Date: September 13, 2018
Author: Golf Australia

Victorian club golf results – Wednesday

 

   ANGLESEA: Men: Stableford: A: C Sawyer (8) 39. B: G Beurteaux (17) 42. C: J Whan (34) 37. Hole in one: C Watson at 16th.

   AXEDALE: Women: Stableford: J Walklate (16) 40. M Pitts (29) 40. Stroke Medal of Medallists: White: D Wenzlau (27) 73. R Fleay (17) 75.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford White: P Storer (18) 45.

   BAIRNSDALE: Stableford: 4B: A: A Shepherd (19) J Waters (25) 45. B: J Hamilton (33) C Arras (31).

   BARHAM: Women: Stroke: Ambrose: P Taylor A Ewen J Goodwin (11.17) 65.83.

   BARWON HEADS: Men: Stableford: A: R Edge (15) 39 cb. B: P Nagle (19) 40 cb.

   BAY VIEWS: Women: Stableford: H Donaldson (45) 36.

   BENALLA: Stableford: A: G Squires (9) 41. B: G Woodman (16) 44. C: G Ellis (32) 44.

   BERWICK MONTUNA: Women: Stroke: Foursome C'ship: J Bowman (36) M Waterfall (36) 71.

   BLACK BULL: Men: Stroke Medal Sep: Black: M McKenna (3) 72.

   BOX HILL: Stableford: A: J Stevens (26) 38. B: K McLeod (45) 36.

   BRIGHT: Women: Par: E Barker (23) sq.

   BRIGHTON: Stroke: A: M McGowan (17) 76. B: S Jones (43) 64. Captain's Trophy: J Mayberry (30) 145.

   BROADFORD: Men: Stroke White: A Buttigieg (20) 61. J Melville (25) 66.

   BUNDOORA PARK: Women: Stableford: 4B: S Colls (37) B Thompson (30) 47.

   CAMBERWELL: Women: Stableford: Div 1: K Nakagawa (33) 40. Div 2: L Parker (37) 38.

   CARDINIA BEACONHILLS: Medley: Stableford: D Johnson (36) 36 cb.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women: Stableford: Irish Team: P Collings D Gerrard F Pitman T Pitman 99.

   CHELTENHAM: Women: Stableford: P Jowett (17) 36 cb. 9-hole: P Northfield (45) 17.

   CHURCHILL WAVERLEY: Women: Par: Endeavour Hills: A: C Lackenby (18) 3 down cb. B: J Lapinskas (32) 4 up. C: T Borman (33) 3 up. Stableford: Silver Spoon: H Richards (26) 34.

   CLIFTON SPRINGS: Women: Stroke: A: M Brooks (24) 74. B: P Hutchinson (30) 69. C: P Rogers (38) 72.

   COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: Trophy: R Jackson (25) 38. A: D Ryan (24) 33. B: M Wallace (25) 36. C: V White (41) 37.

   COHUNA: Women: Stroke: A: R Dunne (17) 80. B/Medal: H Thies (19) 76. C: L Stone (32) 76. B Scr: H Thies 95.

   COLAC: Stroke: J Finn (23) 70.

   COMMERCIAL ALBURY: Men: Stableford White: A: C Richardson (12) 40. B: C Watson (24) 39.

   COMMONWEALTH: Women: Stroke: Foursome C'ship: S French (20) M Moore (13) 90. R Horgan (20) L Matthews (28) 75. Par: J Gabriele (21) 1 up.

   COROWA: Women: Stroke: 2B: M Tobin (7) J Mills (16) 61.

   CRANBOURNE: Men: Par: A: A Garb (11) 2 up cb. B: T Schroder (18) 2 up cb. C: B Johns (25) 7 up.

   CURLEWIS: Men: Stableford White: A: B Den Besten (10) 44. B: B Waites (20) 45. C: R Dodds (24) 38 cb.

   DENILIQUIN: Men: Stableford: A: F Conallin (4) 42. B: M Lyne (17) 41. C: A Ellerman (36) 40.

   DEVILBEND: Men: Stableford White: A: J Damman (13) 38. B: K Griffiths (21) 40 cb.

   EAST BENTLEIGH YWCA: Women: Stableford: 9-hole: J Hitchcock (45) 16.

   EASTERN: Stableford: 4B: North: T Langley (8) B Carroll (16) 50. South: D Parker (12) C Tomecek (21) 51. East: R Thompson (8) G Thompson (15) 48.

   EASTERN SWARD: Stableford: Div 1: D Hearse (17) 36 cb. Div 2: R Coverdale (33) 38.

