Date: June 07, 2018
Author: Golf Australia

Victorian club golf results – Wednesday

 

   ALEXANDRA: Women: Stroke: Medal: A: K Dumbleton (14) 72. B: P Brooks (27) 77.

   ANGLESEA: Stableford Black: A/Medal: D Calverty (10) 39. B: M Owen (18) 38. C: A Sutherland (32) 36 cb.

   AXEDALE: Women: Stroke: Div 1: J Kennedy (15) 72. Div 2/Medal: L Elvey (24) 71. Div 3: M Dunn (34) 75. C'ship: A: R Iser (11) 261 to playoff. B: P Davies (22) 300. C: J Fry (31) 320. Stableford: K Griffin (27) 35.

   BACCHUS MARSH: Stroke: Medal Jun: A/Medal: C Sutherland (18) 74. B: R Morton (39) 81.

   BACCHUS MARSH WEST: Stroke: Medal: K Burman (36) 72 cb.

   BAIRNSDALE: Women: Stroke: Medal Jun: A: H Morrison (17) 72. B/Medal: M Norblom (21) 72. C: N Zosko (34) 73.

   BARHAM: Women: Stableford: Div 1: M Jobling (24) 35. Div 2: S Robertson (30) 36.

   BARWON HEADS: Men: Stableford: A: B Salter (8) 39 cb. B: J Austin (16) 39 cb.

   BENALLA: Men: Stableford: A: T Squires (6) 41. B: M Schedlich (19) 42. C: G Harrison (21) 39 cb.

   BENDIGO: Men: Stableford: A: T Curram (10) 41. B: D Allan (17) 39. C: M OSullivan (22) 40.

   BERWICK MONTUNA: Women: Stroke: Medal Jun: G Gorton (24) 71.

   BLACK BULL: Men: Stableford: T Hill (29) 43.

   BOX HILL: Women: Stroke: Medal Jun: A/Medal: L Thomas (22) 73. B: H Barwick (33) 77. Stableford: K McLeod (45) 32. 9-hole: J O'Reilly (33) 18.

   BRIGHT: Women: Stroke: A: T Cook (15) 72. B: J Magdeburger (32) 74.

   BRIGHTON: Stroke: Medal Jun: A/Medal: M Jamieson (26) 69. B: C Brooks (36) 69. L Tritton (32) 53. 9-hole: J Cryan (44) 34.

   BROADFORD: Women: Stroke: Medal Jun: S Inness (21) 69.

   BUNDOORA PARK: Women: Stroke: Trophy: S Lowerson (23) 75.

   CAMBERWELL: Women: Stroke: Div 1: M Mornement (26) 76. Div 2: S Cauchi (37) 76.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Par: J Chandler (12) 1 down.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women: Stroke: Medal Jun: D Gerrard (26) 77. Stableford: 9-hole: T Pitman (45) 16.

   CHALAMBAR ARARAT: Women: Stroke: A: R Hamilton (13) 80. B/Brooch: M Halstead (22) 75. C: J Conboy (34) 78.

   CHELTENHAM: Women: Stroke: Medal Jun: R Williams (29) 72. Stableford: J Casey (30) 28.

   CHURCHILL WAVERLEY: Women: Stableford: Medal Jun: Endeavour Hills: A/Medal: S Park (9) 37. B: J Lapinskas (32) 34. C: S Kelaart (38) 36.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Par: A: J Mallon (23) 5 down. B: R Summers (31) 1 down. C: L Matheson (33) 2 down.

   COBRAM BAROOGA: Women: Stroke: A: V Ranken (23) 76. B/Medal: K Wikie (29) 72. C: J Toohey (40) 74 cb.

   COHUNA: Women: Stroke: B Thompson (39) 71. L Mallony (25) 73.

   COLAC: Stableford: D Robinson (21) 45.

   COMMERCIAL ALBURY: Stableford: A: S Nesire (5) 39. B: A Dawson (19) 37.

   COMMONWEALTH: Women: Stroke: A: S Addison (15) 75 cb. B/Medal: B Gordon (19) 74. C: M Slattery (38) 77.

