Date: August 12, 2018
Author: Golf Australia

South Australian club golf results – Saturday

 

COUNTRY

   ARDROSSAN: Stableford A: R Johnson 38. B: A Black 36. Ball winners: G Meredith 38 M Coleman 37.

   BALAKLAVA: Open C'ship: A: A Martinson 120 S Kurtz 122. B: D Brice 132 M Hamiester 135 P Friedrichs 147 K Stott 147. Stableford A: M Loy 35 D Brice 27 M Hamiester 22. B: W Goudie 30 A Henstridge 28 R Hahn 23. C: J Gregory 34 A Baum 33 G Gardner 30. Wed Stableford: D Yearbury 39 G Leo J Michael 38 R Campbell G Gardner Murray Smith 36 M Hameister B Stewart 34 A Henstridge G McKenzie 33. Women: Thurs: L Michael 36 J Taylor 31 C Redpass 24. B: C Mutton 31 S Friedrichs 27 I Brice 26 C Taylor 25. C: J Hoskin 35 L Klein 15 M Davis 11.

   BARMERA: 2 Person Ambrose: T Hanson R Formiatti 66-1/2 C Clarke K Sampson 57-1/2 K Moore B Halupka 69-1/2 M McPherson D Hodgson 71-1/2.

   BURRA: Par: K Wenzel 2 up G Wenzel 4 down A Phillips D Webster 6 down. Bogisch cup-f: A Spackman 4 d M Tickner 2.

   COPPERCLUB: Par: S Daly 1 usp R Dayman sq L Walkley 2 down I Crocker cb J Thompson 4 down P Nunn 5 down T Arthur 7 down. Thurs: K Fogden 45 R Dayman 41 P Thomas 38 G Dunstan 37 R Forrest 36 R Skuse 34 D Yeadon 33 J Breuer 32 J McDermott 31 R Bozdarovski 30.

   KADINA: A Raymond 39. A: D Halse 33 R Wegener 31. B: B Koch 37 P Spurling 36 K Rowley 29. C: J Tilbury 37 M Bussenschutt 33 D Zelonka 30.

   LINKS LADY BAY: Club C'ships Rd 2: A: J Carter E S Kookana S Grundy 13 up B Whitcher J Schlink P Fellows 14 up T Kutschbach 15 up R McDougall 20 up. B: M Rumsewicz P Burge 19 up G Priest 23 up J Austin 25 up T Dare 28 up D Faggotter 31 up J Comas 33 up M Carn 36 up K Day 45 up. C: R Butterfield 30 up R Stone 34 up D Beros 37 up G La Fontaine 38 up J Romano 39 up D Grosser 41 up R Theseira 44 up R Barlow 48 up P Graham J Kerin 49 up. Women: D James 17 up T Cooper 27 up C Stobo-Wilson 30 up V Trabilsie 33 up E Cotton 36 up C Symonds 37 up A Roden 49 up Y Stone 54 up W Hocking 55 up. Stableford: R Stobo-Wilson 35 K Thompson 31 M Davey 30 W Dyer 29. Women: M Phillips 28 K Hargrave 22 M Faggotter 18 S Paterson 16.

   MANNUM: Wed Stableford: W Banks 30 B Silcock 29 J Applebee 26 G Bormann 24. 9 Hole: R Nagel G Bormann 16 B Hughes 14 G Littlefield 14 B Houston 11 D Buck 8 C Meulengrad 6.

   MCCRACKEN: Stableford: J Gillett 39 N Talbot 38. Ball winner: M Feutrill 34 G Secombe 33. Women Div 1: C Golding 29 V Burton.

   MOONTA: Stableford: G Ried 42. A: H Williams 37. B: R Chadbourne 37. C: B Drew 32.

   MT PLEASANT AND DIST: Stableford: K Reichstein G Nicholls 36 S Sullivan E Watson 35 J Heusler 32.

   MURRAY BRIDGE: Stableford: S McGlashan N Taverna 37 R Easling F Williams 35 B Altschwager L Williams J Morgan 34 S Rothe S Carroll C Dahlitz D Wilson 33 M Broadley M Merritt R Wickes 32.

