Date: August 20, 2014
Author:

VIC Club Golf Results – Wednesday

VIC:Golf Results Wednesday

   ALBURY COMMERCIAL: Stableford A: L Stewart (2) 38. B: B Barr (18) 37.

   ANGLESEA: Stableford A: S Chisholm (6) 37. B: D Calvert (18) 39. C: M Hayward (23) 38. Snr: A Parton (34) 37.

   BACCHUS MARSH: Women Foursome: J Chapman M Dunne (10) 78.

   BAIRNSDALE: Women Par A: S Walker (8) 1 up. B: L Bull (40) 6 up.

   BARHAM: Women Stableford A: L Howard (23) 38. B: G Gray (25) 43.

   BARWON HEADS: Par A: R Noone (13) 2 up. B: J Crawford (24) 5 up.

   BENDIGO: Stableford A: I Doak (12) 40. B: B Page (15) 41. C: G McCulloch (20) 41.

   BERWICK MONTUNA: Women Par: M Barrett (32) 1 down.

   BOX HILL: Women Stableford A: M Walkingshaw (22) 45. B: M Ryan (42) 45.

   BRIGHT: Women 4B: R McGrath (19) A Gilbert (16) 44.

   BROADFORD: Par A: B Harris (17) 3 up. B: B Buchanan (23) 1 up. W: S Stoddart (24) 4 down.

   BUNDOORA PARK: Women Stableford A: L Lierse (30) 32. B: M Schulze (33) 37. Overall: H Guyatt (34) 37.

   CAMBERWELL: Women Par div 1: B Green (34) 2 down cb. Div 2: L Maxwell (36) 2 up.

   CAMPERDOWN: Women Par A: D Conheady (22) 4 down. B: D Narik (33) 7 down.

   CARDINIA BEACONHILLS: Women Stableford The Hills: S Lowden (29) 35.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Stableford: P Barr (21) 38.

   CHALAMBAR ARARAT: Women Stableford div 1: J Shearer (16) 36. Div 2: F Kennedy (44) 33.

   CHELTENHAM: Women Stroke: R Williams (27) 74.

   CHURCHILL PARK: Women Stableford A: L Atchison (22) 30 cb. B: L Loh (28) 33 cb. C: D Huf (43) 29. Trophy: J Lapinskas (29) 61.

   CLIFTON SPRINGS: Women Stableford A: M Brooks (20) 35. B: I Boyle (28) 28. C: P Caarels (33) 37.

   COBRAM BAROOGA: Women Stableford A: J Curran (15) 35. B: L Welch (28) 34. C: H Hall (35) 33.

   COHUNA: Women Stableford: L Stuchberee (25) 35.

   COLAC: Stableford: S Zappelli (16) 36.

   COMMONWEALTH: Women Stableford A: J Richardson (16) 36 cb. B: J Fitzgerald (25) 39. C: A Shein (30) 38.

   COROWA: Women Foursome Stableford: G Handberg J Fletcher (28) 30. Chambers Foursome: V Mason N Miller (16) 28.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Women Par: L Seaborne (36) 4 down.

   CRANBOURNE: Stableford A: Z Gutnick (10) 37 cb. B: R Moss (13) 38 cb. C: G Malley (27) 37.

   CURLEWIS: Par A: R Fleming (7) 2 up. B: D Lockett (13) 8 up. C: C Revie (21) 3 up.

   DEVILBEND: Stableford A: A Jackway (13) 36 cb. B: A Harris (17) 37. Overall: N Barnard (26) 41.

   DROUIN: Stableford A: D Ferguson (6) 37. B: B Slater (32) 37.

   EAST BENTLEIGH YWCA: Stableford A: D Nachar (25) 34. B: L Rossiter (45) 36. Veteran 9-holes: J Woods (45) 14. Singles KO f: C Lister bt M Webber 2 up. Interclub: Mentone 281 East Bentleigh YWCA 274 Sandringham 273.

   EAST MALVERN: Stableford: P Houlihan (20) 37.

   EASTERN: Par A: P Fan (17) 2 up cb. B: G Loidl (23) 2 up cb.

   EASTERN SWARD: Stableford div 1: S Paarman (17) 40. Div 2: L Percy (24) 43.

