Date: June 28, 2018
Author: Golf Australia

Victorian club golf results – Wednesday

 

   ALEXANDRA: Women: Stableford: 4B: M Fahey N Powne 41.

   ANGLESEA: Men: Stableford: A: T Pearse (4) 39 cb. B: J McGibbony (20) 41. C: S Morgan (23) 41.

   AXEDALE: Women: Stroke: 3B: A Whiting (39) R Fleay (16) E DalSanto (45) 49.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford White: G Shelly (30) 43.

   BAIRNSDALE: Women: Stableford: Doris Chambers Foursome: M Dumbleton (33) C Watson (31) 37.

   BARWON HEADS: Men: Stableford: A: A Narita (14) 38. B: C Steinfort (25) 36.

   BENALLA: Men: Stroke: Ambrose: A: T Squires P Squires (5.75) 61.25.

   BERWICK MONTUNA: Women: Stableford: V Agnello (26) 33.

   BLACK BULL: Men: Stableford: R Smith (33) 46.

   BOX HILL: Stableford Green: A: L Dawborn (10) 34. B: L Oliver (20) 34. C: B Chai (31) 37. 9-hole: A Harman (33) 17.

   BRIGHT: Women: Stroke: A: E Barker (23) 74. B: F Bentley (43) 74.

   BRIGHTON: Women: Stableford: A: J Smallman (26) 30 cb, P Jones (27) 30. B: J Mayberry (33) 38. 9-hole: G Geddes (42) 14.

   BROADFORD: Men: Stableford: 4B: J Ranger (18) J King (30) 45. Women: Silver Spoon: A Zolniercyzyk (16) 36.

   BUNDOORA PARK: Women: Stableford: M Schulze (30) 35 cb. 9-hole: V Patterson (45) 19.

   CAMBERWELL: Women: Stableford: Div 1: T Arthur (30) 34. Div 2: P Ryan (38) 36. Grandmothers Trophy: L Proud (38) .

   CARDINIA BEACONHILLS: Women: Stableford: R Leake (28) 34.

   CHALAMBAR ARARAT: Women: Par: 4B: S White (32) M Dalgleish (29) 5 up.

   CHELTENHAM: Women: Stableford: Foursome: J Casey (29) B Steeden (28) 38.

   CHURCHILL WAVERLEY: Women: Stableford: Endeavour Hills: A: P Singh (17) 33 cb. B: K Lee (27) 35. C: S Kelaart (37) 32.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Stroke: A: R Wilkie (21) 78. B: S Fifer (27) 76.

   COHUNA: Women: Par: K Peace (17) 1 up.

   COMMERCIAL ALBURY: Men: Stableford White: K Kilpatrick (28) 41.

   COMMONWEALTH: Women: Stroke: A: M Goodman (18) 73. B: H Heath (23) 75. C: L McKeon (40) 71.

   COROWA: Women: Stableford: A: S Lewis (21) 33. B: K Alexander (25) 30.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: G Westwick (4) 40. B: M Richter (16) 39. C: R Wedlock (20) 38.

   CURLEWIS: Men: Stableford White: A: T Lawson (1) 38. B: B Modini (14) 39.

   DENILIQUIN: Men: Stableford: A: G Davies (15) 37. B: W Jamieson (32) 39.

   DEVILBEND: Men: Stableford White: A: D Ayton (12) 39. B: P Bate (19) 40 cb.

   DORSET: Women: Stableford: A: H Drake (10) 29. B: L Lightowlers (34) 31.

   EAST BENTLEIGH YWCA: Women: Stableford: J Williams (29) 35. 9-hole: P Dixon (43) 13.

   EASTERN: Men: Par South: White: A: G Crabtree (12) 3 up. B: R Prior (20) 6 up. North: D Banks (4) 5 up. East: P Di Medio (16) 4 up.

   EASTWOOD: Men: Par: A: C Blythman (6) 5 up. B: G Lane (19) 3 up. C: R Oakley (25) 1 up.

