Date: January 03, 2019
Author: Golf Australia

Victorian club golf results – Thursday

 

   ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: J McGilchrist (9) 19.

   ANGLESEA: Par: A: P Binyon (9) 1 down. B: D Green (17) 6 up. C: M Konstanty (32) 4 up. Div 1: J Murray (15) sq. Div 2: S Caldwell (27) 3 up. Div 3: C Morrison (36) 3 up.

   BACCHUS MARSH: Medley: Par: T Golding (12) 4 up.

   BAIRNSDALE: Men: Stableford: A: T Elliott (4) 39 cb. B: J Smits (15) 39. C: L Elliott (18) 39. D: B Bugg (28) 41.

   BARHAM: Men: Stableford: Div 1: R Horwood (9) 43. Div 2: M Schwabe (29) 45. Div 3: G Sholl (29) 38.

   BARWON HEADS: Men: Stableford: A: T Seccull (10) 41. B: R Smith (20) 41. Women: N Hutton (14) 41 cb.

   BERWICK MONTUNA: Mxd: Stableford: A: R Veerman (15) 43. B: M Peterson (22) 42.

   BOX HILL: Mxd: Stableford: A: M Howell (6) 42. B: J Cattolico (17) 46. C: B Flint (24) 42. D: D Dalton (29) 40.

   BRIGHTON: Mxd: Stroke: A Fish (22) 59.

   CAMBERWELL: Men: Stroke: A: D Barker (19) 59. B: D Weymouth (29) 60.

   CARDINIA BEACONHILLS: Medley: Stableford: A: R D'Arcy (9) 43 cb. B: G Neil (15) 43. C: P Madjwick (18) 43 cb.

   CASTLEMAINE: Stableford: B Christmas (17) 41.

   CENTENARY PARK: Men: Stroke: A: S Murray (19) 65. B: B Pollock (28) 67 cb. Women: L McRae (15) 72.

   CERBERUS: Mxd: Stableford: E Kennedy (16) 42.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford: A: J Shaw (14) 41. B: R Tucker (16) 40. C: B Hosking (24) 40. D: S Cronin (9) 39.

   CHELTENHAM: Men: Par: A Robinson (20) 6 up.

   CHURCHILL WAVERLEY: Men: Stableford: Rowville: D Pitchford (1) 39. Snr P Raditsis (14) 42. Women: V Mali (13) 38. Endeavour Hills: A: L Sheehan (16) 43. B: D Castles (17) 41 cb.

   CLIFTON SPRINGS: Mxd: Stableford: L Szulik (23) 41. I Myers (22) 40. T Walsh (21) 40. D Jeffrey (15) 39. L Cupit (22) 39.

   COHUNA: Stableford: S Amos (14) 36.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: M Rowe (12) 41. B: J Ryan (18) 40. C: M Filipovic (20) 39.

   COROWA: Men: Stableford: P Mannell (7) 41.

   CRANBOURNE: Women: Stableford: A: Z Giddings (15) 40. B: K Lasky (23) 42. C: T Van Den Dolder (35) 36.

   DENILIQUIN: Women: Stableford: A Ferguson (24) 39.

   DROUIN: Men: Stroke: A: G Flowers (10) 66. B: A Craig (19) 65. C: G Englestad (32) 62.

   EASTWOOD: Men: Stableford: A: B Shaw (10) 41 cb. B: R Bartholomeusz (19) 42. C: A Witton (21) 42. Women: A: N Thorpe (18) 39. B: C Hughes (39) 45.

   FLINDERS: Women: Stableford: A: S Gilbert (15) 38. B: J Lawson (29) 32 cb. C: B Plaisted (32) 37. Men: A: P Williams (11) 39. B: R Courtenay (20) 44. C: R Bond (24) 42 cb.

   GARFIELD: Men: Stableford: A: P Black (12) 41. B: J Tonso (15) 40. C: R Kerr (24) 41.

   GISBORNE: Men: Stableford: A: S Veloso (+1) 42. B: N Bottams (12) 43. C: T Grigg (30) 45. Trophy: T Grigg (30) 45.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: A: S Williams (14) 39. B: I McIntosh (25) 39 cb.

   GREEN ACRES: Women: Stableford: A: H Pearce (19) 38. B: K McInerney (30) 40. Medley: S Prendeville (35) 40.

   HEATHCOTE: Men: Stableford: Div 1: D Jones (3) 38. Div 2: M Sims (28) 40.

