Date: February 02, 2017
Author: Golf Australia

Victorian club golf results – Wednesday

 

   ALEXANDRA: Stroke: Medal Feb: A: K Dumbleton (14) 72. B: J Pearsom (26) 74.

   AMSTEL: Women: Stroke: Ranfurlie: A/Medal: B Levan (20) 69. B: B Backhoy (31) 70.

   ANGLESEA: Men: Par: A: D Hitchcock (13) 7 up cb. B: P Jillard (20) 13 up. C: F Denahy (29) 8 up cb. D: A Sutherland (26) 5 up. Hole in one: C Patterson at 3rd.

   APOLLO BAY: Men: Stableford: A: C Coleman (9) 39. B: M Quintana (24) 39.

   AXEDALE: Women: Stroke Medal: White: A: A Purdy (27) 69. B: M Budds (37) 71.

   BACCHUS MARSH: Stroke: Medal Feb: A: M Dunne (11) 73. B/Medal: C Carless (43) 71.

   BACCHUS MARSH WEST: Stroke: K Burman (35) 64.

   BAIRNSDALE: Women: Par: 4B: A: L Coleman (17) L Dennison (13) 9 up. B: M McCallum (19) V Dent (35) 11 up.

   BARHAM: Women: Stroke: Div 1: A Ewen (23) 75. Div 2: D Walker (33) 74.

   BELVOIR PARK: Men: Stroke: A: B Hopcott (9) 63. B: M McIntosh (10) 65. C: M Elliott (25) 66. Women: A: D Murray (22) 70 cb. B: S McCallum (37) 67.

   BENALLA: Men: Stableford: A: T Squires (5) 39. B: R Burton (14) 39. C: G Harrison (21) 38.

   BENDIGO: Men: Stableford White: A: I Rogers (11) 39 cb. B: P Doherty (17) 41. C: D Allan (23) 38.

   BERWICK MONTUNA: Women: Stableford: A: D Todd (27) 40. B: A Cunningham (42) 39.

   BOX HILL: Women: Stroke: A: C Henderson (14) 69 cb. B: L Hunter (26) 71 cb. C: S Bilston (39) 69. Medal Jan: M Moore (14) 70.

   BRIGHTON: Stableford: A: J Cox (23) 33. B: S Bingham (31) 36. 9-hole: V Gattuso (30) 18.

   BROADFORD: Men: Stableford White: A: R Harris (19) 42. B: B Inness (34) 42. Women: Stroke: Medal Feb: Y Jordan (42) 65.

   BUNDOORA PARK: Women: Stableford: A: F Edwardson (17) 41. B: M Nicholas (39) 45. 9-hole: J Thomsett (45) 19.

   CAMBERWELL: Women: Stroke: Div 1: K Nakagawa (33) 73. Div 2/Medal: M Reid (38) 69.

   CAMPERDOWN: Women: Stroke: A/Medal: S Pollock (19) 69. B: C Farmer (28) 72.

   CARDINIA BEACONHILLS: Women: Stableford: K Greig (15) 42.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women: Stroke: A: N Mitchell (15) 81. B: F Pitman (29) 83. Medal: K Cecchini (35) 77.

   CHALAMBAR ARARAT: Women: Stroke: A: S Powell (10) 67. B: T Heard (20) 72. C: T Gemmola (34) 70. Brooch: S Powell (10) 67.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Stroke: A: J Mallon (21) 69. B: S Fifer (27) 68. C: D Read (40) 66.

   COBRAM BAROOGA: Women: Stroke: A: R Messner (23) 74 cb. B: R Rettke (28) 76 cb.

   COHUNA: Women: Par: V Farrant (23) 1 up.

   COMMERCIAL ALBURY: Men: Stableford White: A: A Goddard (7) 42. B: M Lowe (16) 41.

   COMMONWEALTH: Women: Stableford: Team Agg: D Fotheringham (12) A Shein (29) M Tatterson (38) M Dalziel (40) 96.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Women: Stableford: A: L Kowalski (24) 37. B: I Kuffer (42) 35.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: C Zaharias (6) 40 cb. B: M Diamond (13) 41. C: J Forbes (29) 42.

   CURLEWIS: Men: Stableford White: A: R Gill (13) 41 cb. B: B Sampson (16) 43 cb. C: P Rowe (24) 45. Green: R Shimmen (24) 44.

