Date: October 18, 2018
Author: Golf Australia

NSW & ACT club golf results – Wednesday

 

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: Div 1: A Bower (16) Q Price (5) 47 cb. Div 2: B Talbot (25) P Williams (29) 49. Scr: T Felton D Clay 42. Team Agg: G Birt (14) J Baker (26) D Grove (18) J Lumby (20) 142. A: R Darragh (8) 43. B: B Coward (18) 40. C: J Lumby (20) 42. D: P Williams (29) 46.

   AVALON: Women: Par: J Duggan (39) 1 up cb.

   BALGOWLAH: Mxd: Par White: A: A Beale (14) 3 up. B: J Friedman (16) 4 up. C: P Kamaru (32) 4 up.

   BANKSTOWN: Men: Stableford: 2B: C Elvidge (13) J Kirgan (10) 49. 2B Scr: G Ballantine D Sampson (BLRGC) 37. A: S Duggan (9) 41. B: G James (13) 39. C: P Heaslip (24) 43.

   BARNWELL PARK: Women: Stableford: C Chew (24) 37.

   BAYVIEW: Men: Stableford Irish Team: Black: P Lloyd (28) G Hartshorne (8) R Cadden (22) R Titley (18) 94. A: D Kammerl (11) 39 cb. B: G Leonard (18) 35 cb. C: B Marsden (20) 42 cb. Scr: G Hartshorne 31. White: T Croal (22) 36 cb.

   BELMONT: Men: Stableford: A: S Shaw (13) 39 cb. B: P Frost (19) 43. C: P Blunt (30) 43.

   BERMAGUI: Women: Stroke: Medal Oct: P Jones (18) 75. A: M Hayes (7) 79. B: B Harrop (31) 77.

   BEVERLEY PARK: Men: Stableford: 2B: C Roulis (16) P Fowler (20) 48. 2B Scr: M Koszek J Sabsabi 32 cb. A: B Turner (9) 38 cb. B: A Chan (19) 41 cb. C: M Kean (25) 40 cb.

   BEXLEY: Men: Stableford: 2B: G Mitchell (18) S Terkalas (14) 52. 2B Scr: M Todd (Randwick) J Pardey (Randwick) 40. J Chalker (18) 42 cb.

   BLACKHEATH: Men: Stableford: R Pierce (18) 36 cb.

   BONDI: Men: Stableford: B Duffy (18) 41.

   BONNIE DOON: Men: Par 2B: White: J Purcel A Woods 8 up. A: B Phillips (10) 3 up. B: J Purcell (13) 7 up. C: M Dwyer (22) 5 up. Scr: J Purcell 4 down. Gold: C Stern (30) 6 up.

   BONVILLE: Men: Stableford: 2B: S McCarthy (14) T Gray (8) 48 cb. J Hardcastle (16) 39 cb.

   BOWRAL: Men: Stableford: 4B: I Duncan (36) S Harvey (32) 44 cb.

   CABRAMATTA: Men: Stableford: 2B Agg: Div 1: S Hilaney (8) . S Bugdayli (10) 73. Div 2: D Buhagiar (1) . T Davies (26) 74. Div 1 Scr: D Marsh O Woodley 59. A: S Hilaney (8) 38. B: E Narayan (13) 41. C: T Davies (26) 41.

   CAMDEN: Women: Stableford: 2B: M Hewitt L Dredge 42. A: M Thorn (15) 34. A Scr: S Chapman 21. B: Y Day (24) 34. B Scr: L Dredge 16. C: L Bullock (30) 32 cb. C Scr: L Harris 10.

   CAMMERAY: Men: Stableford: 2B Agg: C Leadle (9) J Maxwell (16) 67. G Wood (20) 36 cb.

   CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: 2B: D Terrey R Wheatley 50. A: S Keith (3) 37. B: K Venters (13) 41. C: W McMaster (24) 39. Scr: I Barry 33.

   CARNARVON: Women: Stroke: C'ship: A: W Seo (17) 75. B: K Chang (24) 75 cb. C: V Park (37) 71.

   CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: G Edwards (15) M Johnston (8) 48 cb. A: M Johnston (8) 40. B: M Mana (13) 38 cb. C: L Wiese (28) 38. PM 2B: G Hann (6) B Smyth (17) 47. A: R Chong (10) 38. B: J Power (16) 40 cb. C: G Witzgall (33) 41. 2B Scr: S Nati N Giudice 41.

   CASTLECOVE: Women: Stroke: Foursome: M Lulic M Furner (35) 76.

   CHATSWOOD: Medley: Stableford: 2B: E Chester D Ooi 46. 2B Scr: J O'Donnell S Kirkby 34. A: S Kirkby (12) 39. B: E Chester (18) 43. C: N Cowell (20) 39.

   CROMER: Men: Stableford: A: L Donnan (11) 37. B: M Clear (20) 38. C: G Kent (28) 38. Scr: J Ponder 35. Stableford 4B: Black: C Balding (26) B Cowland (10) 46 cb.

   CRONULLA: Women: Stableford: A: J Thuge (9) 37. B: S Holt (24) 34 cb. C: R Smith (27) 33. D: R Saunders (39) 34. Scr: S Wiggins 28 cb.

   CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: S Lee (20) P Lee (15) 51 cb. Div 1: D Harrison (11) 45. Div 2: S Cook (20) 46. Div 3: C Vlahos (26) 42. Scr: P Starc 36.

   EASTLAKE: Men: Par Team: White: D Peebles (3) B Rodwell (15) M Peebles (4) G Codey (0) 14 up. A: H Pepper (11) 5 up. B: D Roper (19) 9 up. C: P Pellegrini (25) 5 up.

   EVERGLADES: Men: Par: 2B: D Phillips (6) M Overton (10) 11 up. Div 1: D Phillips (6) 7 up cb. Div 2: C Draper (18) 7 up. Div 3: A Li (21) 4 up. Div 4: T Ungerer (35) 4 up.

   FORSTER: Men: Stroke American Foursome: White: B Coombe (25) G Greentree (17) 62.25 cb.

   FOX HILLS: Women: Stableford: J Youngman (45) 38.

   GEORGES RIVER: Men: Stableford: 2B Multi: A: T Jackson (24) A Lancaster (31) 75. Div 1: D Sattout (10) 36. Div 2: T Jackson (24) 37 cb.

   GIBRALTAR: Men: Stableford: J Hayden (27) 46.

   GOSFORD: Men: Stableford 2B: White: P Dooley S Barling 47. Trophy: A: R Burns (6) 36 cb. B: M King (14) 42. C: R Hickey (19) 39 cb. D: J Henry (26) 39. Scr: M Carroll 36.

   HARRINGTON WATERS: Men: Stableford: A: A Brand (12) 38 cb. B: A Tonks (29) 36. Women: White: V Bourke (45) 37.

   HIGHLANDS: Medley: Stableford: D Maloney (20) 40.

   HORIZONS: Men: Stableford: C Lawson (20) 42. Women: V Stevens (31) 36.

   JAMBEROO: Men: Stableford White: B: D Adams (18) 43. C: L Fogarty (24) 40. D: M Familo (27) 36.

   KAREELA: Men: Stableford: A: D Mandler (9) 43. B: R Ellicott (18) 43. C: J Gooch (23) 37. Scr: A: A Beazley 30 cb. B: D Fischer 21. C: W Bonamy 12.

   KILLARA: Men: Stableford: 2B: A: I Cairns (16) S Goldring (22) 46 cb. Scr: M Finfer G Tilsley 35. Stableford White: A: W Macdonald (6) 37. B: H Rolley (12) 41. C: M McGuire (16) 42.

   KOGARAH: Men: Stableford White: A: G Harnwell (4) 41. B: G Moran (15) 40. C: S Shun (24) 38 cb. A Scr: D Gannon 37 cb. Hole in one: M McInnerney at 12th.

   KOOINDAH WATERS: Women: Stableford: C Prosser (42) 35.

   LANE COVE: Men: Par: 2B: P Johnson (17) R Virgili (24) 10 up. R Staley (18) 2 up cb.

