 43. C: P Schmidt (23) 36. Scr: P Bardetta 30.

   MASSEY PARK: Women: Stroke: S Scarr (17) 69. Y Webster (37) 73.

   MONA VALE: Men: Stableford: 2B Agg: H Tran (23) A Heinrichs (11) 79. 2B Scr: G Stanford M McInnes 60. B Van Stratum (26) 44.

   MONASH: Men: Stableford: A: D Allan (8) 37. B: P Richmond (13) 41 cb. C: M Fowle (29) 41. White: I Burt (36) 38 cb. Stableford: 2B: M Kuo (11) K North (36) 47. 2B Scr: I Rosenthal S Green 35.

   MOORE PARK: Men: Stableford White: A: M Lee (10) 34 cb. B: F Svorinich (14) 39. C: S Sadokierski (21) 41. Veteran: J Lloyd (25) 38.

   MOSS VALE: Men: Stroke: Ambrose: A: R D'Adam (18) K Oberman (11) 63.75. Scr: P Touma G Todd 72 cb.

   MUIRFIELD: Men: Stableford: 2B: B Stewart (10) D Collins (29) 50. A: I Macdonald (9) 36 cb. B: G Longe (15) 39. C: R Partridge (24) 39. C res: D Collins (29) 42.

   NELSON BAY: Men: Stableford: Div 1: W Semmens (8) 36. V Massaioli (12) 36. Div 2: M Twomey (22) 41. Y Suska (23) 40. Div 3: R Brighton (34) 40. M Fernance (27) 39. 2B Agg: Div 1: V Komadina (12) 37. P Kennedy (11) 37. Div 2: B Lawson (22) 39. M Betlinski (16) 39. Div 3: G Arndell (26) 41. R Hingston (28) 40.

   NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: D Cropperq (29) S Whalan (17) 46 cb. Team Agg: C Bell (13) A Richards (26) F Jaafar (13) D Stowe (17) 127.

   NORTHBRIDGE: Stableford: Div 1: T Foote (9) 32. Div 2: T Sweeney (28) 38.

   NOWRA: Men: Stableford: M McLellan (9) 40.

   OATLANDS: Men: Stableford: 4B: R Smith (24) G Crown (36) 52. A: M Stannard (11) 36. B: S Perry (14) 37. C: R Smith (24) 40. Scr: S Tarrant 30.

   PACIFIC DUNES: Men: Stableford: A: D Lucas (16) 33 cb. B: R Bell (35) 36.

   PENNANT HILLS: Men: Par 2B: White: S Edstrom (13) S Bailey (8) 8 up cb. A: M Williams (12) 3 up. B: V Lupton (25) 2 up cb. A Scr: N Crews 3 down.

   PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: A Davis (16) L Mitchell (16) (Leonay) 48. 2B Scr: B Parsonage N Pellow (PGA) 39. A: C Neill (6) 40. B: L Mitchell (Leonay 16) 41. C: L Hannon (20) 39. Stableford: L Magee (Rosnay 42) 38.

   PYMBLE: Mxd: Stableford: 4B: H Torode (27) D Daymond (15) 48. 4B Scr: B Cross R Hudson 38. Men: D Stuart (21) 36. Women: R Livanas (23) 33.

   RANDWICK: Women: Stroke: Div 1: J Van Spanje (18) 63. Div 2: B Payne (22) 68. Div 3: S Canty (30) 69. Div 4: L MacKenzie (35) 66.

   RICHMOND: Medley: Stableford: 2B Agg: G Sprouster (24) P Topp (16) 74. Div 1: P Evans (17) 41. Div 2: G Sprouster (24) 37. Scr: M Beehag 36.

   ROYAL SYDNEY: Men: Par Championship: White: A: D Cobcroft (8) 1 down. B: M Norman (16) sq. C: H Swan (29) 1 up. Scr: A Cornell 6 down.

   RYDE-PARRAMATTA: Men: Stroke: A: T Newcombe (13) 74. A Scr: S Vail 79. B: J Kwon (16) 75. B Scr: R Hale 93. C: R Gim (22) 69. C Scr: S Kerr 95. D: W Williamson (24) 75. D Scr: H Snodgrass 100. Stableford: G Street (33) 36.

   SHELL COVE: Veteran: Stableford: E Strachan (26) 37. Scr: R Williams 25. D Smith (19) 35. Scr: W Daibarra 34.

   SHELLY BEACH: Women: Par: Grandmothers Trophy: Div 1: T McSweeny (21) 4 up cb. Div 2: V Ireland (27) 8 up. Div 3: J Mayfield (34) 3 up. Div 4: M Gallagher (40) 4 up.

   SHOALHAVEN HEADS: Medley: Stableford: N Gallagher (21) 38.

   STRATHFIELD: Men: Stableford: 2B: S Pertrillo (27) A Shun (18) 49. Div 1: J Pilotto (17) 37 cb. Div 2: M Salvaggio (25) 43. 2B Scr: M Reeve L Butler 35.

   TERREY HILLS: Medley: Stableford: 2B: G Hildebrand (23) B Carpenter (25) 51. G Hildebrand (23) 44.

   THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: 2B: A: J Jonson (22) N Nikas (17) 49. Scr: D Dowling P Dunworth 34.

   THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: K McGrath (24) J Kavanagh (21) 46. Scr: D Hannam (RS) P Lonard 40. Men: Stroke: Bowl: The Lakes sq The Army. Medley: Stableford: A: A Sank (16) 37. Scr: N Happel 31.

   TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: R Deakes (36) B McFadyen (17) 49 cb. Scr: R Oliver J Denniss 42. A: I Lamont (11) 41. B: L Matheson (17) 39. C: R Najduch (20) 39 cb. D: R Deakes (36) 40 cb.

   TWIN CREEKS: Mxd: Stableford 2B: Gold: W Cook (15) C Pike (23) 46. Men: W Cook (15) 39. Scr: D Warder 29. Women: Green: S Yoo (22) 32.

   WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: C Mackenzie (17) M Mitchell (25) 50. 2B Scr: S Holland M Nichols 35. A: D Horne (10) 36. A Scr: A Sutton 33. B: C Mackenzie (17) 41. B Scr: J Boardman 27. C: H Vernooy (23) 39. C Scr: A Borg 18.

   WALLACIA: Women: Stableford: 2B Multi: N Bemrose (35) D Chant (32) 67. N Bemrose (35) 38.

   WARRINGAH: Men: Stableford 2B: White: M Wilson (18) I Redfern (23) 45. A: S Springall (2) 36. B: S Gosling (18) 38. C: I Redfern (23) 34. D: P Heffernan (29) 35.

   WINDSOR: Medley: Stableford: 4B: A Van Dik (23) G Rodham (36) 51. A: M Goddard (11) 38. B: F Khouri (18) 39 cb. C: S Brown (25) 43.

   WOOLOOWARE: Men: Stableford: A: A Bowden (18) 41. B: P Bettini (26) 42. Scr: A Foden 35.

   WYONG: Men: Stableford: 2B: J Richards (36) T Shoveller (26) 49. A: C Setchell (9) 38. B: S French (15) 43. C: D Sutton (34) 40 cb.