   DENILIQUIN: Stableford: A: N Purtill (17) 39. B: B Fitzmaurice (19) 42.

   DEVILBEND: Men: Stroke: Medal Feb: A Langford (14) 67 cb. A: S Smith (12) 68 cb. B: L Catoggio (24) 67 cb.

   EAST BENTLEIGH YWCA: Women: Stableford: A: A Ellis (27) 38. B: J Crosby (34) 40.

   EAST MALVERN: Stableford: A Mortimer (13) 40.

   EASTERN: Men: Stroke: South: P Paladino (20) 70. North: A: G Jebb (9) 70. B: R Mihalic (19) 70. East: Medal: C Ting (18) 66.

   EASTERN SWARD: Men: Stroke: Div 1/Medal: R Witherington (16) 61. Div 2: G Logan (25) 65.

   EASTWOOD: Stableford: 2B Agg: P Johnson (14) B Mitchell (10) 88. 3B: N Donovan (8) D Rawlings (9) P Rouge-Serret (16) 106.

   EMERALD: Snr Stableford Yellow: A: B Kennedy (19) 40. B: M Petrie (31) 41.

   EUROA: Men: Stableford: A: D Murphy (17) 39. B: E Sessions (23) 37. Women: A: B Jungwirth (27) 36. B: D Cox (45) 37.

   FINLEY: Medley: Stableford: R Makkinga (24) 36 cb.

   GLEN WAVERLEY: Women: Stroke: Medal Feb: M Withers (22) 69. Stableford: 9-hole: J McMahon (42) 23.

   GOONAWARRA: Men: Stroke: Medal: A: R Turnbull (11) 66. B: V Macans (17) 65. C: R Neilsen (20) 64. Hole in one: S Scott at 7th.

   GREEN ACRES: Men: Stableford White: A: M Sheahan (13) 40. B: G Crouch (19) 38. R Drew (22) 39 cb.

   GROWLING FROG: Stableford: A Boyce (14) 40.

   HEATHCOTE: Women: Stroke: Medal: J Case (40) 73.

   HEIDELBERG: Stableford: A: R Geary (11) 41. B: B Hong (16) 43. C: C Giuliani (19) 40 cb.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: D Daykin (25) 44.

   HILLTOP TATURA: Stableford: A: J Baker (22) 40. B: S Curran (31) 41.

   HORSHAM: Men: Stableford: A: J Priestley (6) 40. B: R Griffin (12) 45. C: D McCrae (19) 42.

   HOWLONG: Women: Par: A: C O'Keefe (19) 4 up. B: A Rasmussen (28) 4 up.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford White: A: N Hogan (9) 38. B: D Tanner (15) 42. B Grealy (31) 42.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford White: A: T Highett (4) 40 cb. B: B Miller (17) 43. C: D Daly (19) 43.

   KILMORE: Men: Stroke: K Tickle (17) 63. Women: A: C Andersen (12) 70. B: B Gunn (25) 77.

   KINGSTON HEATH: Men: Par White: A: G Rogers (8) 3 up cb. B: P Fox (25) 5 up cb. Women: S Nicholson (27) 4 up.

   KORUMBURRA: Women: Stroke: Medal Feb: Div 1/Medal: H Grist (21) 74. Div 2: B Thomson (33) 76. Div 3: J Follett (45) 76.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stroke: Pinehurst: L Campenelli T Lasini (18.3) 47.7.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Stroke: A: J Johnstone (22) 68. B: G Thorsen (30) 72.

   KYNETON: Men: Stableford: P Cameron (13) 41.

   LAKES ENTRANCE: Women: Stroke: Ambrose: J Kennedy (18) J Dellar (25) R Percival (15) 62.333.

   LAKESIDE at Albert Park: Men: Stableford: Trophy: A: C Sal (6) 36. B: D Read (19) 42. C: J Rutherford (20) 40. Women Trophy Yellow: J Elliott (39) 39 cb.

   LANG LANG: Women: Stroke Medal Feb: White: Y Trask (19) 71.

   LATROBE: Men: Stableford Hcp: White: A: G Laurie (11) 42. B: P Cannon (14) 42. C: K Woodhead (25) 41.

   LEONGATHA: Women: Stroke Ambrose: Green: L Clark (26) H Mackenzie (26) S Dalton (45) 61.75.

