Date: July 15, 2018
Author: Golf Australia

South Australian club golf results – Saturday

 

COUNTRY GOLF

   ARDROSSAN: Wed stroke: G Meredith 37 G Williams 38. Ball winners: P Williams 38 J Aldridge R Johnson cb R Alderman 41.

   BALAKLAVA: Trophy: M Hameister 74. Stroke A: M Hameister 74 D Brice M Frost 76. B: B Goudie 74 K Stott 75 J Michael 76. C: M Cheverton J Hogan 79 G Gardner 80. Women: C Mutton L Michael 71 C Taylor 73. Stableford Wed: R Campbell 39 K Stott 38 R Harris 37 D Newton 34 M Jones 32 C Dewhirst 31 B Stewart 31 W Goudie 30 M Hamiester 29 J Michael 29. Women: I Brice 35 L Michael 33 H Wilson cb J Hoskin 28 C Taylor 26. 9 hole: J Thompsin 15 R Bastian cb C Mutton 14.

   BARMERA: Stableford: R Mudge 41 T Hansen 38 C Nilson B Finn 37 E Vanhenburgen I Girdler 36 C Clarke T Crease S Morrell 35.

   BAROSSA VALLEY: Stableford: I Cartwright 40. A: P McCarthy 39. B: S Miller 36. I Cartwright 40. Ball Winners: M Graetz B Gardner C Campbell 38 L Williams I Baldwin S Kurtz S Miller 36 C Buckley T Keyte D Bottams P Hockings 35.

   BURRA: Stableford: P Thomson 36 G Wenzel 33 D Cleland 26. Match Cup: A Phillips d G Kakoschke 7-6, M Tickner d D Webster 4-2, A Spackman d R Taylor 2-1.

   COPPERCLUB: Stableford: R Dayman 37 E Harrison 35 P Schultz 34 G Dunstan 33 S Daly T Arthur 32 cb G Bussenschutt 32 P Pridham 31 cb P Nunn J Thomson 31 R Clapp 30 J Breuer A Lauritsen 29 cb G Smith 29 J Nairn 28 J Gaston C Hunter 27 cb L Walkley 27.

   ECHUNGA: Stableford: A: H Hodgkison 41 H Griffin 38 B Slack T Healy 35 S Kinnane 34 B Guy 33 N Taverna P Coldrey 32 J Hyland P Buying S Nailer D Parrott V Smith 31. B: J Warren 38 M Davidson 37 G Dodd C Button L Bowley 36 S Fensom D Beames 35 A Pietsch 34 J Harders S Handke W Ryan 32 A Beltchev 31. C: P Allen 37 A Head 35 N Sylvia P Downs J Janson B Sparrow B Hughes M Henderson 33 S Byrth 32. D: S Crump 39 T Klar 34 M Walkom 32 M Morton J Ferguson 31. Women: A Morton 29.

   KADINA: Stableford A: A Raymond 44 P Mudge R Wegener 34 D Millard 33. B: K Rowley cb M Hicks 38 H Durdin 36 J Bussenschutt 35. C: M East 41 J Battle M Patterson 39 R Mitchell 38 B Rodda 37.

   KENTON VALLEY: Stableford div 1: P Sara 36 K Shearer S Schutz 33 T Davies J Marsden 32 R Shearer 29 M Lynch E Stevenson 28 T Murphy M Jones 26.

   LOXTON: K Hassan 37 S Patching T Arndt 36 J Henwood 34 M Pannell B Proud B Chapman M Taylor M Starkey 33 C Evans D Unferdorben P Richardson G MacInnes 31.

   MANNUM: Sat stableford: G Hill 39 J Packer 35 C Vigar 33 G Thompson A Davis 29 G Lindeberg 27 R Scriven 20. Thurs 9-hole: G Bormann R Nagel 18 G Littlefield 17 B Houston 14.

   MCCRACKEN: Stablefor: B Simunsen 39. Div 1: R Blacker 34 S SCholefield 33. Div 2: B Nash 34 C Johnson 32. Ball winners: P Hughes 33 D Bennett B Davy 32 G Leal 31 G Seacombe E McConchie A Browne G Godwin 30 A Turner 29. Women: C Golding 40 R Bartley 31. Ball winners: B COwmeadow 30 B Couzens 38 D Mutton 27.

