Date: August 16, 2018
Author: Golf Australia

Victorian club golf results – Wednesday

 

   ALEXANDRA: Women: Stableford: J Pearson (25) 35.

   ANGLESEA: Men: Stableford: A: I Treloar (14) 38. B: B Walker (21) 38 cb. C: N Daw (28) 39.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford White: N Cunningham (14) 36 cb.

   BAIRNSDALE: Women: Stableford: Div 1: H Dennison (26) 37. Div 2: J Murray (27) 37 cb.

   BARWON HEADS: Men: Stableford: D Starkey (16) 36. Stableford Black: J Lewis (16) 32.

   BAY VIEWS: Women: Stableford: A Macfarlane (37) 34.

   BENALLA: Stableford: A: E Hoolihan (16) 37.

   BENDIGO: Men: Stableford White: A: A Carter (10) 40. B: D McLeod (13) 46. C: D Allan (19) 40.

   BERWICK MONTUNA: Women: Stableford: S Harper (26) 31 cb.

   BLACK BULL: Medley: Stableford: T Davis (2) 38 cb.

   BOX HILL: Women: Par: A: D Bermingham (24) 1 up. B: D Graham (28) 4 up. C: J Marchment (34) 1 up. Stableford: 9-hole: J Robinson (39) 18.

   BRIGHTON: Women: Stroke: Foursome: S Jones P Jones (35) 72. Scr: S Lindsay M McGowan 94.

   BROADFORD: Men: Stableford White: A: G Hanson (6) 38 cb. B: J Doyle (21) 38. Women: Par: S Faralla (17) sq.

   BUNDOORA PARK: Women: Stroke: Scr: S Cassidy 87.

   CAMBERWELL: Women: Par White: Div 1: P Essery (33) 1 up. Div 2: L Parker (38) 1 down.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women: Par: 4B Agg: M Wy (21) L Hamilton (35) M Leembruggen (24) 12 down.

   CHELTENHAM: Women: Par: G Hamilton (29) 2 up.

   CHURCHILL WAVERLEY: Women: Stroke: Ambrose: Endeavour Hills: E Moore P Maloney K Ellis H McClintock 62.125.

   COBRAM BAROOGA: Women: Par: 4B: R Jackson (26) Y Meehan (22) 6 up.

   COMMERCIAL ALBURY: Men: Stableford White: D Moylan (22) 37.

   COMMONWEALTH: Women: Par: A: S Tokolyi (9) 2 up. B: H Heath (23) 4 up. C: A Carter (45) 5 down.

   COROWA: Women: Stableford: A: M Tobin (7) 33. B: A McNamarra (34) 38.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Women: Stableford: L Kowalski (26) 36.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: M Wheller (12) 41. B: A Benezra (18) 37 cb. C: E Nestadt (24) 39.

   CURLEWIS: Men: Par White: A: R Wilson (11) sq. B: M Bainbridge (13) 1 up. C: I Wong (22) 3 up.

   DENILIQUIN: Stableford: A: D Connolly (18) 38. B: G Bessell (23) 42.

   DEVILBEND: Men: Stroke White: A: G Wilkins (15) 72. B: T Alpine (22) 70.

   DORSET: Women: Stableford Yellow: A: S Hosking (25) 40. B: K Cooper (40) 32.

   EAST BENTLEIGH YWCA: Women: Par: H Stewart (28) 4 up. Stableford: 9-hole: H Petering (32) 13.

   EASTERN: Stableford: South: A: C Knight (8) 33. B: L Yu (24) 37. North: I Staggard (17) 38. East: M Zheng (12) 40.

   EASTERN SWARD: Men: Par: Div 1: S Lehane (21) 3 up. Div 2: I Bradshaw (34) 2 up.

   EASTWOOD: Men: Stableford: Medal Aug: A: J Rich (8) 40 to playoff. B: D Bowles (17) 40 to playoff. C: R Oakley (24) 35.

   EUROA: Men: Stableford: A: B McIntosh (22) 40. Women: Stroke: A: G Allen (16) 71. B: D Cox (32) 76.

   FINLEY: Men: Stableford: J Taylor (16) 38 cb. Women: Stroke: L Rendell (37) 71.

   GARDINERS RUN: Stableford: A: P Ridgwell (7) 39. B: G Bartley (13) 40. C: J Donald (18) 41.

   GISBORNE: Women: Stableford: J O'Connor (12) 34.

   GLEN WAVERLEY: Women: Stableford: A: J Bravo (21) 34. C: D Sal (37) 36.

   GOONAWARRA: Men: Stableford: A: H Fasal (8) 40. B: B Hicks (12) 39. C: V Macans (16) 41. D: P Cleve (19) 37.

   GREEN ACRES: Men: Stableford White: A: A Rodi (13) 37. B: T Weeks (18) 36 cb. C: N Gannoulis (25) 38.

   GROWLING FROG: Mxd: Stableford: M Wescott (14) 31.

   HEATHCOTE: Women: Stableford: D Hudson (36) 39.