   HORSHAM: Women: Stableford: 9-hole: A Plowright (17 (Front 9)) 20. H Burke (21 (Back 9)) 19 cb.

   HOWLONG: Men: Stableford: A: G Male (17) 41 cb. B: J Van Nispen (23) 40 cb. C: J Milton (34) 42.

   HUNTINGDALE: Men: Par: P Gorman (9) 4 up. Women: G Denier (19) 4 up.

   JUBILEE WANGARATTA: Women: Stableford: J Fogarty (24) 36.

   KERANG: Men: Stableford: G Williams (18) 40.

   KEW: Medley: Stableford: 9-hole: J Knight (45) 23 cb. S Leitl (12) 42 cb.

   KINGSTON HEATH: Women: Stableford: D Norman (20) 38.

   LAKES ENTRANCE: Men: Stableford: A: N McKenna (12) 40. B: L Beattie (17) 38. C: L Rogers (23) 42. D: T Renfree (35) 40.

   LANG LANG: Men: Stableford: B Merrigan (16) 45.

   LEONGATHA: Stableford: A: C Pockett (9) 44. B: G McDonald (14) 41. C: M Williams (20) 41. D: B Fennessy (29) 38.

   LONSDALE: Stableford: A: M Pitcher (25) 21. B: J Heinz (13) 38.

   MANSFIELD: Men: Stableford: Div 1: M Harrison (5) 41. Div 2: R Pratt (16) 42. Div 3: R Speed (23) 39. Stableford Gold: K Millott (33) 35. Women: Stableford: S Parsons (15) 18.

   MEDWAY: Medley: Stableford: Trophy: A: J McMillan (10) 41 cb. B: G Mills (18) 39 cb. C: J Birney (34) 45.

   MEENIYAN: Men: Stableford: R Finlay (15) 40.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford: A: V Papp (11) 41. B: E Hurst (21) 44. C: P Tunchon (32) 41.

   METROPOLITAN: Stableford: D Fajnkind (10) 43.

   MIRBOO NORTH: Stableford: A: S Bickerton (10) 44. B: S Evans (20) 39. C: R Thompson (22) 38.

   MOONAH LINKS: Men: Stableford: Legends: A: R Smith (11) 43. B: B Law (14) 43. Mxd: R Makin (25) 40. Women: D Law (31) 42. Mxd: Open: M Phillip (18) 47.

   MOOROOPNA: Medley: Stableford: Trophy: J Rodgers (30) 44.

   MT DERRIMUT: Mxd: Stableford: A: B Marr (12) 43. B: P Tran (16) 45. C: C Czyzewski (23) 41.

   MURRAY DOWNS: Men: Par: Div 1: M Warren (8) +1 up. Div 2: R James (17) +1 up. Div 3: G Parsons (23) +2 up.

   MYRTLEFORD: Women: Stableford: K Newton (23) 38.

   NEWRY: Veteran: Stableford: A: C Arscott (14) 40. B: J Oliver (21) 39.

   NORTHERN: Women: Stableford: A: J Agius (11) 38. B: J Luxmoore (33) 41.

   NUMURKAH: Men: Stableford: J Hepworth (17) 39.

   OAKLEIGH: Veteran: Stroke: 9-hole: A: D Duncan (8) 25. B: T Seneviratne (10) 25 cb.

   OLD BOYS SOCIAL at Edithvale: Stableford: A: J Rafferty (16) 37. B: A Bannan (21) 31.

   PAKENHAM: Stroke: Medal: C Beard (29) 71.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: D Clayton (18) 45. Women: A: C West (12) 33. C: W Pickering (37) 29. Medal Jan: B: B Kellett (20) 36.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford: Peninsula North: A: T Angwin (1) 40. B: S Webster (18) 34. C: J Milledge (27) 32. Women: A: D McCartney (14) 40. B: R Daniels (27) 35. Men: Peninsula South: A: M Smith (14) 46. B: R Zammitt (24) 39 cb. Women: B Wilson (27) 40.

   PHILLIP ISLAND: Mxd: Stableford 4B: J Naismith (13) M Stewart (16) 51.

   PORTARLINGTON: Men: Stableford: A: S Steele (17) 42 cb. B: S Klarin (31) 43. Women: J Pearson (16) 37 cb.

   PORTLAND: Medley: Stableford: A: G Shepherd (12) 44. B: T Grant (13) 41 cb. C: H Jennings (25) 44.

