Date: July 21, 2014
Author:

Victorian Club Golf Results – Sunday

APOLLO BAY: Par A: R DiMieri (15) 3 up. B: T McClelland (18) sq. C'ship: R DiMieri (15) 5 up.

   BAIRNSDALE: Stableford: I Fleischer (20) 37. W: F Mantell (23) 34.

   BEECHWORTH: Stroke: B Pool (14) 64. Women Stableford: P Nankervis (25) 37.

   BERWICK MONTUNA: Stableford: A David (27) 41.

   BOX HILL: Par: G Szentesi (22) 4 up. W: C Bigley (31) 5 up.

   CAMBERWELL: Stableford A: C Samuel (18) 40. B/Trophy: I Urquhart (22) 43. C: P Tollitt (23) 43.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: G Hamilton (6) 39.

   CHELTENHAM: Matchplay f: M Camilleri G Sargent bt S Crompton P Finley 5-4.

   CHURCHILL PARK: Stableford: L Choummanivong (19) 40. W: D Black (22) 31.

   COHUNA: Stableford A: B Bird (9) 35. B: D Magick (33) 36. W: M Smith (16) 31.

   COMMONWEALTH: Stableford A: I Hancock (6) 38. B: T Stow (19) 45. W: J Elmslie (14) 35. Trophy: J Richards bt C Kane 4-3.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Stroke: N Speel (16) 72.

   CRANBOURNE: Stableford A: L Scerri (6) 39. B: P Steer (18) 44. C: J Ivanyi (21) 44. W: I Komersaroff (18) 34. Hole-in-one: W McGill at 12th.

   CURLEWIS: Mxd Stableford: M Pring (13) 37 cb.

   DEVILBEND: Stableford: M Boyden (22) 37. W: N Robinson (22) 30.

   DORSET: 4B: G Williamson (14) D Williamson (15) 47 cb.

   EAST MALVERN: Stableford: S Clark (10) 34 cb.

   EASTERN: Stableford: T Evans (18) 40 cb.

   EASTWOOD: Stableford A: G Parker (9) 37 cb. B: A Paull (18) 37. C: G Clough (22) 36 cb. W: L Garfield (29) 34 cb.

   ELSTERNWICK PARK: Stroke: A McAuliffe (27) 58.

   FINLEY: Stableford A: P Pinnuck (9) 32. B: B Fahey (21) 34. W: M Polkinghorne (16) 35.

   GARDINERS RUN: Par: R Morgan (34) 8 up.

   GARFIELD: Canadian foursome A: L Matthews M Matthews (13-1/8) 71-7/8. B: P Govaars J Mitchell (17-7/8) 65-1/8.

   GISBORNE: Stableford A: J Lock (scr) 38. B: C De Paoli (22) 35. W: K Richards (6) 29.

   GLEN WAVERLEY: Par: P Wilson (21) 6 up.

   GOONAWARRA: Stableford: M Casey (12) 40.

   GREEN ACRES: Medley Stableford A: J Hrynko (19) 38. B: G Fraser (23) 39.

   GROWLING FROG: Stableford: L March (8) 36.

   HARP at Freeway: Stableford A: R Voce (16) 36. B: H Jansen (24) 37. C: J Voce (38) 38.

   HEIDELBERG: Stableford A: D Wilson (10) 43. B: S Doyle (17) 37. C: A Martini (19) 38. W: Y Stafford (29) 38.

      HIDDEN VALLEY: Stroke: R East (27) 70.

   HUNTINGDALE: Stableford: R Rojo (19) 37. W: N Asami (12) 36.

   IVANHOE: Stableford: N Vant (20) 35.

   JUBILEE/WANGARATTA: Stroke: B Adams (21) 73.

   KEW: Stableford: M Smith (36) 41. W: D Chard (24) 35.

   KEYSBOROUGH: Stableford: J Flatters (12) 39 cb. W: L Vincent (18) 37.

   KOORINGAL: Stableford A: L McMahon (11) 39. B: B Masters (16) 37. C: D Ryan (24) 44. W: K Trace (37) 33.

   LATROBE: Stableford A: P Tucker (11) 40. B: P Godfrey (17) 38 cb. W: M Hodgins (22) 37. Mxd 4B: N Turner (19) H Ritch (22) 4 up cb.

   LONG ISLAND: Stableford: D Cheah (16) 36 cb. W: J Rylands (45) 34.

   LORNE: Stableford: M Trickey (11) 41. Trophy: P White (10) 25.

   MAFFRA: Stableford: T Humphryis (16) 31 cb. W: E Noble (26) 31.

   MARYSVILLE: Stableford: Y Kuan (13) 41. W: H Howard (21) 29.

   MEDWAY: 4B: A Turner (6) T Duvnjak (11) 7 up cb. WW: C McMillan (12) S Heffernan (13) 5 up.

   MELBOURNE AIRPORT: Stableford: R Clements (4) 37. W: P Swift (31) 30.

   METROPOLITAN: 4B: J Green (21) R Green (15) 9 up.

   MOE: Stableford: T Donnison (11) 40.

   MORNINGTON: Ambrose: E Chess I Dunne (4) 66.