   MOONTA: Stroke: S Andrew 63. A: A Whitehead 65. B: S Lomman 63. C: A Brennan 70. Ball Winners: R Forrest 66 D Nottle 67 R Chadbourne 68 B Cavanagh 69 D Walley H Wiles 71 B Drew 72.

   MT COMPASS: Stableford A: J Mathieson 32 E Willgoose 31 T Huckel 30. B: C Jackson 43 J Morrell T Heinrich 31. C: S Osmand 33 N Slator T Mortimer 28.

   MT PLEASANT AND DIST: Stableford: E Watson 38 P Turvey 35 D McQueen P Sando 33 G Nicholls 31 J Heusler 30. Women: B Wright 34. Par: S Beeson N Agars sq R Hargrave P Schofield 1 down J Zerk P Turvey 3 down S Sullivan K Franklin P Wightman 4 down S Tregenza 5 down.

   MURRAY BRIDGE: P Secker 40. A: W Morrison 39 J Morgan 37. B: G Munt 40 C Dahlitz 36. C: M Raveane 35 K Hosgood 34. Ball winners: L Williams 37 J Thoman 36 C Taylor T Marsh M Bolton 35 A Fleming C Hogben A Pack 34. Women: M Johnson  A Marsters S Antel 33. Ball winners: A Marsters 32.

   NORTHERN YORKE PENINSULA: Stableford: C Hincks 43 A D Smart 42 B Markovic 38 A Prime B Williams 37 B D Nottle 36 T Bilney T Cole G Tapps 33 C R Fairchild J Smith D Goudie 38. 73yrs/o: P Gray 36.

   PORT AUGUSTA: Div 1: P Penglase 69. Div 2 T Phillips 73. Women: T Eckberg 32 B Edwardes 71 R Earle M Edwards P Franklin L Snowden B Munn 74.

   PORT LINCOLN: Stroke A: J Murray 66 T Dodd 67. B: G Hughes 67 R Kolega 69. C: K Reidy 64 M Munro 69. Women: L Weatherspoon 36 V Sharrad 35. Ball winners: D Batterbury 69 G Cheriton 70 S Pobke 71 D Scharfe 72 N Marks A Reynolds 73.

   PORT PIRIE: Stroke/Jeff Forrest Memorial Trophy: A Chivell 73 P Bickley 74. Net: R Kirchner 66 T Mineres 67 W Forrest 69 L Sampson K Bessen 70 J Gonsalves J Meyers 71.

   SANDY CREEK: Stableford A: T Holt 38 R Taverner 37 A Wellington 36. B: P Richardson 43 D Edwards 40 Paul Koumiotis 35. C: P Trenorden 39 T Dowling 36 S Spurling 36 Ladies S Francas 31.

   TAILEM BEND: Sat Stroke: A: S Ferris 70 D Robson 73. B: R Morawski 66 S Baker 68. C: B Gibson 69 B Neil cb R Halfpenny. Tue: 4B Pinehurst: G Baker B Neil cb R Morawski M Stevens 40. Women: A: M Verhees cb L Todd 35 J Barr 32. B: G Mack cb T Kennett P Morawski 36. C: V Gilbert 36 L Steer 34 S Turner 30. 27 Holes: A: M Clark 103-1/2 C Jones 105-1/2. B: N Mountstephen 102-1/2 A Hansel 104-1/2. C: R Halfpenny 99-1/2 G Borman 105-1/2.

   THE STIRLING: Stableford A: B Williams R Reeder 36 A Moritz J Anglberger 34 K Shipway 33. B: M Veitch I Liddell T D'Aloia 32 A Hillier B Woods 31. C: A Size 37 G Wills 36 J Fowler R Clothier G Marshall 33. Women: J Page 28 L Thomas 24 C Slattery 19.

   VICTOR HARBOR: Stableford A: P Bond 41 L Drummond B Ruge 36 E Ellis 34 R Gasmier 33 C Marsden 32 R Tuckey D Pilkington 31 R McGrath W Stapleton B Huxtable 30. B: K Harrison 36 K Bartel 34 J Evans G Hobbs 32 M Hatch 31 J Garrett B Sparrow A Moffett J Martin 30 P Judd G Ewens 29. C: G Maxwell 41 D Young R Roy R Tonkin 38 D Wilden 36 L Blight 34 J Wright 33 D Boyle A Parkyn I Doolette 32 B Milde 31. Women Div 1: O Shanko 35 D Stock 34 C Ward 32 S Bastian 31 M Anderson 30 J Hyde 29. Div 2: D Pratt 31 J Berryman 30 E Harrison 29 H Nankivell 28 D Lord W Carpenter 27.