   EMERALD: Men: Stableford: G McKay (12) 36.

   EUROA: Men: Stableford: A: P McCarthy (7) 41. B: G Vincent (25) 36. Women: Stroke: A: G Allen (17) 71. B: M McMartin (29) 73.

   FINLEY: Women: Stableford: Irish Team: M Ayres S Simpson B White 69. Men: R Makkinga (29) 37 cb.

   FOSTER: Women: Stableford: A: R Galloway 37. B: M Symmons 31 cb.

   GOONAWARRA: Men: Stableford: A: G Hecker (8) 43. B: D Togatuki (17) 40. C: C Teal (34) 38.

   GREEN ACRES: Men: Stableford White: A: M Aucar (8) 40. B: G Schroder (16) 39. C: M Deev (25) 43.

   GROWLING FROG: Mxd: Stableford: K Smythe (7) 37.

   HAMILTON: Women: Stroke: A: L Satchell (7) 71. B: M Clarke (28) 77.

   HEATHCOTE: Women: Stableford: C Stuart (18) 36.

   HEIDELBERG: Men: Stableford: A: T Walker (-1) 39. B: E Ho (13) 35. C: L Dimmick (25) 35. PM: A: G DeGier (8) 39. B: M Heffernan (17) 37 cb. C: T Vizzari (20) 40.

   HORSHAM: Men: Par: A: B Wade (11) sq cb. B: R Walker (16) 5 up. C: J Davies (21) 4 up.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford White: C Silveri (14) 43.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Par White: A: I Dinsdale (10) 2 up. B: K Moorhead (12) sq. C: D Ritchens (18) 4 up.

   KEW: Men: Stableford: A: R Catmull (12) 39 cb. B: P Myers (19) 43. C: P Baker (20) 41.

   KEYSBOROUGH: Men: Par White: A: E Silverii (5) 5 up. B: K Aldrich (16) 8 up. C: R Burns (27) 7 up.

   KILMORE: Men: Stableford: D Mitchell (12) 37. Women: Stroke: A: J Pickwick (+4) 76 cb. B: B Duncan (38) 85 cb.

   KINGSTON HEATH: Men: Par White: A: S Friebe (6) 2 up. B: M Walter (18) 5 up. Women: Par: K Wells (35) 2 up.

   KOORINGAL: Mxd: Stableford 9-hole: White: T Cooper (26) 17 cb.

   KORUMBURRA: Women: Stableford Doris Chambers Foursome: Green: A: H Grist (20) J Brannaghan (22) 38. B: L Perks (30) C George (32) 30.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stroke: A: P Barrett (8) 51. B: C Oman (16) 52. C: B Weaver (21) 54.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Women: Stableford: 2B Agg: G Thorsen (26) S Soares (35) 65.

   LAKES ENTRANCE: Women: Stableford: A: J Kesper (24) 36 cb. B: V Gilbert (35) 36.

   LATROBE: Men: Stableford White: A: P Higgins (10) 39. B: G Cridland (17) 39. C: G Todaro (27) 41.

   LEONGATHA: Women: Stableford: 4B: K Murchie (45) L Bassett (34) 45.

   MAFFRA: Stableford: A: M Warry (17) 39. B: K Read (20) 37.

   MALLACOOTA: Women: Stableford: Doris Chambers Foursome: C Wallace (17) R Strauss (22) 29.

   MANSFIELD: Women: Stroke: D Sedgman (15) 74.

   MARYBOROUGH: Women: Stableford: A: P Proctor (19) 32. B: L Pratt (30) 31.

   MELTON VALLEY: Stroke: A: M Coutts (14) 66. B: J Justice (17) 66.

   METROPOLITAN: Men: Par: D Axup (18) sq.

   MOE: Women: Par: A: J Woznica (20) 3 down. B: D McKenna (29) sq.

