Date: July 13, 2018
Author: Golf Australia

Victorian club golf results – Thursday

 

   ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: J Lee (10) 20.

   ANGLESEA: Women: Stableford: Doris Chambers Foursome: M DeVries (20) B Croaker (20) 34.

   AXEDALE: Men: Stableford: Div 1: R Taylor (17) 38 cb. Div 2: B Edwards (21) 38.

   BACCHUS MARSH: Medley: Stableford White: T Alsford (2) 40.

   BAIRNSDALE: Men: Stroke: Medal Jul: A: B Wray (15) 70. B: J Cugley (16) 66.

   BARHAM: Men: Stableford White: A: C James (7) 36. B: P Stanley (18) 38.

   BARWON HEADS: Women: Par: R Forbes (18) 1 up cb.

   BERWICK MONTUNA: Men: Stableford: K Lawson (9) 39 cb.

   BOX HILL: Mxd: Par White: A: Z Kong (4) 8 up. B: P Mumme (25) 4 up. C: J Gonsal (28) 4 up.

   BRIGHT: Men: Stableford White: A: G Badrock (15) 33. B: S Grogan (24) 37.

   BRIGHTON: Mxd: Stroke White: K Pearce (9) 62 cb.

   CAMBERWELL: Men: Stableford: A: D Barker (19) 38. B: T Tong (24) 43.

   CARDINIA BEACONHILLS: Men: Stableford: A: P Read (14) 37 cb. B: P Lipshut (26) 39 cb.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Men: Stableford: B Jenkins (22) 35.

   CASTLEMAINE: Medley: Stableford: R Stevens (18) .

   CENTENARY PARK: Men: Stableford: D Collins (34) 42. Women: L Bremner (26) 38.

   CHALAMBAR ARARAT: Men: Stableford: A: P Kerber (10) 37. B: L Grice (16) 38.

   CHELTENHAM: Men: Stableford: J Kean (21) 41.

   CHURCHILL WAVERLEY: Snr Stableford: 4B: Rowville: P Littlejohn R Thomas 44. Endeavour Hills: R Madden G Ridley 43 cb.

   CLIFTON SPRINGS: Stableford: K Johns (29) 36 cb.

   COHUNA: Men: Stableford White: T Jackson (22) 42.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: S Wright (6) 38 cb. B: C Beattie (16) 37. C: D Simpson (27) 36.

   COROWA: Men: Stableford: T Embleton (29) 39. Women: H McKenna (15) 32.

   CRANBOURNE: Women: Stableford: A: A Landes (15) 36. B/Medal: S Cowle (23) 39. C/Medal: J Richter (31) 45.

   DENILIQUIN: Women: Stableford: J Armytage (22) 40.

   DEVILBEND: Women: Stableford Green: B Uren (17) 33 cb.

   EASTWOOD: Men: Stableford White: A: T Francis (8) 36. B: M Hynes (17) 38. C: D Orr (27) 41. Women: B Riches (36) 43.

   FLINDERS: Men: Stroke: Ambrose: J Smith C Hoskin R Whiffen T Dyer 53.625. Women: J Phillips S Gilbert J Holmes B Peikacz 65.

   GARFIELD: Men: Stableford White: A: P Skinner (16) 40. B: J Richer (28) 38.

   GISBORNE: Men: Stableford: A: D Arnold (10) 39 cb. B: R Horvat (16) 38 cb. C: C Paine (19) 36.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: A: W Zhao (6) 36. B: M Wylie (30) 37.

   GREEN ACRES: Men: Stableford White: M Dahlsen (24) 35. Women: Par: A: S Cudmore (14) 2 up. B: K Morris (30) sq cb. Stableford: 4B KO f: C Illingworth V Cashmore bt L Henry H Ballantyne 3-1.

   HEPBURN SPRINGS: Stableford: 12-hole: B Frith (10) 29.

   HILLTOP TATURA: Stableford: B Miller (14) 39.

   HORSHAM: Women: Stableford: A: J Crabtree (11) 37. B: C Dix (28) 35. C: L Richardson (31) 34.

   HOWLONG: Men: Stableford: A: G Dundas (9) 43. B: N Lowe (20) 37. C: S Sizer (26) 37.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: P Campbell (-1) 41. Women: S McPherson (21) 36 cb.

   JUBILEE WANGARATTA: Women: Stableford: K O'Shea (7) 34.

   KERANG: Men: Stableford: A Free (16) 38.

   KEW: Medley: Stableford: N Adgemis (19) 39. 9-hole: R Chandler (16) 19.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford White: M Sivell (12) 45.