   EASTWOOD: Par A: C Blythman (4) 5 up. B: K Batrouney (14) 5 up. C: D Jenkins (22) 6 up cb.

   EUROA: Stableford: D Bubeck (14) 33. Women 4B: M Edwards (22) L Combrink (25) 39.

   FINLEY: Women Medal: J Corcoran (21) 68.

   GISBORNE: Women Stableford A: M Devcic (11) 37. B: L Lindberg (35) 23. Gold: J Moreland (41) 35.

   GLEN WAVERLEY: Women Stableford: V Bennett (36) 34. Snr 9-holes: P Tait (45) 18.

   GOONAWARRA: Stableford A: C Phill (6) 38. B: G Cooper (13) 40 cb. C: G Knight (25) 43.

   GREEN ACRES: Par A: S Beltrami (13) 1 up cb. B: T Baker (18) 3 up. C: J Hodder (25) 8 up.

   HAMILTON: Women Stroke A: F Kent (14) 75. B: S Lakeman (32) 75. Silver Spoon: C McDonald.

   HEATHCOTE: Women Stableford: F Lyall (31) 38.

   HEIDELBERG: Stableford A: D Smith (8) 40. B: R Field (16) 42. C: D Heffernan (24) 46.

   HEYWOOD: Stableford: J Quinlivan (13) 36.

   HIDDEN VALLEY: Stroke: B Coustley (8) 69.

   HILLTOP TATURA: Chambers Foursome: B Miller (39) H Wildes (26) 37.

   HOWLONG: Women Stableford A: E Coxon (22) 35 cb. B: J Molesworth (28) 38.

   HUNTINGDALE: Stableford: R Hesse (12) 40. Gold: T Pickford (26) 41.

   JUBILEE WANGARATTA: Stroke A: S Fisher (3) 71. B: A White (13) 74. C: K O'Shea (21) 75.

   KERANG: Women Par: G Chamberlain (34) 5 up.

   KEW: Stroke A: A Cronwright (3) 68. B: T Thia (17) 74 cb. C/Medal: D Grose (30) 66. Triple Classic: B Armstrong (8) 212.

   KEYSBOROUGH: Stableford A: J Handley (12) 42. B: B Harding (15) 42. C: D Thomson (24) 45.

   KILMORE: Stableford: J Ioannidis (16) 35 cb. Women A: T Grinter (17) 33. B: J Treanor (45) 37.

   KINGS COVE: Par: J Ellen (23) 1 down.

   KINGSTON HEATH: Par A: P Robinson (17) 7 up. B: B Sweeney (21) 1 up. W: B Lampard (28) sq cb.

   KYABRAM PARKLAND: Stableford A: B Prendergast (16) 41. B: D Noble (20) 41. C: C Anderson (25) 40.

   KYNETON: Stableford: W Dodd (22) 39.

   LAKES ENTRANCE: Women Par div 1: J Kesper (21) 2 down. Div 2: K Nicholas (45) 2 down.

   LAKESIDE at Albert Park: Stableford A: G Sweet (11) 38 cb. B: B Vyner (13) 41. C: R Garrett (23) 40. W: A Thomas (22) 35.

   LANG LANG: Women Stableford Div 1: C Stockdale (21) 36. Div 2/3: B Oates (24) 32.

   LATROBE: Stableford A: T Finnegan (12) 40. B: M Nagorcka (14) 39 cb. C: A O'Neill (31) 44.

   LEONGATHA: Women 4B: G McRobert (25) T Owen (13) 43.

   LONG ISLAND: Women Par A: K Carey (17) 1 up. B: R Owens (29) sq cb. C: J Betros (40) 1 down.

   LONSDALE: Stableford div 1: R Hutchinson (12) 39. Div 2: D Sholl (21) 43. Div 3: J Chapell (30) 38.

   MAFFRA: Stableford A: D Shingles (11) 42. B: D Noble (16) 40.

   MALLACOOTA: Women Stroke: L Ellis (44) 74.

   MANSFIELD: Women Stableford: S Bailey (23) 32.

   MARYBOROUGH: Women Stableford A: S Stoneman (18) 33. B: T Pollard (29) 36.

   MELBOURNE AIRPORT: Women Stableford: P Swift (43) 35.

   METROPOLITAN: Par: C Allen (36) 4 up.