   MOOROOPNA: Women: Stableford: Trophy: Div 1: M Dodd (21) 35. Div 2: J Hodges (28) 40. Div 3: M Jacobson (35) 34.

   MORNINGTON: Stableford: A: M Iredale (6) 36. B: B McKenzie (15) 41. C: G Parker (19) 39. Trophy: P Martin (16) 145. Hole in one: J Smith at 19th.

   MORTLAKE: Veteran: Stroke: 12-hole: J Palmer (17) 48.

   MT MACEDON: Men: Stableford White: P Sinclair (8) 38. Plaque: G Liddy (19) 23 cb.

   MT MARTHA: Men: Stableford: 4B: J Hunter (15) G Briggs (21) 49.

   MURRAY DOWNS: Women: Stableford: P Austerberry (34) 35.

   MYRTLEFORD: Men: Stableford: D Clark (13) 33.

   NORTHERN: Men: Par White: A: A McGowan (10) 7 up. B: M Barron (17) 5 up cb. C: P Gorman (21) 5 up. D: A Treherne (26) 4 up cb.

   NUMURKAH: Women: Stroke: A: T Clouston (7) 75. B: M Birrell (29) 77.

   OAKLEIGH: Women: Stroke Medal Jun: Black: T Gardner (17) 68. Stroke: 9-hole: J Willcox (39) 33.5.

   ORBOST: Men: Stableford: B Phillips (16) 40.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford White: A: M Klaver (12) 40. B: C Kondarios (20) 39.

   PATTERSON RIVER: Mxd: Stableford White: K Roberts (13) 41.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula South: White: Par 4B: B Weitkamp (23) R Herten (24) 12 up. A: M Warner (16) 37 cb. B: J Battersby (32) 39 cb. Kingswood: A: J Brown (7) 1 up. B: P Drake (16) 2 up. C: J Scott (28) 3 up.

   PHILLIP ISLAND: Women: Stableford: J Henry (21) 37. J Diss (18) 34 cb. L Brown (25) 34 cb.

   PORTARLINGTON: Women: Par: 4B: J Rowe (15) S Plummer (19) 8 up.

   PORTLAND: Women: Stableford: A: T Heaphy (18) 34. B: T Butcher (22) 33.

   PORTSEA: Women: Stableford: B Hayball (34) 38. Hole in one: D Offenberg at 16th.

   QUEENSCLIFF: Men: Stableford: J Ross (28) 41.

   RAAF WILLIAMS: Mxd: Stableford White: S Turner (12) 38 cb.

   RACV HEALESVILLE: Women: Stableford: B Nolan (30) 39.

   RANFURLIE: Women: Stableford: A: M Cochrane (19) 34.

   RICH RIVER: Women: Par: East: A: M Ciavarella (11) 3 up. B: C Kelly (28) 5 up. C: L Trewartha (43) 1 up.

   RINGWOOD: Men: Stableford White: A: B Condon (10) 41. B: J Walzl (19) 41 cb. C: P Mason (21) 43.

   RIVERSDALE: Women: Stableford: A: W Sharpe (11) 36. B: H Rayner (23) 36. C: J Wright (32) 39.

   RIVERVIEW: Women: Stableford: A: J Geng (26) 31. B: W Smith (27) 32. C: H King (39) 37.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: South: A: P Wild (6) 38. B: D Addison (19) 40. C: G Fraser (31) 36. North: B Van De Beek (12) 41.

   ROSEBUD PARK: Women: Stableford: C McDougall (38) 29.

   ROSSDALE: Women: Stroke Medal June: A: A McCue (22) 79. B/Medal: D Heath (26) 75. C: X Hall (40) 76. Medal May: K Egan. Gold: G Waite (27) 71 cb.

   ROYAL MELBOURNE: Women: Stroke: West: V Paton (22) 73. V Lloyd (11) 76. Stableford: East: A: L Urquhart (18) 37. B: L Griffin (30) 35 cb.

   ROYAL PARK VETERANS: Men: Stableford 9-hole: Yellow: D Andrews (7) 21.