   PORTSEA: Mxd: Stableford: A: T Cousley (9) 39. B: V Pierini (17) 44. C: R Collins (27) 43.

   RACV CAPE SCHANCK: Mxd: Stableford: A: M Wildin (5) 41. B: S Gordon (18) 44.

   RACV HEALESVILLE: Mxd: Stableford: R Duke (19) 44.

   RANFURLIE: Men: Stroke Medal Jan: Black: A: J Holden (10) 66. B: C Morley (16) 65. C: M Neal (21) 63.

   RICH RIVER: Men: Par: East: A: A Loader (10) 6 up. B: R Lewandowski (17) 7 up cb. C: G Brierley (33) 8 up.

   RIVERSDALE: Men: Stableford: A: L Hibbert (3) 41. B: P Dowman (46) 43 cb. C: R Eggleston (44) 44 cb.

   ROSANNA: Stableford: A: W O'Kane (10) 41. B: G Melican (17) 40. C: A Leung (22) 41. D: C Langman (24) 43.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: North: A Young (21) 42 cb. Women: A: T Wynde (17) 40. B: M Young (22) 40. C: M Ellens (33) 39.

   ROSSDALE: Mxd: Stableford: R Anderson (16) 45.

   ROYAL MELBOURNE: Men: Par West: K Lo (15) 9 up.

   SANDHURST: Men: Stableford: North: A: B Birtwhistle (1) 41. B: S Scott (13) 41. C: F Artfel (22) 46. Medley: Champions: J Sharpe (0) 40.

   SCOTCHMANS CREEK: Men: Stableford: Trophy: P Howell (28) 40.

   SETTLERS RUN: Men: Stableford Gold: A: J Benbow (12) 41 cb. B: P Campbell (15) 40 cb. C: A Hunter (32) 43 cb. Women: Green: J Nicholls (29) 38.

   SHEPPARTON: Men: Par: 4B: K Baxter B Kruse 13 up.

   SOUTHERN: Stableford: A: J Martini (14) 43. B: B Duggan (19) 44. C: J Granger (26) 41. Hole in one: G Thomas at 6th.

   SPRING PARK: Men: Stableford: B Rai (22) 38.

   THE HERITAGE: Women: Stableford: St John: A: K Biesboer-Smith (11) 39. B: M Gorman (20) 38. C: J Richards (32) 36.

   THE NATIONAL: Stableford: Long Island: K Duddy (10) 39.

   TRARALGON: Stableford: J Johnston (20) 45.

   TRENTHAM: Stroke: A/Medal: M Walker (12) 64. B: J Sadler (17) 66. C: R Jackson (30) 65.

   VICTORIA: Men: Stableford: A: G Whitson (7) 41. B: R Kelly (16) 46. C: L Evans (25) 50. Women: L Tyler (37) 50.

   WANGARATTA: Women: Stableford: 9-hole: L Anderson (26) 19 cb.

   WATSONIA RSL: Stableford: S Milburn (25) 39.

   WERRIBEE PARK: Men: Stableford: A: A Boyd (14) 43. B: M Colledge (20) 39. C: H Van Der Weert (21) 42.

   WODONGA: Women: Stableford: A: J Trethewey (18) 40. B: R Quanchi (25) 36.

   WONTHAGGI: Men: Stableford: A Hooton-Shandley (17) 43. Snr 9-hole: R Johnson (18) 21.

   WOODLANDS: Stableford: A: S Menner (4) 41. B: D Fencaros (18) 39 cb. C: L Mahon (30) 40. Stableford: S Walsh (45) 32.

   YARRA YARRA: Men: Stableford: Captain's Trophy: S Tocher (23) 42.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Murray: A: G Gourley (10) 66. B: S Maybury (16) 66. C: R Graham (23) 68. Lake: A: S Peters (10) 65 cb. B: R Dick (15) 66. C: K Pendergast (24) 65. Women: N Lopez (35) 40.

   YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Stableford: 9-hole: K Hackman (15) 24. White: O Persaud (16) 21.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: D Tunnecliffe (26) 43. Women: S Kim (13) 40. 

   ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: J Sagona (6) 17.

   APOLLO BAY: Women: Stroke: Ambrose: F Morrissy C Polgeest (17) 67.

   AXEDALE: Men: Stroke: 4B Scr: R Manley P Pannell 57.

