Date: December 03, 2015
Author: Golf Australia

NSW & ACT club golf results – Wednesday

ACT

FAIRBAIRN: Medley Stableford: D Gough (20) 44 R Chew (14) 42 M Joris (16) 41 B Chivers (17) 37 cb.

NSW

WOMEN

   ANTILL PARK: Stableford: F Jemieson (27) 35.

   AVALON: Stableford: D Price (36) 47.

   BARNWELL PARK: Stableford: G Smith (29) 43 cb.

   CARNARVON: 2B: J Threlfo (21) A Mace (28) 48. Indiv div 1: A Cho (8) 41. Div 2: J Bang (21) 42. Div 3: A Mace (28) 42.

   CRONULLA: Stableford A: L Bamford (19) 40. B: R Carroll (29) 40 cb. C: N Green (39) 39. Scr: J Thuge 29. Hole-in-one: M Kane at 7th.

   GOULBURN: Ambrose: V Robinson E Sharman G Kennerley P Gutzert (16-1/2) 58-1/2.

   HORIZONS: Stableford: D Brander (7) 34 cb.

   KOOINDAH WATERS: Stableford: E Bond (7) 39.

   LIVERPOOL: Stableford div 1: Z An (6) 39. Div 2: W Sung (29) 37. Div 3: C Parkinson (43) 42.

   MAGENTA SHORES: Stableford Div 1: L Fiatarone (11) 35. Div 2: J Stapleton (40) 37. Hole-in-one: C Hampton at 7th.

   MASSEY PARK: Par div 1: H Winning (14) 1 down. Div 2: D Pysik (42) 5 up.

   NEW BRIGHTON: Stableford: J Bennett (11) 42.

   NORTHBRIDGE: Ambrose: W Fortune S Hendy-Wilson L McDowall L McCarthy (11-1/2) 50-1/2. Scr: J Loveday K Mayoh J Jones J Taylor 61 cb.

   NSW: Stableford: L Buckley (14) 20.

   PACIFIC DUNES: Stableford: P Sellick (19) 35.

   PENRITH: Stableford: E Chabros (21) 44. Hole-in-one: E Hamilton (New Brighton) at 11th.

   PYMBLE: Stableford: J Hannan (13) 39.

   SPRINGWOOD: Stableford div 1: M Brownsell (21) 35. Div 2: L Cameron (29) 41.

   TWIN CREEKS: Stableford: F Yoo (17) 34. 

NSW

MEN

   ASQUITH: 2B div 1: C Levi (21) D Grove (15) 49. Div 2: G Hyland (24) S Scott (20) 50 cb. Scr: J Clendening D Clay 39. Team Agg: P Brand (16) T Kelly (32) A Wakeling (30) E Ayre (34) 150. Indiv A: R Stevenson (10) 43. B: J Klockmann (15) 42. C: M James (23) 42 cb. D: C Peake (34) 45.

   BALGOWLAH: Stableford A: B McLean (8) 36. B: D Hill (14) 43. C: K Gowenlock (24) 46.

   BANKSTOWN: 2B Agg: A Grover (22) N Kirkness (18) 76 cb. Indiv A: H Colburn (9) 39. B: P Challis (18) 44. C: W Carroll (26) 41.

   BAYVIEW: Team: G Walker (29) J Wenbourne (16) S Armstrong (16) C Pardy (16) 101. Indiv A: R Fenner (11) 43. B: J Wenbourne (16) 44. C: K McGinley (32) 43. Scr: R Fenner 32.

   BEVERLEY PARK: 2B: R Clark (21) R Aller (27) 50. Team: R Colts (25) P Osborne (26) G Street (21) G Jahns (15) 58. Indiv A: S Stakos (11) 39 cb. B: J Meers (15) 44. C: H Brown (28) 43 cb. Overall: R Cook (26) 44 cb. Scr: K Rae 31 cb.