   SAFETY BEACH: Stableford: R Jeffkins (360) 40.

   SALE: Men: Stableford: A: D Shaw (6) 39. I Glover (8) 38. B: K Curtis (16) 37. R Stephenson (28) 36.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford: A: M Kaszkiel (4) 39. B: R Buchan (16) 37. C: A Roh (20) 38.

   SORRENTO: Men: Par: A: G Murden (17) 4 up. B: R Tindale (26) 4 up.

   SOUTHERN: Men: Stableford: Div 1: J Martini (14) 40. Div 2: G Shaw (15) 42 cb. Div 3: G Brennan (21) 40 cb.

   SPRING VALLEY: Men: Stableford White: A: A Smith (12) 40. B: G Manson (20) 41. PM A: P Killen (10) 42. B: B Lovelock (34) 41.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: M Southurst (18) 42.

   SUNSHINE: Women: Stableford: R Gebing (21) 37.

   THE DUNES: Men: Stableford: The Dunes: A: T Roberts (16) 37. B: C Van Enk (18) 39. The Cups: W Osborne (6) 33.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: Team Agg: St John: S McPhee (13) G Ireland (19) G Harding (36) T Davis (13) 97. Henley: A: M McGrath (5) 39 cb. B: G Van Der Venne (12) 36. C: S Chua (23) 38 cb.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Stableford: A: R Siketa (-3) 34 cb. B: M Chalmers (22) 36 cb.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Beach: A: G Ross (6) 36 cb. B: J Muller (11) 37. C: D Crouch (15) 39. Women: M Muller (19) 34.

   TOCUMWAL: Men: Stableford: A: B Wilson (10) 39. B: D Duncomb (18) 36. C: D Morrison (25) 37. Gold: L Gilbee (34) 32.

   TORQUAY: Men: Stableford: A: P Walters (1) 41. B: A Wright (14) 40. C: P Brown (21) 38. D: E Robertson (26) 38. Resort: K Nicholson (34) 40. Visitor: D Wood (Cape Schanck 32) 37.

   TRARALGON: Women: Stableford: J McLure (30) 37. Div 1: K Roberts (21) 34. Div 2: M Meadows (22) 34. Div 3: P Thomas (36) 34.

   VICTORIA: Women: Stableford: J Evans (24) 39.

   WANGARATTA: Men: Stableford: J Patrick (26) 37. 9-hole: G Beale (30) 17.

   WARBURTON: Mxd: Stableford White: R Gilmore (12) 35.

   WARRAGUL: Women: Stableford: A: K Thompson (22) 37. B: C Stephen (26) 37. C: C Trickett (34) 32.

   WARRNAMBOOL: Women: Stableford: A: D Howland (20) 39. B: J Jacobsen (27) 31. C: A Lumsden (30) 34.

   WODONGA: Men: Stableford: D Gill (+1) 41.

   WONTHAGGI: Women: Stroke: Ambrose: A: M John J Jeeves (8) 71. B: J Berry C Bolding (15.75) 75.25.

   WOODLANDS: Men: Stableford White: D Odgers (23) 43. Women: Foursome: H Connor R Clancy (25) 39.

   WOORAYL: Women: Stableford: A Poole (22) 34.

   YARRA BEND: Stableford: D Canje (7) 44, D Atkins (7) 40 cb, J Haynes (14) 40 cb.

   YARRA VALLEY: Women: Stableford: J Washington (32) 36.

   YARRA YARRA: Women: Stableford: Foursome: A Kaiser (8) A Leigh (13) 35 cb.

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Stroke: Medal Jun: Murray: A: J Kirchen (13) 75. B: M Eley (32) 68.

   YEA: Men: Par: P Johnston (16) 2 down.

   YERING MEADOWS: Men: Stroke: Ambrose: Nursery: K Steele W Jacobsen (9.75) 62.25. Stableford White: J Schultz (14) 39.