   LEONAY: Women: Stroke: C'ship: Div 1: L Cupples (18) 68 cb. Div 2: P Manning (30) 76.

   LEURA: Men: Stableford: 2B: M Rasmussen (36) R Want (27) 44. R Want (27) 40. P Hume (23) 39. D Jeans (29) 38.

   LONG REEF: Men: Stableford: 2B: P White M Curnow 48. A: T Cruickshank (2) 39 cb. B: D Ronald (16) 36 cb. C: P Nichols (20) 40. Scr: T Cruickshank 37.

   LYNWOOD: Men: Stroke White: Div 1: M Fliedner (12) 69. Div 2: G Lowery (20) 72. Scr: C Ben 78.

   MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford 2B Agg: Black: C Kerr (18) P Boyle (16) 79. C Kerr (18) 44.

   MAGENTA SHORES: Medley: Stableford: 2B: R Bateman (21) W Hicks (20) 45 cb. Men: A: M Duffy (-2) 38 cb. B: S Searle (17) 40. C: R Bateman (21) 39. Women: Div 1: H Hill (20) 33. Div 2: P Macdonald (38) 34.

   MANGROVE MOUNTAIN: Men: Stableford 2B: White: C Moloney (21) J Adams (25) 51. K Woodbury (31) 44.

   MANLY: Men: 2B Stableford: G Cotter (14) S Penny (18) 48. A: D Tweedale (9) 40. B: G Cotter (14) 38. C: B Smith (21) 36 cb. Scr: D Tweedale 32 cb.

   MONA VALE: Men: Stableford: 2B: M Foran (17) M Keros (14) 51. A: P Bloomfield (14) 43. B: D Sinclair (21) 44. C: D Coates (26) 43. Scr: M McInnes 33 cb.

   MONASH: Men: Stableford: A: J Evans (6) 40. B: A Howell (16) 39. C: B McCabe (27) 42. White: J Martin (24) 36. Medley: Stableford: 2B Multi: B McCabe (27) K Hutcheson (20) 83.

   MOORE PARK: Men: Stableford White: A: K Pattenden (9) 40 cb. B: S Woolf (18) 41. C: G Hupfauf (27) 40. Veteran: J Ryba (15) 40.

   MOSS VALE: Men: Stableford: A: T Sykes (Highlands 12) 37. B: D McGuinness (16) 39 cb. C: B Whyte (27) 40. D: G Webb (32) 34.

   MUIRFIELD: Men: Stableford: 2B: C Fitzgerald (32) G Ford (20) 48. 2B Scr: G Willard I Bamford 38. A: I Bamford (7) 39 cb. B: H Konsti (15) 37. C: A Szabo (24) 39. C res: C Fitzgerald (32) 35.

   NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: T Dunlevy (33) J Attenborough (23) 47. Irish Team: S Whalan (15) C Kinder (26) D Cropper (27) G Hearne (27) 129. A: G Howe (9) 40. B: C Lawrenson (16) 38. C: N Couper (24) 36. D: J Thom (28) 39.

   NORTHBRIDGE: Par: M Newman (33) 2 up.

   NOWRA: Men: Stableford: A: G Bridge (16) 37. B: W Dunlop (22) 37.

   NSW: Men: Stableford: S Treisman (5) 38. Scr: S Arnold 37. White: N Monk (25) 28. Gold: D Furlong (35) 29. Stableford: 2B: P Whalan (7) B Burke (20) 44.

   OATLANDS: Men: Stableford 4B: White: D Gaffaney (22) R Cadman (14) 48 cb. A: L Mason (4) 42. B: R Cadman (14) 39. C: J Isaac (23) 37 cb. N Nakhoul 37. Women: Yellow: K Lim (21) 40.

   PACIFIC DUNES: Men: Stableford: A: J Boyle (14) 36. B: B Randell (25) 39 cb.

   PENNANT HILLS: Men: Stableford White: P Cook (22) 39. Stroke: A: A Stannard (4) 67. B: A Barbour (14) 67. C: I Ritchie (30) 70 cb. Scr: A Richards 69.