   MILDURA: Stableford A: P Miatke (7) 38. B: D Tankard (22) 38.

   MIRBOO NORTH: Stableford: S Traill (19) 33.

   MOE: Women Par: G Young (17) 5 down.

   MOOROOPNA: Stroke div 1: L Smith (20) 73. Div 2: H Kiss (24) 69. Div 3: J Scott (38) 68.

   MORNINGTON: 4B: W Morrison (17) C Damon (17) 45.

   MORWELL: Stableford A: S Skinner (18) 32. B: C Trembath (22) 29. C: C Carder (27) 25.

   MT MACEDON: Stableford: B Warrener (20) 37.

   MT MARTHA: Par: M Darch (22) 10 up. Holes-in-one: B Steggall at 5th, T Collins at 13th.

   MURRAY DOWNS: Women Stableford A: V Hedwards (10) 34. B: B Clark (24) 35. C: M Craig (33) 31.

   MYRTLEFORD: Stableford: K Cundy (22) 31.

   NEWRY: Women Par: K Ball (27) sq.

   NORTHERN: Stroke A: A Lazenby (11) 64. B: F Mott (17) 63. C: T Curley (19) 66. D: J Phelan (31) 63.

   NUMURKAH: Women Stableford: H Eddy (38) 33.

   OAKLEIGH: Women Foursome: S Stott P Lagastes (37-1/2) 67-1/2.

   PAKENHAM: Stableford: D Lummis (19) 38.

   PAMBULA MERIMBULA: Stroke A: L Kenny (6) 69. B: B Gaunson (16) 72. C: R Robertson (18) 73. D: P Sverdrupsen (23) 73.

   PATTERSON RIVER: Stableford: B Hook (12) 40.

   PENINSULA KINGSWOOD: Par Kingswood A: T Stanton (15) 3 up. B: B Burt (20) 2 up cb. C: M Rawlings (33) 1 down. Gold: R Carunana (32) 4 down cb. Stableford Peninsula North: W Hurst (15) 41. South: S Richardson (11) 41.

   PHILLIP ISLAND: Women Medal: C Jones (25) 75.

   PORTARLINGTON: Women Par A: M Mooney (20) 6 up. B: J McGregor (24) 2 up. C: M Wall (30) 2 up.

   PORTLAND: Stableford: J Shepherd (22) 33.

   PORTSEA: Women Stableford: G Sharp-Paul (21) 38.

   RAAF WILLIAMS: Stableford: J Ware (20) 34. W: D Ewen (22) 34.

   RACV CAPE SCHANCK: Par A: P Barrett (17) 2 up cb. B: D Spiers (34) 2 down. W: I Osborne (37) 3 down cb.

   RICH RIVER: Women Stableford A: D Stewart (17) 37. B: R Freestone (31) 38. C: N Durrant (37) 40.

   RINGWOOD: Par A: D Philipson (12) 3 up. B: B Neal (21) 4 up cb. C: G Govan (24) 4 up cb.

   RIVERSDALE: Women Stableford A: F Staddon (19) 40. B: R Peschke (23) 37. C: M O'Neil-Shore (37) 34.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women Stableford A: R Porter (27) 37. B/Cup: Y Hutchinson (34) 38.

   RIVERSIDE MILDURA: Stroke A: B Britton (5) 69. B/Medal: G Highdale (25) 65.

   RIVERVIEW: Women Par A: J Canals (15) 3 up. B: B Blake (32) 5 down. C: C Hurst (40) 3 down.

   ROSANNA: Women Stableford A: J Hebden (12) 36 cb. B: J Kupsch (21) 34. C: L Irving (31) 39. D: H Carter (35) 33 cb.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford South A: R Boundy (8) 38. B: R McFarlane (14) 40. C: M Taylor (20) 38. North: G Taylor (11) 41.

   ROSEBUD PARK: Women Stableford: C Tiedgen (28) 31.

   ROSSDALE: Par A: J Adams (16) sq. B: N Hartnett (29) sq. C: E Carter (38) 4 up.

   ROYAL MELBOURNE: Women Silver Spoon A: H Ingram (17) 38 cb. B: C Russell (21) 38. C: D Irwin (28) 38.

   ROYAL PARK: Veteran 9-hole Stroke: K Coombe (11) 34.

