Date: June 15, 2018
Author: Golf Australia

Victorian club golf results – Thursday

 

   ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: G Burns (7) 16.

   ANGLESEA: Women: Stroke: Medal Jun: A/Medal: J Talbot (14) 76. B: E Coleman (25) 76. C: B Tuohey (36) 84.

   AXEDALE: Men: Stableford: Div 1: S Bilardi (16) 40. Div 2: N Holmes (27) 39. Cup: P Williamson (8) 78.

   BAIRNSDALE: Men: Stableford: A: G Black (4) 35. B: E Logan (17) 35 cb. C: W Reddaway (23) 36.

   BARHAM: Men: Stableford White: Div 1: K Windridge (3) 38. Div 2: S Cain (25) 39.

   BARWON HEADS: Women: Stableford: S Roe (30) 36.

   BENALLA: Women: Stableford: H Crilly (13) 36.

   BERWICK MONTUNA: Men: Stableford: B Catherine (21) 39 cb.

   BOX HILL: Stableford: A: B Pepperell (11) 39. B: M Ryan (17) 38 cb. C: R De Zilwa (22) 40. D: G Simmonds (30) 41.

   BRIGHTON: Mxd: Stroke White: K Pearce (9) 61.

   CAMBERWELL: Men: Stableford: A: J McLaren (16) 42. B: R Lanarus (24) 40.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stableford: J Bolton (7) 40 cb.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Men: Stableford: W Berger (5) 36.

   CASTLEMAINE: Medley: Stableford: K Clack (10) 39.

   CENTENARY PARK: Men: Stableford: G Verlander (24) 41 cb. Women: J Hutt (26) 37.

   CHALAMBAR ARARAT: Men: Stableford Black: A: M Chamings (15) 34. B: B Hosking (24) 32.

   CHELTENHAM: Men: Stableford: B Millar (23) 40.

   CHURCHILL WAVERLEY: Men: Stableford: Irish Team: Endeavour Hills: P Hoerauf P Machuca C Ware G Evans 107. Rowville: T Buick B Canning P Cutter L Patterson 120.

   CLIFTON SPRINGS: Medley: Stableford: T Cameron (3) 40. J Daglas (4) 38 cb. T Passlow (20) 38. M Wakeling (25) 36. M Taylor (35) 35. S Calvert (31) 34 cb.

   COBRAM BAROOGA: Men: Par White: A: C Rankin (13) 2 up. B: B Hawthorne (25) 1 up. Women: S Horne (14) 6 down.

   COHUNA: Men: Stableford White: G Payne (21) 38.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: T Martin (11) 40. B: T Reibel (15) 36. C: G Hardy (24) 37.

   COROWA: Men: Stableford: J Taylor (14) 38.

   CRANBOURNE: Women: Stableford: A: M Dean (16) 31. B: G Rubenstein (27) 37. C: J Levin (45) 33.

   CURLEWIS: Women: Stroke: A: C McKay (12) 75. B: M Fraser (39) 74.

   DENILIQUIN: Women: Stableford: A: T Catt (22) 34. B: P Jarratt (39) 34.

   DEVILBEND: Women: Stableford Green: L Norton (18) 33 cb.

   EASTWOOD: Men: Stableford White: A: G Heart (7) 39. B: M Hynes (17) 36. C: T McCoy (24) 40. Women: A: E Peebles (20) 32. B: Y Cuttriss (22) 24.

   GARFIELD: Men: Stableford White: A: M Neylan (10) 34. B: J Gay (25) 39.

   GISBORNE: Men: Par: A: S Kourkoumelis (9) 2 up. B: A Boustead (12) 3 up. C: R Impey (22) 1 up.

   GLEN WAVERLEY: Stableford: A: R Waymouth (20) 33. B: R Van Langenberg (21) 36.

   GREEN ACRES: Men: Stableford White: J Hall (20) 36. Women: J Pilling (18) 33 cb. S Leffler (31) 32 cb.

   HILLTOP TATURA: Par: M Downs (16) 1 up. M Downs (16) 1 up.

   HORSHAM: Women: Stroke: Medal Jun: A/Medal: T Mills (17) 73. B: W Rule (27) 73. C: E McFarlane (30) 78.

   HUNTINGDALE: Men: Par: F Lin (15) 3 up. Women: K Greene (25) sq cb.

   IVANHOE: Women: Stableford: B Jenkin (27) 38.

   KERANG: Men: Stableford: G Wyte (14) 37.