   NORTHERN YORKE PENINSULA: Stableford: J Diprose 41. A: L Bennier 37 P Bickley 36 D Smart cb S Manners 34. B: G Richardson 36 B Jones 35 G Bussenschutt cb I Sullivan 34. C: D Lane 36 D Emmerton 33 D Goudie 30. 73yrs/o: D Phillips 33.

   PORT LINCOLN: Stableford: G Barshaw 40 A Tiller 34. B: W Macksad 37 P Hyde 36. C: D Gardiner 35 A Tiller 33. Ball Winner: S Pobke 34 B Bacomb G Chambers L Murray 33.

   PORT PIRIE: Stroke/Steve Eberhard Memorial: G Norton M Johnson 68 G Ryan W Forrest T Stillman T Minerds 70.

   SANDY CREEK: Stableford: S Pedic 37 M Yardley 36 L Chiappetta 36 Ladies K Knight 32.

   SOUTH LAKES: Stableford: D Mossop 38 E Abdilla 37 S Ross 36 J Dickinson I Munchenberg G Farmer D Bockman 34 D Hoad W Mcdonald M Harvy 33 B Kraft P Perrin R Gregg 31 B Clancy C Salt J Sales D Bazely 30. Wed: D Raymond 40 S Sidhu 39 B Clancy 38 L Hicks J Weeden S Ross R Leopold 37 S Grieve A Fiebig P Marshall P Goode R Freeman S Capon P Arthurson 36 J Sales J Raison B Cook 35 P Day R Gregg G Johnston L Bradley 34. Womens: J Carthew 33 L Brooks 31 S Sales 30 J Morgan M Hoad 29 G Mossop M Mckinnie L Bettess 28. Wed: R Player 37 C Hayward 35 L Clayson G Furze 33 M Hoad J Sprigg C Murrell G Mossop 32 J Watts 31 G Hollis A Bell J Lowry 30.

   TAILEM BEND: Stableford: C Golding 40 P Baxter B Sparrow 34 G Lipp 33 P Phillips 32 G Baker 31. Tue: Stableford T Ross 37 P Phillips 34 C Jones 32 B Neil G Jones G Leighton 31. Wed: Women Stroke: C Heym 72 C Beasley J Pycroft 76 L Jaensch 77 P Morawski V Stokes 80 V Gilbert 83.

   VICTOR HARBOR: Stroke: A: R Gasmier B Ruge 74 T Tillson 76 G Trueman B Huxtable 77 A Hall M Howard J Gilbert 78 P Bond T Zitterbart 79 P Jenkins 80. B: A Hayter 71 C Higgins 74 R Ellis 76 C Marsden 77 P Rix B Sparrow B O'Shaughnessy J Martin 78 T Bainger M Lunniss G Brereton 79. C: P Rex B Watkins R Roy 73 D Quick M Tucker 75 F Murphy J Waller 76 A Parkyn D Wilden J Convery S Brockhouse 78. Stableford: K Paterson 38 P McMichael 33 M Cole D Hassam 32. Women Stableford: H Doolette L Hodgson 33 O Shanko K Walker 31 M John T Brooks 29.

   WAIKERIE: Sat: Stableford: Div 1: P Haines 35. Div 2: R Watkins 34. Women: L Quinn 30. Wed: Stableford: C Gilbertson 41 G Smith 37 S Quinn 34 cb. Women: G Strauss 32.

   WALLAROO: Stroke: T Nolan cb 73. A: A Wheatley 73 R Depledye 76. B: C Zanker 74 V Baker 76 cb. T Ward 73 V Pearce 78. Ball winners: A: T Jamieson 77 B Jamieson 78 I Shaw 80. B: B Tobbitt 76 T Cole 77 G Donovan 79 R Poxton 80 S Busch 81. C: T Scarlett 79 D Warne 82 B Breadley 83.

   WIRRINA COVE: Stableford: J Brazier 31 M Brazier 29 P O'Sullivan T O'Sullivan D Norman 26 cb.

   YANKALILLA: Stableford: D Faaborg 36 P Angel 30 R Hyde 29.