   BEXLEY: 2B: L O'Rourke (18) G Mitchell (20) 53. Scr: G Davis P Davis 41. Indiv: A Demetrios (19) 44.

   BLACKHEATH: 2B: R Saxton (23) I Fitzgerald (17) 47. Indiv: K Tooke (30) 41.

   BONDI: Stableford: L Deane (13) 37.

   BONNIE DOON: 2B Agg: E Antolovich (22) G Scrymgeour (18) 73. Indiv A: L Kurnadi (10) 38. B: W Wheeler (19) 40. C: M Swadling (23) 39. Scr: S Robson 31 cb. Stableford: D Sarkies (36) 37.

   BONVILLE: Stableford: T Baker (18) 39.

   BOWRAL: Ambrose: B Constable B Hanrahan B Lamb (10) 58.

   CABRAMATTA: 2B Multi div 1: A Belkus (scr) D Hayes (16) 75. div 2: M Romberg (8) E Romberg (23) 93. Scr: M Nagy N Williams 48. Indiv A: M Romberg (8) 44. B: J Nuttall (13) 37. C: B Franklin (24) 46. Hole-in-one: G Farrar at 16th.

   CAMMERAY: 2B Agg: M Dart (19) P Kensell (19) 82. Indiv: J Blackland (27) 43.

   CAMPBELLTOWN: 2B: J Keith (8) W McMaster (22) 47. Indiv A: A Smith (10) 38 cb. B: K Venters (15) 41. C: W McMaster (22) 41. Scr: S Vaughan 32.

   CASTLE HILL: 2B: P Lumley (26) B Nery (34) 48. Indiv A: B White (8) 38 cb. B: B Doyle (19) 45. C: G McManus (25) 41 cb. PM: G Green (33) D Gleeson (36) 48. Indiv A: R Williams (8) 40. B: D Solomons (14) 40. C: D Gleeson (36) 42. Scr: B Lambert R Lambert 39.

   CHATSWOOD: 2B Agg: S Bluth (21) T Townsend (16) 78. Scr: A Stannard J Stephens 53. Indiv A: T Savage (12) 39. B: T Townsend (16) 40. C: G Jamgotchian (20) 42.

   CONCORD: Irish Team: T O'Connor (20) R Cook (18) F Giannuzzi (25) A Ragusa (22) 97. Indiv A: W Foung (13) 40. B: J Cistulli (16) 41 cb. C: F Giannuzzi (25) 42 cb.

   CROMER: Stableford div 1: D Bennett (10) 37. Div 2: J Macqueen (29) 38. Scr: J Ponder 31. PM div 1: S Floyd (3) 38. Div 2: R Prideaux (24) 37. Scr: S Floyd 35.

   CUMBERLAND: 2B: B Heathcote (22) M Tunchon (31) 49 cb. Scr: K Kim J Ross 37 cb. Indiv div 1: P Nagaratnam (14) 40 cb. Div 2: G McGregor (20) 41. Div 3: B Falkner (26) 41. Scr: J Ross 35.

   EASTLAKE: 2B Multi: D Roper (18) S Jenkins (18) 84. Indiv A: D Peebles (3) 37 cb. B: D Roper (18) 40. C: J Lenord (21) 42. D: T Philip (29) 35. Scr: M Dickinson 35.

   EVERGLADES: Stableford A: R Phillips (10) 41. B: G Hall (17) 41 cb. C: J Anders (23) 41 cb. D: E Hayden (24) 47.

   GEORGES RIVER: Stroke A: T Hunt (3) 64. B: P Paoli (26) 65. Medal of Medals: T Hunt.

   GIBRALTAR: Stableford: D Chandler (14) 39.

   GOSFORD: Stroke A: T Verduci (10) 69. B: M Upton (13) 65. C: J Fahey (36) 61. Scr: D Brown 70.

   HARRINGTON WATERS: Stableford: A Duncan (22) 40.

   HIGHLANDS: Stableford: G Hoare (15) 38.