   SALE: Stableford A: S Little (4) 41. B: N Wagland (15) 33.

   SANCTUARY LAKES: Par A: D Gnezda (3) 3 up. B: R Klane (14) 1 down. C: M Chang (22) 3 up cb.

   SHEPPARTON: Women Par A: S Moore (20) 1 up. B: A Pegg (23) 1 up. C: C Barbetti (34) sq.

   SORRENTO: Par A: C Whyte (20) 2 up. B: K Jefferson (29) 3 up.

   SOUTHERN: Stableford div 1: B Beard (11) 38. Div 2: J McLeod (19) 36 cb. Div 3: D Buckland (22) 38.

   SPRING VALLEY: Stableford A: W Grant (15) 37 cb. B: G Granger (26) 38. PM A: R Drury (10) 40. B: G Power (26) 41.

   STAWELL: Chapman Pairs: A Hodgetts M Hart (16-1/2) 76-1/2.

   STRATHALLAN: Stableford: D Patterson (16) 43.

   SUNSHINE: Women Stableford: C Cherry (21) 32.

   THE DUNES: Stableford div 1: S Schinsky (3) 40. Div 2: B Stephenson (15) 36. Par Cups: E Sorensen (17) sq.

   THE HERITAGE: Stableford Henley A: J Wyke (10) 39. B: M Ohlsen (12) 42. C: T Gardner (28) 39. St John: L Bleumink (plus 3) 40.

      THE NATIONAL: Stableford Moonah: J Wright (10) 41. Old: Z Mitic (2) 39. Ocean: J Hill (14) 38.

   THE SANDS TORQUAY: Stableford: C Chinn (13) 37.

   THIRTEENTH BEACH: Par A: R Marfatiah (7) 8 up. B: D Gilbert (13) 4 up. C: B Amezeroz (19) 3 up cb. Women A: C Paisley (18) 3 up. B: J Rayson (27) 4 up.

   TOCUMWAL: Stableford A: R Percy (3) 41. B: P Lovelace (13) 39. C: I Cameron (20) 37. D: J Paul (31) 42.

   TORQUAY: Stableford A: B Strickland (9) 40. B: M Franklin (15) 38. C: B Manning (21) 45. D: A Johnston (27) 40. Resort: J Newton (29) 40.

   TRAFALGAR: Women Canadian Foursome: C Deppeler K McGregor (14-3/4) 75-1/4.

   TRARALGON: Women Par div 1: K Roberts (18) 5 down. Div 2: H Becker (34) 6 down. Overall: H Cameron (11) 2 down.

   VICTORIA: Women Stableford: J Rawlinson (31) 35.

   WARBURTON: 4B: A Knibbs (25) G Lord (14) 43.

   WARRAGUL: Women Stableford A: L Morrison (15) 40. B: B Best (28) 38. C: S Herbel (30) 38.

   WATTLE VALLEY: Women Stroke: K Carr (29) 67. Snr 9-hole: S Neville (16-1/2) 31-1/2.

   WAVERLEY: Women Stableford A: M Blight (12) 35. B: E Ong (27) 33. C: H Richards (41) 38.

   WERRIBEE PARK: Women Par: Y Collander (25) 2 down.

   WHITTLESEA: Stableford A: G Dunstan (7) 42. B: S Kolacz (13) 39. C: R Smith (22) 39.

   WINCHELSEA: 9-hole Stableford: N Boddington (35) 18.

   WODONGA: Stableford: R Saccutelli (17) 44.

   WOODLANDS: Women Stableford: C Haddon (5) 38 cb.

   WOORAYL: Women Stableford: M Tuckett (23) 32.

   YARRA VALLEY: Ambrose: R Horsburgh L Francisci M Johnson (16-1/4) 69-3/4.

   YARRA YARRA: Women Stableford A: L Nayna (7) 33. B: M Rogers (28) 34. C: D Woolhouse (33) 35.

   YARRAWONGA MULWALA: Women Stroke Murray A: H Baxter (15) 73. B/Medal: H Powell (26) 70. Lake C/Medal: M Walker (25) 68. D: C Vickers (33) 72.

   YERING MEADOWS: Stableford Nursery A: S Mulvogue (6) 40. B: K Steele (26) 39. White: B Liddell (29) 40.