   WAIKERIE: Par: Div 1: T Neideck 3 up. Div 2: M Barrett 3 up. Div 3: R Watkins 1 up. Wed: Stableford: G Johns 38 B Wilson C Gilbertson 36. Women: U Hayes 67.

   WHYALLA: 4B: M Worsnop G Worsnop B MacKinnon G Bowie 80 M Hansen I Hansen B McGovern R Grimm, V Callaghan D Kerr J Kerr D Matchett 76.

   WIRRINA COVE: Stableford: Div 1: D Norman 36 M Brazier 30 cb I Carr 30 K Dagliesh 27 cb C Pavlov 27. Div 2: B Livingston 33 R Theselzra 28 cb B Eneberg 28 V Lance 24 cb J Millar 24. Women: G Jones 27 D Cook 24 L Johnson 23 B Hill 22.

   YANKALILLA: Stableford A: G Galvin 35 P Angel 33 B Scott 32. B: C Green 38 B Rowley 35 K Cook 34. C: G Patterson 35 J Little 33 G Barrowcliff 32.

   YORKETOWN: Stableford B Robinson 38 D Huston D Bryan M Haylock 35 M Giles 33 S Bishop P Bajcarz 31 I Hoile 30.

 

 

METROPOLITAN

   API: Stroke: J Rollison 72. A: M Howie 74 S Roy T Parsons N Barnes 75 D Newman 76 R Delbridge 77 K Russell N Crudden 78. B: J Rollison J Ilicic 72 M Cload 73 B Skully A Goss 78 R Mellors 80 A Ifcovich 81.

   ASCOT PARK: Par North: R Hombsch 3 down G Day 5 down N Swalling 6 down. South: D Andrews 1 down R Gardner 2 down E Bishop S Zaina 3 down.

   ASTON HILLS: Stableford: A: R Higgins 38 D Heffernan R Hewson 36. B: C Luke 41 G May 38 A Murphy 37. C: D Vivian 39 J Harris J Stuiver 36. Ball Winners: N Hart 37 C Hollsten 36 J Dean D Farquhar S Gow C Eichler L Dennis R Marshall 35 J Paech M Beviss D Percy 34. Women: R Bent 36 B Baylis 35 J Crowley 32. Women: R Bent 36 B Baylis 35 J Crowley 32.

   BAROSSA VALLEY: Stableford: I Cartwright 40. A: P McCarthy 39. B: S Miller 36. I Cartwright 40. Ball Winners: M Graetz B Gardner C Campbell 38 L Williams I Baldwin S Kurtz S Miller 36 C Buckley T Keyte D Bottams P Hockings 35.

   BELAIR PARK: Stableford: R Kimionok 39 G Hardman 30 P Stolz 28 R Winders 25.

   BLACKWOOD: Stableford: G Patterson 38 A Somerfield 37 B Tobin M Perelman 36 S Tuffnell 35 W Somerfield A Lewis S Davey 34 R MacDonald C Baker. B: C Wade 37 N Broadbent 35 C Wallace C Proud T Schrader 34 T Clark M Burnett A Semmens J Favrin A Anaf 32. C: R Carter 37 S Jeffery D Colvin 36 J Walsh 35 D Oakley A Bottrill W Merrett 34 B Cagney J Koerner C Peters 33. Women: A Masters B Buckley 30.

   ECHUNGA: Stableford: A: H Hodgkison 41 H Griffin 38 B Slack T Healy 35 S Kinnane 34 B Guy 33 N Taverna P Coldrey 32 J Hyland P Buying S Nailer D Parrott V Smith 31. B: J Warren 38 M Davidson 37 G Dodd C Button L Bowley 36 S Fensom D Beames 35 A Pietsch 34 J Harders S Handke W Ryan 32 A Beltchev 31. C: P Allen 37 A Head 35 N Sylvia P Downs J Janson B Sparrow B Hughes M Henderson 33 S Byrth 32. D: S Crump 39 T Klar 34 M Walkom 32 M Morton J Ferguson 31. Women: A Morton 29.