   HORIZONS: Stableford: T Morgan (14) 40 cb.

   JAMBEROO: Medley Stableford A: L Kent (19) 41. B: R Claydon (21) 41. C: K Hales (33) 40.

   KAREELA: 2B Agg: A Smith (19) A Donaghy (22) 79. Indiv A: J Byrne (14) 38. B: P Tierney (18) 38. C: K Campbell (35) 41.

   KILLARA: 2B: T Francis (12) A Morris (33) 57. Scr: J Small K Bowden 36. Indiv A: C Roles (8) 42. B: L Abi-Hanna (16) 44. C: A Morris (33) 47.

   KOGARAH: 2B: M Kefford (28) D Barrett (36) 55. Indiv A: R Morraso (Bardwell Valley 6) 42. B: N Dolce (18) 42. C: D Sullivan (21) 46. Scr: D Gallagher 38. Veteran: D Sullivan.

   LANE COVE: 2B Agg: A Hall (20) J Patfield (25) 74 cb. Indiv: M Kaars (26) 41. Scr: W Belgre 27.

   LONG REEF: Stroke A: S Jamieson (8) 71 cb. B: P Frith (14) 69. C: F Handley (26) 72. Scr: J Schmidt 76 cb.

   MACQUARIE LINKS: 2B: T Bunting (24) B Eves (14) 46. Indiv: D Smith (5) 39.

   MAGENTA SHORES: 2B: D May (30) A Weston (15) 47. Indiv A: P Lamaris (plus 2) 38. B: A Young (13) 36. C: D May (30) 43.

   MANLY: 2B: D Turner (24) R Murell (9) 54 cb. Indiv: R Cook (21) 49.

   MONA VALE: 2B: B Watson (27) M Coates (19) 53. Indiv A: R Marjason (11) 42 cb. B: P Hamer (20) 41. C: B Watson (27) 44. Scr: D Brandt-Richards 43.

   MONASH: 2B Agg: J Bromham (20) J Evans (7) 76. Scr: M Roubicek M Crook 38. Indiv A: J Evans (7) 42. B: G Rosenberg (13) 41. C: B Gold (35) 39. White: D Mulligan (34) 39.

   MOORE PARK: Stableford: D Golding (16) 41.

   MOSS VALE: 2B: H Hedley (12) S Henry (28) 47 cb. Indiv A: N Button (9) 37. B: J Giltrap (18) 39 cb. C: T Gripper (22) 39. D: C Morrison (28) 35 cb.

   MUIRFIELD: 2B: P Smart (27) R Crook (9) 46 cb. Medal A: G Hutchinson (5) 41. Scr: G Hutchinson 36. B: T Kitto (17) 42. Scr: P Norton 27. C: G Hancock (28) 41 D Burgess (28) 41 J Goodwin (22) 41 to play off. Nov A: P Read (7) 33.

   NORTH RYDE: 2B: J Gabriete (32) P Mead (29) 53. Indiv A: D Mather (10) 40. B: K Morgan (19) 41. C: McArthur (26) 42.

   NSW: 2B: G Turney (17) R Daly (21) 43. Indiv: R Gallop (22) 35 cb. White: P Perrie (25) 36 cb. Scr: A Grzetic 27.

   OATLANDS: 2B Agg: B Tunks (15) M Trevaskis (10) 72 cb. Indiv A: S Kusuma (14) 40. B: P Codling (27) 41. Scr: Y Park 36. Hole-in-one: J Maher at 18th.

   PACIFIC DUNES: Stableford: S Mahoney (29) 43.

   PENNANT HILLS: 2B: J Wells (12) B Hodge (9) 49. Indiv A: A Pilbeam (10) 43. B: H Wu (24) 42. Scr: J Chudleigh 38.

   PENRITH: 2B: J Thruchley (14) J Rance (24) 51. Scr: D Clarke K Tucker 37 cb. Indiv A: G Dummett (10) 41. B: P Thomas (14) 40. C: J Rance (24) 45.