 

 

METROPOLITAN

   ASCOT PARK: North: G Day 36 R Hombsch N Swallin 28. South: B Lawrie 36 A Brauer J Betts 34 K Spencer D Andrews 33.

   ASTON HILLS: Par: S Chodhury 1 down P Knight 2 down K Greame 4 down. Ball winners: D Farquhar P Beviss 5 down C Tsiamas 6 down D Percy 7 down.

   BELAIR PARK: At Stirling: Stableford: P Stolz R Klimionok 33 R Winders 30 G Hardman J Winders 29.

   BLACKWOOD: Stableford: A: S Jeffery 35 N Wake 34 A Gunn D Lightbody C Lemm 32. B: A Anaf 33 S Barry 31 S Puddifoot C Wallace 28 N Kyriazopoulos 27. C: D Footner 30 M Dowling 27 G Rose 23. Women: A Masters 31 G Macpherson 28 T White 25.

   BROADVIEW: Stableford: A: K Dunn 33 B Prime 33. B: G Felton 30 C Allen 30. C: M Clae 33 R Massie 31.

   EDWARDSTOWN: Stableford: R Turnbull 38 G Mitchell 36 P Mills 34 G Williams 33 D Hutchins 32 C Burton 30 G Smith 27 R Lane A Parkes 24.

   FLAGSTAFF HILL: Stableford/Trophy: I Boots 39 M Kreuzer A Bland M Jante P Davidson 37 M Coombe L Schreier 35 B Winstanley T Marsland D Eyre 34 H Muhlack D Church G Menzel T Winstanley 33 R Dredge T Hiern A Shepherd A Collins 32 D Hussey A Strazdins B Hudson 31.

   FULHAM RAMBLERS: Stableford: A Evans B Chapman B Goldsworthy 33 J Baynes 32 M Bradley G Proud J Cuthbertson 30 M Beerworth 29 M Watson 27 T Ritter 26 M Clayton G Mutton 25 R Goodwin 20.

   GLENELG: Stableford: A: A Edgar B Tucker 35 S Laslett K Inns 33 K Schebella B Winton W Humphries 32. B: B Cefai 33 S Gentle 30 J Carroll L Del Col A Turner 28 S McCarthy K Burns 27. C: B Jacobssen 30 P Carey M Rogers 29 M Brown D Nyland 28 S Kennedy 27 S McKee 26. Women: J Staridas 30 I Lynch 21 L Pike 20.

   GRANGE: Stableford: West A: L Wells C Pearce 36 A Pethick D Thompson 35 S Amor 35. BGr: R Berg 38 J Harvey 37 M Jacobsen 36 P Dolman 34 M Geddes 33. C: G Kavaleros 37 A Stark P Barnes 35 R McLaren 33 J Carapetis 32. East A: J Agar 39 B Angus 36 B Hank 35 C Pedlar 34 S Cope 32. B: P Jarrett 37 J Thornhill P Gatsios 36 J McCarthy R Smith 34. C: P Liedig 37 G Evans 34 S Mazzone 32 F Hollis 31 R Monsma 30. Women Red West: N Hill 32 C Ouslinis 31 S Bremert S Olsen 30.

   HIGHERCOMBE: Stableford: D Honeyman 38 M Baronaitis 37 S Alexander 34 J Harney 33 P Lloyd 32.

   KOOYONGA: Stableford A: P Bowler 36 M Gilroy 35 P Marshall G Allison R Parish 34. B: T Oldfield 35 J Holyoak 34 M Schulze R Young P Sanders 33. C: S Wingard T Haupt 34 N Cleveland 33 T Hunter H Cranendonk 31. Women: A Brown 29.