   BAIRNSDALE: Men: Stableford: A: D Jacobs (12) 36 cb. B: G Kerr (17) 40. C: D Formby (29) 37.

   BARHAM: Men: Stableford White: Div 1: G Napier (9) 39. Div 2: I Douthat (13) 44. Div 3: G Yard (30) 37.

   BARWON HEADS: Men: Stableford: 4B: C Scott B Hovey 48. P Fowler J Binns 46. Women: P Plowman (16) 36.

   BAY VIEWS: Men: Stableford White: G Gibson (26) 41.

   BERWICK MONTUNA: Men: Stableford: C Bourke (16) 44.

   BOX HILL: Mxd: Stableford White: A: G Gale (16) 39 cb. B: S Lee (24) 41. C: T Hassett (30) 44.

   BRIGHTON: Mxd: Par: M Pearson (14) 10 up.

   CAMBERWELL: Men: Stableford: 2B Agg: B Bourke (16) W Strangwick (26) 82.

   CARDINIA BEACONHILLS: Men: Stableford White: A: P Reid 43. B: D Johnson 42.

   CASTLEMAINE: Medley: Stableford: A: W Burgess (15) 41. B: A Leslie (24) 40.

   CENTENARY PARK: Men: Par: A: J Hoy (15) 5 up. B: G Plant (29) 3 up cb. Women: B Lacey (36) 2 up cb.

   CHALAMBAR ARARAT: Men: Stableford Black: A: J Berg (21) 41. B: L Gason (22) 39. C: B Hosking (25) 39.

   CHELTENHAM: Men: Par: D Williams (12) 6 up.

   CHURCHILL WAVERLEY: Snr Par: Rowville: V Purvis (41) 5 up. Stableford: Endeavour Hills: A: P Clyde (13) 42. B: J Ware (20) 41.

   CLIFTON SPRINGS: Men: Stroke: Ambrose: C Campagnolo (5) M Brown (15) D Driscoll (11) D Erihe (16) 57.125. Scr: L Datson A Czarnuch M Platt K Dean 61.

   COBRAM BAROOGA: Men: Stableford White: A: M Toohey (10) 40. B: B Manning (28) 40. Women: W Pullar (22) 35.

   COHUNA: Men: Stableford: M Appleby (16) 41.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford White: A: D Martin (9) 40. B: K Carnie (16) 38 cb. C: C Richards (31) 44.

   COROWA: Men: Stableford: P Howell (33) 40.

   CRANBOURNE: Women: Stroke: A: I Komesaroff (19) 70. B: G Angwin (26) 67. C: L Silberscher (32) 71.

   DENILIQUIN: Women: Stableford: G Beckton (22) 38.

   DROUIN: Men: Par: A: M Roberts (11) 6 up. B: J Gardiner (22) 5 up.

   EASTWOOD: Men: Par White: A: B Nagel (11) 5 up. B: T Broadley (19) 4 up cb. C: N Oliver (23) 2 up cb. Women: I Duggan (29) sq cb.

   FLINDERS: Mxd: Stroke: A: C Holmes (12) 66. B/Medal: J Drake (16) 61. C: R Smith (28) 67. Men: Par: A: E Uren (19) 1 down. B: R Hick (21) 4 up. Women: M Flavin (36) 1 up.

   GISBORNE: Stableford: A: B McMahon (7) 39 cb. B: B Kelty (16) 40. C: P Kozicki (22) 43.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: A: M Rogan (20) 41. B: C Mitchell (36) 44.

   GREEN ACRES: Women: Stroke: Ambrose: L Macvean (29) S Leffler (26) L Cochrane (13) S Lucas (28) 59. Medley: Stableford White: I Davies (19) 42.

   HEPBURN SPRINGS: Stableford: 12-hole: P Baird (15) 30.

   HILLTOP TATURA: Men: Stableford: F Hill (18) 38.

   HORSHAM: Women: Stableford: 4B: J Phelan (39) J Williams (30) 45.

   HUNTINGDALE: Men: Stroke: Medal: J Gunston (10) 66. Stableford: R Morris (9) 33 cb. Women: Medal: M Kelly (40) 41.

   IVANHOE: Women: Stableford: C Moore (30) 39 cb.

   JUBILEE WANGARATTA: Women: Stableford: A: K O'Shea (7) 33. B: R Ottaway (31) 38.

   KERANG: Men: Stableford: T Turvey (11) 41.