   EASTWOOD: Men: Stroke: Medal Sep: A: G Stevens (12) 37. B/Medal: P Sands (13) 40. C: R Hendy (32) 39. Medal Aug: D Bowles (16) 27.

   EMERALD: Snr Stableford: P Wood (22) 37.

   EUROA: Men: Stableford: A: T Walters (16) 39. B: G Mulley (22) 40. Women: Stroke: A: M Hamilton (20) 73. B: M Thomson (25) 71.

   FINLEY: Men: Stableford: A Harding (20) 38. Women: G Henderson (20) 34 cb.

   FOSTER: Women: Stroke: Canadian Foursome: A: B Warren M Symmons 82.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stroke Canadian Foursome: White: D Pearson K Hudson (6) 67.25.

   GISBORNE: Women: Stableford Gold: A: D Dunn (18) 40. B: J Buttigieg (32) 49. 12-hole: R Henry (17) 27.

   GLEN WAVERLEY: Women: Stroke: B: J Sanders (33) 70. C: B Maloney (38) 79. Grandmothers Trophy: A Tanner (26) 66. Stableford: 9-hole: L Amos (36) 14.

   GOONAWARRA: Men: Stroke: Medal Sep: A: F Cuthbertson (9) 72. B: G McGie (12) 68. C: D Hocking (16) 71. D: A Papagianopoulos (21) 65.

   GREEN ACRES: Men: Stableford White: A: T Gill (8) 40. B: D Hutchinson (20) 38 cb. C: D Stratford (28) 39 cb.

   GROWLING FROG: Mxd: Stableford: A Sacchetta (7) 37.

   HAMILTON: Stroke: A: M Kealy (24) 71. B: M Clarke (29) 74.

   HEATHCOTE: Women: Stableford: Medal: C Stuart (18) 34.

   HEIDELBERG: Men: Par White: A: R Poyntz (10) 5 up cb. B: J Goldsworthy (15) 5 up. C: V Fasanella 7 up.

   HORSHAM: Men: Stableford: A: J Priestley (8) 37. B: D Lakin (17) 38. C: I Blake (20) 37.

   HOWLONG: Women: Stableford: A: E Byatt (22) 40. B: H Embleton (29) 39.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford White: A: M Versteegen (11) 36. B: G O'Connell (14) 40. C: R Chuck (19) 36.

   KERANG: Women: Stroke: J Youl (27) 70. R McAlister (22) 70.

   KEW: Medley: Stableford: A: P Wong (11) 39. B: G Howlett (17) 37 cb. C: H Rowe (30) 43. Stableford Gold: K Ting (35) 39 cb.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford White: A: G Deppeler (9) 40. B: G Tutton (14) 39. C: B Falkingham (24) 42.

   KILMORE: Men: Stableford White: M O'Callaghan (17) 38. Women: Stableford: A: J Banon (29) 39. B: L Sleep (40) 30.

   KINGSTON HEATH: Women: Stableford: C Claney (25) 34. Men: Stableford White: A: N Mills (4) 39. B: N Macleod (22) 40.

   KORUMBURRA: Women: Stableford Green: M Rogers (21) 31.

   KYABRAM PARKLAND: Men: Stableford: 4B: B McArdle (20) T McDonald (28) 48.

   KYNETON: Men: Stroke: Ambrose: P Walsh A Hanks P Robinson D Scandrett (7-1/2) 57-1/2.

   LAKES ENTRANCE: Stroke: A: M Rowe (18) 69. B: M Te Wierik (38) 73.

   LAKESIDE at Albert Park: Mxd: Stableford: Trophy: S Diserio (30) 37 cb. A: R Predl (10) 40. B: I Angus (19) 42. C: B Grieve (25) 41.

   LANG LANG: Women: Stableford: 3B: D Fraser J Cripps R May 52.

   LATROBE: Men: Stableford: A: S O'Connell (7) 41. B: G Pratt (15) 39. C: R Gregory (35) 40.

   LEONGATHA: Women: Stroke: Canadian Foursome: F Quilford (22) A Bowd (33) 80.375. Stableford 9-hole: Green: K Hogan (24) 17.

   LONSDALE: Stableford: 4B: D Norton (4) C Norton (18) 48.

   MAFFRA: Stroke: A: D Bolton (16) 72. B: N Tacey (23) 63.

   MALLACOOTA: Women: Stroke: Medal Sep: C Wallace (18) 70.

   MALVERN PARK: Women: Stableford: A: M Goble (23) 39. B: J Thomas (33) 36. C: J Hillier (40) 33. 9-hole: A Campbell (39) 14.

   MANSFIELD: Women: Par: S Sargent (16) 1 down.