   EDWARDSTOWN: Stableford: R Lane 35 D Hutchins C Moyle C Burton 33 R Turnbull P Mills 32 P Dabinett 26 G Smith 24 A Parkes E Fitzpatrick 23.

   FLAGSTAFF HILL: Stableford/John Butler Trophy: S Hazell 40. A: J Brown D Heath M S Cooper 35 M Richardson A Guest M Dolphin R Manton 34 B Manton P McDonnell 33. B: S Hazell 40 L Mosley 38 P Goddard P Bastian 36 M Kreuzer I McDonnell 35 C Daniell 34 D Shriner P Willis R Hanlon 33 T Gourdis D Glanfield 32. C: H Muhlack 37 C Theakstone D Eyre 36 A Leo D Marks 35 D McDougall 33 J Mack 32 J Fletcher C Cruickshank F Niekel 31 G Menzel P Vigants T Dohnt G Kelly 30. Women: S Clark 26.

   FULHAM RAMBLERS: C'ship: A Evans M Clayton d J Kinnear B Goldsworthy 1 up, G Baynes P Price d G Mutton J Scardigno 3-2 G Hare G Langeluddecke d G Proud M Cornelsen 1 up, B Chapman M Bradley d K Hudson M Whitford 5-4. Stableford: B Hole 36 G Tapscott 35 M Watson 32 B South 25.

   GLENELG: Stableford: A: M Ratajewski 42 L Cole 38 H Prettejohn T Dean 35 A Olsen S Weeks 34. B: P Drew 36 B Nash R Karolewicz 34 R Stanes R Sheridan M Haynes 33. C: P Noblet 37 W Sands 35 C Parkinson I Brooks 34 N Day 33 G Mennie 31. Women: C Jacobs 40 J Green 34 S Kuys 33 C Symons 32 K Nyland 31 T Miels 29.

   GRANGE: Stableford: West A: J Sarris E Rillo C Martin D Thompson 36 T Wright 35. B: R Formichella 40 J Lockwood 39 M Griffin 38 E Garofalo 37 M Corser 35. C: R Allen 37 K Cooper 36 J Woodside C La Bella 35 H Visser 34. A: N Cheary 38 D Nathan G Di Ciocco 37 J Scopacasa 36 D Schirripa 35. B: P Groves 39 P Mead 38 D Nguyen T Monaco 37 B Wilhelm 35. C: C Moschou S Hutchinson 39 M Cuzzocrea 38 P Luckins G Kavaleros 35. White: D Smylie 34. Women: N Rantanen S Dob 36 L Glennon 34 L Veness 33.

   HAMLEY BRIDGE: Stroke: A: J Mitchell 69. B: E Branson 69 C R Charman 72. Ball Winners: J Riley 69 R Howe B Zerna 70 T Smith A Noack 71. Thu: Stableford: A Noack I Fergusson 43 B Schwartz J Mitchell 39 E Branson 32 K Kluske 31.

   HIGHERCOMBE: Stableford: A Bihun 40. A: A Genardini 37 B Stevens 36 C Austin 35. B: A Bihun 40 N Vodopianoff 36 S Barron 34. C: J Armitage 36 S Graetz 34 B O'Hara 32. Ball winners: B Caldwell S Alexander 34 J Bryant D Ward A Sickerdich N May M Williamson R Pearson C Lord 33. Women: K Pearson 29.

   ISLINGTON WORKS: Stableford: J Dunning 36 B Mahomet 35 T Hoppo 33 D Braysher K Dunning N Stone 30 G Read 29 G Rowland K Bubner 26 B Padget 25.

   KENTON VALLEY: Stableford div 1: P Sara 36 K Shearer S Schutz 33 T Davies J Marsden 32 R Shearer 29 M Lynch E Stevenson 28 T Murphy M Jones 26.

   KOOYONGA: Par A: J Kiley B Lovelock sq G Raneberg G Roberts K Plummer 1 down. B: M Trenorden 1 up S Daniels K Ballantyne sq M Looker J Frogley 1 down. C: S Henchliffe 2 up R Fielder 1 up D Garrett 1 down A Cohen B Kitson 4 down. Women: J Marlow E Giotis 1 down.