   HEIDELBERG: Men: Stableford White: A: J Anderson (12) 41. B: D Ng (16) 42. C: B Meikle (24) 42 cb.

   HILLTOP TATURA: Women: Stroke: Medal Aug: T Wangeman (16) 74. D Ballantyne (28) 74.

   HORSHAM: Men: Par: A: L Gebert (0) sq. B: R Barnett (14) 1 up. C: R Dumesny (19) 4 up.

   HOWLONG: Women: Stableford: A: G Howard (22) 44. B: V Ebert (30) 38.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford White: J Watkins (5) 39.

   IVANHOE: Women: Par: A: K Furletti (19) 1 up. B: H King (38) 1 up. Stableford: 9-hole: R Cross (42) 22.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stroke White: A: A Bastin (2) 68. B: G O'Connell (14) 69. C: J Fitzgerald (26) 70.

   KERANG: Women: Par: J Boyd (22) 3 up.

   KEW: Men: Stableford White: A: G Paolucci (11) 1 cb. B: P McCrone (17) 5. C: C Hanson (20) 1 cb.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford White: A: P Barnes (7) 38. B: K Fitgerald (18) 39 cb. C: A Clegg (29) 40.

   KINGSTON HEATH: Women: Stableford: K Wells (33) 36. Men: Stableford 4B: White: R Logan (13) T Corker (1) 46 cb.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Par: 4B: K Johnsen K Jewell 9 up.

   KYNETON: Men: Stableford 4B: White: W Dodd (17) P Kewniuk (17) 42.

   LAKESIDE at Albert Park: Mxd: Stableford: Trophy: I Hempenstall (26) 35. A: H Thomas (11) 37. B: C Gamvrellis (17) 36. C: T Goold (29) 38.

   LANG LANG: Women: Stroke: S VanGaal (24) 35.

   LATROBE: Men: Stableford White: A: P Chen (10) 38. B: J Calcinotto (18) 40. C: K Rowbotham (23) 43.

   LEONGATHA: Women: Stableford: A: F Quilford (23) 34. B: K Bear (29) 28.

   LONSDALE: Stableford: A: J Nicholson (9) 38. B: P Stringer (21) 41.

   MAFFRA: Stableford: A: G Adams (9) 38 cb. B: J Anderson (21) 39.

   MALLACOOTA: Women: Par: Captain's Trophy: R Strauss (22) sq.

   MANSFIELD: Women: Stableford: 4B: L Terry N Cooper 37.

   MARYBOROUGH: Stableford: A: K Share (22) 31. B: H Farnsworth (27) 34.

   MELTON VALLEY: Men: Stroke: A: R Hayes (17) 71. B: R McMullin (25) 65.

   METROPOLITAN: Men: Par: R Winneke (11) 1 up cb.

   MILDURA: Men: Stroke 2B: White: R Pallot (6) D Reynolds (33) 61.25.

   MOE: Women: Stableford: A: K Bays (22) 36. B: L Weaver (42) 32. Stroke: Medal Aug: A: K Middlemiss (11) 77.

   MOOROOPNA: Women: Stroke: Medal Aug: Div 1: P Johnson (13) 76. Div 2: D Newman (24) 67. Div 3: A Gallagher (31) 78 cb.

   MORTLAKE: Veteran: Stroke: J Gill (14) 42.

   MORWELL: Women: Stableford: 4B: S Karleusa (31) I Yoshimura (24) 42.

   MT MARTHA: Men: Par: M Evans (21) 2 up.

   NORTHERN: Men: Par: A: F Agius (12) 1 up cb. B: B Butera (18) 5 up. C: T Carneli (20) 3 up cb. D: B Conroy (29) 3 up.

   NUMURKAH: Women: Stableford: A: J Adams (19) 37. B: N Cullum (31) 35.

   OAKLEIGH: Women: Stroke: Foursome: A Allen J Carlson (38.5) 71.5. 9-hole Foursome: J Brown G Duff (18.5) 45.5.

   ORBOST: Men: Stableford: A Killeen (11) 40.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford White: M Brown (20) 39.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford White: B Hook (18) 45.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Par: Medal Aug: Kingswood: A: G Cotterill (5) 2 up. B: B Bailey (19) sq. C: L Dowling (24) 3 up. Par Peninsula South: Black: A: T Malcolm (10) 5 up. B: R Leverington (19) 1 up. C: S Facey (26) 2 up. Par: Kingswood: A: G Cotterill (4) 2 up. B: B Bailey (19) sq. C: L Dowling (24) 3 up.

   PHILLIP ISLAND: Women: Stroke: Medal Aug: A: D Gray (19) 73. B/Medal: M Havers (30) 72. C: J Moor (43) 84.

   PORTARLINGTON: Women: Stableford: A: J Cogger (17) 32. B: J Said (26) 37. C: K Randall (42) 39.

   PORTSEA: Women: Par: V Colliver (16) 1 up.

   QUEENSCLIFF: Men: Stableford: M Warren (19) 37.