   KEW: Medley: Stableford: J Mason (41) 40 cb. 9-hole: B James (25) 18.

   KINGSTON HEATH: Women: Stableford: A: D Norman (20) 34 cb. B: M Cookes (21) 33 cb. C: F Hamilton (28) 36.

   LAKES ENTRANCE: Men: Stableford White: A: I Thomson (13) 40. B: R Nicholas (16) 41. C: I Witham (25) 38.

   LANG LANG: Men: Stableford White: B Hall (18) 44.

   MAFFRA: Women: Stroke: Medal of Medallists: H Noble (33) 70. A: J Murray (22) 71 cb. B: L Thomas (23) 67.

   MANSFIELD: Men: Stableford White: Div 1: A Parrott (14) 40. Div 2: T West (26) 42 cb. Gold: G Lowry (30) 41.

   MEDWAY: Men: Stableford: Trophy: A: T Shearer (3) 40. B: D Doyle (15) 40 cb. C: K Hutchison (34) 40.

   MEENIYAN: Mxd: Stableford White: C Stewart (29) 37 cb.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford White: A: M Carroll (13) 39. B: M Anthony (19) 37. C: A Dirago (29) 36.

   MELTON VALLEY: Snr Stroke: 9-hole: G Greig (20) 34.

   MENTONE: Women: Stroke: Ambrose: A: S Kirkman B Kennedy B Young A Keogh (11.75) 59.25. B: M Cunnington N Millar M Burge J Brown (16.87) 62.13. 9-hole: L Forbes P Fielding G Banham L Sketchley (10) 35.

   METROPOLITAN: Men: Stableford: B Richardson (17) 42.

   MIRBOO NORTH: Stableford: A: J Woodall (10) 39. B: S Evans (22) 40.

   MOONAH LINKS: Men: Stableford Open: White: P Scott (28) 41. Women: G Bardini (18) 30 cb.

   MOOROOPNA: Men: Par White: R Frame (36) 4 up.

   MORACK: Women: Stableford: A: R Mackwell (23) 32. B: E Waud (33) 35. C: M Dunn (45) 39.

   MT DERRIMUT: Mxd: Par: A: L Hoang (15) 2 up. B: F Lopez (25) 3 up.

   MURRAY DOWNS: Stableford: A: I Read (14) 37. B: P McLure (22) 36 cb.

   NEWRY: Veteran: Stableford: A: H Vos (19) 36 cb. B: I Whitelaw (23) 40.

   NORTHERN: Women: Stableford: A: C Potter (17) 35. B: D Clements (29) 40.

   NUMURKAH: Men: Stableford: R Smith (12) 39.

   OAKLEIGH: Veteran: Stroke: 9-hole: A: T Greely (9) 25. B Falloon (9) 27 cb. J Geddes (8) 27. B: E Smith (10) 25. D Kittle (15) 29. Medal of Medallists: T Greely (9) E Smith (10) 25 to playoff. Hole in one: T Rebrovic at 2nd.

   PAKENHAM: Women: Stableford: 2B: L Barker (25) C Hogan (29) 43.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: P Smith (21) 45. Women: A: G Arnold (23) 39. B: L Son Hing (28) 38.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula Composite: Black: A: K Collett (4) 39. B: G Isaacs (16) 36. C: F Womersley (28) 34 cb. Women: Stroke: Peninsula North: A: E Tickell (18) 76. B: P Shaw (26) 76 cb. C: J Swinstead (31) 75. Medal Oct: T Vine (20) 81 cb. Medal of Medallists: L Hartley (9) 78 cb. Stableford: Peninsula South: A Scanlon (29) 36.

   PHILLIP ISLAND: Men: Stableford White: S Hamilton (14) 43.

   PORTARLINGTON: Men: Stableford: A: P Kavanagh (16) 40. B: A Kisielius (26) 42. Women: S Hazell (19) 35 cb.

   PORTLAND: Men: Stableford: A: W Stephens (13) 40. B: M Payne (22) 42.

   PORTSEA: Medley: Stroke: Medal Nov: A/Medal: C Jewell (5) 67. B: P Carter (19) 67. Men: Stableford Gold: D Matthews (29) 36.

   RACV CAPE SCHANCK: Mxd: Stableford: M Jarvalainen (12) 43.

   RACV HEALESVILLE: Men: Par: G Whimp (13) 5 up.

   RANFURLIE: Men: Par White: A: S Fox (8) 3 up. B: J Templin (15) 4 up cb.