   KEW: Medley: Stableford: W Lau (15) 39. 9-hole: R Chandler (17) 19.

   KEYSBOROUGH: Mxd: Stableford White: P Mayberry (32) 35 cb.

   KINGSTON HEATH: Women: Stableford: T Smorgon (14) 39. Hole in one: J Cayzer at 10th.

   KOORINGAL: Men: Stableford White: A: M Batten (10) 39. B: R Kelly (14) 41. C: R Empey (23) 40.

   KORUMBURRA: Stableford: R Besley (15) 35.

   LAKES ENTRANCE: Men: Stableford White: A: B Bennett (14) 37. B: G Beilby (27) 39.

   LANG LANG: Men: Stableford: K Stockdale (14) 37 cb.

   LEONGATHA: Mxd: Stableford: A: N Hughes (12) 36 cb. B: G Maher (21) 36. C: P Luck (22) 34.

   MAFFRA: Women: Stroke: A: A Renehan (7) 74 cb. B: M Wrigglesworth (25) 70. C: N Pratt (30) 81. 54-hole C'ship: A Scr: R Walker 231. B Scr: M Wrigglesworth 291. C Scr: J Robbins 306. D Scr: M Durrant 383.

   MALVERNDALE: Women: Stableford: S Kiddie (23) 37. Grandmothers Trophy: V O'Brien (40) 35.

   MANSFIELD: Men: Stableford White: Div 1: O Pearson (3) 37. Div 2: P Hunt (34) 37.

   MEDWAY: Men: Stableford: Trophy: B: J McMillan (9) 39. F Cooray (13) 35. C: J Bolton (22) 39.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford White: A: R Tulloch (16) 43. B: C Price (23) 37. C: P Stebbings (32) 36.

   MELTON VALLEY: Snr Stableford: 9-hole: G Kaeser (9) 19.

   MENTONE: Women: Stroke: President's Trophy: M Keenan (35) 148. A: J Hunter (25) 73. B: C Dixon (28) 70. C: F Hardgrave (44) 74.

   METROPOLITAN: Par: N Hildebrand (22) 2 down cb.

   MIRBOO NORTH: Stableford: J Hughes (17) 40.

   MOE: Men: Stableford: A: D White (11) 37. B: T Wolski (20) 41.

   MOONAH LINKS: Men: Stableford Open: White: G Tunstall (8) 35 cb. Women: T Roth (18) 28 cb.

   MOOROOPNA: Men: Stroke Trophy: White: P Lahiff (26) 72.

   MORACK: Women: Stableford: A: C Dethick (27) 28. B: C Walker (36) 31. C: A Sheehan (41) 30.

   MURRAY DOWNS: Stableford: A: L Shipsides (11) 36. B: R West (17) 37. C: L Barnes (21) 38.

   NEWRY: Veteran: Stableford: A: A McIntosh (12) 40. B: J Dezaayer (24) 40.

   NORTHERN: Women: Stableford: A: B Briedis (18) 36. B: A Stobbie (26) 33 cb.

   NUMURKAH: Men: Stableford: S Jones (25) 41.

   OAKLEIGH: Veteran: Stroke: Cup: A: T Duggan (7) 28. J Kelly (7) 30 cb. N Wight (7) 30. B: D Kittle (31) 15 cb. B Suhr (31) 11.

   OLD BOYS SOCIAL: Men: Stableford: 2B Agg: J Rafferty B Hoyne.

   PAKENHAM: Women: Stableford: A Donovan (34) 30.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford White: R Hayward (12) 41. Women: Stroke: Foursome: L Bogie P Dunn 74.5.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula South: White: D Jennings (7) 40 cb. S Womersley (16) 36. X Egan (25) 35. Women: Stroke: Ambrose: D McCartney B Wilson D Leyden M Egan (12.25) 58.75.

   PHILLIP ISLAND: Par White: S Mack (19) 3 up.

   PORTARLINGTON: Men: Stableford: A: D McKenzie (15) 39. B: C James (33) 37. Women: O Bowman (38) 37.

   PORTSEA: Mxd: Par White: A: R Dunball (12) 4 up. B: P Cheshire (20) 5 up. Men: Gold: T Fatouros (33) 1 up.

   RACV CAPE SCHANCK: Men: Stableford: S Cooper (20) 39.

   RACV HEALESVILLE: Stableford Black: M Moore (15) 37.

   RANFURLIE: Men: Par White: A: A Daniel (14) 1 up. B: R Kent (24) 4 up.