   LONSDALE: Stableford: A: J Manley (11) 42. B: F Phillips (26) 47. C: J Scott (31) 39.

   MAFFRA: Men: Stableford: A: G Robbins (10) 44. B: J Gray (16) 39. C: S Patten (26) 37.

   MALLACOOTA: Stroke: Pinehurst: O Bryant (33) Y Symons (37) 60.

   MANSFIELD: Women: Stableford: Div 1: D Sedgman (17) 34. Div 2: N Coffey (36) 41.

   MARYBOROUGH: Women: Stroke: A: J Berry (21) 72. B: C Baker (25) 75.

   METROPOLITAN: Stableford: G Burns (9) 38.

   MOE: Women: Stableford: A: P Majak (22) 44. B: C O'Reilly (28) 37 cb.

   MOOROOPNA: Women: Stableford: A: S McIntyre (17) 37 cb. B: M Williams (28) 37. C: A Gallagher (36) 32 cb.

   MORTLAKE: Snr Stroke: 12-hole: T McDonald (9) 45.

   MORWELL: Women: Stroke: Medal Feb: Div 1: D Vuillermin (10) 71. Div 2: I Yoshimura (24) 69. Stableford: 9-hole: Medal: T Reside (34) 15. B Bailey (41) 19.

   MT MACEDON: Men: Stableford White: T O'Sullivan (22) 41.

   MT MARTHA: Men: Stroke: A: R Fragiacomo (20) 65. B: B Jeanes (21) 63. C: J Vaudrey (31) 65. Medal: T Collins (17) 62.

   MYRTLEFORD: Men: Stableford: D Piggott (21) 36 cb.

   NORTHERN: Men: Stableford White: A: J Marnell (10) 44. B: G Christie (15) 44. C: L McCarthy (20) 43. D: D Bult (34) 41.

   NUMURKAH: Women: Stroke: Medal: P Davies (13) 70.

   OAKLEIGH: Women: Stroke: L Bateman (33) 56. 9-hole: H Lolas (34) 33.

   PAMBULA MERIMBULA: Men: Stableford White: A: P Musgrave (11) 39. B: N Ffrench (15) 42. C: G Grant (18) 39. D: R McDonald (30) 42.

   PATTERSON RIVER: Mxd: Stableford White: N Thomson (19) 45.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula Composite: White: A: S Webb (9) 39 cb. B: R Ansems (17) 41 cb. C: K Greig (29) 42 cb. Kingswood: A: L Wood (13) 38 cb. B: J Carnibella (19) 39. C: M Rawlings (30) 35 cb.

   PHILLIP ISLAND: Women: Stableford: M Havers (38) 40.

   PORT FAIRY: Medley: Stableford: R Wesley (23) 44.

   PORTARLINGTON: Women: Stroke: A: P Peacock (20) 69. B: S Plummer (23) 71. C: S Handley (38) 67.

   PORTLAND: Women: Stroke: A: J Sandeman (10) 69. B: T Butcher (23) 74. C: H Webb (33) 74.

   PORTSEA: Women: Stroke: Medal: A Thompson (24) 71. Stableford: J Reddoch (33) 39. Hole in one: J Jeffreys at 16th.

   RAAF WILLIAMS: Men: Stableford White: G Russell (19) 39. Women: D Ewen (21) 34.

   RACV CAPE SCHANCK: Men: Stroke Medal Feb: Black: A: S Swanwick (11) 68 cb. B: B Van Twest (21) 75 cb. Women: Medal: D Smith (35) 72.

   RACV HEALESVILLE: Women: Stroke Medal Feb: White: J Ray (36) 63.

   RINGWOOD: Men: Stableford White: A: M Mutch (13) 44. B: E Sinco (14) 44. C: R Carver (21) 41.

   RIVERSDALE: Stableford: A: C Cox (14) 40. B: S Chun (25) 39. C: M Birch (31) 41.

   RIVERVIEW: Women: Stroke: A: E Slaviero (21) 70. B: K Smith (26) 69. C: E Marshall (36) 66. Stableford: 9-hole: J Franklin (29) 23.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stroke: Medal Feb: East: A: G McIlwraith (12) 68. B: G Eckersley (18) 68. C: A Wilson (22) 68. Stableford: West: A: F Marchesani (7) 39 cb. B/Medal: K Semmens (17) 43. C: W Wilson (29) 39.