   LINKS LADY BAY: Club C'ships Rd 2: A: J Carter E S Kookana S Grundy 13 up B Whitcher J Schlink P Fellows 14 up T Kutschbach 15 up R McDougall 20 up. B: M Rumsewicz P Burge 19 up G Priest 23 up J Austin 25 up T Dare 28 up D Faggotter 31 up J Comas 33 up M Carn 36 up K Day 45 up. C: R Butterfield 30 up R Stone 34 up D Beros 37 up G La Fontaine 38 up J Romano 39 up D Grosser 41 up R Theseira 44 up R Barlow 48 up P Graham J Kerin 49 up. Women: D James 17 up T Cooper 27 up C Stobo-Wilson 30 up V Trabilsie 33 up E Cotton 36 up C Symonds 37 up A Roden 49 up Y Stone 54 up W Hocking 55 up. Stableford: R Stobo-Wilson 35 K Thompson 31 M Davey 30 W Dyer 29. Women: M Phillips 28 K Hargrave 22 M Faggotter 18 S Paterson 16.

   MANNUM: Wed Stableford: W Banks 30 B Silcock 29 J Applebee 26 G Bormann 24. 9 Hole: R Nagel G Bormann 16 B Hughes 14 G Littlefield 14 B Houston 11 D Buck 8 C Meulengrad 6.

   MARION PARK: Cup/Stableford A: P Sands 39 S Young 37 B Hancock 34. B: S Gilbert 39 B Boston 34 P Manson 31. C: M Verstappen J Sienkiewicz 29 M Boston Jnr 25.

   MAWSON LAKES: Trophy: P Thompson 1 up. A: P Thompson T Richter 1 up S Goodwin A Cutting S Nelson 1 down P Strichland P Dawson 2 down B Asinari T Nelson G Matthews 3 down. B: Purcell sq G Smart D Holly 1 down J Leach 3 down M Henderson N Yanakopulos A Yule 4 down L Moil K Barton B Kate 8 down. C: T Carr 2 down M Karamanlis 3 down M Rosewarne D Hawking 5 down G Sutherland T Elkins 8 down R Hooper 14 down. Women: P Polkinghorne 8 down J Ryan 13 down.

   MCCRACKEN: Stableford: J Gillett 39 N Talbot 38. Ball winner: M Feutrill 34 G Secombe 33. Women Div 1: C Golding 29 V Burton.

   MCLAREN VALE: Stroke A: T Payne 64 M Baldock 66 S North 67 D Godfrey B Roach T Jones 68. B: D Peek 67 C Burford M Martin 69 T Bartsch 70. Women: B Kerr 60 B Adams 64 R Henry R Foale 69.

   MITSUBISHI STAFF: Stableford: G Mann 40. A: S Belcher 31. B: J Gould 36 K Tolius 36 H Coleman 34. C: T Brown 40 D Clarke 26 K Roland 24. Women: P Pierce 34.

   MT OSMOND: Stableford: A Staykov 38 W Engel 37 G O'Neil 34 B Hicks 32 D Waugh G SUmsion A Dimasi 31. Women: A Roderick 16.

   MT PLEASANT AND DIST: Stableford: K Reichstein G Nicholls 36 S Sullivan E Watson 35 J Heusler 32.

   MURRAY BRIDGE: Stableford: S McGlashan N Taverna 37 R Easling F Williams 35 B Altschwager L Williams J Morgan 34 S Rothe S Carroll C Dahlitz D Wilson 33 M Broadley M Merritt R Wickes 32.

   NORTH ADELAIDE: Stableford A: R Wyld 44 A Martinson 39 D Wesley 35 S Arkun 34. B: N Stone P Mayboroda G Forrest 36 J Scriva 35. C: M McKeirnan R Jamaleddine 37 D Holmes D Solly 35. 9-Holes: K Hann 17 S Russell 16 D cooper 15 M Thomson 14 D Cocks 13.

   NORTH HAVEN: Stableford: Div 1: A Ward 35 G Chisholm 34 A Kostich 33 K Martin W Box T Armitage 32. Div 2: N Wallis 36 B Whitehorn 34 D McDougall P Deighton 33 C Tormay M Lynel 32.

   PENFIELD: Foursomes: R Clayburn T Abbott cb D Pearce P Kopec 74 cbestic M Schwarz 77-1/2 B Price P Wright 78 B Stanley B Vanderlans 79 J Phillips J Ryall 79-1/2.

