Date: April 24, 2014
Author:

Victorian Club Golf Results – Wednesday

/>

ALEXANDRA: Women Split Six: S Greatorex (14) M Fahey (13) J Pearson (25) 69.

   AMSTEL: Women Stableford Ranfurlie A: C Adams (20) 33. B: M Murphy (24) 33.

   ANGLESEA: Par A: J Edmonson (13) 7 up. B: B Walker (20) 5 up cb. C: G Compton (29) 4 up. Snr: A Sutherland (28) 3 up.

   APOLLO BAY: Par A: B Craig (9) 3 up. B: B Thomas (26) sq.

   AXEDALE: Women Stableford A: H Lindrea (20) 38 cb. B: L Elvey (27) 37. C: W Nielsen (30) 40.

   BACCHUS MARSH: Women Stableford A: C Young (18) 30. B: M Willaton (31) 33.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford: D Shovan (11) 43.

   BALLARAT: Women Stableford A: M Burns (18) 38. B: L McMurray (23) 41. C: T Jones (32) 37. Spoon: T Jones (32) 74.

   BARWON HEADS: Par Black: D Williamson (27) 6 up. Red: L Allen (25) 9 up. Hole-in-one: D Hood at 17th.

   BENALLA: Stableford A: T Marchant (14) 41. B: R Sallows (16) 41. C: B Jarman (24) 37 cb.

   BENDIGO: Stableford div 1: T Seboa (12) 45. Div 2: K Giovanetti (13) 42. Div 3: N Waller (31) 42.

   BERWICK MONTUNA: Women Ambrose: A Cunningham R Johnson J Percival (15-1/3) 62-2/3.

   BOX HILL: Women Stableford A: S Burns (19) 36. B: J Bouchier (27) 35. C: B Chai (44) 29.

   BRIGHT: Women Stableford A: J Richter (22) 36 cb. B: J Barber (26) 33. Overall: C Burgess (14) 39.

   BRIGHTON: Women Par A: R Fry (19) 1 down. B: J Cox (31) 3 up.

   BROADFORD: Stableford A: C Hanson (6) 39. B: C Petersen (18) 42. Women: E Clifton (26) 37.

   BUNDOORA PARK: Women Stroke A: D Jenkins (29) 75. B: M Elasmer (34) 80. Medal: H Guyatt (38) 72.

   CAMBERWELL: Women Stroke div 1: P Sharkey (32) 74. Div 2: G Cope (34) 72.

   CAMPERDOWN: Women Par A: D Horan (25) 1 up. B: J Webber (31) sq.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: J Wheatley (21) 36.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women Stableford: P Barr (23) 37.

   CHALAMBAR ARARAT: 27-hole Medley 2B: R Brain (10) T Heard (20) 96-1/2.

   CHELTENHAM: Women Stableford: A Kaczorowski (32) 35.

   CHIRNSIDE PARK: Stableford: N Cooper (24) 40.

   CHURCHILL PARK: Women Veteran Stableford A/Trophy: K Field (24) 39 cb. B: C Hayres (27) 35. C: W Woods (36) 39.

   CLIFTON SPRINGS: Women Stableford A: H Morris (18) 33. B: M Freemantle (26) 37. C: C Mactaggart (33) 35. President's Trophy: C Mactaggart (33) 69 cb.

   COBRAM BAROOGA: Women Par A: H Miller (21) 4 up. B: K Wilkie (29) 1 up.

   COHUNA: Women Ambrose: L Haag B Barry L Haig (11-1/2) 61-1/2.

   COLAC: Veteran Stableford: R Hay (30) 43 cb.

   COMMONWEALTH: Women Stableford A: J Salter (14) 36 cb. B: J Pearce (28) 38. C: C Macfarlane (32) 37 cb.

   CRANBOURNE: Stableford A: R Goldstein (8) 40. B: P Janovic (17) 39. C: B Carr (20) 41.

   CURLEWIS: Stableford A: R Lowe (11) 41. B: B Schaeche (16) 38 cb. C: I Daniels (20) 40 cb.

   DENILIQUIN: Stableford A: J Hunt (7) 41. B: S Tilders (17) 40. C: L Pitts (34) 41.

   DEVILBEND: Stableford A: G Warren (15) 40. B: P Ansell (20) 42. Overall: D Rawlings (22) 45. Hole-on-one: A Wagstaff at 11th.