   COROWA: Women: Stroke: Medal Jun: A/Medal: V Mason (19) 73. B: D Richards (41) 75.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Women: Stroke: Medal Jun: I Kuffer (38) 77.

   CRANBOURNE: Men: Par Medal Jun: Black: A/Medal: M Pedersen (12) 7 up. B: R Rabot (19) 2 up. C: J Federman (30) 2 up.

   CURLEWIS: Men: Stableford: A: J Falk (14) 40. B: B Egan (22) 35 cb.

   DENILIQUIN: Men: Stableford: A: I Fuller (14) 40. B: G Huntington (25) 41.

   DEVILBEND: Men: Par: Medal Jun: J Cockfield (14) 4 up. A Benstead (19) 4 up to playoff.

   DORSET: Women: Stroke: Medal Jun: A: J Dyer (26) 78. B: J Kirby (29) 75.

   DROUIN: Men: Stroke: A: J Stirzaker (8) 70. B: J Chambers (19) 72. C: A Bright (27) 67.

   EAST BENTLEIGH YWCA: Women: Stableford: A: A Ellis (27) 35. B: A Manning (36) 37. 9-hole: J Hitchcock (45) 16.

   EASTERN: Men: Stableford: South: M Mandicos (11) 39 cb. North: R Annan (-1) 40. East: A: J Bonnett (6) 41. B: V Levickis (22) 38.

   EASTERN SWARD: Par: Medal Jun: A/Medal: G Stephenson (21) 6 up. B: M Sullivan (24) 2 up.

   EASTWOOD: Men: Stableford White: A: J Daly (4) 37. B: O Darmody (20) 36 cb. C: M Kirk (22) 40.

   EUROA: Men: Stableford: A: D McGregor (15) 37. B: E Sessions (24) 39. Women: A: M Edwards (19) 35. B: B Asquith (27) 32. C: B Ramage (34) 32.

   FINLEY: Men: Stableford: A Hand (22) 36. Women: Stroke: A Wood (31) 68. C'ship: A: E Bain (18) 273. B: G Henderson (20) 281. C: A Wood (31) 318. D: G Creek (38) 339.

   FOSTER: Women: Stroke: Medal Jun: A/Medal: T Prue (21) 76. B: A Heywood (27) 80.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stableford White: A: L Patrick (9) 47. B: D Knight (16) 41. C: C Hodge (24) 43.

   GLEN WAVERLEY: Women: Stroke: Medal Jun: C Stephens (40) 76. Stableford: 9-hole: J McMahon (43) 12.

   GOONAWARRA: Men: Stroke: Medal Jun: A/Medal: J Dempsey (7) 68. B: P Denny (16) 72. C: R Spottiswood (22) 75.

   GREEN ACRES: Stableford White: A: K White (13) 38 cb. B: P Gmerek (17) 37 cb. C: M Thomas (23) 36.

   GROWLING FROG: Stableford: D Smith (8) 37.

   HAMILTON: Women: Par: A: R Holcombe (19) sq. B: M Langford (44) sq.

   HEIDELBERG: Men: Stableford Black: A: M Probst (12) 41 cb. B: G Lindstrom (13) 40. C: A Beaini (18) 45.

   HILLTOP TATURA: Stableford: 4B: S Curran (26) F Mark (27) 45.

   HORSHAM: Men: Stableford: A: R Gilmartin (10) 34. B: C Doherty (12) 40. C: R Parish (22) 39.

   HOWLONG: Women: Stroke: A: G O'Halloran (11) 71 cb. B: M Dixon (30) 70.

   HUNTINGDALE: Men: Par White: V Muscat (9) 3 up.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford White: A: N Cooper (6) 37. B: G Paterson (14) 38. C: R Lowe (21) 38.

   KERANG: Women: Stroke: S Forbes (25) 67.

   KEW: Men: Par White: A: N Ludington (3) 4 up. B: T Thia (16) 2 up cb. B Church (23) 5 up.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford White: A: T Lawson (8) 38 cb. B: T Collins (14) 43. C: G Goy (21) 43.