   PLAYFORD LAKES: Stableford: R McLean 38 cb C Luyten 38 G Hawkins M Luyten 37 M Burrows 36 C Swin 34.

   REGENCY PARK: Stroke: J Greenhalgh 62. A: L Jurga 66 H Daw 69 P Paynter 71 D Gates 72 C Taylor A Mitchell 75. B: A Henry 70 A Struck 74 M Rawlinson 76 V Piwen 77 J Sneath 79. C: J Greenhalgh 62 J Weaver 70 L Behrendt W Shermerewich 73 S Gates 77 R Sieben 78. D: R Driessen 75 C Driessen 76 C J Renwood 79 P Dodd C Johns 81.

   ROYAL ADELAIDE: Stroke: J Brook M Hayward 72 C Redwood J Bennett R Plunkett 73 J Bungey B McKenny M Craig A Kimber R Phillips 74. Women: S Nobbs 76 J Van De Worp D Faull 79 S Chia 81. Snr: R Phillips 80 J Bennett M Craig R Faull 84. Veteran: D Cherry 79 M Hayward 81 C Redwood 85 L Carpenter 87. Super Veterans: I Simmons 97 J Brook J Crosby 99 T Gosse 100.

   SA REBELS at West Beach Park: A Sawtell 41 L Gasmier 38 K Edwards 35 G Hector 32 P Johns G Ballentine 29 K Newton 27 M Jordan 26 B Coulter 25 T Cope 24 A Curtis K Pugh 22 J Mufford 19.

   SA TAXIS: Medal: M Jordan 68. Stroke A: M Dean 77 P Haddy 81. B: R Dean 70 S Mallison 71 I Law 72 B Haines 73 I Bentley A Sawtell 74 J Roberts 75 S Box P OConnel 76 A Baumanis A Curtis B Miller J Neary 78 G Hector 80 T Brown 86. C: C Muller 74 B Coulter 75 L Gasmier 76 B Weir 77 T Austin 100.

   SALISBURY: Mon Stroke: D Stanley 63 G Lewis 67 R Hooper 70 G Hughes B Reed 71 R Swallow 73 P Kelly D Morgan R Connoley 74 P Caddie 78 B Howson D Sachse 80.

   SANDY CREEK: Stableford: S Pedic 37 M Yardley 36 L Chiappetta 36 Ladies K Knight 32.

   SHELL: C'ship Semi-f: S Greaves d G Chilvers 5 and 4 F Sampson d G Mcgarrigan 2 and 1. Stableford: D Farrell P Sahb 25 J Kaftan 23 S Hammond 18. Stroke: E Magee 114 F Cowlan 132.

   SOUTH LAKES: Stableford: D Mossop 38 E Abdilla 37 S Ross 36 J Dickinson I Munchenberg G Farmer D Bockman 34 D Hoad W Mcdonald M Harvy 33 B Kraft P Perrin R Gregg 31 B Clancy C Salt J Sales D Bazely 30. Wed: D Raymond 40 S Sidhu 39 B Clancy 38 L Hicks J Weeden S Ross R Leopold 37 S Grieve A Fiebig P Marshall P Goode R Freeman S Capon P Arthurson 36 J Sales J Raison B Cook 35 P Day R Gregg G Johnston L Bradley 34. Womens: J Carthew 33 L Brooks 31 S Sales 30 J Morgan M Hoad 29 G Mossop M Mckinnie L Bettess 28. Wed: R Player 37 C Hayward 35 L Clayson G Furze 33 M Hoad J Sprigg C Murrell G Mossop 32 J Watts 31 G Hollis A Bell J Lowry 30.

   STRATHALBYN: 2B: I Schroeter G Fazakerley, S Naylon N Ronksley, P Potbury J McPhee 40 F Clennett A Cash 39 M Condon D Wright 38 R Pitt D Keane 37.

   TEA TREE GULLY: Stableford A: M Doan 39 M Haberfield L Davies S Cureton S Champion 36 P Mebberson K Dicker 35 B Lovell P Dollman I Armstrong 34 T Cho 33. B: P McEntee M Harford 37 M Quinn T Leraye 36 T Islip M Schooley 35 P Vallely A Wiltshire D Wood 34 P Willson D Evans 33. C: T Hynd 42 A Morris 38 A Davies 37 A Grey 35 L Dekuijer C St Clair J Clements 34 T Brumpton J Perrotta 33 J Leach T Seymour 32.