   PENRITH: Medley: Stableford 2B Agg: White: A Richmond (Springwood 16) S Pascoe (Leonay 20) 88. 2B Scr: B Gadd J Gadd 74. A: B Gadd (2) 38. B: S Wilson (13) 42. C: S Pascoe (Leonay 20) 39.

   PYMBLE: Men: Stableford: 2B: R Geddes (30) R Geddes (30) 44. B Gibson (27) 48.

   RANDWICK: Women: Stroke: Medal: J Langridge (16) 67.

   RICHMOND: Medley: Stableford: 2B Multi: R Jones (1) K Jones (14) 86. 2B Scr: M Horton J Clarke 42. A: J Bloomfield (8) 41 cb. B: J Dyball (21) 40. Scr: J Clarke 40.

   ROYAL SYDNEY: Men: Stableford Championship: White: A: M Doughty (7) 35. B: J McGee (13) 39. C: P Howe (22) 36. Scr: R Chambers 28 cb.

   RYDE-PARRAMATTA: Men: Stableford: 2B Agg: Div 1: M Collins (3) M Dane (2) 73. Div 2: N Morris (21) J Warwick (13) 78. A: M Dane (2) 39. B: C McKenna (16) 38. C: N Morris (21) 40. D: G Seto (24) 36. . Stroke: Scr: M Collins 76.

   SHELL COVE: Medley: Stableford: W Daibarra (1) 43. G Stewart (9) 41. Veteran Medley: A Crehan (27) 43 cb. C Fogarty (25) 43. K Armstrong (15) 41. Scr: G Atkins 33.

   SHELLY BEACH: Women: Stroke: Div 1: W Stapleton (16) 72. Div 2: D Quinn (31) 72. Div 3: M Anderson (35) 71.

   SHOALHAVEN HEADS: Medley: Stableford: D Knoll (18) 40 cb.

   STRATHFIELD: Men: Stableford: 2B: C Collie (12) S Kontominas (9) 46. 2B Scr: M Park J Han 41. Div 1: C Collie (12) 39. Div 2: H Steven (22) 40.

   TALLWOODS: Men: Stroke Ambrose: White: R Anderson M Houghton 61.25. M Panada A Smith 63.75.

   TERREY HILLS: Mxd: Stableford: K Hwang (7) 41.

   THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: 2B: D Shwabsky (23) J Shwabsky (18) 50. A Scr: T Phillips T Dowling 38 cb.

   THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: J Doratis (14) G Velkou (33) 49. Scr: C Ueda B Campbell 40. A: A Bonynge (17) 42. A Scr: T Coroneo 37.

   TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: A: B McGarrity (14) B Farnworth (23) 48 cb. Scr: G Livesley (Cumberland) J Fitzgerald 34. A: B Leonard (7) 39. B: T Preston (13) 37 cb. C: B Farnworth (23) 40. D: R Burton (29) 40.

   TWIN CREEKS: Men: Stableford 2B: Gold: P Gualtieri G Niess 45. Div 1: T Green (14) 41. Scr: K Tan 34.

   WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: K Burke (36) R Vidler (24) 49. 2B Scr: A Sutton G Harkness 38. A: K Prestwidge (12) 37. A Scr: A Sutton 37. B: S Tait (17) 41. B Scr: S Tait 26. C: M Chau (23) 42 cb. C Scr: M Chau 23.

   WALLACIA: Women: Stroke: Div 1: S Owen (21) 73. Div 1 Scr: I Mansfield 85. Div 2: H Grieve (29) 75. Div 2 Scr: N Bemrose 103.

   WARRINGAH: Mxd: Stableford 2B: White: B Thomson (12) B Cunningham (22) 49. A: P Longworth (12) 42. B: B Cunningham (22) 38. C: W O'Donnell (33) 32 cb.

   WINDSOR: Medley: Stableford: 4B Agg: M Khouri (8) F Khouri (16) 76. 4B Scr: D Farrugia C Nelson 38. A: M Goddard (10) 40. B: E Dumusmog (19) 39 cb. C: G James (26) 39 cb.

   WOOLOOWARE: Men: Stableford: A: P Owen (18) 38. B: R Lombo (24) 38. Scr: A Foden 32