   ROSEBUD PARK: Women: Stroke Medal Feb: White: G Bawden (33) 76. Scr: S Barlow 100.

   ROSSDALE: Women: Stroke: A: B Terrell (14) 67. B: N Hartnett (31) 70. C: B Dower (36) 68. Medal Feb: B Terrell (14) 67.

   ROYAL PARK VETERANS: Men: Stroke: 9-hole: B Sutherland (7) 33 cb.

   SAFETY BEACH: Stableford: B Anderson (22) 40.

   SALE: Men: Stableford: A: J Thomas (11) 38 B Renou (14) 37. B: B Minster (24) 37 cb T Gillett (22) 37.

   SHEPPARTON: Women: Stableford: A: J Harris (19) 38. B: J Harrington (34) 42.

   SORRENTO: Men: Stableford: A: F Coker (7) 40. B: N Anderson (21) 40 cb.

   SOUTHERN: Men: Stroke: A: D Cairns (9) 70 cb. B: P Wood (16) 66. C: A Hellyer (21) 63.

   SPRING VALLEY: Stableford White: A: G Ong (14) 41. B: K Buckley (30) 40. Men: PM: A: S Alexander (9) 41 cb. B: P Thompson (27) 45.

   STAWELL: Women: Stableford: 4B Agg: K Skinner (17) D Gray (20) 77.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: S Pollard (23) 44.

   SUNSHINE: Women: Stroke: E Batten (23) 71.

   THE DUNES: Men: Stroke: Medal Feb: The Dunes: A: J Derham (+2) 70. B: G Williams (16) 69. C: M McMillan (20) 67. Stableford: The Cups: J Orger (13) 34.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: St John: B Di Virgilio (24) 34. Henley: A: S Carroll (8) 40 cb. B: I Greenwood (14) 38 cb. C: G Macleod-Smith (23) 40 cb.

   THE NATIONAL: Medley: Stroke: Long Island: J Garofalo (17) 66.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Par White: A: P Eltringham (11) 4 up. B: T Matson (28) 8 up.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Par: Creek: A: J Arnott (7) 5 up cb. B: S Wakeham (12) 6 up cb. C: D Crake (16) 7 up. Women: A: J Le Cerf (10) 4 up. B: M Haig-Muir (25) 2 up.

   TIRHATUAN: Women: Stroke: Medal Feb: A: B Finighan (21) 72. B: L Mannix (30) 65.

   TOCUMWAL: Men: Stableford: A: C McNamara (9) 40. B: B Wilson (17) 44. C: J Munro (22) 43. D: L Deerring (27) 39.

   TORQUAY: Men: Stableford: A: P Smith (9) 40. B: M Simpson (13) 42. C: D Stuchbery (17) 40. D: S Hope (22) 41. Visitor: M Scarlett (31) 39. Resort: Green: B Brown (27) 41.

   TRAFALGAR: Women: Stableford: L Powell (26) 40. A Owen (22) 38. 9-hole: S Balfour (36) 23.

   WANGARATTA: Men: Stableford: B Woodward (23) 40.

   WARBURTON: Mxd: Stroke Trophy: White: D Murch (6) 63 cb.

   WARRAGUL: Women: Stroke: Medal Feb: A/Medal: K Golding (14) 67. B: W Henshall (29) 71 cb. C: W Brown (39) 70. 9-hole: Yellow: M Gleeson (29) 31 cb.

   WERRIBEE PARK: Women: Stroke: Medal Feb: A/Medal: L Borg (13) 71. B: P Borcich (45) 73.

   WHITTLESEA: Men: Stroke: Medal Feb: A: D Taylor (8) 72. B: J Meakins (13) 63. C: C Solier (19) 67.

   WODONGA: Men: Stableford: K Harrison (12) 42.

   WOORAYL: Women: Stroke: A: H Sullivan (24) 71. Medal Feb: B: T Scoble (26) 69.

   YARRA VALLEY: Women: Stroke: C Szekfy (22) 71.

   YARRA YARRA: Women: Stroke: Ambrose: T Coon (39) S Baker (13) M Rogers (24) C Lau (25) 60.

   YERING MEADOWS: Men: Par: Nursery: A: J Nathan (15) 6 up. B: J Dick (18) 5 up. White: K Mark (31) 3 up.