   RICH RIVER: Men: Stableford West: White: A: S Edwards (11) 42. B: P Colliver (14) 43. C: W Young (30) 41.

   RINGWOOD: Women: Stroke: A: D Kennedy (18) 67 cb. B: D Miller (28) 61. Medal of Medallists: M O'Flynn (21) 67. 9-hole: M Hearn (40) 37.

   RIVERSDALE: Men: Stableford White: A: S Wintle (5) 39 cb. B: J Wang (19) 40. C: J Bourke (26) 43.

   ROSANNA: Men: Stableford 4B: White: J MacFarlane 53. B D'Cruz 53.

   ROSEBUD COUNTRY: Women: Stableford: North: A: J Johansson (13) 38 cb. B: R James (36) 35.

   ROSSDALE: Men: Stableford: N McAllen (22) 42 cb.

   ROYAL MELBOURNE: Men: Par East: White: M Barrowcliffe (3) 2 up. West: J Kerr (13) 6 up.

   SALE: Veteran: Stableford: 9-hole: K Rose (28) 18. F Johns (31) 18. Veteran Women: C French (35) 16. S Kirkpatrick (26) 14.

   SANDHURST: Men: Stroke: Champions: A: S Wigg (11) 69. B: M Shanks (16) 68. C: A Tan (20) 68. Cup: M Marshall S Morris bt A Williams T Bird 6-4.

   SOUTH PINES: Women: Stroke: G Sinclair (22) 72. Medal of Medallists: C Meade (18) 77.

   SOUTHERN: Mxd: Par: Div 1: S Gould (17) 5 up cb. Div 2: P Mayberry (28) 8 up.

   SPRING PARK: Mxd: Stroke: Ambrose: B Thomas (14) A McCann (32) B Rai (21) 54.

   SPRING VALLEY: Women: Stroke: Div 1: K Pang (19) 71. Div 2: M Platt (32) 71. Medal of Medallists: T Farell (21) 76.

   THE DUNES: Women: Par: The Dunes: A: R Harrison (19) 2 up. B: K Knight (34) 1 up. The Cups: J Draffin (41) 6 up. Stableford: 9-hole: J Quin (40) 17.

   THE HERITAGE: Women: Stroke: St John: A: T Fraser (11) 73. B: M Wong (25) 72. C: B Schmelzle (41) 73.

   THE NATIONAL: Mxd: Stableford: Old: M Nowak (20) 36 cb. Moonah: J Hetrel (9) 40. Medley: Long Island: S Brown (22) 42.

   THE SANDS TORQUAY: Women: Stableford: N Schultz (38) 40.

   TRARALGON: Mxd: Stableford: T Radford (15) 41.

   VICTORIA: Men: Stableford: A: B Podger (10) 43. B: C Moir (11) 45 cb. C: I Meckiff (22) 50 cb. Women: S McKenzie (31) 45.

   WARRAGUL: Men: Stableford: A: J O'Brien-Reiter (4) 39. B: J Linford (29) 41.

   WATSONIA RSL: Men: Stroke: E Wills (19) 70 cb.

   WERRIBEE PARK: Men: Stableford White: A: D Tudor (9) 38. B: B Gosney (20) 38. C: B Dalton (23) 36.

   WODONGA: Women: Stroke: A: J Langford (3) 71. B: S Evans (28) 73.

   WONTHAGGI: Men: Stableford: G Hewlett (10) 42. Snr 9-hole: P Sullivan (23) 20.

   WOODLANDS: Par White: A: A Rowbury (13) 4 up cb. B: A Miltins (16) 5 up cb. C: C Costoglou (28) 6 up. Trophy: C Kalogirou 8 up. Men: Hole in one: J Dowling at 17th. Women: Par M Taylor (24) 2 up cb.

   YARRA VALLEY: Men: Stableford: J Hannington (31) 41.

   YARRA YARRA: Men: Stableford White: T Groves (16) 41 cb. Yellow: G Miller (22) 34.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Murray: A: J Pinsent (9) 37 cb. B: G Blake (15) 41. C: J Dripps (23) 40. Lake: A: T Brewer (10) 39. B: P McCully (17) 39 cb. Murray: C: D Presley (36) 40.

   YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Men: Stableford: 9-hole: Blue: J Cilia (16) 24. Red: L Garbutt (12) 20.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Valley: P Vesovic (18) 40. Women: H Barker (28) 34.