   KILMORE: Men: Stableford: T Dobson (20) 39 cb. Women: H Dennett (13) 33.

   KINGSTON HEATH: Men: Par: A: G Ditton (13) 5 up. B: N Bade (16) 4 up. Women: A Travers (23) 2 up. Men: Hole in one: R Taylor N McDonald at 5th.

   KOORINGAL: Mxd: Stableford White: T Cooper (26) 20.

   KORUMBURRA: Women: Stroke Medal Jun: Green: A/Medal: M Rogers (21) 75. B: L Perks (30) 76.

   LAKES ENTRANCE: Stableford: A: M Rowe (21) 37. B: J Dowie (31) 32.

   LAKESIDE at Albert Park: Mxd: Stableford: A: E Michel (10) 38. B: M Nguyen (12) 43. C: D Simpson (22) 37. Trophy: I Hempenstall (26) 32 cb.

   LATROBE: Men: Stableford White: A: C Baker (5) 41. B: I Coddington (16) 39. C: L McCrimmon (20) 41.

   LEONGATHA: Women: Stroke: Medal: A: P Owen (18) 75 cb. B: J Howard (28) 80. C: M Sands (39) 83. Scr: R Wilson 91. Stableford: 9-hole: L Renwick (35) 20.

   LONSDALE: Stableford: A: R Raselli (14) 40. B: B Macafee (18) 41. C: D Sholl (23) 43.

   MAFFRA: Stroke: A: G Charlton (4) 68. B: R Melville (27) 71.

   MALLACOOTA: Women: Stroke: Medal Jun: E McKnight (30) 88 cb.

   MALVERN PARK: Women: Stroke: Medal Jun: M Harris (38) 66. J Coffield (45) 71. Scr: S Byrne 94.

   MANSFIELD: Women: Stableford: M Cumming (15) 36.

   MEENIYAN: Women: Stroke: Medal Jun: A/Medal: D Christie (8) 76. B: S Straw (28) 83.

   MELTON VALLEY: Men: Stroke: Medal Jun: F Bonnici (15) 67. C Hume (20) 67 to playoff.

   METROPOLITAN: Par: B Wagstaffe (17) 3 up.

   MOE: Women: Stroke: A: J Woznica (20) M Lang (20) 76. B: P Thompson (31) 78.

   MOORABBIN: Women: Stableford: E Witchell (21) 30. Veteran: Stroke: Cup: Y McCormack (21) 31.

   MOOROOPNA: Women: Stableford: Trophy: Div 1: B Broughton (18) 36. Div 2: M Brown (27) 41. Div 3: P Starritt (37) 40.

   MORTLAKE: Veteran: Stroke: 12-hole: G Byers (17) 47.

   MORWELL: Women: Stableford: Div 1: C Carder (22) 35. Div 2: M Hill (29) 29. Silver Spoon: J King (16) 31. 9-hole: K Hunter (45) 14.

   MT MACEDON: Stableford: M Hoiles (20) 38. Plate: T Penney (36) 19.

   MT MARTHA: Men: Stroke: Medal: R Oglvie (33) 64 cb. A: K Beenck (19) 67 cb. B: L Smith (24) 64. C: J Arnaud (34) 65.

   MURRAY DOWNS: Women: Stroke: Medal Jun: A/Medal: S Wilkins (15) 75. B: C Wiseman (20) 76. C: J Monahan (28) 78.

   MYRTLEFORD: Men: Stableford: J Costello (19) 36.

   NORTHERN: Men: Par 4B Agg: White: P Ronne (16) J Fisicaro (20) 8 up.

   NUMURKAH: Women: Stroke: L Craig (35) 68.

   OAKLEIGH: Women: Stableford: M Ling (31) 33. 9-hole: J Willcox (39) 11.

   ORBOST: Men: Stableford: S Poole (6) 37.

   PAKENHAM: Mxd: Par: A: T Van Roy (19) 6 up. B: L Sua (23) 3 up.