   RICH RIVER: Men: Stableford West: White: A: J Dixon (8) 39. B: M McAuliffe (13) 38. C: I Maddison (20) 39.

   RINGWOOD: Women: Stableford: A: P Brydon (21) 42. B: L Russell 33 cb. 9-hole: B Pollock (34) 18.

   RIVERSDALE: Stroke American Foursome: White: H Lin 63.75. L Hu 63.75.

   ROSANNA: Men: Stableford: A: L Bleumink (0) 41. B: P Tulip (13) 38. C: S Clancy (18) 38. D: K Grist (29) 38.

   ROSEBUD PARK: Men: Stableford: G Nagel (10) 35. Wyatt Cup: G Nagel (10) 70.

   ROSSDALE: Men: Stableford White: R Anderson (16) 38.

   ROYAL MELBOURNE: Men: Stableford East: White: T Cleal (19) 35 cb. West: C Lovell (27) 36.

   SALE: Veteran Men: Stableford: 9-hole: F Johns (27) 16. W Brownlee (16) 15. Veteran Women: H Ireland (31) 16. H Gerrand (16) 15.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford: 9-hole: P Farley (20) 17.

   SANDHURST: Men: Stableford: North: A: B Williams (0) 33. B: Z Milasinovich (17) 37. C: R Hakvoort (30) 40.

   SCOTCHMANS CREEK: Men: Stableford Trophy: White: M Deayton (22) 39. L Nguyen (20) 37.

   SETTLERS RUN: Men: Stableford Gold: S Hardy (29) 34 cb. Women: Green: H Dunne (29) 32.

   SHEPPARTON: Men: Par White: A: M Mulligan (14) 1 up. B: D Cornish (30) 7 up.

   SOUTH PINES: Women: Stableford: M Beasley (45) 30.

   SOUTHERN: Mxd: Stableford: Div 1: J Chittick (10) 38 cb. Div 2: M Stamford (43) 36.

   SPRING PARK: Men: Stroke: B Rai (22) 61.

   SPRING VALLEY: Women: Stableford: 4B: C Trist (30) S Jackson (22) 43. Challenge: Presidents bt Captains.

   SUNSHINE: Men: Par White: A: N Solas (12) 6 up cb. B: A Poulter (15) 3 up cb. C: J Frontczak (22) 2 up cb.

   THE DUNES: Women: Stroke: Foursome: The Dunes: K Williams (24) V O'Malley (19) 82.5. The Cups: H Wilson (31) J Wilson (22) 75.5. Stableford: 9-hole: S O'Mahony (29) 16.

   THE HERITAGE: Women: Par: St John: A: S Vogt (15) sq. B: S Hawker (24) 3 down cb. C: K Ee (34) 1 up.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Moonah: G Thomas (11) 37.

   THE SANDS TORQUAY: Women: Stroke: Foursome: L Turner K Bond (14.5) 77.5.

   TRENTHAM: Stableford: R Wilson (6) 39.

   VICTORIA: Men: Par: 4B: R Currie (11) M Christian (20) 9 up. J Marchese (19) 2 up. White: B Lomax (35) 2 down. Women: L Harris (24) 1 up.

   WANGARATTA: Women: Stableford: E Smith (37) 36. L Anderson (26) 33. 9-hole: G Townsend (28) 14.

   WARRAGUL: Men: Stableford: J Thomas (16) 40. Women: Captain's Trophy: C Trickett (37) 76.

   WATSONIA RSL: Men: Stableford: G McCall (24) 35.

   WERRIBEE PARK: Men: Stableford White: A: E Marangu (12) 38. B: B Carrington (22) 40. C: S Kerr (23) 37.

   WONTHAGGI: Men: Stableford: G Youlten (25) 40. Snr 9-hole: S Tiziani (15) 18.

   WOODLANDS: Men: Par: A: M O'Brien (7) 5 up. B: R MacTaggart (20) 4 up. C: K Broadbent (23) 1 up cb.

   YARRA VALLEY: Men: Par: K West (23) 4 up.

   YARRA YARRA: Men: Par White: G Briggs (14) 5 up. Yellow: G McLeod (22) 3 down.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Par: Lake: A: P Smith (17) 2 up cb. B: G Bott (25) 2 up. Murray: A: R Partridge (16) 5 up. B: S Cooper (22) 3 up.

   YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Men: Stableford: 9-hole: J Sciberras (13) 24. D Beal (11) 17.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Valley: R Nicholas (21) 36. Women: E Maroney (15) 27.