   MANNUM: Stableford: G Hill 39 J Packer 35 C Vigar 33 G Thompson A Davis 29 G Lindeberg 27 R Scriven 20. Thurs 9-hole: G Bormann R Nagel 18 G Littlefield 17 B Houston 14.

   MARION PARK: Stableford A: M Dean 40 B Murray 36 S Holt 34 P Dean P Sands 33 S Young 30 K Mader 29 R Biniek 21. B: C Haynes P Manson B Boston 36 C Boston 34 P Goldberg 33 I Atkinson 31 S Gilbert 29. C: C Murphy 35 M Luczak 34 J Coombe 32 M Boston 31 M Verstappen 30 J Sienkiewicz 29 M Boston Jnr 26 I Bristow 25 L Smart 16.

   MAWSONS LAKES: Auto Masters Par: C Sharpe 6 up. A: S Goodwin 4 up T Nelson 3 up R Wilton 2 up S Nelson G Matthews sq P Tinson G Garrick L De Guia 1 down R Clarke J Capell 2 down. B: N Treloar 3 up W Allen 2 up B Kite 1 up L Moyle A Bean A Yule D Hurley sq R Sproul R Martin 1 down A Ryder 2 down. C: C Sharpe 6 up P Sutherland S Garner 2 up K Oxley 1 up M Karamanlis R Gavin sq B O'Keeffe 1 down R Hooper G Schmidt M Rosewarne 3 down. Women: M Kennedy sq J Ryan 3 down S Gibb 7 down. Orange: S Salter 1 down.

   MCCRACKEN: Stablefor: B Simunsen 39. Div 1: R Blacker 34 S SCholefield 33. Div 2: B Nash 34 C Johnson 32. Ball winners: P Hughes 33 D Bennett B Davy 32 G Leal 31 G Seacombe E McConchie A Browne G Godwin 30 A Turner 29. Women: C Golding 40 R Bartley 31. Ball winners: B COwmeadow 30 B Couzens 38 D Mutton 27.

   MCLAREN VALE: 4B: C Dell R Kappler 45 P McMahon L Secbohm 44 I Darby S Jackson 43 S Walsta L Kotz, B Kerr T Harvey, R Richardson P Mitchell, K Richardson S Warnock 42 B Richardson P Mitchell, T Jones E Scott 41.

   MITSUBISHI STAFF: Stableford: D Clarke 42. A: S Belcher 35 Z Kingston 31 T Bryant 27. B: J Gould 34 L McCann 33 J White 32 H Coleman 31 R Beal 30 K Tolius 20. C: T Bowen 36 G Mann 33 G Hunt 30 R Dale 24. Women: P Pearce 29.

   MT COMPASS: Stableford A: J Mathieson 32 E Willgoose 31 T Huckel 30. B: C Jackson 43 J Morrell T Heinrich 31. C: S Osmand 33 N Slator T Mortimer 28.

   MT PLEASANT AND DIST: Stableford: E Watson 38 P Turvey 35 D McQueen P Sando 33 G Nicholls 31 J Heusler 30. Women: B Wright 34. Par: S Beeson N Agars sq R Hargrave P Schofield 1 down J Zerk P Turvey 3 down S Sullivan K Franklin P Wightman 4 down S Tregenza 5 down.

   MT OSMOND: Stableford A: T Bond 40 R Diamond 39 J Bailey N Hill C Gill A Edwards 35 A Kim A Cooper 34. B: S Brennan 41 K Heidenreich 38 J Branford 37 R Brown 36 S Copus D Prill 36 D Kmiotek P Reed 35 M McLennan D Garry I Hockridge 34. C: J Dundon 41 I Crossing G Feltham 36 V Maksimovic G James 34 G Abbott D Rowan A Kellock N Fuggle A Dimasi D Jones 33. Women: R Jenkin 37 L Finch 34 S McLennan 32.

   MURRAY BRIDGE: P Secker 40. A: W Morrison 39 J Morgan 37. B: G Munt 40 C Dahlitz 36. C: M Raveane 35 K Hosgood 34. Ball winners: L Williams 37 J Thoman 36 C Taylor T Marsh M Bolton 35 A Fleming C Hogben A Pack 34. Women: M Johnson  A Marsters S Antel 33. Ball winners: A Marsters 32.