   PATTERSON RIVER: Mxd: Stableford White: G Greig (21) 43.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Par Peninsula South: White: A: J Wallis (1) 5 up. B: A Cooke (16) 3 up. C: J Ivanovic (26) 4 up. Hole in one: S Cumming at 1st. Par Kingswood: A: N Seaton (12) 5 up. B: B Lewin (21) 8 up. C: B Craib (23) 1 up. Hole in one: C Smith at 15th.

   PHILLIP ISLAND: Women: Par: P Watt (42) 4 up cb.

   PORTARLINGTON: Women: Stableford: A: P Peacock (20) 38. B: C Strachan (24) 38. C: S Issell (37) 39.

   PORTLAND: Women: Stroke: A: J Sandeman (9) 75 cb. B: B Armistead (24) 73.

   QUEENSCLIFF: Men: Stableford: M Warren (24) 47.

   RAAF WILLIAMS: Men: Stableford White: S Reddy (22) 37. Women: D Ewen (21) 36.

   RACV CAPE SCHANCK: Men: Stroke Medal Jun: Black: A/Medal: G Murphy (4) 72. B: P Carmody (25) 71. B/Medal: R Clark (20) 75. Women: Medal: S Dawson (36) 75.

   RANFURLIE: Women: Stableford: Medal Jun: A: C Adams (17) 41. B: L Stewart (24) 31. Stroke: Medal of Medallists: C Adams (17) 66.

   RICH RIVER: Women: Stroke: C'ship: West: Div 1: C Fleming (11) 73. Div 2: L James (19) 71. Div 3: L Bowman (36) 74. Stableford: Div 4: K Sargentson (39) 38.

   RINGWOOD: Men: Stroke White: A: G Miller (13) 66. B: R Elsum (18) 63. C: P Maunder (22) 66.

   RIVERSDALE: Women: Stableford: A: L Lee (16) 41. B: H Rayner (26) 41. C: N Sutherland (28) 41. Trophy: W MacPherson (25) 79.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women: Stroke: Medal Jun: A/Medal: L Glennon (17) 70. B: P Mason (34) 73. 9-hole: S Stormont (26) 37.

   RIVERVIEW: Women: Stroke: A: J Kircher (17) 70. B: P Stephenson (30) 76. C: L Johnston (38) 75. Stableford: 9-hole: E Marshall (36) 16.

   ROSANNA: Women: Stableford: A: F Smith (15) 35. B: R Van Der Schalk (25) 36 cb. C: C Curnow (29) 37. D: M Shearer (40) 37. 9-hole: A Barrett (22) 16.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Par: South: A: B Harris (6) 4 up. B: B Thorpe (22) 2 up. Stroke: Medal Jun: North: A/Medal: C Spackman (10) 66. B: G Pinney (19) 71 cb. C: P Quarrell (26) 69.

   ROSEBUD PARK: Women: Stroke: Medal: G Bawden (28) 74. Scr: A Sadler 101.

   ROSSDALE: Women: Stroke: A/Medal: G Thorne (13) 74. B: A Stannard (31) 75. C: X Hall (40) 78.

   ROYAL MELBOURNE: Women: Stableford: 2B: West: F Langford (20) S Gorton (14) 43.

   ROYAL PARK VETERANS: Men: Stroke: 9-hole: T Korney (5) 36 cb.

   SAFETY BEACH: Stableford: A Coustley (16) 36.

   SALE: Men: Stableford: A: S Harrap (7) 41. G Ballinger (8) 38. B: B Minster (28) 36. W Brownlee (16) 34.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford: A: P Dundon (7) 37. B: M Pozzuto (13) 34 cb. C: S Freeman (17) 37.

   SANDRINGHAM: Mxd: Stableford: T Johnston (15) 35 cb.

   SEYMOUR: Men: Stableford: G Pell (6) 37. Women: Stroke: S McCall (16) 73.

   SHEPPARTON: Women: Stroke: A: C Snow (19) 78. B: J Harrington (24) 75. C: F Goodman (33) 73.

   SORRENTO: Men: Par: A: V Wood (16) 1 up cb. B: R Delves (19) 2 up.