   KILMORE: Men: Stableford: N Wogan (11) 31.

   KINGSTON HEATH: Women: Par: A: D Gutteridge (10) 1 up. B: E Appleby (26) 1 up. C: F Thornborrow (34) 2 up.

   KOORINGAL: Men: Stableford White: A: M Wright (10) 39. B: P McTaggart (17) 42. C: T Haley (21) 44.

   LAKES ENTRANCE: Men: Par White: A: C Dostine (16) 4 up. B: S Gilmore (29) 2 up.

   LANG LANG: Men: Stableford White: R Scott (23) 39. J Roberts (29) 38.

   LEONGATHA: Mxd: Stableford: A: R McRobert (13) 36. B: J French (19) 40. C: K Scott (33) 36 cb.

   MAFFRA: Women: Stroke: Medal Jul: A: D Mulcahy (20) 74. B: L Noble (25) 74 cb.

   MALVERNDALE: Women: Stableford: A: R Appleton (25) 36. B: J Seymour (30) 30. C: J Williams (40) 32. 9-hole: B Crutch (45) 17.

   MANSFIELD: Men: Stableford White: Div 1: R Eddy (10) 42. Div 2: G Jeffs (36) 40. Gold: G Lowry (30) 39. Women: 9-hole: K Rose (30) 10.

   MEDWAY: Men: Stableford: Trophy: A: G Dodgshun (6) 40. B: M Surace (17) 46. C: P Jolley (19) 42.

   MEENIYAN: Mxd: Stableford White: B McGeary (14) 38.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford White: A: R Rothwell (18) 38. B: E Hurst (23) 39. C: F Issa (28) 38.

   MELTON VALLEY: Snr Stableford: 9-hole: G Greig (21) 18.

   MENTONE: Women: Stableford: Trophy: A: V Bosch (26) 33. B: T Armstrong (35) 34. C: G Voce (45) 34.

   METROPOLITAN: Par: D Farquharson (2) 2 up.

   MIRBOO NORTH: Stableford: S Duff (9) 39.

   MOOROOPNA: Medley: Stableford Trophy: White: S Bilney (30) 43.

   MORACK: Women: Stableford: A: S Steer (25) 37. M Cooke (26) 31. B: G Carruthers (35) 33. A Crouch (36) 29. C: S Puri (45) 29. M Chadwick (42) 28.

   MURRAY DOWNS: Stableford: 2B Agg: W Wisby (4) M Warren 72.

   NEANGAR PARK: Men: Stroke: A: C Hetherton (16) 67. B: R Storti (24) 67.

   NEWRY: Veteran: Stableford: A: G Smith (13) 33 cb. B: J Dezaayer (23) 35.

   NORTHERN: Women: Stableford: A: C Potter (19) 36. B: N Newell (28) 40.

   OAKLEIGH: Veteran: 9-hole Stroke: Medal Jul: A: D Stow (9) 26. W Falloon (9) 29. B: R Gill (14) 31. K Oates (11) 35 cb. B Suhr (11) 35 cb. F Gabriel (11) 35 cb. D Rieger (12) 35.

   OLD BOYS SOCIAL: Men: Stableford: 4B: R Maxwell (15) R Kelly (11) 40.

   PAKENHAM: Women: Stableford: M Delaney (30) 29.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford White: R Twite (13) 39. Women: A: C Sales (23) 35. B: B Lewis (41) 33.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula South: White: T Murray (6) 42. Y Oyama (21) 44. D Carruthers (27) 39. Women: Gentsome: L Anthony (23) J Haigh (41) K Hudson (25) C Berechree (29) 105 cb.

   PHILLIP ISLAND: Stableford White: J Brown (19) 43.

   PORTARLINGTON: Men: Stableford: A: B Barrell (10) 40. B: A Grainger (24) 40. Women: H Davey (24) 32.

   PORTLAND: Men: Stableford: B Jennings (11) 37 cb.

   PORTSEA: Mxd: Stableford White: A: P Hurley (12) 40. B: P Watkins (19) 42. Men: Gold: C Ekinsmyth (20) 33.

   RACV CAPE SCHANCK: Mxd: Stableford: B Bywater (18) 41.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: D Pickett (27) 38 cb.

   RANFURLIE: Men: Stableford White: A: R Kapitz (12) 40. B: J Williams (19) 37.

   RICH RIVER: Men: Stableford West: White: A: N Richards (5) 40. B: C Opie (16) 39. C: I Baylis (22) 43.