   PYMBLE: Invit 4B: W Scott (11) I Moore (23) (Royal Sydney) 46 cb. MM: B Hardie (13) T Johnson (13) 49. Scr: A Martin I Catterall 40. Indiv: D Chen (34) 43.

   RICHMOND: 2B: J Barker (28) R Barker (19) 49. Scr: J Clarke (St Michael's) J Ross (Windsor) 41. Indiv A: J Clarke (plus 1) 38. B: R King (19) 40 cb. C: R Jones (28) 40.

   ROYAL SYDNEY: Stableford A: A Cornell (4) 38. B: M Kirkman (17) 36 cb. C: A Taylor (19) 42. Scr: A Cornell 34.

   RYDE-PARRAMATTA: 2B: M Dane (5) G Jacques (20) 53. Indiv A: M Dane (5) 40 cb. B: E Calixto (16) 39. C: A Young (19) 41. D: G Edwards (27) 42. Scr: S Vail 37.

   SHOALHAVEN HEADS: Stableford: L Kablar (24) 46.

   ST GEORGES BASIN: Veteran Stableford: A I Hampson (17) 38. B: J McGarry (24) 44. C: B Pinches (35) 40. W: J O'Connor (27) 39.

   STRATHFIELD: 2B: J Nicholls (27) D Hoggart (15) 48 cb. Scr: P Tsitouras D Parisi 35. Indiv: D Hoggart (15) 43.

   TALLWOODS: 2B Agg: C Wilson (21) R Simnett (27) 79.

   TERREY HILLS: Stableford: G Clarke (20) 40 cb.

   THE AUSTRALIAN: 4B: E Malouf (22) M Levy (9) 48. Scr: N Dunn R Cameron 36. Hole-in-one: J Vote at 4th.

   THE LAKES: Stableford: G Karageorge (20) 40. Scr: A Katholos 39. PM Medley 4B: B Shannon (21) B Daly (24) 46 cb. Scr: J Randhawa J Coxon 32 cb. Indiv: C Pan (23) 41 cb.

   TOUKLEY: 4B: B Duncan (22) P Lawrence (28) 48. Scr: R Luke K Rixon 35 cb. Indiv div 1: K Rixon (7) 37 cb. Div 2: H Foot (21) 43. Div 3: T Tatham (32) 41.

   TWIN CREEKS: Stableford A: J Tolomeo (6) 38. Scr: R Alonso 34. B: M Pirotta (17) 45. Scr: S Duffy 24. C: P Dooley (23) 41. Scr: P Flynn 17.

   WAKEHURST: 2B: R Garlan (15) R McCarthy (16) 48. Scr: D Hurley G Wood 34. Indiv: M Pile (19) 41. PM: A Haywood (20) S Lemm (18) 45 cb. Scr: A Sutton N Taplin 37. Indiv: R Lam (26) 41. Team: Presidents 27 bt Captains 25.

   WARRINGAH: Team: B McLachlan (16) M Innes (23) R Stevenson (36) D Mills (17) 124 cb. Scr: S Springall S Steptoe M Patison B Eastburn 97. Indiv A: J Mason (13) 43. B: B West (25) 38. C: R Teofilo (27) 42. Trophy: J Mason.

   WINDSOR: Irish Team: F Ryder (34) T Marshall (25) L Taylor (25) A Russell (27) 90. Scr: M White N Banham 40. Indiv A: T Clark (7) 38. B: J Hazell (20) 39. C: M Thomas (24) 42. Hole-in-one: P Paris at 2nd.

   WOOLOOWARE: Stableford A: A Bowden (16) 40. B: P Blake (30) 39. Scr: D De Traubenberg 37. Trophy: B Shipway (15) 38.

   WYONG: 2B: J Bullard (22) T Webster (18) 51. Indiv A: P Downey (4) 40 cb. B: C Sinclair (16) 40. C: C Hawton (24) 41 cb. Scr: P Downey 36.