   SOUTHERN: Medley: Stableford: Div 1/Medal: M McLennan (12) 43. Div 2: H Tan (14) 41 cb. Div 3: J Zhu (23) 43.

   SPRING VALLEY: Men: Stableford White: A: L Collinson (1) 39 cb. B: M Doran (21) 36 cb. PM: A: A Kalitsis (12) 37. B: M Patti (17) 37 cb.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: D Clark (9) 39.

   SUNSHINE: Women: Stableford: A Hing (12) 36.

   TARRAWINGEE: Women: Stroke: C'ship: A Scr: C Hardy 280. A: C Hardy (18) 225. B Scr: F Phillips 329. B: F Phillips (33) 227.

   THE DUNES: Men: Stroke: The Dunes: A: A Tratt (14) 69. B: L Benton (20) 73 cb. The Cups: G Bethell (27) 57.

   THE HERITAGE: Men: Par: Henley: A: S Webb (9) 4 up. B: E Lim (16) 5 up. C: G Gorman (21) 2 up cb. Stableford: St John: R Zeng (20) 39.

   THE NATIONAL: Medley: Stroke: Long Island: C Beaumont (2) 73. Stableford: Old: K Duddy (10) 41. Ocean: I Arnold (30) 41. Moonah: A Gadsden (17) 43.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Par White: A: G Caddy (8) 3 up. B: I Davis (14) 4 up. C: P Martonhelyi (23) 2 up.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Creek: A: S Davies (3) 37 cb. B: S Monahan (12) 40 cb. C: R Clark (14) 40. Women: A: L Mcphee (22) 37.

   TOCUMWAL: Men: Stableford: A: S Halloran (10) 39. B: K Morey (21) 37. C: R Burns (23) 36. Gold: A Penny (31) 37.

   TORQUAY: Men: Par: Resort: R Ball (22) 4 up. A: G Smith (10) 5 up. B: C Thompson (14) 7 up. C: B Duyvestyn (18) 1 up. D: B Williams (22) 7 up.

   TRAFALGAR: Women: Stroke: Medal Jun: S Tabuteau (26) 75. Scr: J Tickell 90.

   VICTORIA: Women: Stableford: Foursome: J Evans (24) K Large (29) 30.

   WANGARATTA: Men: Stableford: J Southwell (2) 38. 9-hole: J Millman (36) 21.

   WARBURTON: Mxd: Stroke: P Mason (0) 67.

   WARRAGUL: Women: Stroke: Medal Jun: A: H Amott (17) 73. B/Medal: B Best (27) 67. C: M Knersch (36) 73. Grandmothers Trophy: T Rabl 73.

   WARRNAMBOOL: Women: Stroke: Medal Jun: A/Medal: B Drake (15) 74. B: S Rea (23) 67. C: J Kerr (32) 75.

   WERRIBEE PARK: Women: Stroke: Medal Jun: A/Medal: F Crookes (19) 78. B: M Burt (28) 81.

   WODONGA: Men: Stableford: G Lacey (24) 39.

   WONTHAGGI: Women: Stroke: Medal Jun: A: M Johnson (12) 74. B/Medal: R Wilkinson (22) 73. C: S Patullo (39) 77.

   WOODLANDS: Women: Stroke: Medal Jun: A: S Downey (21) 74. B/Medal: L Gilchrist (38) 73. Stableford: 9-hole: G Curthoys (31) 12.

   YARRA VALLEY: Women: Stroke: C Dumont (19) 75.

   YARRA YARRA: Women: Stroke: Medal Jun: A/Medal: J Dance (13) 71. B: H Kadera (30) 75 cb. C: H Seaman (33) 79. Grandmothers Trophy: J Dance (13) 71.

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Par: Murray: C Lowrie (31) 1 up cb.

   YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Men: Stroke: 9-hole: D Dunne (13) 34. J Dunstan (18) 27.

   YEA: Men: Stableford: B Glenister (9) 30 cb. Women: Par: M Wright 4 down.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford Nursery: A: T Keogh (13) 37 cb. B: R Quon (18) 45. White: L Scicluna (27) 40.