   RINGWOOD: Women: Stableford: A: J Collis (13) 35. B: S Bradbury (27) 37. 9-hole: J McFarlane (34) 22.

   RIVERSDALE: Stableford: A: O McDonald (2) 39 cb. B: I Rowell (17) 41 cb. C: N Hellyer (23) 45.

   ROSANNA: Men: Stableford: A: A Tsapatsaris (6) 41. B: C Langman (20) 39. C: R Thiessen (30) 38.

   ROSEBUD COUNTRY: Women: Stableford: North: A: L Taylor (18) 37. B: G Thomas (38) 33 cb.

   ROSEBUD PARK: Men: Stableford White: G McCarthy (GSM) (8) 42.

   ROSSDALE: Men: Stableford White: A Pinirou (22) 39. Hole in one: P O'Gorman at 9th.

   ROYAL MELBOURNE: Men: Par East: White: J Daish (22) 5 up. West: A Demetriou (20) 3 up.

   SALE: Veteran: 9-hole Stableford: T McAdam (27) 22. J Embling (13) 19. Women: L Callahan (35) 18. D Goodison (29) 15.

   SANDHURST: Men: Stableford: North: A: G O'Donaghue (5) 41. B: M Di Lorio (13) 37 cb. C: A Hughes (27) 41.

   SCOTCHMANS CREEK: Men: Stableford Trophy: White: N Ashby (21) 39.

   SETTLERS RUN: Men: Par Gold: C Hay (19) 4 up. Women: Green: M Cooke (23) 1 down.

   SOUTH PINES: Women: Stableford: 4B: R Bertino (20) V Kilmartin (22) 38.

   SOUTHERN: Mxd: Stableford: 4B: J Cordery (12) T Nowell (36) 45 cb.

   SPRING PARK: Men: Stableford: B Thomas (14) 35.

   SPRING VALLEY: Women: Stableford: A: H Cadwallader (17) 36. B: G Chapman (25) 36.

   SUNSHINE: Men: Par White: A: H Le (12) 7 up. B: W Hall (14) 4 up. C: B Manser (33) 5 up.

   TARRAWINGEE: Mxd: Stableford: 9-hole: P Farquhar (18) 17.

   THE DUNES: Women: Stroke: Medal: The Dunes: D Wilkinson (19) 74.  Medal: The Cups: J Schizzerotto (28) 72. Stableford: 9-hole: L Malmberg (24) 20. 

   THE HERITAGE: Women: Stableford: St John: A: T Fraser (14) 33. B: L Powell (28) 38. C: M McAllister (30) 34.

   THE NATIONAL: Men: Stableford: Moonah: B Goddard (0) 36 cb. Old: G Thomas (11) 32.

   THE SANDS TORQUAY: Women: Stableford: H Marg (11) 34. H Lynne (24) 33.

   TRENTHAM: Stableford White: A: R Wilson (5) 43. B: C Milne (22) 39.

   VICTORIA: Men: Par: 4B: J Dunning (19) S Wigley (21) 11 up. G Dodd (22) 8 up. White: J Burrows (30) 1 up. Stroke Cup: Black: P Ficken bt C Falkingham 1up. Women: Par: J Noone (19) 2 up.

   WANGARATTA: Women: Stableford: J Halbwidl (30) 38. E Smith (37) 34. 9-hole: J Adams (40) 16. G Townsend (28) 15.

   WARRAGUL: Men: Stableford: A Ryan (31) 39.

   WATSONIA RSL: Men: Stableford: E Wills (21) 36 cb.

   WERRIBEE PARK: Men: Stroke: A: C Ravenscroft (15) 69. B: R Collinder (18) 69.

   WODONGA: Women: Stableford: A: M Duncan (19) 38. B: J Younie (43) 41.

   WONTHAGGI: Men: Stableford: J Wade (21) 38. Snr 9-hole: G Ryan (20) 17 cb.

   WOODLANDS: Men: Stroke Ambrose: White: B Harbinson-Graham (1) G Allan (2) 59.25.

   YARRA VALLEY: Men: Stableford: A Fatileh (22) 39.

   YARRA YARRA: Men: Stableford White: G Young (8) 44. Yellow: G Miller (23) 36.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford Lake: White: A: N Hawke (10) 33 cb. B: M Sharpe (14) 38. C: R Monro (20) 39. D: J Gillies (24) 37.

   YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Men: Stableford: 9-hole: D McNelly (14) 21. G Savage (10) 19.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Valley: J Cauteruccio (21) 39. Women: D Rowe (45) 30.