   EAST BENTLEIGH YWCA: Stroke A: D Nachar (25) 68. B: A Manning (37) 69. Veteran 9-hole: B Jones (40) 58.

   EAST MALVERN: Stableford: I Storey (15) 39.

   EASTERN: Stableford A: B Ryan (4) 40 cb. B: D Grehan (22) 38 cb.

   EASTERN SWARD: 4B: D Pearce (17) R Mataora (10) 11 up.

   EASTWOOD: Stableford A: S Rawlings (3) 40 cb. B: G Wallis (11) 43. C: M Hynes (21) 43.

   EUROA: Stableford A: J Ballard (12) 43. B: R Saxon (25) 37. Women Stroke A: M Brierley (14) 65. B: M Thomson (25) 76. C: J Duff (35) 74.

   FINLEY: Women Stroke: S McClelland (41) 68.

   FOSTER: Women Stableford A: D Williams (20) 34. B: M Symmons (28) 33 cb.

   GISBORNE: Women Stableford A: M Devcic (12) 38. B: L Wells (22) 38 cb. C: A Glassey (39) 39.

   GOONAWARRA: Stableford A: L Mitton (3) 42. B: R Sheldrake (13) 41 cb. C: J Cariss (29) 45.

   GREEN ACRES: Stableford A: R Grigg (9) 37 cb. B: L Zolotas (19) 40. C: G Lenton (23) 40.

   HAMILTON: Women Stroke A: E Wallis (20) 73. B: K O'Brien (26) 74. C: M Bloom (30) 79.

   HEIDELBERG: Stableford A: B Cashen (5) 43. B: D Dempsey (16) 40 cb. C: R Plant (23) 43.

   HEYWOOD: Stableford: P Novotny (16) 40.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: D Lowe (36) 41.

   HILL TOP TATURA: Par A: J Coe (16) 4 up. B: L Fanning (28) 6 up.

   HORSHAM: Par A: D Farr (4) 2 up. B: R Burgess (16) 4 up. C: K Dix (22) 5 up. Veteran: R Schultz (23) 2 up.

   KEW: Stableford A: B Moore (10) 41. B: M Hardy (18) 43 cb. C: W James (22) 42 cb.

   KEYSBOROUGH: Stableford A: T Stygall (10) 42. B: N Kelly (18) 41. C: B Biggs (28) 41. Gold: G Bauer (27) 43.

   KILMORE: Stroke A: J Liddle (15) 66. B: S Newman (29) 63. Hole-in-one: G Carr at 17th. Women Stableford A: D Dixon (21) 36 cb. B: P Wanneck (26) 39.

   KINGSTON HEATH: Stableford A: D Hewitt (12) 40. B: K Finnel (26) 39. Women: H Penman (18) 35.

   KORUMBURRA: Women Stableford div 1: M Rogers (19) 38. Div 2: J Hewitt (26) 38. Div 3: J Hislop (37) 34.

   KYABRAM PARKLAND: Canadian 2-stroke: A Williams J McInnes (7-3/4) 49-1/4.

   KYNETON: Stableford: A Cullinger (15) 43.

   LAKES VIEW: 9-hole Stroke: K Butler (8) 30 cb.

   LAKESIDE at Albert Park: Stableford A: S Hardy (10) 42. B: I Tennant (14) 43. C: R Bone (20) 40.

   LATROBE: Stableford A: P Connelly (7) 39 cb. B: G Collings (16) 41. C: D Horng (25) 40 cb.

   LEONGATHA: Women Stableford A: W Brown (21) 32. B: J Birrell (26) 28.

   LONG ISLAND: Chambers Foursome: J Rald S McCaw (11) 35.

   MAFFRA: Stableford A: T McConnell (10) 41. B: C Ward (24) 37.

   MALLACOOTA: Women Stableford: B Neave (19) 35.

   MALVERN PARK: Women Stableford A: J Robertson (19) 40. B: J Thomas (30) 39. C: M Meiklejohn (42) 37.

   MEDWAY: Stableford: M Woods (12) 36.

   MEENIYAN: Women Par div 1: D Elliott (23) 1 up. Div 2: J Cope (43) 1 up.

   MELBOURNE AIRPORT: Women Stableford: P Swift (43) 32.

   METROPOLITAN: Par: J Ross (23) 4 up.

   MILDURA: Stableford A: R Young (7) 39. B: J Hobbs (19) 37.