   THAXTED PARK: Stableford: L Eckermann 43 A Hays 41 J Colquhoun 40 R Mace A Walker J Sherratt 37 S Marsh J Dunnicliff 36 A Farrelly S Bennett D Eckermann B Mccormack 35 R Gabb J Coulson A Zammit 34 R Button J Robshaw P Higgins 33 E Saberton T Hicks 32 B Mcnamee B Baker R Greenwood R Tonkin J Stewart L Marsden P Mueller 31 J Weckert 30 G Kean M Fielder C O'Connor 29.

   VICTOR HARBOR: Stroke: A: R Gasmier B Ruge 74 T Tillson 76 G Trueman B Huxtable 77 A Hall M Howard J Gilbert 78 P Bond T Zitterbart 79 P Jenkins 80. B: A Hayter 71 C Higgins 74 R Ellis 76 C Marsden 77 P Rix B Sparrow B O'Shaughnessy J Martin 78 T Bainger M Lunniss G Brereton 79. C: P Rex B Watkins R Roy 73 D Quick M Tucker 75 F Murphy J Waller 76 A Parkyn D Wilden J Convery S Brockhouse 78. Stableford: K Paterson 38 P McMichael 33 M Cole D Hassam 32. Women Stableford: H Doolette L Hodgson 33 O Shanko K Walker 31 M John T Brooks 29.

   WALLAROO: Stroke: T Nolan cb 73. A: A Wheatley 73 R Depledye 76. B: C Zanker 74 V Baker 76 cb. T Ward 73 V Pearce 78. Ball winners: A: T Jamieson 77 B Jamieson 78 I Shaw 80. B: B Tobbitt 76 T Cole 77 G Donovan 79 R Poxton 80 S Busch 81. C: T Scarlett 79 D Warne 82 B Breadley 83.

   WEST LAKES: Par: J Costins 4 up. A: W Sutton sq J Attaliotis cb J Hansen 2 down P Economou cb A Richardson 4 down. B: R SUmmerell sq D Haniford L Vincent cb J Elliott 1 down L Rocher 2 down. C: J Costin 4 up G Otterspoor 1 up K Yukich P Kimber sq J Mead 1 down. Ball winners: M Brian cb K Roberts 1 down G Dawson D Cockshell S Adrian cb B Ireland 2 down D McGillick 3 down K Gross H Sheedy A Kravinskis 4 down.

   WESTWARD HO: D Tapp 42 K Kilpatrick A Arthur 35 D Dickson 34. Ball Winners: B Ko C Wiles A Koca D MacMahon.

   WIRRINA COVE: Stableford: J Brazier 31 M Brazier 29 P O'Sullivan T O'Sullivan D Norman 26 cb.

   YANKALILLA: Stableford: D Faaborg 36 P Angel 30 R Hyde 29.

 

 

SOUTH EAST

   BORDERTOWN: Stableford A: S Rowett 40 S Pietsch 36. B: P Seneca cb G Ryan 36.

   KINGSTON: Stroke: A: M Hodak 74 R Haase 78. B: T Starling 73 D Starling 78. C: B Madey 79 A Niesalke 86.

   MILLICENT: Women stableford A: H Chilton 34 L Watson 33 K Sporer 27. B: M Warneke cb M Sunderland 32 M Smith 27. C: D Tinknell 35 H Ferguson 30 P Packer 28. 9-hole: M Sunderland cb H Chilton 17.

   TAILEM BEND: Sat: Stableford: C Golding 40 P Baxter B Sparrow 34 G Lipp 33 P Phillips 32 G Baker 31. Tue: Stableford T Ross 37 P Phillips 34 C Jones 32 B Neil G Jones G Leighton 31. Wed: Women Stroke: C Heym 72 C Beasley J Pycroft 76 L Jaensch 77 P Morawski V Stokes 80 V Gilbert 83.