   NORTH ADELAIDE: Women stroke: S B Lee 71 D Decelis 75 M Pyke 77 M Thomson 78 H Silvy B Smith M Middleton 79.

   NORTH HAVEN: 4B Par: G Wride C Bean 9 up M Wasiewicz D Nuemann 8 up S Pearce B Whitehorn , J Smith D Prezedworski, D Brenton B Quick 7 up N Eckmann J Bigiollo, A Daniels C Tormay 5 up W McLean J Burns 4 up G Yeomans M White, A Kostich M Lynel, R Burridge N Loka, A Ward G Chisholm 3 up.

   OAKBANK: Mixed Stableford: A Deane D Bolto 40 A Hunter 38 S Curtis S Virgo 37 B Birtles J Pym A Virgo 36 J Smart R Thurnwald B Macky 35.

   PENFIELD: Stroke A: B Ryall 68 MThomas 69 N McKenzie 70 R Jezierski S Jones K Pascoe 74. B: S Bartsch 68 B Vanderlans 72 G Pettit G Brown 75. C: R Butterworth 71 A Benson S Williams R Couzner 75.

   PICKERING BROOK: Threes Ambrose: R Hough W Bell D Marshall 62-2/5 A Moncrieff L Petit M Dujardin 63. Nine Holes: S Evans 19 G Adams 17 L Conti 15.

   PLAYFORD LAKES: Stableford A: B Whitehead 39 J Hughes 37. B: W Hughes 43 J Gordon 38. C: M Luyten 39 M McDowall 38. Ball winners: M Tippett G Trace F Millington 35 K Attewell D Kenchington B Mathews M Evans 34 V Sanbichith J Shephard M Burrows J Dupont D Huntly V Marr D Richardson 33.

   REGENCY PARK: Stroke/Trophy: S Petkidis 71. A: A Henry 77 C Kalivas 79 R Martin G McLean 81. B: S Petkidis J Bacon 71 K Taylor A MAhoney 73 P Gibbens 74. C: J Weaver 77 M Gould 78 L Behrendt G Baker 79. D: R Driessen 74 F Wechslinger 78 C J Renwood 81.

   ROYAL ADELAIDE: Stableford: D O'Neil 37 P Joy D Grist D Bartlett N Binns G Searle 36 P Corones C Redwood G Hamdorf 35. Railway Comp W Arnoul B Rumbelow D Grant P Corones D O'Neil P Lyall T Halstead J White 12. Women: Stableford: M Sutherland 35.

   SA REBELS: At West Beach Park: Stableford: A Curtis 37 G Ballentine 34 R Bollard 33 J Mufford 32 J Little 31 M Jordan 29 A Sawtell M Fielder 27 G Hector 25 D Kemp T Cope 23.

   SALISBURY: Mon stroke: D Stanley 63 G Lewis 65 R Hooper 71 B Reed T Kew B Dunn 72 B Howson 75 R Swallow 77 D Morgan 79 G Hughes 81.

   SANDY CREEK: Stableford A: T Holt 38 R Taverner 37 A Wellington 36. B: P Richardson 43 D Edwards 40 Paul Koumiotis 35. C: P Trenorden 39 T Dowling 36 S Spurling 36 Ladies S Francas 31.

   SEA VIEW: Stableford: S Casas 46 T Wilhelm 41 D Evans 39 R Gray J Green 37 S Weir J Hennessy J Cotton D Rogers P Cook 36 B Kavanagh 35.

   SHELL: Stroke: P Matthews 72 M Johnson 73 J Kaftan 74 F Sampson 77 D Farrell 78 R Richardson 80 G McGarrigan 81 S Greaves G Wilkinson 84 G Chilvers P Sahb 85 C Lotheringen 88.

   SOUTH LAKES: Stableford: J Date S Ross 38 S Capon B Cowper L Giddings R Richardson J Doyle 36 B Binney B Jones A Endsor A Mills J O'connor 35 D Bockman A Bishop P Richardson J Raison G Whittaker R Fiebiger H Mckendry 34 M Hanna B Cook 33. Women: H South 37 K Whibley 35 C Harrison 34 J Crafter 33 K Fitzpatrick J Carthew J Sprigg 32 S Wyllie L O'brien J Dilena L Wilson M Hoad C Hayward 31 A Rix G Siersema J Morgan L Clayson 30.