   MARYBOROUGH: Women: Stableford: A: D Jennings (17) 33. B: L Leddin (33) 32.

   MELTON VALLEY: Men: Stableford White: A: A Dykstra (17) 42. B: R Savage (21) 43.

   METROPOLITAN: Stableford White: I Aldridge (9) 43.

   MOE: Women: Stableford: 4B Agg: A: J Blandford (32) C Birrell (34) 67. B: J Beath (38) A McNulty (45) 66.

   MOOROOPNA: Women: Stableford: Trophy: Div 1: B Nichols (20) 38. Div 2: M Williams (29) 38. Div 3: L Stanton (41) 37 cb.

   MORNINGTON: Stableford: A: B Harris (4) 39. B: I Dunne (15) 41. C: J Hayes (27) 40.

   MORTLAKE: Veteran: Stroke: 12-hole: I Jubb (13) 46.

   MORWELL: Women: Stableford: Div 1: J King (18) 32. Div 2: S Karleusa (34) 31. 9-hole: B Bailey (43) 12.

   MT MACEDON: Par: H Ank (28) 1 up. Plate: M Isteremward (12) 10 down.

   MT MARTHA: Men: Stableford: J Dart (26) 40.

   MYRTLEFORD: Men: Stableford: S Evans (14) 36.

   NORTHERN: Men: Par White: A: S Browne (9) 5 up. B: B Scherian (17) 3 up. C: D Mogford (20) 4 up. D: B Moloney (34) 3 up. Stroke: Matchplay: M Hayes G Santilli bt M Hodder W Hicks 4-3.

   NUMURKAH: Women: Stableford: H Schmedje (17) 42.

   OAKLEIGH: Women: Stroke: W Hastie (27) 59. Stableford: 9-hole: J Willcox (39) 16.

   ORBOST: Men: Stableford: C Storey (18) 39.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford: B: R Parsons (28) 42. A: N Boyd (18) 37.

   PATTERSON RIVER: Mxd: Stableford White: S Russell (12) 44.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Par: Kingswood: A: M Morgan (9) 1 up. B: H Nakayama (21) 4 up cb. C: J Abbott (28) 2 up. Peninsula South: A: G Ryan (12) 3 up cb. B: P Dalton (17) 4 up. Par Green: C: J Dickson (36) 9 up.

   PHILLIP ISLAND: Women: Stroke: Medal Sep: A: D Gray (20) 78 cb. B: L Mercer (30) 79. C/Medal: R Cornell (38) 73.

   PORTARLINGTON: Women: Stableford: 4B: S Gregory (30) S Handley (40) 45. M Keskinen (22) S Ludlow (17) 44.

   PORTLAND: Women: Stroke: A: S Stewart (5) 76.

   PORTSEA: Women: Stableford: J Sands (23) 37.

   QUEENSCLIFF: Men: Stableford: B Palmer (22) 39.

   RAAF WILLIAMS: Men: Stableford White: J Keenan (25) 43 cb. Women: Stableford: L Entwistle (33) 42.

   RANFURLIE: Women: Stableford: A: C Adams (18) 32. B: J Telford (28) 35 cb.

   RICH RIVER: Women: Stableford: West: Div 1: C Eddy (16) 36. Div 2: R Dyson (28) 39. Div 3: M O'Brien (32) 39.

   RINGWOOD: Men: Stableford White: A: S Homans (11) 39. B: G Duxson (16) 40. C: F Pickering (28) 44.

   RIVERSDALE: Women: Stableford: Irish Team: J Batrouney (32) V Sims (13) E Cholaj (25) E Adams (15) 85.

   RIVERVIEW: Women: Stableford: A: E Evans (25) 36. B: P Fogarty (27) 37. C: H King (37) 37. 9-hole: A Marshall (31) 21.

   ROSANNA: Stableford: A: M Teasdale (17) 37. B: A Cocks (24) 39. C: L Posselt (29) 42. D: M Shearer (41) 40.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: North: A: I Reichman (11) 39. B: B Wemyss (16) 40. C: K Heskin (31) 39. South: D Lock (30) 43.

   ROSSDALE: Women: Stroke: Foursome: M Allnutt (28) L Cunningham (38) 73. Foursome C'ship: J Howe T Stillman 199. Trophy: M Allnutt (28) L Cunningham (38) 151.

   ROYAL MELBOURNE: Women: Par: West: A: M Hilbert (19) 4 up cb. B: D Brosnahan (32) 4 up. East: P Lowe (24) 5 up.

   SAFETY BEACH: Stableford: J Farthing (28) 40.