   MOE: Par A: L Bates (23) 2 up. B: P Thompson (30) 3 up.

   MOOROOPNA: Women Stroke div 1: P Johnson (18) 74. Div 2: T Villani (25) 71. Div 3: C Lee (45) 71.

   MORACK: Snr Stableford A: W McDonald (21) 43. B: T Winter (29) 40. C: S Yap (32) 39. Trophy: L Rooney (32) 81.

   MORNINGTON: Stroke A: N Mills (2) 69. B: B Benson (16) 64. C: J Carah (27) 70.

   MORWELL: Chambers Foursome: C Little (14) S Skinner (15) 32.

   MT MACEDON: Stableford: G Edwards (10) 37.

   MT MARTHA: Pinehurst: F Troy K Beenck (17-1/4) 59-3/4.

   MURRAY DOWNS: Women Stableford A: S Davis (16) 37. B: J Thompson (19) 36. C: L Johnson (40) 33.

   MYRTLEFORD: Stableford: A Roseby (17) 34.

   NORTHERN: 4B: D Flaherty (36) G Wotherspoon (18) 11 up cb.

   NUMURKAH: Women Stroke div 1/Medal: M Blake (24) 72 cb. Div 2: N Cullum (32) 76. Scr: T Clouston 78.

   PAMBULA MERIMBULA: Stroke A: R Cook (10) 71. B: R Moskwa (16) 67. C: O Ziviani (17) 67. D: P Dezwart (30) 70.

   PATTERSON RIVER: Stableford: M Welsford (19) 46.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stableford Peninsula North: S Danckert (24) 42. South: A Tame (25) 41. Kingswood A: P Hutchinson (9) 40. B: L Dowling (20) 46. C: P Smith (29) 38 cb. Gold: P Barta (36) 31.

   PHILLIP ISLAND: Women Stroke A/Medal: I Daly (17) 71. B: L Brown (28) 75. C: A Millership (34) 71.

   PORTARLINGTON: Women Stableford A: S Hazell (18) 39. B: H Davey (27) 38. C: J Patton (32) 35.

   PORTLAND: Stroke A: E Zeunert (6) 70. B: C Williamson (32) 71.

   PORTSEA: Women Stableford: V Peppler (20) 39.

   QUEENSCLIFF: Stableford: N Petrie (26) 41 cb.

   RAAF WILLIAMS: Stableford: W Matene (19) 41. Women: J Donghi (19) 33.

   RACV CAPE SCHANCK: Par A: M Soffer (15) 4 up. B: H Koster (35) 1 up cb. Women: U Noordhoorn (18) 3 up cb.

   RACV HEALESVILLE: Women Stableford: B Vaughan (35) 32.

   RICH RIVER: Women Par East A: M Brown (22) 5 up. B: M Morgan (31) 1 up. C: N Durrant (38) 2 down.

   RINGWOOD: 4B: M Silipetar (14) G Mahoney (21) 52. Holes-in-one: P Banfield and M Jeavons at 12th.

   RIVERSDALE: Women Stableford A: D Palun (21) 38. B: D Betts (27) 38. C: W Tjioe (34) 40.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women Stroke A: J Hay (22) 70. B: A Nightingale (31) 70.

   RIVERSIDE MILDURA: Stroke A: A Cattamach (12) 70. B/Medal: M Watt (26) 67.

   RIVERVIEW: Women Par A: J Hardy (16) 2 down. B: E Marshall (33) 1 down. C: J Campbell-Dick (36) 5 up.

   ROSANNA: Women Stableford A: J Laurens (11) 38. B: S Bain (22) 42. C: V Cook (29) 40. D: R Van Der Schalk (35) 36.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford North A: T O'Keefe (14) 4 up. B: B Weber (22) 2 up. Par South A: N Sayle (13) 2 up cb. B: R Seadon (19) 4 up cb.

   ROSEBUD PARK: Women Stableford: J Blake (35) 38.

   ROSSDALE: Stableford A: L Chapman (17) 32. B: J Stevens (32) 30. C: A Stannard (45) 41. Hole-in-one: C Pearce at 12th.

   ROYAL MELBOURNE: Women Stableford A: H Coutts-Green (22) 38. B: L Carter (28) 41.

   ROYAL PARK: Veteran 9-hole Stableford: A Burns (6) 19.