   STRATHALBYN: Modified Stableford: G Robson 5 up. A: G Hall 5 down F Clennett A Pavy 5 down cb R Pitt 6 down. B: D Mayes 4 up G Nicholson 2 up D Kelly 2 down. C: G Fazakerley 4 up M Rigby-Meth P MnNulty 3 up cb S Koerner K Wittwer 6 down.

   SWAN REACH: D Hein 38 D Whyte 35 D Thomson J Merritt 33.

   TANUNDA PINES: Stableford: N Day 37. A: T Hines 36 R Nairn 35. B: T Ford 36 K Owen 35. C: N Day 37 R Homburg 35. Women: P Henschke 31 J MacPhail 30. Ball Winners: N Harris D Armfield 34 P Stacey T George B J Grocke M Allanson D Cock 33.

   TEA TREE GULLY: Stableford A: K Llewellyn M Timmins 39 S Champion 38 K Dicker 37 R Irving P Walls C Noon 36 H Cook S Ames N Cockburn 35 P Mebberson 34. B: G Mewett 39 J Borgas 37 R Lubcke D Alderson D Wood 36 R Parslow W Dawkins S Greenfield R Cunningham 35 J Smith 34 P Fielder 33. C: J Mauro M Stapleton 42 P Kenyon 41 T Brumpton 39 R Scaffidi 38 I Woolman 37 T Hynd 36 P Hayter G Savage 35 G Coomber J Williams 34.

   THAXTED PARK: Stableford A: B Cox 39 J Trezise 38 J Dunnicliff 37 C Peirce S Spencer M Prescott P Bagshaw 36 P Scott 35 A Percey J Hopkins S Trenorden 34 S Tate S Nichols 33 J Young T Gilbourne A Buick P Mueller P Benwell C O'hagan 32 B Higham K Barratt B Vinci S Lohmeyer M Liebeknecht T Hicks G Taylor 31. B: R Dopson 39 R Pearce M Jaynes 38 N Eglinton R Mickan T Conner 37 P Neville S Clarke 36 M Swalue J Gow L Marsden 35 M Lee A Foura 34 M Sweet D Rawson C O'connor D Chamberlain C Cocks G Holtham P Ward C Wickstein R Haley G Kean R Kersten 33 P Young G Collins 32. C: D Eckermann 41 M Wickstein R Thurtell 39 B Mcnamee K Trenorden 37 A Martin A Walker A Littler 36 R Pittard S Mules K Saunders P Johnson C Peirce 35 R Hart P Meredith N Lynch 34 W Doig J Scott T Wilke M Knight B O'neill 33 M Gahan A St John S Marsh I Hope V Fielder 32.

   THE STIRLING: Stableford A: B Williams R Reeder 36 A Moritz J Anglberger 34 K Shipway 33. B: M Veitch I Liddell T D'Aloia 32 A Hillier B Woods 31. C: A Size 37 G Wills 36 J Fowler R Clothier G Marshall 33. Women: J Page 28 L Thomas 24 C Slattery 19.

   VALLEY VIEW: Stroke: A: D Kohlhagen S Owen D Hantke 55 S Gelichev S Tanton D Hann N Zollo 56 G Secker 57 A Jila 58 J Sturt 59 R Coulter W Wilson 60 G White D Ahier 61. B: K Whitby 50 S Breynard 54 T Garlick P Bennett M Choi 55 E Barlow 56 P Trelgown A Nemeth 57 P Cartwright 64 D Laidlaw 65. C: M Cooper 50 N Amundsen 55 J McGrath P Luke 57 T Fitzsimmons L Kneebone M Gow 58 G Kerr 59 A Gitau 64 R Ahier 68 G Williams 71.

   VINES OF REYNELLA: Stableford A: C Russell 38 B Bosco-White 37 C Apthorpe M Potter M Bamping 36 P Ballans C Byrne B Dickson 35. B: P Whipp 41 S Wills 40 R Rowe 39 M Shippey 38 S Dunning 37 N Andrae D Markwick 36 M Burton-Clay 35. C: S Noble M Johnson 38 R O'grady 37 B Wessling 36 T Bryant R Trotman 35 T Cozens R Wright 34.