   RAAF WILLIAMS: Mxd: Stableford White: J Ware (25) 41.

   RANFURLIE: Women: Par: M Cochrane (19) 4 down cb.

   RICH RIVER: Women: Stroke: West: A: L James (18) 75. B: M Whatley (22) 70. C: I Cockroft (32) 74.

   RINGWOOD: Men: Stroke White: A: S Homans (11) 68. B: F Ling (20) 66. C: P Mason (21) 67.

   RIVERSDALE: Women: Stableford: A: J Hays (14) 36. B: M Turner (19) 42. C: A Canning (38) 38 cb. Trophy: M Turner (19) 42.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women: Par Green: A: K Tickell (21) 3 up. B: L West (31) 5 up. 9-hole: B Coates (44) 1 down.

   ROSANNA: Stableford: A: L Rose (11) 37. B: L Hastie (20) 39. C: P Beecroft (32) 40. D: J Scott (42) 35 cb.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford: North: A: R Lee (8) 37. B: G Taylor (14) 36 cb. C: K Glass (23) 37. South: M Whinney (19) 39 cb.

   ROSSDALE: Women: Stroke: A: M Robinson (7) 75. B: M O'Flaherty (30) 73. C: X Hall (40) 68.

   ROYAL MELBOURNE: Women: Par: West: A: L Urquhart (17) 1 up. B: L Swinburne (29) sq. East: A: V Eason (22) 2 up. B: J Buchan (35) 1 up.

   ROYAL PARK VETERANS: Men: Stableford 9-hole 2B: Yellow: P Leahy (6) B Boleozik (12) 25.

   SALE: Men: Stableford: A: K Rose (27) 34 cb. I Doggett (13) 34.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Par: A: S Stafford (5) 1 down. B: G East (13) 1 down. C: P Roberts (29) sq.

   SHEPPARTON: Women: Par: A: S Moore (20) 2 down. B: A Pegg (24) 1 up. C: V Ritchie (42) 1 up.

   SORRENTO: Men: Par: A: M Johnson (9) 1 down. B: P Clavin (25) 3 up.

   SOUTHERN: Stableford: A: F Piccolo (11) 38. B: M Dickie (18) 43. C: J Wiseman (23) 46.

   SPRING VALLEY: Men: Par White: A: J Carlson (12) 4 up. B: N Standish (24) 3 up cb. A: G Reddaway (13) 3 up. B: G Power (29) 10 up.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: D Patterson (15) 40.

   SUNSHINE: Women: Par: S Kuypers (18) sq.

   THE DUNES: Men: Par: The Cups: G Bethell (24) 3 down. The Dunes: Div 1: A Greenlees (4) 2 down. Div 2: T Davies (18) 1 down.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: St John: A: K Wallace (10) 35 cb. B: K McLean (18) 38. C: S Chua (22) 36 cb. Henley: M Nowak (20) 36.

   THE NATIONAL: Stableford: Moonah: T Crawford (21) 38. Old: V Ruth (11) 35.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Stableford White: A Marsh (11) 38.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Creek: A: D Ashton (10) 38. B: S Monahan (12) 39. C: J You (22) 38. Women: A: J Nealy (24) 37.

   TIRHATUAN: Women: Stroke: Ambrose: I Alexander (25) G Johnson (38) 73.75.

   TOCUMWAL: Men: Stroke Gold: R Eaton (28) 68. White: A: A Dalton (14) 70. B: D Beckwith (18) 72. C: W Tendeson (30) 72.

   TORQUAY: Men: Stableford: A: M Carboon (3) 39. B: J Welsh (15) 37. C: D Guiney (24) 39. Resort: J Wood (26) 39.

   TRARALGON: Women: Par: L Watkinson (13) 2 down. Div 1: M Wylie (30) 3 down.

   VICTORIA: Women: Stableford: S Burton (23) 35.

   WANGARATTA: Men: Stableford: J Patrick (26) 35. 9-hole: J Millman (36) 16.

   WARBURTON: Mxd: Stroke Ambrose: White: L Dickson M Dickson O McClay G Fox (8.875) 59.125.

   WERRIBEE PARK: Women: Stableford: A: N Chalmers (21) 36. B: L Grant (34) 36.

   WHITTLESEA: Stableford: A: J Craven (9) 39. B: D Grassick (17) 40. C: M Hynes (23) 33.

   WODONGA: Men: Stableford: H Derwentsmith (13) 45.

   WOODLANDS: Women Stableford/Trophy: B Downey (28) 36 cb.

   YARRA VALLEY: Women: Par: D Crema (41) 3 down.

   YARRA YARRA: Women: Par: A: J Mason (21) 1 up. B: C Lau (28) sq. C: J Turner (39) 3 up.

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Stroke: Medal Aug: Murray: H Powell (31) 74. Lake: L Christie (18) 75.

   YEA: Men: Stroke: M Spagnolo (8) 70. Women: Medal: V Clements (20) 74.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford Nursery: White: B Bromham (24) 38. Stableford: N Chiswell (16) 38.