   SALE: Stableford A: D Tosch (15) 39. B: T Gillett (19) 38.

   SEYMOUR: Stableford: K Mulvaney (14) 38.

   SHEPPARTON: Women Par A: J Hammond (16) 1 up. B: K Douglas (23) 4 up. C: D Hands (33) 3 up.

   SORRENTO: Stableford A: I Lewis (16) 40. B: P Hui (24) 40.

   SOUTHERN: Par div 1: G Taylor (14) 5 up cb. Div 2: M Law (18) 3 up cb. Div 3: I Wilson (26) 4 up. Hole-in-one: T Hind at 12th.

   SPRING VALLEY: Stableford A: D Chawla (9) 38. B: Z Stevens (21) 39. PM A: P Killen (7) 40. B: G Merideth (15) 39. Hole-in-one: P Ward at 10th.

   STRATHALLAN: Stableford: P Jackson (18) 43. Hole-in-one: N Ryan at 14th.

   THE DUNES: American Foursome: D Brown B Thomas (21-3/8) 70-5/8.

   THE HERITAGE: Stableford Henly: P Kerr (11) 40. St John A: D Walker (scr) 44. B: C Capewell (15) 38. C: J Cutterham (21) 36 cb.

   THE NATIONAL: Stableford Old: S Py (19) 39. Ocean: G Arnold (18) 41. Moonah: L Marrone (6) 40 cb.

   THE SANDS TORQUAY: Par: A McMahon (14) 5 up cb.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford Beach A: C Menzies (9) 39. B: W Owen (13) 39 cb. C: T Leahy (29) 37 cb. Women A: R Irwin (15) 35 cb. B: J Bell (30) 34 cb.

   TIRHATUAN: Women Stableford: B Merifield (26) 36.

   TOCUMWAL: Stableford A: A Blake (plus 1) 40. B: I Patterson (13) 38. C: K Bishop (21) 37. D: S Condy (27) 36.

   TORQUAY: Stableford A: D Looker (14) 42. B: N Johnson (15) 42. C: P Lester (20) 42. D: A Thompson (36) 46. Resort: A Hand (36) 45. Hole-in-one: R Pekin at 3rd.

   TRARALGON: Stableford div 1: L Watkinson (17) 35. Div 2: D Elleman (26) 36. Div 3: J McClure (32) 35. Trophy: J Fleming (18) 37.

   TRENTHAM: Women 4B: S Byrne (15) M Bestwick (20) 43.

   VICTORIA: Women Stableford: A Davies (21) 44.

   WANGARATTA: Stableford: A Ingarfield (24) 40.

   WARBURTON: Women 4B: R Hottes (18) S Nicholl (23) 46.

   WARRAGUL: Women Par A: J Marriott (14) 1 up. B: D Campbell (28) 1 up. C: K Hefford (30) 1 up.

   WARRNAMBOOL: Foursome c'ship: A Sinclair S Wilton 86. Hcp: B McGrath J Kerr (29-1/2) 67-1/2.

   WAVERLEY: Stableford A: J Ward (17) 36. B: L Gregory (28) 32. C: S Nicholson (42) 32.

   WELLINGTON LINKS at Kingston Links: Stableford: D Williams (18) 41.

   WERRIBEE PARK: Par A: K Dove (15) sq. B: C Conley (25) 2 down.

   WODONGA: Stableford: K Melbourne (26) 44.

   WOODEND: Women Stroke: V Sullivan (20) 69. Trophy: V Sullivan (20) 210.

   WOORAYL: Women Par A: A Poole (19) 2 down. B: F Maynard (26) 3 up.

   YARRA VALLEY: Stableford div 1: P Tennant (26) 32 cb. Div 2/Grandmother's Trophy: G Keeble (38) 32 cb.

   YARRA YARRA: Women Stableford A: C Bryant (2) 40. B: K Griffin (24) 39. C: J Ryding (40) 35.

   YARRAWONGA MULWALA: 27-hole Foursome A: J Kirchen S Churchin (19-1/2) 104-1/2. B: S Kissick G Roome (39) 105.

   YERING MEADOWS: Par Nursery A: C Noyes (7) 4 up. B: M O'Brien (23) 4 up. Hole-in-one: G Kelly at 7th. Valley A: C Carson (9) 5 up. B: T Waterbeek (24) 1 up. White: M Wilkes (22) 3 up.