   WEST LAKES: Stableford: J Attaliotis 40. A: A Footner 38 C Grundel 37 M Letko 36 G Huppatz 35 P Wildy 34. B: J Attaliotis 40 G McAvoy 39 R Kelling 38 J Jovanovic cb C Wintle 37. C: A Fielder cb L Houghton 39 R Jager 37 W Burton cb P Carson 35. Ball winners: P Hayes 36 P Barnett cb W LeCornu 35 R Williams cb B Jones cb M Sostaric cb J Syme cb R Hoogmoed 34.

   WESTWARD HO: Par: D Allison 11 up. Div 1: K Smith 5 up K Murray P Marnerou sq. Div 2: K Nosworthy 3 up P McKenna M Odgers 2 up. Ball winners: A Webber A Johnson P Friday P Rowe K Richardson C Hooper S Manuel G Robins K Gent S Klenner.

   WILLUNGA: Par: B Quinn 3 up. A: B Armstrong B Steele 2 up A Wilkins S Dwyer 1 up D O'Connor A Oery D Packer sq G Barry D Murphy 1 down. B: B Quinn S Trabilsie 3 up K James 2 up J Arthur 1 up J Hincksman sq R Davis C Tasker 1 down P Andrew Smith 2 down. C: G Cazalet-Smith 1 up R Palacky M McPherson P Alcock M Mackray sq R Dellow D Doyle T Langcake 1 down D Minchin J Alderman 2 down. Women: J Webb 3 down D Romain 5 down.

   WIRRINA COVE: Stableford: Div 1: D Norman 36 M Brazier 30 cb I Carr 30 K Dagliesh 27 cb C Pavlov 27. Div 2: B Livingston 33 R Theselzra 28 cb B Eneberg 28 V Lance 24 cb J Millar 24. Women: G Jones 27 D Cook 24 L Johnson 23 B Hill 22.

   YANKALILLA: Stableford A: G Galvin 35 P Angel 33 B Scott 32. B: C Green 38 B Rowley 35 K Cook 34. C: G Patterson 35 J Little 33 G Barrowcliff 32.

 

 

SOUTH EAST

GOLF

   BORDERTOWN: Par A: P Johnson 1 up D Cameron cb G Nunn sq. B: T Wei 2 up N Tink cb L Hutchesson sq.

   KINGSTON: Stableford: A: T McKinnon M Hodak P Zacker 34. B: G Thorpe G Bell 36. C: B Ferguson B Mader 35. Women: H Hales J Tiver 33 M Ferguson 32.

   MILLICENT: Stroke A: I Greenwood 68 P Thrussell 69 J Reynolds 73. B: G Sunderland cb T Atkinson 72 B Packer 74.

   PENOLA: Stableford A: J Buying 36 T Gleeson P Hasmer 33. B: A Hutch 43 P Walker 38 B Kull 36.

   TAILEM BEND: Stroke: A: S Ferris 70 D Robson 73. B: R Morawski 66 S Baker 68. C: B Gibson 69 B Neil cb R Halfpenny. Tue: 4B Pinehurst: G Baker B Neil cb R Morawski M Stevens 40. Women: A: M Verhees cb L Todd 35 J Barr 32. B: G Mack cb T Kennett P Morawski 36. C: V Gilbert 36 L Steer 34 S Turner 30. 27 Holes: A: M Clark 103-1/2 C Jones 105-1/2. B: N Mountstephen 102-1/2 A Hansel 104-1/2. C: R Halfpenny 99-1/2 G Borman 105-1/2.

   VICTOR HARBOR: Stableford A: P Bond 41 L Drummond B Ruge 36 E Ellis 34 R Gasmier 33 C Marsden 32 R Tuckey D Pilkington 31 R McGrath W Stapleton B Huxtable 30. B: K Harrison 36 K Bartel 34 J Evans G Hobbs 32 M Hatch 31 J Garrett B Sparrow A Moffett J Martin 30 P Judd G Ewens 29. C: G Maxwell 41 D Young R Roy R Tonkin 38 D Wilden 36 L Blight 34 J Wright 33 D Boyle A Parkyn I Doolette 32 B Milde 31. Women Div 1: O Shanko 35 D Stock 34 C Ward 32 S Bastian 31 M Anderson 30 J Hyde 29. Div 2: D Pratt 31 J Berryman 30 E Harrison 29 H Nankivell 28 D Lord W Carpenter 27.