   MURRAY DOWNS: Mxd 4B: N Wilson (29) T Wilson (18) 9 up. 4B: J McLean (2) B Codling (9) 43.

   NEPEAN: Ambrose: R Hart R Smith I Larkins (10) 56.

   NORTHERN: Stableford A: R Lata (7) 40 cb. B: D Bailey (14) 40. C/Medal: I Howard (25) 44. W/Medal: N Hewat (23) 36.

   PAKENHAM: Stableford: J Duggan (24) 33.

   PENINSULA KINGSWOOD: Par Kingswood A: J Dunbar (4) 4 up. B: P Bruce (23) 4 up. C: M Haydon (28) 1 up. W: M Angliss (23) 2 down cb. B: M Purcell (30) 1 down.

   PETERBOROUGH: Trophy: C Huffadine (12) 42.

      PORSTEA: 2B: P Schmidt (33) A Schmidt (42) 6 up.

   RACV HEALESVILLE: Stroke: M Collins (15) 61.

   RIVERSDALE: Mxd 4B: P Williams (12) D Betts (27) 12 up. Indiv: W Kars (33) 48.

   RIVERSIDE ESSENDON: Stableford A: S Farrell (18) 34. B: T Abbenante (28) 37.

   RIVERVIEW: Stableford: A Pekkarinen (23) 36.

   ROSANNA: Stableford A: H Linssen (14) 38 cb. B: R Mee (23) 44. W: G Cook (17) 35 cb.

   ROSEBUD: Stableford South: D Naylor (1) 39. W A: B Elders (15) 32. B: M Cavanagh (22) 27.

   ROSSDALE: Par: P Scammell (15) 3 up cb. W: J Baron (33) 2 down.

   SANCTUARY LAKES: Stableford A: S Doran (8) 37. B: P Colley (10) 39. C: R Verma (21) 37.

   SANDHURST: Stableford North A: B Thien (16) 36. B: M Yii (Riversdale 30) 40. W: L Shergold (21) 33. Par Champions course: G McBean (13) 3 up.

   SETTLERS RUN: Stableford: D Eichenberger (28) 38.

   SOUTH PINES: Stableford: B Jackson (20) 36 cb. W: G Sincalri (23) 37.

   SOUTHERN: Stableford A: M Simonds (4) 39. B: D Peel (15) 37. C: D Fernandez (25) 38.

   SPRING VALLEY: Stableford: M Vaughan (14) 37. B: Z Stevens (25) 33. W: J Bevan (19) 37. Mxd 4B: W Lyons (13) M Lyons (22) 45 cb.

   ST ANDREWS BEACH: Stableford: J Krongold (33) 46.

   STRATHALLAN: Par A: C Baker (14) 1 down. B: S Walker (21) 1 down. C: D MacDonald (28) 1 down. Overall: M Cartwright (24) sq cb.

   SUNSHINE: Par: J Stednik (19) 5 up. W: D Darch (27) 5 down cb.

   THE NATIONAL: Stableford Moonah: P Van Ryn (12) 41. Ocean: B Jones (6) 36. 4B Old: R Harper (13) M Harper (23) 41. Indiv: B Behmer (22) 39.

   THIRTEENTH BEACH: Par A: M Hakkinen (1) 2 up. B: M Tuohey (Cowes 22) 3 up. W: M Earles (18) 3 down.

   TOCUMWAL: Stableford A: J Harris (7) 35. B: B Upjohn (12) 34. C: A Hayward (28) 40. W: J O'Connor (38) 35.

   TORQUAY: Stableford: A Matheson (12) 41. W: R Beacon (17) 36.

   TRENTHAM: Mxd American foursome: A Bainbridge-Ross C Bainbridge-Ross (14-1/4) 72-3/4.

   VICTORIA: 2B: D Carolan (10) G Macrae (21) 11 up. Indiv: G McGann (23) 5 up. W: O Kline (scr) 5 up.

   WATSONIA RSL: Stableford A: L Reid (12) 37. B: N Pollock (22) 29.

   WATTLE PARK: Stableford: M Fox (21) 35. W: K Milner (36) 35.

   WAVERLEY: Stableford A: J Lim (8) 43. B: R Seddon (16) 42. C: C Rowe (20) 41.

   WERRIBEE PARK: Stableford: C Mernone (1) 38.

   WESTGATE: Stableford: C Phillips (23) 40.

   WOODLANDS: Medley 4B: H Mitchell (32) A Mitchell (13) 45. Indiv A: A Grange (6) 42. B: S Baldry (14) 39 cb. C: B Furlong (21) 36.

   WOORAYL: 4B: B Hogan (10) A Turner (16) 10 up.

   YARRA VALLEY: Stableford: E Ong (6) 34.

   YARRA YARRA: Par: S Saga (15) 3 up. W: K Jansen (33) 1 down.

   YARRAWONGA MULWALA: Stableford: D Wegener (9) 41. W: U Freight (19) 34.

   YERING MEADOWS: Par A: M Smith (17) 2 up. B: P Dolphin (24) 1 up. W: B Groza (38) 6 down.