   SALE: Men: Stableford: A: I Freeman (15) 36. K White (15) 33. B: T Hickling (28) 40. G Moulton (19) 34.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Par: A: C Gaunt (6) 1 down. B: A Weeks (14) 4 up. C: K Dobson (19) 6 up.

   SEYMOUR: Men: Stableford: B Stevens (30) 43. Women: G Woods (14) 37.

   SORRENTO: Men: Stableford: A: T Schwarze (16) 40. B: C Whyte (20) 42.

   SOUTHERN: Men: Stableford: Div 1: J Dakis (3) 40. Div 2: S Clegg (16) 44. Div 3: R Leeming (22) 43.

   SPRING VALLEY: Men: Stableford Irish Team: White: G Abbott (32) D Rushworth (29) 122. S Morris (27) G Stewart (18) 117.

   STAWELL: Women: Stroke: Div 1: L Martin (16) 73. Div 2: D Gray (21) 71.

   STRATHALLAN: Men: Stroke: A Wilson (31) 56.

   SUNSHINE: Women: Stableford: Z Neskov (17) 35.

   THE DUNES: Men: Stroke: The Cups: C Johnson (11) 71. Stableford: The Dunes: Div 1: L McDonald (9) 35. Div 2: L Benton (21) 34. Women: A Cross (13) 30.

   THE HERITAGE: Men: Par: St John: A: C Marx (2) 3 up. B: G Gorman (18) 1 up cb. C: H Quay (29) 2 up. Henley: R Baker (16) 4 up.

   THE NATIONAL: Stableford: Moonah: K Green (21) 41. Old: P Stack (12) 38.

   THE SANDS TORQUAY: Men: Stableford White: R Hammett (8) 37.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Creek: A: J Edsall (7) 37. A: J Edsall (7) 37. B: A Harris (13) 36 cb. C: B Stokes (21) 39. Women: A: M Muller (16) 33. B: J Addison (27) 34.

   TIRHATUAN: Women: Stableford: 2B Multi: A Nicholls (30) B Sage (31) 72.

   TOCUMWAL: Men: Par: A: D John (8) 3 up. B: J Williams (16) 6 up. C: K Morey (23) 3 up. Par Gold: G Sharp (33) 8 up.

   TORQUAY: Men: Stroke: A: P Smith (12) 68. B: J Welsh (14) 69. C: B Young (21) 73. Visitor: A Carter (Bendigo 9) 76. Stableford: Resort: R Martin (19) 41.

   TRAFALGAR: Women: Stableford: Ambrose: C Deppeler (22) O Robinson (36) B Keily (26) 51.

   TRARALGON: Women: Par: R Stewart (29) sq. Div 1: J Payne (19) sq cb. Div 2: P Thomas (36) 1 down.

   VICTORIA: Women: Stableford: J McMahon (30) 37.

   WANGARATTA: Men: Stableford: G Davidson (15) 39. 9-hole: P Mcneill (30) 22.

   WARRAGUL: Women: Stableford: A: K Thompson (20) 36. B: B Best (25) 33. C: M Knersch (36) 35.

   WARRNAMBOOL: Women: Stroke: 3B: K Henry G Hasell B Doyle 62.

   WERRIBEE PARK: Women: Stableford: A: L Borg (15) 40. B: A Yusoff (42) 41.

   WHITTLESEA: Stableford: A: J Elliot (2) 41. B: P Conroy (18) 39. C: M Kellet (21) 40.

   WODONGA: Men: Par: R Reitenbach (29) 6 up.

   WONTHAGGI: Women: Stroke: A: A Adams (8) 80. B: R Wilkinson (22) 81. C: C Hamilton (34) 84.

   WOODLANDS: Stableford: A: M Jarman (16) 37. B: S McEniry (25) 41. Women: Trophy: R Reid (30) 38.

   WOORAYL: Women: Stableford: 2B: A Grist (20) F Maynard (33) 58.

   YARRA BEND: Mxd: Stableford: A: L Whitten (17) 43 cb. B: D Silverman (20) 43. C: R Ang (24) 42.

   YARRA YARRA: Women: Stableford: Gentsome: C Laird M McManus H Eldridge M Kalcic 99.

   YARRAWONGA MULWALA: Mxd: Stroke: Pinehurst: Lake: A: D Gorman J Crozier (12.75) 67.25. B: K White J White (19.875) 70.125. Murray: A: R Fenner A Haynes (15) 71 cb. B: J Davies L Davies (20.25) 70.75.

   YEA: Men: Stroke: P Williams (25) 71.

   YERING MEADOWS: Men: Par: Valley: A: R Saward (17) 6 up. B: M Mclean (23) 4 up. Par White: B Bromham (23) 6 up.